Ґустав Майрінк. Ґолем

Перекладацька майстерня
Відповісти
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Ґустав Майрінк. Ґолем

Повідомлення Кувалда »

Ґустав Майрінк. Ґолем/ Перекл. з нім. Наталі Іваничук; літ. ред. Мирослави Приходи. – К.: Український письменник, 2011. – 311 с.
Добротний переклад, красива мова.
Особливості:
передання g – ґ: незґрабну, деґенерат, ґрацією тощо, але легенди, легенда, бюргерський
Чомусь перманентно з великої букви «Ви», «Вас»…
заповідалося на розвидень; Вам на цьому залежить; огортає туск; я виминув її погляд; втрачають на силі; не помітив, як злетів час; піднесе вас на дусі; не дав мені прийти до слова; закралася мені підозра; він визнавався на каббалі; пробиратися нагінці
Послідовно ужито слово «ліпший» (а не «кращий»).
Плюси: порскі перли, достеменно, продавчинь, вченого мужа, облавком, осяйне щастя, почерез, нерозмийвода, чипіли, побічницю, час до часу, намарно, каянників, мертвенна, уродини, цюпи, спотребляться, обридження, перечуленою, закамарки

Огріхи: на світ божий; щло; фьють, червонго; сам він був змушений був, природнім шляхом, цілком природнім; вниз до каменя і тут же образ каменю; напів чоловіком, напів жінкою; Луітґарди, присмер

Мінуси:
не завжди відповідний ужиток у/в; і/та/й: підворітні, і обценьками; веснянкуваті, і все; винен в усьому; беззахисні, і не; нажахала усіх; доля у цьому; ішлося у тих; юності — усьому; тут все; голову, у яку; корені — і цілющі, і отруйні; хламиду, у яку; аукціону, усі; можливо, усе; втішати, усе; пояснюються, усі; старий в усьому; мені усі; почестями, усіма; безсенсовне, усе; впліталися у його; оселялися у його
активні дієприкметники: дивлячись на помираюче дерево; бідним та потребуючим; з жахаючою виразністю; вікна з сяючими скрижанілими карнизами; мерехтінні умираючого світла, котре спадало; спопеляючою ясністю
у… Цотнана було вкрадено всі – вкрали; було встановлено, що – встановили; було написано на картонній вивісці – був напис
органу, яким ставляться запитання – ставлять
за насолоду, отриману; одержувала таке право – діставала
тій, котра; примару, котра; стара жінка, котра – що
жодні (множина замість однини або "ніяких"): жодних ознак; без жодних передумов, жодних вибриків, жодних сумнівів, не було жодних підстав, не має жодних доказів, без жодних прикрас, жодні гроші, за жодних обставин
приблизно кожні тридцять три роки – кожен тридцять третій
радше кажучи, гермафродит
зустрічати: зустрівся поглядом зі мною; я зустрічався з пронизливим вовчим поглядом; уникали зустрічатися поглядами
зайве є або орудний замість називного: що саме вони є справжніми таємними господарями; кожна річ на землі є нічим іншим; нагромадження схожих подій не є чимсь надприроднім; людина, яка… є цілковитою протилежністю; Гілель є для нього втіленням; приписи, які є хіба прихованими шляхами; вияви у них болю є лише механічним рефлексом; надчуттєве є найпривабливішим; є різьбярем камей; найвищою метою якої є опорядження такої; душа не є чимось «окремішнім»; очікування… є очікуванням Месії; глиняна брила з людською подобою є, можливо, нічим іншим
ужиток «аби» замість «щоб»: аби потім знов; добре знала гебрейську, аби зрозуміти; подбав, аби син не зазнав гіркоти злиднів; не бракувало вільного часу, аби плекати свій розум; не вживає жодних заходів, аби покласти край; зовсім мало бракувало, аби стати через нього; я б не хотів, аби цей… Гілель; найліпше, аби пан; аби врешті, скрушно похитуючи головою, упевнитися; повідомити Харусекові, аби він вчасно зумів попередити; палко бажав, аби мої думки допали до вух Гілеля; не годилося, аби; вдався до хитрощів, аби передати мені листа; насторожі, аби остання хвилина не застала мене зненацька; підбирав ноги, аби я мав куди ходити; чекав на гроші, аби витратити їх; завітав до крихітної кав’ярні, аби запросити; частую чоловіка коньяком, аби розговорити; зачепитися, аби уявити; до глибокої старості, аби нарешті… насолоджуватися життєвим надвечір’ям; аби зазирнути досередини; аби впевнитися, що я таки не сплю; Варто лиш, аби полум’я чогось торкнулося, і спалахне пожежа; аби звалося його волею; аби купити найнеобхідніше; Аби показати, що ні в чому його не підозрюю… що побоююся, аби одна близька мені жінка; аби вас відрекомендувати; молився, аби вони швидше спливали; я хочу, аби кожен з них розбагатів; хочу, аби Ви знали. Є правильно: простягнув руку за дарунком, аби не образити; через мене, аби потрапити сюди, пішли на грабунок?; довелося прикликати на допомогу всю свою красномовність, аби змусити його відмовитися; спробував усе, що можливо, аби зібрати; мушу зробити, аби запобігти суспільному злочину; все своє красномовство, аби переконати його; докласти всіх зусиль, аби уникнути вироку; аби, не дай Боже, не прогнівити; того ж дня,— аби ненароком якийсь випадок не завадив його планам
нагадувати замість схожий/подібний/скидатися: кого він мені нагадує?; вуха… нагадують сторінки розгорненої книги; манера нападати зненацька нагадувала мені Васертрума; голос мимоволі нагадав Харусека; просто він нагадує мені Ґолема
недоречний ужиток орудного відмінка в складеному присудку: навіть була схожою на лахмітника; вії були такими довгими; голос… був мертвим; хай буде благословенною; була доволі тісною; хоч і був він їй батьком; вона була цілком намацальною; для мене було б найвищим щастям; була б зовсім нерозважливою; були для мене набагато важливішими; який був романтиком у душі; завжди був вашим найліпшим другом; бо я першим здогадався; Ваш покійний батько був моїм найліпшим другом; не був спроможним; він був гладко поголеним; було сильнішим за мене; якби я був душевнохворим; якщо відповідь буде вичерпною; першим розмови я не почну
не: чого б воно не стосувалося; куди б не глянув; хто б він не був; чого б це не коштувало; чого б це мені не коштувало; все, чого б я не забажав; яким би широким і просторим він не видавався; куди б не йшла; де б це не було; батькові, ким би він не був – батькові, хоч би ким він був; куди б не завела мене ця дорога
що я, незважаючи на свою відповідальність від життя, раптом; незважаючи на близькі родині узи окремих індивідів, їх так само; Та незважаючи на всі мої потуги, далі темного двору
нічого, окрім; додати, окрім; не цікавило, окрім – крім
архіваріус, архіваріусом, але нотаря
звільнити за браком доказів
новачок розсіяно усміхнувся; а потім розсіяно ставив на місце
співчутливого, співчутливих, співчуття, співчуттям
духовне начало
і, ясна річ; гроші, ясна річ, я взяв
подумати лишень; з чого лишень вони живуть, погляньте-но лишень!
коштовних каменів, коштовні камені
великого… вченого; сучасні вчені, про вченого-правника, доктора; правником, ученим; колись великому вченому (але є: сучасних вчених мужів)
часто «супокій», але не завадило б і «спокій» уживати
гравірування
яких зусиль йому коштувало
задоволення не приносили, не зможу приносити користі
достатньо лише – досить
є на світі речі, невід’ємні одні від них

