запитання до укладачів словника

Помилки, знайдені у словниках r2u.org.ua, а також пропозиції з покращення сайту

Модератор: Анатолій

Відповісти
Cherepaxa
Повідомлень: 133
З нами з: Чет жовтня 28, 2010 4:11 pm

запитання до укладачів словника

Повідомлення Cherepaxa »

Шановні укладачі словника!

Маю кілька запитань (не риторичних :) )

1) Чи передбачено, що словник - порвністю або поетапно (або окремі його статті)- буде передано на рецензування з боку фахівців-мовознавців?

2) Яка кількість людей ухвалює публікацію статей словника сьогодні? Хто ці люди за освітою/фахом?

3) Чи консультуються укладачі з фахівцями різних напрямків мовознавства щодо окремих (кожної?) статей? Якщо так, то цікаво, з ким.

4) Чи впливають/мають вплинути висновки (або рекомендації) рецензентів (внутрішніх або зовнішніх) на наповнення й структуру словника?
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: запитання до укладачів словника

Повідомлення Кувалда »

1) ні. А хто вони?;
2) одна. Математик;
3) так. З фізиками переважно;
4) впливають (риторичне запитання).
Cherepaxa
Повідомлень: 133
З нами з: Чет жовтня 28, 2010 4:11 pm

Re: запитання до укладачів словника

Повідомлення Cherepaxa »

Кувалда писав: 4) впливають (риторичне запитання).
Ні, пане Кувалдо, не риторичне :)

Шановні редактори (упорядники)!
чи цю відповідь:
Кувалда писав:1) ні. А хто вони?;
2) одна. Математик;
3) так. З фізиками переважно;
4) впливають.
будемо вважати вичерпною чи будуть доповнення (уточнення, пояснення)?
Можу ще зачекати :)
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: запитання до укладачів словника

Повідомлення Кувалда »

Ну, добре 8-) . пункт 2: 2, але другий редактор (інженер) має забагато інших клопотів. тому поки редагує математик (за освітою). Це так нефахово! :oops:
Наталя

Re: запитання до укладачів словника

Повідомлення Наталя »

Кувалда писав: Це так нефахово! :oops:
:D
Сюди також можна долучатися всім? :roll:
Cherepaxa
Повідомлень: 133
З нами з: Чет жовтня 28, 2010 4:11 pm

Re: запитання до укладачів словника

Повідомлення Cherepaxa »

Кувалда писав:1) ні. А хто вони?;
Кувалда писав:Ну, добре 8-) . пункт 2: 2, але другий редактор (інженер) має забагато інших клопотів. тому поки редагує математик (за освітою). Це так нефахово! :oops:
Добре... Не коментую, так би мовити, формат відповіді (журналістам так ніколи не відповідайте! 8-) ).

Отже, порційно викладаю низку міркувань з приводу.
По-перше, будь-який словник (та й узагалі видання) потребує редакції (бодай кількох фахівців, що опрацьовують матеріял і врешті схвалює до публікації).
Грубо кажучи, я можу писати свій щоденник і вважати себе письменницею, власним коштом видати книжку, відмовившись, до того ж, від послуг редактора й коректора. (Зрештою, з появою соціальних мереж це зовсім нескладно - навіть не потрібно витрачати коштів на папір.) Однак у такому разі для мене не повинно бути несподіванкою, що ця книжка матиме небагато читачів, а, властиво, одного - самого автора.

Укладання словників, як відомо, важка праця... До складу редакції видань такого рівня не так легко допустять будь-кого. Перед публікацією книжка академічного рівня має пройти через кількаразове редагування (наукове й літературне) і коректування.

На нашому ресурсі ми маємо лише кількох людей, що пишуть статті. Усі - нефахівці. Чи з-поміж нас є бодай один лексикограф?
Я не проти таких експериментів, але для того, щоб словник таки став словником (авторитетним джерелом), а не онлайновою грою, статті потрібно редагувати з іще більшою пильністю. Це як мінімум.

Так, ми маємо Вікіпедію, але ми також знаємо, що це тільки Вікіпедія.
І, на моє глибоке переконання, на початковому етапі (а цей етап може тривати доволі довго) потрібно виразно інформувати користувачів, що цей словник експериментальний, а його автори - група ентузіастів, часто без відповідної освіти. Адже до нашої групи може долучитися, теоретично, і моя сусідка, і сантехнік з нашого будинку.

