Постулат

Обговорення нових та наявних статей сучасного словника
Анатолій
Повідомлень: 4702
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Постулат

Повідомлення Анатолій »

До речі, щодо того, чи є "постулат" книжним словом.

Толковый словарь Ушакова
ПОСТУЛАТ
постулата, м. (латин. postulatum - требование) (книжн.). Положение или принцип, не отличающийся самоочевидностью, но принимаемый за истину без доказательств и служащий основой для построения какой-н. научной теории, допущение. Постулаты Эвклидовой геометрии.
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: Постулат

Повідомлення Кувалда »

ну, може, коли жив Ушаков, в російській мові це було книжне слово. в українській воно таким не було. За межі науки слово якось не поширилося.
Анатолій
Повідомлень: 4702
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Постулат

Повідомлення Анатолій »

http://slovnyk.ua/?swrd=%EF%EE%F1%F2%F3%EB%E0%F2
ПОСТУЛАТ, -у, ч., книжн. Твердження, що його при побудові наукової теорії приймають без доказів як вихідне. // Незаперечна істина, що не потребує доведення; аксіома.
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: Постулат

Повідомлення Кувалда »

а чого ж у них аксіома не книжне? у неї на це куди більше прав, бо на відміну від постулату, який використовують в науковій термінології, аксіома, крім свого основного значення, має у нас ще й переносне (хоч може й не дуже точне) - оця сама вже згадувана незаперечна істина. Та це аксіома! - кажуть. Та це постулат! - ні.
Анатолій
Повідомлень: 4702
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Постулат

Повідомлення Анатолій »

Кувалда писав:а чого ж у них аксіома не книжне?
Не знаю. Я лише привів два джерела, де мається позначка "книжне" стосовно слова "постулат". А взагалі-то мені здається, що якогось чіткого правила, коли слово (чи вираз) можна вважати книжним, а коли ні, - просто немає. В різних джерелат може бути різне бачення "книжності". Згодні? :)
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: Постулат

Повідомлення Кувалда »

може. але загалом це слова, які в живій мові не вживають. на письмі, або, щоб "кучеряво" загнуть.
Відповісти

Повернутись до “Обговорення статей”