Михайло Пантич. Якщо це любов

Перекладацька майстерня
Відповісти
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Михайло Пантич. Якщо це любов

Повідомлення Кувалда »

Михайло Пантич. Якщо це любов/Перекл. з серб Оксани Микитенко. – К.: Темпора, 2012. – 192 с.
Книжка відзначена премією ім. Іво Андрича (2014).
Добрий переклад, мова звичайна. Непогана книжка
Особливості:
Книги замість книжки
російське передання h – х: Маутхаузені, Х’ю, Харт

Плюси: я б радше трохи виньяку; летовище; нипає; не валом підперезаний
нема неправильного вжитку «котрого»

Огріхи: я одивився на неї, компакт-диски, компакт-дисr; трохи ближче до Дунаю, мого Бога – бога; увесь божий день – Божий; чого би я; був би зайвим; що би я; могло би підходити; хіпхотерку; Тамарі… я повідомив, Нікольсона [Джека]; із відчуття… темниці; гру и відчував; раніше капіталістичних космонавтів

Мінуси:
не завжди відповідний ужиток у/в; і/та/й: вночі, удалині; станції у долині; пливемо, усі; нічого, усе; однаково, усе; знову, у зовсім; мені, і там; межі, і коли; слово, усі; впливати, усе; місці і чекаємо; ні, усі; все, усі; серіали, усе; штангу, у роздягальні; бездоганна у всьому; басейні, і далі; пішки, у темряві; почули у листі; давно, у гімназії, і вже; морі, у сусідній; ліжку, уві сні; безіменні, усі однакові, і що; завжди у всьому; спокійно і всі; далі, і все; роками, у сні і він; клопоту у суботу; знову, усе
знахідний/родовий відмінок додатка: не взяла джемпер; купив ніж; встромлю йому ніж; подивилася на годинник; думав про цей лист; не звернув на нього увагу; обпершись на старий автомобіль; не захистив диплом; подивилася на годинник, глянув на годинник; взяла блокнот – тут краще родова форма: купив ножа тощо
недоречний ужиток отримати/одержати замість здобути/дістати: отримала спеціалізацію; щойно одержаної травми; отримуємо серйозні підстави; сторони отримують, одна згадку… інша – захист; кинув «привіт», на що одержав декілька похмурих відповідей
активні дієприкметники: сповнений тліючого світла; хвилюючих подій; може бути більш хвилюючим; палаючих вовчих очей; отак серцеграюче; пом’якшуюча обставина; величезною резонуючою шухлядою; легкий звільняючий флірт; пробиває поперечно стоячу органічну мембрану; перед гаснучим телевізором; до кінця віруючим… віри; так, вона була комуністичним віруючим, фанатичним віруючим, і залишилася такою до кінця
форми "було/буде зроблено": на дверях було написано; було написано моє прізвище; мені все було прощено; він дивився довше, ніж то було узвичаєно; поки не буде досягнуто стану; у зв’язку з чим і було складено досьє; що було написано; офіційною історією цю подію відмічено не було
ще більш згрубіле; ще більш швидке
жодні (множина замість однини або "ніяких"): не маю жодних літературних амбіцій; в мене жодних літературних амбіцій; жодних змін; жодних ілюзій; жодних значних змін, жодних дилем, не вживав жодних заходів
Зараз замість тепер: зараз усі країни нас оберігають, аби довести свою толерантність – тепер…, щоб довести; вони зараз живуть в інших державах; з якими знайомий зараз; де зараз Гордана; яка зараз погода; зараз уже набагато старший; в якому ми зараз мешкаємо; зараз кінець року; хто з них де є зараз; і зараз нерухомий, у візку; має їх і зараз; де я й зараз; і от зараз мама померла; він зараз у цих роках; і зараз у спокої чекають; зараз він, здається, судовий експерт; чи мені зараз краще; перебуваю й зараз; така сама, як і зараз; зараз можу обманювати себе; який маю й зараз; наче я й зараз його власність; зараз працює в одному великому магазині
зайве є, або орудний замість називного відмінка: любов є складнішою; яка є безмежною; є постійно відкритою; що земля є круглою; любов є якимось різновидом; гравітаційна маса є більшою від моєї сили; царем є Цобер (але: Цобер є цар); очікування будь-чого є досить добрим способом; кожний для себе є найголовнішою темою; хмарочосі, який є, по суті, колективною, помноженою поховальною труною; яка не є її рідною; що є цим чимось; пояснення зовсім не є простим; пояснення кохання є безглуздо марною справою; кохання є формою підкорення, а не змагання, кохання є бажанням; любов є більшою від тлумачень; той, кого я люблю, є кожною моєю думкою; любов є якимось видом; Бог є абстрактним… любов є диханням; пояснення… не є вичерпним; любов у своїй суті є хворобою; любов є сильною; всі страхи, по суті, є лише видами єдиного страху; свобода є свободою лише якщо існують обмеження; насправді є холодною; мета є виправданням; відданістю, яка одночасно є бажанням; він повірив… що є новим дивом; оповідання є ланцюжком; організований день є найкращими ліками; якщо хочеш знати, якою є людиною; якщо Новий Белград узагалі є містом; подорож є лише трохи іншою, більш захопливою спробою втекти – подорож — лише трохи інша, захопливіша