Веду до того, що потрібні фахівці, які зможуть систематично редагувати й опрацьовувати запропонований матеріял. Для цього, мабуть, потрібні кошти.
Крім того, я не вважаю, що конче потрібна повна анонімність - заради власне анонімності. Чи це є якась абсолютна вартість?
На жаль, за анонімністю часто стоїть безвідповідальність.
Я зовсім була би не проти побачити, що словник або певні статті рецензували (редагували, були консультантами) конкретні люди - з ім’ям і в прямому, і (добре, якщо) в переносному значенні слова :) .

Бо поки що справа виглядає так, що наша чернетка (прошу не ображатися) називається словником тільки тому, що її викладено поряд із відомими лексикографічними працями. Чи це чесно? Отже, зазираючи до такого словника, я маю думати: те, що я знайду в ньому, є або вартим уваги, або не вартим. (Це як прогноз погоди: ймовірність дощу 50%). ;)

Прошу зрозуміти, що я цим дописом не маю наміру зачепити жодної особистості.
p.s. Математик - це теж фах. Лінгвіст-математик - знахідка. Питання ж в іншому.
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: запитання до укладачів словника

Повідомлення Кувалда »

Стосовно редакції – згоден. Вона обов’язкова. Поки нема. Є 2 редактори. Послідовність тут така: є ініціятори проєкту, які його запустили, а далі через долучення охочих проєкт рухається в бік самоорганізації.
Стосовно редактора, коректора і кілька разового редагування. Назвіть мені таку книжку академічного рівня. Я потім поділюся враженнями :D . А так, хто ж проти прискіпливості.
Стосовно фахівців. Я пропоную зробити так: Ви називаєте словник, який підготували фахівці, вибираєте статті в ньому, а ми тут підготуємо відповідні й порівняємо фаховість. А то ми так довго навколо фаховості ходитимемо ;) . Краще почати робити, ніж не робити, чекаючи на фахівців. Словник відкритий до критики і до правок. Завжди можна поправити, змінити, переписати. Та й майбутньому лексикографові буде менше роботи.
Не маю нічого проти гри. Як на мене, обговорення на форумі має більше значення, ніж оформлення статті. До того ж він може бути самодостатній. Таке собі місце здибанки.
Спільнота, врешті, має сама виробити «правила гри». Поки не було жодної зауваги (крім Вашої) до передмови. Чи то спільнота лінива 8-) , чи для неї це не суттєво. Але ця передмова – лише заготовинка, вона згрубша окреслює що до чого. Її варто уточнювати, деталізувати, правити, скорочувати-збільшувати тощо.
Редактор на сайті є. Коректор — не обов’язкова фігура. І редактор же сам (чи від його імені) пропонував редакторувати (на сьогодні) сімом особам (без жодної попередньої умови, без «засвічення» на форумі тощо). Але… у кожного свої причини. Врешті, якщо на форумі буде декілька десятків охочих-грамотних, то робота редактора стане непомітною. А на той час вже буде й редколегія, сподіваюсь. Хоча, повторюю, центром має бути форум.
Стосовно експериментальності. Вже написано: "Російсько-український сучасний народний словник". Я пропонував прибрати «сучасний», але в нас збіса впертий комп’ютерник. Я «за», щоб було «не рекомендовано…» :D . Є передмова. Що ще треба зробити, щоб користувачі, не дай Боже, не вклепалися? 8-) . Один відвідувач попросив, щоб якось прибрали ми цю творчість з-перед його очей, щоб він міг спокійно насолоджуватись фаховими словниками. Передбачили таку можливість. Охочі можуть у віконці вибрати рядок «У всіх словниках, крім сучасного». Я до того ж ще, здається, вибачився перед ним, що так його знервували. І, чесно кажучи, не знаю, що ще треба зробити…
Ну, повної анонімності тут нема. Просто словник укладає спільнота. Вона міняється, сподіюся, розширюватиметься тощо. То як — писати список усіх учасників? А сенс? Коли слухаєте/співаєте народну пісню, то сильно переймаєтеся іменем автора? Тому робімо якісний словник і яка різниця, хто до нього докладається. Головне — якість. Берете статтю з будь-якого словника порівнюєте з «народною» і оголошуєте вирок, а я/ми, може, посперечаюсь/ємся. А, може, й не треба буде сперечатись: просто поправлю статтю, або Ви побачите, що народна стаття таки найкраща. Врешті, це давно треба було зробити і робити перманентно. Як, звісно, я тільки «за», щоб словник критично оглядали і рецензували. Але який механізм залучення критиків-рецензентів? Форум є. Ніяких перешкод для охочих.
Щоб не було безвідповідальності — потрібна сувора критика. І вироблення норм поведінки, де, зокрема, передбачити заходи проти редакторського свавілля, невідповідності тощо.
Ну, примазались до відомих лексикографічних праць, і що? 8-) Візьміть будь-який словник (може, крім найперших). В Академічний пішов, скажімо, весь словник Уманця-Спілки і що? Але ж скільки додано! І як можна було не примазатись, якщо ці словники є для нас взірцевими (хоч і не безпомильними)?
До того ж тепер в «народному» тільки статті, яких або нема в інших словниках, або нема конкретної сполуки в інших словниках.
П.с. 1. Народний тим і відрізняється від фахових, що він відкритий для критики і в разі її влучності — до раптового виправлення промаху.
П.с. 2. Якщо є бажання, то можемо розглянути фаховість фахівців загалом і лексикографів зокрема. Багато б цікавого з’ясували :D .
П.с. 3 Я практично з усіма заувагами згоден. Теоретично. Але практично — ми мусимо виходити з реалій. Особисто я не можу чекати, коли фаховики роздупляться і запропонують правописні зміни, або почистять свої словники від сміття.
Cherepaxa
Повідомлень: 133
З нами з: Чет жовтня 28, 2010 4:11 pm

