Трудоизбыточный / трудонедостаточный

Обговорення нових та наявних статей сучасного словника
Відповісти
Сашко
Повідомлень: 13
З нами з: Сер червня 17, 2009 4:22 pm
Звідки: Боярка, Україна

Трудоизбыточный / трудонедостаточный

Повідомлення Сашко »

Антонімічні терміни, використовуються в соціальних науках. Пропоную додати в Словник у вигляді:

Трудоизбыточный — праценадлишковий.
Трудонедостаточный — праценедостатній.

Такий варіант помічений, зокрема, тут:
http://www.rozum.org.ua/index.php?a=lis ... &w1=%D0%9F
Анатолій
Повідомлень: 4700
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Трудоизбыточный / трудонедостаточный

Повідомлення Анатолій »

Сашко писав:Антонімічні терміни, використовуються в соціальних науках. Пропоную додати в Словник у вигляді:

Трудоизбыточный — праценадлишковий.
Трудонедостаточный — праценедостатній.

Такий варіант помічений, зокрема, тут:
http://www.rozum.org.ua/index.php?a=lis ... &w1=%D0%9F
Як на мене, то ці варіанти звучать трохи штучно. Якщо ж розбирати слова за компонентами, то "трудо-", "избыточный" і "недостаточный" можна перекласти по-різному:
● трудо-, праце-, робото-;
● надмірний, достатній, зайвий, зайвинний, надлишній, надлишковий, з допомогою префіксу пере-;
● недостатній, малий, мізерний, невистачний, такий, чого бракує.

Взагалі, перекладаючи такі терміни, було б добре звертатися до першоджерел. Не впевнений, що ці поняття в науку запровадили росіяни.

Крім того, слова «трудоизбыточный» і «трудонедостаточный» в основному вживаються зі словами «регіон», «район». В «Энциклопедическом словаре экономики и права» читаємо: «Трудоизбыточный регион, имеющий избыток рабочей силы в трудоспособном возрасте». А «трудонедостаточный», відповідно, той, якому бракує, не вистачає робочої працездатного віку.

Тож я пропоную, як варіант, такий переклад:
Трудоизбыточный – роботонедостатній, роботоневистачний (тобто такі, де недостатньо роботи, де не вистачає роботи, і, відповідно, є надлишок робочих рук).
Трудонедостаточный – роботовистачний, роботодостатній, роботозайвинний (тобто такі, де вистачає роботи, що мають достатньо роботи, де є зайва робота, і, відповідно, бракує робочих рук).

І зовсім нічого, що "избыточный" і "недостаточный" перекладається антонімічно, адже тут переклад не компонентів слів, а понять як таких.
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: Трудоизбыточный / трудонедостаточный

Повідомлення Кувалда »

Погоджуюсь з Анатолієм. трохи додам
Якщо виходити з того, що Трудоизбыточный регион - регион, имеющий избыток рабочей силы в трудоспособном возрасте, то росіяни створили невдалий термін, оскільки йдеться не про избыточный труд (трудоизбыточный), а избыточность трудової сили. Відповідно, нам не треба копіювати невдалий російський термін, а придумати свій і вдалий, який би означав надлишковість робочої сили чи ресурсів, тобто, щось на кшталт ресурсонадмірний, -надлишковий тощо.
Анатолій
Повідомлень: 4700
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Трудоизбыточный / трудонедостаточный

Повідомлення Анатолій »

Кувалда писав:Погоджуюсь з Анатолієм. трохи додам
Якщо виходити з того, що Трудоизбыточный регион - регион, имеющий избыток рабочей силы в трудоспособном возрасте, то росіяни створили невдалий термін, оскільки йдеться не про избыточный труд (трудоизбыточный), а избыточность трудової сили. Відповідно, нам не треба копіювати невдалий російський термін, а придумати свій і вдалий, який би означав надлишковість робочої сили чи ресурсів, тобто, щось на кшталт ресурсонадмірний, -надлишковий тощо.
Цілком згоден, російської мовою термін справді звучить невдало. Знайшов, як "трудоизбыточный" буде англыйською (єдине, що зумів "нарити"): "labour-abundant". Тож, схоже, росіяни просто створили невдалу кальку.