ужиток «аби» замість «щоб»: аби повністю переконатися; подобається, аби ти була йому зобов’язаною – щоб ти була йому зобов’язана; хочу, аби ти поїхала; не пізно, аби ти передумала; зайшов, аби почути одну з таких історій; наче поспішали, аби швидше вирости; хоробрість, аби підійти до неї; Аби любити когось, немає потреби; аби з кимось це дійсно пізнати; захотіла, аби її любили всі; аби після багатьох років побачити; аби він дав мій одяг; переконати, аби поїхав у це відрядження; бореться, аби увійти; застерігав, аби ми вчасно закривали; сім днів достатньо, аби Бог створив світ; завбачивши, аби він; Уся справа в тому, аби зловити найкращий момент і зіштовхнутися із супротивником так, аби видавалося, що це нападник вас ударив – Уся річ у тім, аби зловити найкращий момент і зіштовхнутись із супротивником так, щоб видавалося; Він наполягав, аби ініціативу взяли старші гравці; переказала мені, аби я доглядав за дітьми; не для того, аби просити за; аби я вийшла десь; було потрібно, аби звикнути; аби якось закінчився і цей рік; дочекатися, аби довідатися; хочу, аби він висисав мене; дозволила, аби його пальці; а не тому, аби ви мене почули; немає потреби, аби ще ми тут щось вигадували; звеліла, аби; потряс головою, аби пересвідчитися, було поставлено навпаки; відкрив рота, аби це зробити; лишався вдома, аби мляво провести ще один довгий літній день; аби випадково не вигадувати; приводом, аби вона роздрочилася; завжди любила, аби любили її; Аби не забути, батько її помер раптово; зводиться до того, аби я відцуралася; нишпорити у холодильнику, аби надолужити пропущену вечерю; не вимагається, аби вони продали матч; досить уранці подивитися на себе в дзеркало, аби в цьому пересвідчитися; кохання не найважливіший привід, аби з кимось ділити життя; попросив мою колишню дружину, аби вона; Аби я був тренером? Є правильно: Я перевіряла його, аби побачити, чи він чекає; аби лише сказати; все б зробили, аби володарювати; ви робите, аби перемогти; завадити тактичним фолом, аби ми не забили трійку; вимовити будь-що…, аби щось сказати; облудний привід, аби не їхати; аби збавити час; була потрібна, аби я щось із того зрозумів; більше так, аби разом згаяти час
аби замість якби: був би щасливий, аби це було так
нагадувати замість схожий/подібний/скидатися: зараз вона нагадувала мені вузький, стиснутий канал – тепер вона скидалася на; відтінків, що нагадують іржу; вона нагадала мені когось
недоречний ужиток орудного відмінка в складеному присудку: чи літо буде засушливим; була або не була тією самою; був він байдужим; лікування не було успішним; був… чимось особливим; вже були не коханцями; не був мені менш симпатичним; я була точною; були такими подружжями; дійсно була безлюдною; яка має бути більшою; кінець її був жахливим; будь терплячою; було сталево міцним; чи буду нещасною; будь оригінальною; ми завжди будемо такими; він був непоганим матеріалом; Мілена була спритнішою і практичнішою; була нещасною; була білою від хлору; вона була чудовою; не було зайвим; не буде вдалим; він був утіленням моїх снів; була й надалі сильною; не буде вдалим; моя мати була комуністкою від народження; самогубство буде надійнішим
знаходитися замість перебувати/міститися/розташовуватися: колись знаходилось помешкання; ательє знаходиться нагорі; знаходжуся трохи ближче; що зараз історія ще не закінчилася, знаходиться в іншій державі; гараж, який знаходився; ти завжди знаходишся разом з кимось; пошта знаходилася зовсім близько
проблемою, що мусила терпляче чекати на будь-яке вирішення
головним чином – головно; все йшло таким чином, що – так, що
як правило замість зазвичай: ми перемагали, як правило, команди; увечері, як правило; як правило, думають; де я, як правило, перекладала; І, як правило, невдало; як правило, нічого; новенький, як правило, буває
давайте подивимось
не: де б він не перебував – хоч де б він перебував; і що б ви собі не думали; коли б не було, а прийду; Про що б не йшлося
більше години, більше одного тижня
зарплатню
зварила каву, зварила міцну каву, заварили чай
коли ми робили пересадку із 19 у 79 автобус
основною рисою її характеру
минулорічних відпусток; один раз минулого року
першою зайшла – перша
прикликати в пам’ять; пошкодувала з того
співчуття, самоспівчуття, співчутливо, співчуваю
де вже у п’ять хвилин по восьмій
пропущене не: Гаврилові було тоді тридцять сім років, а він ще ані на роботу влаштувався, ані одружився; Ми вдвох є його найочевидніші незакінчені справи: ані регулярно пили риб’ячий жир, коли треба було, і роздавалися ляпаси, ані народили йому онуків, і роздавалися докори – ані риб’ячий жир не пили регулярно, ані онуків йому не народили; але ані він перейшов до мене, ані я до нього
голос у вас не в найкращому стані
якщо ви запустите хворобу
здвигнутого письменника
писати – це вища форма; працює там вищим… радником
незважаючи, до речі, на способи; і незважаючи на ці, здавалося б, випадкові
багатоповерхівках
крокуємо стежкою
розводити околяси – правити
почуваюся, наче порося в Тегерані… Гм, непогане визначення, порося в Тегерані – означення
мій далекий прадід Федір – у сербів Теодор
Бек, підщо завжди грав у п’ятірці?
у дверях бібліотеки семінару?
якби раптом той волей двадцять із лишком років тому потрапив туди, де треба?

