Сторінка 1 з 1

Сопротивление

Додано: П'ят січня 04, 2013 2:09 pm
Анатолій
Спротив
Слово походить з Галичини, з лексики так званого "москвофільського язичія". Має поширення в західній діяспорі. Зрозумілість базовано на подібності до російського сопротивление, з якого і "здерто" спротив. Щодо вимови, то важко погодитися, що тризвук СПР легко вимовний. Спротив перекреслює і витискає з ужитку бездоганну форму опір, яка походить від українського слова опиратися. У слові ж спротив корінь важко встановити: українці не знають слова спротивлятися, що від нього мала б походити форма спротив.
Як бачимо, слово спротив — калька, ще й незграбна. Цікаво, що ті, кого трусом трясе від летовища і світлини, не помічають неоковирности й безталанности слова спротив. Чому? Мабуть тому ж таки, чому вони не помічають потворности слів землероб, одержувач, гострокінцевий, живцем здертих з чужих зразків. Брак творчого світосприйняття, прищеплиний колоніяльним минулим, так глибоко закорінився у свідомість, що ми охоче схвалюємо усе мавповане, скопійоване і відвертаємось від усього творчого, самобутнього.

Святослав Караванський,‎ «Секрети української мови‎»

Re: Сопротивление

Додано: Суб січня 05, 2013 1:25 am
Ксандер
Не зовсім розумію до чого наведена цитата. Які ваші пропозиції?
Що ж до самої цитати, то дещо й заперечити можна. По-перше тризвук СПР в українській мові вживається і в инших словах: спрага, справа (справний), спритний та ин., не кажу вже про дієслова з приростком с- (спричинити та ин.). Далі. Дієслово "спротивлятися" фіксує АС, "спротивитися" - також словники Ніковського й Грінченка (в різних значеннях). Зважаючи на поширеність слова "спротив", я не думаю, що варто його відкидати (словник правничої мови знає ще й "спротивлення", "спротивенство" й "спротивник" - останні марковані "стар."). Синонімія тільки збагачує мову (найперше художню). Тому наведену цитату можу розглядати хіба як стилістичну пораду, що й відбиває порядок слів в Сучасному словнику, де опір стоїть першим.
P.S. Від "летовища" й "світлини" мене не трясе, але неоковирности "спротиву" таки не бачу.

Re: Сопротивление

Додано: Суб січня 05, 2013 9:26 am
Анатолій
Ксандер писав:Не зовсім розумію до чого наведена цитата. Які ваші пропозиції?
Наведена цитата — заклик до дискусії. ;)