Ось що цікаво, "праценадлишковий" і "праценедостатній" мічно засіло в сучасній офіційній термінології. Тож, як на мене, ці сло треба внести до словника із позначкою "невдалий пермін" чи"невдала калька", або просто пояснити, чому їх не слід вживати.
Сашко
Повідомлень: 13
З нами з: Сер червня 17, 2009 4:22 pm
Звідки: Боярка, Україна

Re: Трудоизбыточный / трудонедостаточный

Повідомлення Сашко »

Анатолій писав:слова «трудоизбыточный» і «трудонедостаточный» в основному вживаються зі словами «регіон», «район».
Мені ці слова трапились в якості характеристик певних професій, робочих спеціальностей, і позначали вони рівень їхньої запитаності на ринку праці:
  • трудоизбыточная професия (коли вакансій мало, а робочих рук багато) — роботодостатня (спеціальність, професія);
    трудонедостаточная професия (коли вакансій багато, а робочих рук мало) — роботонедостатня, дефіцитна (спеціальність, професія).
В цьому контексті значення цих термінів протилежне їх значенню в запропонованому економічно-географічному контексті:
  • трудоизбыточный регион (де роботи мало, робочих рук багато) — роботонедостатній (регіон, район);
    трудонедостаточный регион (де роботи багато, робочих рук мало) — роботодостатній(регіон, район).
На мій погляд, краще не створювати плутанини з часточкою "-не-" в цих словах. Я не мовознавець, але мені здається, що було б добре подавати ці слова так:
  • трудоизбыточность/трудонедостаточность — як надлишок/нестача праці (робочої сили): працедостатність/праценедостатність;
    трудоизбыточность/трудонедостаточность — як надлишок/нестача роботи (робочих місць): роботодостатність/роботонедостатність,
з різними варіантами, що походять від від: надмірний, достатній, зайвинний, надлишній, надлишковий, недостатній, невистачний і т. ін.
Анатолій
Повідомлень: 4700
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Трудоизбыточный / трудонедостаточный

Повідомлення Анатолій »

Не бачу різниці у вживанні цих слів "трудоизбыточный" і "трудонедостаточный" зі словами "регіон" і "професія". І перше, і друге в поєднанні зі словом "трудонедостаточный" означає, що в межах регіону/професії є багато роботи, зайві робочі місця і не вистачає людей, що могли б цю роботу виконувати. "Трудоизбыточный" – протилежне значення.

Тут питання от у чому:
1. Як перекласти українською мовою компонент «трудо-» і що він має означати.
Я пропоную перекладати його як «робото-» зі значенням «робота», «робоче місце».
2. Як перекласти українською мовою компоненти «недостаточный» і «избыточный». Я пропоную зупинитися на варіантах «недостатній» (або «нестатній») (коли чогось не вистачає, бракує) і «надмірний» (коли чогось надміру).

Тож,


Можна такі варіанти:
Трудоизбыточный – роботонедостатній (або роботонестатній) (тобто такі, де відчувається нестача роботи, де не вистачає роботи, і, відповідно, є надлишок робочих рук).
Трудонедостаточный – роботонадмірний (тобто такі, де вистачає роботи, що мають надміру робочих місць, де є зайва робота, і, відповідно, бракує робочих рук).
Сашко
Повідомлень: 13
З нами з: Сер червня 17, 2009 4:22 pm
Звідки: Боярка, Україна

Re: Трудоизбыточный / трудонедостаточный

Повідомлення Сашко »

Анатолію, Ви правильно пишете, що
  • • Трудоизбыточный — такий, де відчувається нестача роботи, і, відповідно, є надлишок робочих рук.
    • Трудонедостаточный — такий, де є зайва робота, і, відповідно, бракує робочих рук.
В термінах «трудоизбыточный» і «трудонедостаточный» надлишок і нестача («избыток» і «недостаток») стосуються не робочих місць, а робочих рук. Можливо це не є очевидним, але усталеним в науковій літературі є вживання цих термінів саме в такому значенні. Запропоновані Вами варіанти, навпаки, відносять надлишок чи нестачу до робочих місць. Тому в перекладі «избыток» (робочих рук) стає нестачею (робочих місць), а «недостаток» (робочих рук) — надлишком (робочих місць). Це, на мій погляд, зайва плутанина.

