Тормозок

Обговорення нових та наявних статей сучасного словника
Marchenko
Повідомлень: 156
З нами з: П'ят червня 12, 2009 6:49 am

Тормозок

Повідомлення Marchenko »

Перекус
Анатолій
Повідомлень: 4702
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Тормозок

Повідомлення Анатолій »

Тормозок: взять с собой тормозокперен. разг. узяти з собою (собі) обід.

Джерело: Російсько-український словник за ред. проф. В. В. Жайворонка.
Анатолій
Повідомлень: 4702
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Тормозок

Повідомлення Анатолій »

Про тормозок ще тут і тут.
краєзнавець
Повідомлень: 1091
З нами з: Сер червня 23, 2010 10:34 am

Re: Тормозок

Повідомлення краєзнавець »

Колись у поле жінки приносили чоловікам обід у горнятах-двійнятах. Це два зрощені боками горщики з єдиною ручкою, щоб їх нести. В одному горщику був борщ, в іншому - каша. Не знаю, чи це поможе.
А пізніший тормозок - це торбинка з харчами. І вже, як правило, без першої страви. Хліб, сало або котлета, огірок якийсь. Пляшка води або молока.
Замість взял с собой тормозок цілком можна сказати взяв з собою перекус.
лекс
Повідомлень: 610
З нами з: П'ят червня 26, 2009 7:23 pm

Re: Тормозок

Повідомлення лекс »

ще: сухий сніданок. В текстах побутує також варваризм (пишуть майже завжди в лапках) - "тормозок".
краєзнавець
Повідомлень: 1091
З нами з: Сер червня 23, 2010 10:34 am

Re: Тормозок

Повідомлення краєзнавець »

Тормозок - не завжди сухий сніданок. Там може бути пляшка молока або термос з кавою чи чаєм.
лекс
Повідомлень: 610
З нами з: П'ят червня 26, 2009 7:23 pm

Re: Тормозок

Повідомлення лекс »

Парадоксально, але це вписується в поняття "сухий сніданок". Мається на увазі, згрубша, що сніданок не варять. Довго не шукав, але ось знайшов: http://www.poltava.pl.ua/news/9959/
Залиті молоком/водою пластівці вважають сухим сніданком. Тобто "сухий сніданок" - не буквально "сухий".
Листопад
Повідомлень: 166
З нами з: Вів жовтня 12, 2010 9:45 pm

Re: Тормозок

Повідомлення Листопад »

Коли мій дід ішов зранку на косовицю, то баба йому в торбинку клала не перекус і не сухий сніданок, а полудень.
Варіанти: полуденок,полуднання, полудне/полуднє.
Жінко! - загукав Юхим. - Давай полудень у торбу, я на поле йду (В. Кучер); Вузлик з полуднанням несла [Домащучка] на сапі, а в тому вузлику - пиріжки з маком та печеними буряками (Є. Гуцало); Німий запримітив Лепетю лиш тепер, коли вона принесла своєму чоловікові на міст полуденок (П. Загребельний).
лекс
Повідомлень: 610
З нами з: П'ят червня 26, 2009 7:23 pm

Re: Тормозок

Повідомлення лекс »

Гарно. Але це стосується, я так розумію, прийому їжі у проміжку між сніданком й перед обідом.
Отож, маємо такі прийоми їжі:
поранок легкий прийом їжі перед сніданком
підсніданок сніданок нашвидкуруч
сухий сніданок сніданок із собою (власне, "тормозок")
посніданок пізніший сніданок
полуденок, полудень прийом їжі приблизно опівдні
підобідок, підобід, передобідок легкий прийом їжі перед обідом
сухий обід
підвечірок, полудень, (зах.) полудне[є] прийом їжі між обідом і вечерею (суржикомовні кажуть полуднік)
суха вечеря
повечірок легкий прийомїжі після вечері

Хто сказав, що треба їсти тричі на день: сніданок, обід і вечеря? :) Потреба в них просто відпадає, якщо сумлінно пройти цим списком. Може, я ще щось пропустив? А-а так, є ще позачасові перекуска й жаргонніше перекусон. Щодо перекуса я не певен, але суто на інтуїтивному рівні. Це якесь недавнє й непевне слівце.
З полуднем дивно: без контексту не ясно, коли ж він відбувається: до обіду чи після.

Деякі з повищих слів уже є в ційстатті "перекуска" сучасного словника.
Слова повечірок у словниках не бачу, зате воно є в Лукаша: "Пан і слуга позлізали з своїх худобин і обляглися під деревами; Санчо, споживши того дня добрий повечірок, одразу ж пірнув у браму сну..."

Хтось може заперечити, що далеко не всі ці слова стосуються тормозка. Але приклади з повідомлення п. Листопад показують, що їх вживають (чи можуть вжити) в конструкції: взяти з собою/дати комусь (полудень, поранок, підвечірок тощо). У такому контексті зрозуміло, що йдеться про "заздалегідь підготовлену порцію їжі, транспортовану з собою до певного місця з метою з'їсти у віддалений від моменту мовлення час" :). Оце, власне, і є тормозок.
Можна, в принципі, позакидати ці слова до статті "перекуска" і подати посилання туди зі статті "тормозок", а в цій статті подати кілька отаких конструкцій, які увиразнювали б значення.
zag
Повідомлень: 51
З нами з: Суб березня 05, 2011 2:40 am

Re: Тормозок

Повідомлення zag »

версія з донбасу... (майже як у п. Листопада)
мені пояснили місцеві знавці (але не філологи, а викладачі і студенти із шахтарських сімей), що "тормозком" тут споконвіку називали "базовий комплект", який брали із собою під землю шахтарі. подібні речі (не тільки їжу, але й яку-небудь сорочку, воду, цигарки, запаска світла, дрібні інструменти тощо) вони складали (і тепер так складають) у сумки, які прив'язують до ноги, коли лізуть у вузькі проходи. коли я займався спелеологією у шкільні роки, то робив те саме. тепер згадалося. і це дійсно "тормозок", якого не хочеться позбутися. поруч себе речі тягти часто неможливо. тобто фактично (у первинному значенні) "тормозок" - це сумка. але найважливіше в ній - "розхідники": їжа і цигарки.
Відповісти

Повернутись до “Обговорення статей”