їх/їхній

Питання та відповіді щодо української мови

Модератор: Анатолій

Відповісти
Olesya_Gomin
Повідомлень: 698
З нами з: П'ят серпня 31, 2012 2:49 pm

їх/їхній

Повідомлення Olesya_Gomin »

Панове, чи правильно я розумію: їх - кого (наприклад, я їх бачила), їхній - чий (я бачила їхнього сина)?
Є думка, що їхній - це розмовна форма.
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: їх/їхній

Повідомлення Кувалда »

На 3-й сторінці "Мовних консультацій" є тема Їх — їхній.
До речі, а чому це Ви не читаєте М.Сулиму :?: Там би знайшли:
Таку саму ролю, як і присвійний прикметник, має в українській фразі (і прикметник їхній, буваючи замість родового "їх" (від слова "вони"); напр.: Їхня кров ще гаряча на ранах, їхні рани горять ще в огні (О. Олесь). Мене вабили їхні високі постаті (А. Заливчий). В їхнім селі були козаки (М. Хвильовий). Пишноцвіти – їхні груди (М. Терещенко).
Можливо, що слово "їхній" зайшло в українську мову з народної російської, де часто вживають "ихний, ихный, ихной". Та хоч би це й справді так, слова їхній бракувати не можна; воно бо дуже добре узгоджене з українською тенденцією вживати не родового приналежности іменника, а однакового з ним кореня присвійного прикметника.
Olesya_Gomin
Повідомлень: 698
З нами з: П'ят серпня 31, 2012 2:49 pm

Re: їх/їхній

Повідомлення Olesya_Gomin »

Бо мені треба швидко дізнатися.
Я маю переклад тексту, виконаний агенцією. Перекладач використовував зразок і, копіюючи текст зі зразка, виправив "їхній" на "їх", написавши в коментарях, що це - розмовна форма. А мені горить уточнити, щоб виправити назад і обгрунтувати це завтра зранку.
Дякую!
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: їх/їхній

Повідомлення Кувалда »

ще почитайте в А-Д.
Декои можна на місці їх втулити недоречне їхній. Пильнуйте :!: ;)
Відповісти

Повернутись до “Мовні консультації”