Re: запитання до укладачів словника

Повідомлення Cherepaxa »

Кувалда писав: Стосовно експериментальності. Вже написано: "Російсько-український сучасний народний словник". Я пропонував прибрати «сучасний», але в нас збіса впертий комп’ютерник. Я «за», щоб було «не рекомендовано…» :D .
О! Чудово. Дякую! (Даруйте, коли писала попередній допис, то цього в назві або ще не було, або я не побачила).
Так, як на мене, слово "сучасний" зайве, бо з років видно, що є так. Назва переобтяжена прикметниками.
На Ваш допис, може, ще відповім згодом.

Додам лише, що я не надто вірю, що спільнота сама зорганізується. Це утопія. По-перше, вона (спільнота) має бути. Спільнота - це люди, яких єднає не лише спільна зацікавленість певною темою, але й спільний "напрямок руху". Випадкових людей, яких ми зустрінемо на вулиці й виведемо на майдан, організувати легше, ніж участників форуму. Такі мої спостереження. Цікаво, чи я помиляюся. Спільнота, яка постійно міняється... - навряд чи це спільнота, яка зможе створити щось завершене.
На форумах люди не відповідають або виходять з дискусії часто не тому, що їм нема чого сказати, а просто тому, що в них нема часу, може бути безліч інших причин. Зовсім недавно я, регулярно відстежуючи повідомлення тільки цього форуму, витратила на це майже цілий робочий тиждень (адже йдеться не лише про час, протягом якого набирається повідомлення). В якої здорової людини, що має певні обов"язки, вистачить сил на регулярну участь? Тим часом слова додаються, "якщо немає заперечень".
ЩОдо передмови, то це я одна висловилася, але знаю принаймні одну особу, яка такої ж думки, просто... не має часу про це написати. Одне слово, проблема з кадрами - глобальна :)
Утім, я також не маю нічого проти онлайнової гри - зрештою не з найгірших :) . І навіть більше - припускаю, що плоди цієї гри згодом можуть бути використані у "дорослих" "забавках".
Це, знову ж таки, лише кілька розрізнених думок "з приводу". В жодному разі не "тицяння пальцем". Однак варто враховувати ці чинники (випадковість, несистематичність, аматорство, інші).
Відповісти

Повернутись до “Помилки і пропозиції”