Росіянізми:
виключно на себе; тільки і виключно так – тільки і лише так
багато чого, включно з тим – зокрема те/разом з тим; щодня включно з понеділком; сусідів, включно зі Стригановичкою; усі вони, включно з акторами й політиками; щодня, включно з неділею; включно з брехнею – зокрема брехню; включно з усіма словами – разом з усіма; Белград, включно з його новою частиною; включно з професорами
він включає ТВ
я завжди відключаюся
не виключено, що; не виключаючи й себе; під кошиком виключили третього центрового
у заключному дербі; надходять заключні рахунки; на заключному засіданні
кінець уроку; на уроці фізики; після уроків; додатковий урок; урок з фізики; курив на уроці; перший урок; на другому уроці; на третьому уроці; на четвертому уроці; п’ятий урок; закінчився урок, кінець уроку
прапорщик, барабанщика; купальщиків, продавщиця, продавщицею, продавщиці; ніколи не було справжніх гравців, лише половинщики
завуч
з її русла
пилососом
приймала душ, прийняв душ, приймаю душ
прийняти остаточне рішення
наскільки можна бути разом; наскільки пригадую; існую лише настільки, наскільки це; наскільки я зміг зрозуміти; попри те, наскільки фізично була поруч; наскільки можуть бути друзями; усвідомив, наскільки вона насправді велика; старший за мене, не знаю, наскільки
я настільки не протрезвів; настільки вичавлений; настільки цей будинок поруч; настільки важкі слова; займався тільки настільки, наскільки; любив її настільки; настільки порину у мрії; настільки гарною
розповісти, оскільки; заснути, оскільки; навпаки, оскільки люди; цим фактом, оскільки
будь це дівчина, вдовиця чи дружина; і тому, оскільки все вам розповів
щонеділі по телефону; товариша по війні; по ТВ нема баскетбольного матчу; сусідка по парті; вибалакаєшся по телефону; оселився тут, по сусідству; товариші по команді; дивилися разом по телебаченню
їжу не хотів приймати
почнемо плавитися в густій мелясі ночі
більш того, більше того
таких співрозмовників
приймального відділення
поліцейське досьє
поїздки
блочних будинках
почалася підготовка
одне-єдине
якщо добре перенесе ще одне невелике оперативне втручання; не переношу цю ідіотську фразу
в будинку престарілих; будинку для престарілих гравців
менш жахливою порівняно з тим
приходить у голову в зовсім неподходящих ситуаціях; хвороба прийшла у зовсім непідходящу хвилину; якщо взагалі є підходяща хвилина для приходу хвороби
воно [колесо] не накачане
чим більше їх разом, тим вони більш самотні – що…, то вони самотніші; чим довше, то
купола
все благополучно залишила
нововведені предмети
для передсвяткових покупок
на відпрацюванні кидків; ми відпрацьовували напад і оборону
обеглавлене плем’я
взути тапочки
Наталя
Повідомлень: 722
З нами з: Вів березня 11, 2014 2:50 pm

Re: Михайло Пантич. Якщо це любов

Повідомлення Наталя »

Росіянізми: прапорщик, барабанщика...
Невже прапорник? :shock:
Наталя
Повідомлень: 722
З нами з: Вів березня 11, 2014 2:50 pm

Re: Михайло Пантич. Якщо це любов

Повідомлення Наталя »

завуч
Я вже то чую: завнач школи Іван Іванович Іванов... :D
Наталя
Повідомлень: 722
З нами з: Вів березня 11, 2014 2:50 pm

Re: Михайло Пантич. Якщо це любов

Повідомлення Наталя »

приймального відділення
От тільки не кажіть, що має бути приймальний відділок... :mrgreen:
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: Михайло Пантич. Якщо це любов

Повідомлення Кувалда »

думаю, Наталю, Ви вже й самі відповісте на всі ці запитання ;)
Наталя
Повідомлень: 722
З нами з: Вів березня 11, 2014 2:50 pm

Re: Михайло Пантич. Якщо це любов

Повідомлення Наталя »

Е, ні, хочу роз’яснень. )
Відповісти

Повернутись до “Порадник”