Пропоную дотримуватись внутрішньої логіки терміна при перекладі:
  • трудоизбыточный = «труд» + «избыток» = «робота» + «надлишок» = роботонадмірний, праценадмірний, роботодостатній, роботозайвинний etc.
    трудонедостаточный = «труд» + «недостаток» = «робота» + «нестача» = роботонедостатній, роботоневистачний, працедефіцітний etc.
Анатолій
Повідомлень: 4700
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Трудоизбыточный / трудонедостаточный

Повідомлення Анатолій »

Сашко писав:Анатолію, Ви правильно пишете, що
  • • Трудоизбыточный — такий, де відчувається нестача роботи, і, відповідно, є надлишок робочих рук.
    • Трудонедостаточный — такий, де є зайва робота, і, відповідно, бракує робочих рук.
В термінах «трудоизбыточный» і «трудонедостаточный» надлишок і нестача («избыток» і «недостаток») стосуються не робочих місць, а робочих рук. Можливо це не є очевидним, але усталеним в науковій літературі є вживання цих термінів саме в такому значенні. Запропоновані Вами варіанти, навпаки, відносять надлишок чи нестачу до робочих місць. Тому в перекладі «избыток» (робочих рук) стає нестачею (робочих місць), а «недостаток» (робочих рук) — надлишком (робочих місць). Це, на мій погляд, зайва плутанина.

Пропоную дотримуватись внутрішньої логіки терміна при перекладі:
  • трудоизбыточный = «труд» + «избыток» = «робота» + «надлишок» = роботонадмірний, праценадмірний, роботодостатній, роботозайвинний etc.
    трудонедостаточный = «труд» + «недостаток» = «робота» + «нестача» = роботонедостатній, роботоневистачний, працедефіцітний etc.
Особисто я автономічному перекладі нічого поганого не бачу. Він покликаний не для того, щоб внести, як Ви кажете, «зайву плутанину». Його основне покликання, як і будь-якого перекладу, передати зміст того, що перекладається (принаймні цьому мене навчали 5 років в інституті іноземних мов; пам’ятаю, як писав навіть курсову роботу про граматичні трансформації під час перекладу).

Перекладаючи терміни «трудоизбыточный» і «трудонедостаточный» треба враховувати:
а) мову, де було вперше вжито цей термін (я так розумію, це англійська; «трудоизбыточный», зокрема, буде «labour-abundant»);
б) те, що російська калька – невдала.

«Labour» в англійській мові вживають на позначення робітників, робочої сили, пролетаріату, а не робочого місця. «Abundant» – багатий, надмірний. Тож «labour-abundant» – такий, що має надміру робітників. Невдалим російський варіант є тому, «трудо-» асоціюється з «трудом», але аж ніяк не з «работниками». Порівняйте: «трудотерапия» – «терапия трудом».
Якщо Вам не подобається антонімічний переклад, тоді слід шукати вдалий відповідник до першого компоненту слова («labour»), який би позначав саме «робітника», «робочу силу».
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: Трудоизбыточный / трудонедостаточный

Повідомлення Кувалда »

а як? wsrfdj? з цими словами у поляків і чехів?
краєзнавець
Повідомлень: 1091
З нами з: Сер червня 23, 2010 10:34 am

Re: Трудоизбыточный / трудонедостаточный

Повідомлення краєзнавець »

Вже вище сказано, що йдеться не про працю, а про трудові ресуси (працівників). Тому пропоную розглянути перетрудоресурсний і недотрудоресурсний.
Відповісти

Повернутись до “Обговорення статей”