До "правила дев'ятки"

Помилки, знайдені у словниках r2u.org.ua, а також пропозиції з покращення сайту

Модератор: Анатолій

Відповісти
Max
Повідомлень: 165
З нами з: П'ят грудня 28, 2012 4:34 pm

До "правила дев'ятки"

Повідомлення Max »

Звертаю увагу присутніх на останні публікації на тему "правила дев'ятки". Попередні згадування моїх статтей про "ПД" на цьому форумі не завжди коректно передають зміст моїх праць. Прошу це врахувати і вилучити такі посилання. Дякую!
Andriy
Адміністратор сайту
Повідомлень: 3777
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:23 pm

Re: До "правила дев'ятки"

Повідомлення Andriy »

думаю, буде краще, якщо ви відпишете в темах, де допущено помилки і вкажете на неточності
Max
Повідомлень: 165
З нами з: П'ят грудня 28, 2012 4:34 pm

Re: До "правила дев'ятки"

Повідомлення Max »

Проблема в тому, що хтось по-піратському пише реферати, "передираючи" і тлумачачи текст як йому заманеться, а ще хтось ці реферати сприймає як джерело знань. І те, й те неправильно.

Потрібно цитувати дослівно і з надійних джерел, щоб уникати конфузів. Бо виходить так само, що сказати: у фразі "казнить нельзя помиловать" місце коми неважливе.

Насправді писав я оце:
Отже, “правило дев’ятки”:
• недостеменне (спотворює вимову першоджерела і не відображає властивості та тенденції питомої української літературної мови);
• немилозвучне (ри, ди, ти, зи);
• незручне (виняток майже для половини українських приголосних);
• нефонетичне (зумовлює позиційні зміни літер без урахування фонетичного підходу);
• неетимологічне (не враховує історичні зміни українських приголосних щодо їх м’якості та твердості);
• посередницьке (взяте з польської граматики і накидає російські написання та вимову).
Цих недоліків достатньо, щоб аргументовано ставити питання про вилучення цього правила з правопису. Але, шануючи традицію, не будемо наполягати на цьому. Ми всього лише виступаємо проти розширення сфери вживання "винятку дев’ятки" і пропонуємо:
1) не поширювати "правило дев’ятки" на власні назви, аббревіатури (та похідні від них лексеми) та складені слова, де в повній формі слова присутня літера "і": стіфівець, джіу-джітсу, “Пепсіко”, адідасівський, відіван, сідіром, маріхуана, варікап, варіконд;
2) не поширювати "правило дев’ятки" на запозичення зі слов’янських, ромської, турецької та корейської мов;
3) не поширювати "правило дев’ятки" на ті запозичення, де фонематичне протиставлення /і/ – /и/ відрізняє їх від українських "псевдоомонімів": крік – крик, прімус – примус, рібонуклеїнова кислота – риба;
4) відновити написання "і" у власних назвах та деяких термінах відповідно до правопису за редакцією Л.А. Булаховського, зокрема: Аргентіна, Бразілія, Братіслава, Вашінгтон, Мадрід, Мексіка, Сардінія, Сінгапур, Сірія, Сіцілія, Скандінавія, Тібет, Тімор, Тірана, Ціцерон, Чікаго, Чілі, бравісімо, піанісімо, фортісімо, сівапітек, сіда, сінди, сірхакпха, сіті.

Текст із посиланням на мене, наведений у статті "Пояснене / непояснене ПД", -
"В статті Максима Вакуленка (http://www.philology.kiev.ua/Lingur/art_17.htm), присвяченій правилу дев’ятки, вказано: «Внесли це «правило» в українську мову 1913 року С.Смаль-Стоцький і Ф.Ґартнер, які складали свою «Граматику української мови» у Відні – на замовлення і кошти цісарського уряду – і «запозичили» його з польського правопису». Про це ж йдеться в передмові до його «Російсько-українського словника фізичної термінології» (за ред. проф. О.В.Вакуленка. – К., 1996). Автор критично налаштований проти правила. Його позиція: «Чужомовна і (крім як після еллінської τ) передається українською і: прінтер, пріорітет, діск, квазічастка, сігнал», тобто відповідні приголосні мають звучати м’яко." -
узятий із ненадійного джерела і спотворює мої думки. Зокрема, я ніколи не пропонував увести форми "прінтер", "пріорітет", "діск", "сігнал" як нормативні і ніколи не стверджував, що "відповідні приголосні мають звучати м'яко".

Тому прошу звернути увагу на мій допис щодо ПД і посилатися в разі потреби на нього, а вищевказаний текст у статті "Пояснене / непояснене ПД" прибрати.
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: До "правила дев'ятки"

Повідомлення Кувалда »

враховано
Наталя

Re: До "правила дев'ятки"

Повідомлення Наталя »

Цих недоліків достатньо, щоб аргументовано ставити питання про вилучення цього правила з правопису.
Я б не була такою категоричною.
Max
Повідомлень: 165
З нами з: П'ят грудня 28, 2012 4:34 pm

Re: До "правила дев'ятки"

Повідомлення Max »

Дякую за увагу до цього допису, пані Наталю.
Втім, він стосується лише уточнень відповідної оглядової статті п. Кувалди. Оскільки, як він сам запевняє, мої пропозиції враховано, то цю тему теж закрито. Якщо Вас цікавить власне моя стаття - пропоную обговорювати там.
Відповісти

Повернутись до “Помилки і пропозиції”