Сиди-диск

Обговорення нових та наявних статей сучасного словника
Анатолій
Повідомлень: 4700
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Сиди-диск

Повідомлення Анатолій »

Сиди-диск — сідідиск, сидюк.
Artem
Повідомлень: 20
З нами з: Нед грудня 05, 2010 4:56 pm

Re: Сиди-диск

Повідомлення Artem »

сідідиск
Мені здається, що слово треба писати через розділку. Та хай там як, на загальну назву розповсюджується правило дев'ятки, тобто має бути "сидидиск" або, у разі написання через розділку, "сиді-диск"
Анатолій
Повідомлень: 4700
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Сиди-диск

Повідомлення Анатолій »

Artem писав:
сідідиск
Мені здається, що слово треба писати через розділку. Та хай там як, на загальну назву розповсюджується правило дев'ятки, тобто має бути "сидидиск" або, у разі написання через розділку, "сиді-диск"
А для чого розділка?
Artem
Повідомлень: 20
З нами з: Нед грудня 05, 2010 4:56 pm

Re: Сиди-диск

Повідомлення Artem »

А для чого розділка?
Не скажу, що знаюся саме на цій темі, але мені здається, таке написання реґулює правило 30.1 Проєкту (Якщо ж у ролі прикладки виступає родова назва, то між означуваним іменником і прикладкою ставимо дефіс). Тобто, НМД, треба писати "сиді-диск", але "диск сиді". Правила скрипниківки для написання складних слів, на жаль, надто спрощені.
Анатолій
Повідомлень: 4700
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Сиди-диск

Повідомлення Анатолій »

Artem писав:
А для чого розділка?
Не скажу, що знаюся саме на цій темі, але мені здається, таке написання реґулює правило 30.1 Проєкту (Якщо ж у ролі прикладки виступає родова назва, то між означуваним іменником і прикладкою ставимо дефіс). Тобто, НМД, треба писати "сиді-диск", але "диск сиді". Правила скрипниківки для написання складних слів, на жаль, надто спрощені.
Тоді, щонайменше, треба визнати, що є окреме слово сіді (сиді). Як на мене, це не так.
Artem
Повідомлень: 20
З нами з: Нед грудня 05, 2010 4:56 pm

Re: Сиди-диск

Повідомлення Artem »

Тут, пане Анатолію, цікаве питання й його треба приймати консенсусом. На ринку/в крамниці часто можна почути: "Скільки коштує цей сиді?" або "Скільки коштує цей дивіді?". Як на мене, слова "сиді" та "сидюк" є приблизно одного ґатунку: обидва розмовні, обох немає в страдиційнених словниках.
Усезнайко
Повідомлень: 529
З нами з: Нед червня 28, 2009 12:29 am

Re: Сиди-диск

Повідомлення Усезнайко »

Сіді — на рідній КД (компактний диск, компдиск). Сидідиск — це вже тавтологія виходить.
Ніхто не знає стільки, скільки не знаю я.
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: Сиди-диск

Повідомлення Кувалда »

влучно ;) . а росіяни вживають сиди-диск?
Artem
Повідомлень: 20
З нами з: Нед грудня 05, 2010 4:56 pm

Re: Сиди-диск

Повідомлення Artem »

Сіді — на рідній КД (компактний диск, компдиск).
Що робити тоді з дивіді-диском? Я думаю, якщо в крамниці попросити цифровий багатоцільовий диск (а надто - цебеде), то не кожна продавчиня зрозуміє, що від неї хочуть. А маємо ж іще ейчді-дивіді-диски, називати які "цифровий багатоцільовий диск високої чіткости" вже якось і соромно (про ейчді-дивіді-ерве-диски я навіть не згадую).
Сидідиск — це вже тавтологія виходить.
Вікіпедія нас учить, що то є не тавтологія, а плеоназм. До того ж, мовна практика знає не тільки сиді-диски, а й дивіді-диски (як уже згадано) чи віп-персони. Я не є лексиколог, але мені здається, "сиді" та "дивіді" у нас набули дещо відмінного від мови-ориґіналу значення: це тепер вже типи формату збереження даних на дисках. До того ж, якщо ми вже сиді будемо називати тільки компакт-диском, то що робити із сидіер-диском чи сидіерве-диском? Мені здається, не можна обмежуватися лише компакт-диском чи перезаписним компакт-диском, мова має бути живою... Єдину проблему, яку я тут бачу, це як унормувати написання анґлійських кальок-скорочень: СМС-повідомлення, есемес-повідомлення, sms-повідомлення чи тре' неодмінно вигадувати щось самобутнє, на кшталт "летунця"? Але це вже тема окремої розмови.
Анатолій
Повідомлень: 4700
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Сиди-диск

Повідомлення Анатолій »

Кувалда писав:влучно ;) . а росіяни вживають сиди-диск?
Вживають.
Відповісти

Повернутись до “Обговорення статей”