Росіянізми:
більше того
простую пересохлим руслом річки; посеред русла; в мирне русло. Але є: у веселіше річище
настільки дурні, настільки поглинали, настільки дисонувала; настільки в’їлося; істоти настільки слабкої; стають настільки перебільшеними
наскільки я пригадую; наскільки це можна було зробити; наскільки я міг судити з такої відстані; трохи, наскільки зумію; потурбувався, наскільки це йому під силу; наскільки міг; як у дзеркалі, усі мої щоденні зміни, наскільки я ще далека; використати, наскільки можливо
через підйомну ляду, за підйомну ляду, підйомна ляда
розплавлений свинець, плавленого воску, плавили тоді свинець
добраним чтивом
булочником
співрозмовника, співкамерників, співкамерника, співкамерники
один-єдиний раз, один-єдиний день
марширував
мій сусід по камері; розбудити когось по сусідству; застогнав по сусідству; ательє по сусідству; товариші по роботі
кидає на мене більш чи менш палкі погляди
прийняти серйозне, невідворотне рішення; час прийняття остаточного рішення
поліцейський радник, поліцейським радником, друзяками-поліцейськими, поліцейський спритно, поліцейська свиня, поліцейський комісар, за крок від поліцейського (але є: поліціянтові; поліційним начальством)
клиновидного шматочка
віддає честь
причому чув я голос
підзорну трубу
вторгнення фантома
в порівнянні з яскравими враженнями
Відповісти

Повернутись до “Порадник”