Сховати наголоси
Освітлювати знайдене
Знайдено 2 статті
Запропонувати свій переклад для «воспользоваться»
Шукати «воспользоваться» на інших ресурсах:

- Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов) Вгору

Воспо́льзоваться – покори́стуватися чим, з чо́го, скори́стуватися чим, з чо́го, скори́ста́ти(ся) з чо́го, (гал.) похіснува́тися чим; (использовать) ви́користати щось, зужиткува́ти, спожиткува́ти, (с)пожи́ти щось, (гал.) схіснува́ти. [Дя́дько до́бре покори́стувався з на́шої худо́би (Гр.). Ви́користав наго́ду = воспо́льзовался удобным случаем. Дире́ктор не зужитку́є слів його́ й не накладе́ на ньо́го ка́ри (Крим.). Похіснува́тися бага́тством (Екклезіяст). Пожи́ти добро́ че́сне (Шевч.). Хай собі́ поживе́ (споживе́) моє́ до́бро].
По́льзоваться, воспо́льзоваться чем
1) кори́стува́тися, скори́стува́тися
и покори́стува́тися з чо́го и чим, (реже) кори́стува́ти, скори́стува́ти и користа́ти, скориста́ти з чо́го, (гал.) хіснува́тися, похіснува́тися чим; (использовать) використо́вувати, ви́користувати що, пожиткува́ти и спожитко́вувати, спожиткува́ти, зужитко́вувати, зужиткува́ти що, (потреблять) (с)пожива́ти, (с)пожи́ти що, зажива́ти, зажи́ти, ужива́ти, ужи́ти чого́ и що, живи́тися чим. Срв. Воспо́льзоваться, Попо́льзоваться. [Кори́стуватися з усі́х здо́бу́тків лю́дського ро́зуму й культу́ри (Єфр.). Тре́ба ті́льки, аби́ ввесь цей скарб незліче́нний лю́дської мо́ви письме́нник використо́вував умі́ючи (Єфр.). Не зна́є душа́ його́ недоста́чі в нічо́му, чого́ бажа́є, та не дав йому́ бог ро́зуму хіснува́тись тим (Еккл.). Скупи́й склада́є, а ще́дрий пожива́є (Номис). На сві́ті так скупи́й живе́: і сам не пожива́, і лю́дям не дає́ (Боров.). З чужо́ї пра́ці живи́тися (Єфр.)].
-ться своими правами – кори́стува́тися з свої́х прав (и свої́ми права́ми), використо́вувати свої́ права́.
Эта земля ему не принадлежит, он только владеет и -зуется ею – ця земля́ йому́ не нале́жить, він ті́льки посіда́є (ору́дує) і кори́стується з не́ї.
Он -зуется моей лошадью – він кори́стується мої́м коне́м, моє́ю коня́кою.
-ться силою ветра, воды – використо́вувати си́лу ві́тра, води́, послугува́тися (ору́дувати) си́лою ві́тра, води́, (употреблять) ужива́ти си́ли ві́тра, води́ на що и для чо́го.
-ться временем, случаем – використо́вувати (ви́користати) час, наго́ду, скориста́ти з ча́су, з наго́ди.
-ся слабостью противника – кори́стува́тися з сла́бости во́рога, використо́вувати сла́бість во́рога.
-ться жизнью – ужива́ти (запобіга́ти) сві́та, життя́ спожива́ти. [Ужива́й (запобіга́й) сві́та, по́ки слу́жать лі́та (Номис)].
-ться всеми благами – заживати всякого добра. [У дні щасливі заживай добра (Еккл.)].
-ться наслаждениями – заживати втіх (розкошів).
-ться свободой – ві́льности вжива́ти, зажива́ти. [У нас неві́рні во́льности вжива́ють більш, ніж у вас (Куліш). Во́лю ся в рі́чці напи́ти, але во́льности зажи́ти (Гол.)].
-ться нечестными способами борьбы – нече́сних за́собів боротьби́ вжива́ти.
Он умеет -ться другими для своих целей – він умі́є загріба́ти жар чужи́ми рука́ми.
-ться чьим-л. расположением, чьими милостями – тішитися чиєю прихильністю, чиєю ласкою.
-ться славою, популярностью, симпатией – ті́шитися сла́вою, популя́рністю, симпа́тією. [Але не на белетристи́чному по́лі суди́лось йому́ зажи́ти тіє́ї величе́зної популя́рности, яко́ю ті́шиться і́м’я його́ серед украї́нського й не украї́нського громадя́нства (Єфр.)].
-ться славой, репутацией, реноме кого – ма́ти славу кого́, як хто. [Він ма́є сла́ву до́брого шевця́, як до́брий швець (= сапожник)].
-ться дурной репутацией – недо́бру сла́ву ма́ти, у несла́ві бу́ти.
Он -зуется большой известностью – він ду́же (ве́лико) відо́мий;
2) курува́тися, лікува́тися, лічи́тися (
срв. Вы́пользоваться); ужива́ти, зажива́ти чого́.
У кого вы -зуетесь? – у ко́го ви куру́єтесь (ліку́єтесь)?
Он -зуется от ревматизма – він ліку́ється (куру́ється) від ревмати́зму.
Он -зуется минеральными водами – він зажива́є (вжива́є) мінера́льних вод.

Запропонуйте свій переклад