Маріо Варгас Льоса. Зелений дім

Перекладацька майстерня
Відповісти
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Маріо Варгас Льоса. Зелений дім

Повідомлення Кувалда »

Маріо Варгас Льоса. Зелений дім / Перекл. з іспан. Юрія Покальчука. – К.: Дніпро, 1988. – 430 с.
Добротний переклад і мова. Радянський правопис. Роман, попри досить складну і незвичну побудову, читний.

Особливості:
сержанте, мій сержанте, але сеньйоре сержант, доне Андріан, сеньйоре капітан тощо
Назва роману «Зелений дім», але і в тексті і в післямові перекладача – Зелений Дім.

Плюси: прогонич, спробуй лишень, повикаблучуйся, дали хльосту

Огріхи: не повідомила мені, людині… таких речей не повідомляють; чому мені не повідомили; жінка повідомила нам (але є: ви не повідомили поліцію, повідомлять поліцію); бідолашну мати; згорав; приготуй нам щось гарячого; Агуйатіа; називає мере

Мінуси:
не завжди відповідний ужиток у/в; і/та/й: намистин та браслетів; свічки і оливові; опівдні і йшли; тобі у всьому; їх вже; адже усі; то усе; літо, і ось; до каплиці, і ми; горнятка, і увесь; лобі, і на мить; таксі і узявшись; коти — усі однакові, усі; поверсі, у тій… вежі, і ніхто; окрузі, і ось; як і у всіх
знахідний/родовий відмінок додатка: бере банан, підносить банан, отримала від неї лист; витягнув револьвер; зняв запобіжник; заставив свій годинник; знімає солом’яний капелюх; видертися на пліт; залазили на пліт; видерлася на пліт; піднімав капелюх; приніс вам каганець, винести столик, одяг капелюх; витягують човен; сів на ослінчик; придбати собі новий галстук
отримував лупня – діставав
активні дієприкметники: вібруючим гудінням, кліпаючі очиці; нагадував квадратного фосфоресціюючого плазуна; кипучого виблискуючого будинку; наростаючий шум; не стримали зростаючої слави; освіжаючу; щось прохолоджуюче; жевріючу скалку; з загниваючими ранами; над головами танцюючих; виблискуючі в заростях світлячки; на тлі темніючого неба; димом палаючих лупун; з палаючими очима, палаючі очі; погляд його, так само палаючий; його очі були палаючими щілинами; пульсуюча жилка на скроні; пульсуюче джерело; тягнеться у сяюче небо; на палаючу хижку, палаючих очей; із сяючою лисиною; настрахати віруючих; дві паруючі гарбузові миски; подав паруючу каву; висячий на паску ліхтарик
форми "було/буде зроблено": так було написано на ящиках; каучук було зареєстровано; коли дім уже було закінчено; де його було споруджено; Було створено Комітет; залу було викладено кам’яними плитами; невдовзі буде закладено жандармську дільницю; це й не було зроблено навмисне; це також було належним чином підтверджено; «Ла Уаку» було розподілено поміж численними родичами; солдате, тобі що було сказано; як вас буде вшановано; не в образу вам буде сказано; Халупи… одного ранку було спалено; хоча це їм було заборонено
найбільш розлючені
недоречний ужиток «котрого»: на двох узгір’ях, котрі є; бабів, котрі; схожу на таку, котрі; п’юранця, котрий; кожній дівчині, котра; білі, котрі; експедиції, котрі; чоловіків, котрі; брати будь-яку, котра тобі до вподоби
жодні (множина замість однини або "ніяких"): не давати жодних свідчень без моєї; жодних питань; без жодних прищів; не мав жодних амбіцій, жодних клопотів, без жодних новин, як жодні інші, без жодних вагань; не хотів жодних страхів, жодних в’язниць; жодних бійок; не було жодних господарських втрат; жодних скандалів; про жодні документи; жодних відробітків
Зараз замість тепер: зараз ти перуанець; зараз, коли я став; став таким, ким є зараз; зараз, коли ми перепливли пороги; то мали б зараз краще становище; зараз, у повінь; зараз ми бачимо результати; у тебе ж є зараз жінка; зараз, коли ти старий; а зараз учу новеньких; бачите, що зараз маємо. Є правильно: Ми з Ірініо зараз сховаємось
не зустрічався з такою чесністю – не траплялася така
недоречне є, або орудний замість називного: який є лоцманом; прогнилій столиці, якою є Ліма; черниці, які є самою доброчинністю; хто є ким; визначає, чи є чоловік справді чоловіком
трапляється ужиток «аби» замість «щоб»: затримувався, аби з ними побалакати; сховався, аби те, що ми в нього замовили, не намокло; переконати скупників, аби вони продавали каучук не банку, а вам. Але переважно правильно: молилася цілу ніч, аби ти мене не вигнала; Аби вона тільки; аби лиш знати; послав нас тільки, аби їх заспокоїти; вигадали собі бандитів, аби не продавати каучук вам; це лише я так, аби чимось розважити тебе; аби лише війна тривала
нагадувати замість схожий/подібний/скидатися: нагадуючи купи сміття; що нагадують клешню скорпіона; бо ви мені нагадуєте одного дідуся
недоречний ужиток орудного відмінка в складеному присудку: будь милостивою, будь доброю; вона була однією з моїх жертв; той поганин був моїм батьком; не був він твоїм батьком; була дочкою когось іншого; батько також був злочинцем; він був доброю, щиросердою людиною; мала бути гарною; це не було розпустою; вона була твоєю приятелькою; я був першим чоловіком; Лаліта була гарною жінкою; звуки його арфи були неповторними; ти завжди був мужнім; бо не був ані нахабою, ані пліткарем; можете бути спокійними; Фабіо, який був губернатором; якби я був багатієм; коли б ти був хазяїном; були веселими; ти будеш щасливою; хоч би й був чаклуном; щоб якийсь уамбіс був служником чи наймитом?; шкіра в неї була також світлою; Семінаріо був справжнісіньким биком; він був човнярем; не будь такою лихою; прибігли першими; першою була дружиною; ніч була ясною; він не був мангачем; він був найменш здібним; він був мангачем; Чапіро був великим сеньйором; Семінаріо був розбишакою й недоумком; Чапіро був єдиним; Чапіро був моїм найкращим другом; я завжди був бідняком; не будь такою; була голою; ще була світлою; якби вона була моєю дружиною; рухи також були спокійними; була здоровою; очі його були тверезими; була не його жертвою, а лише спільницею; дівчина була щасливою; вже не буде такою, як була; він був мангачем; Анселімо був мангачем; хіба Літума не був брутальним; будь віджвертою; будь чесним; хіба я не була тобі доброю дружиною. Правильно: вони були моїми клієнтами, а стали моїми друзями
ви знаходитесь у каплиці; де знаходиться патрон
І таким чином ви зустрілися
про що б ви мене не попросили
поглянь лишень; погляньте лишень, які в неї зелені очі; послухай лишень його; та погляньте лишень
незважаючи на завдаток; коли, незважаючи на наказ влади, одна з; елегантний вигляд, незважаючи на свою расу; незважавючи на те, що; незважаючи на те, що то їхні рідні; незважаючи на свій голос і манеру триматися, мала в голосі; і, незважаючи на те, що й туди вступав прогрес
десь минулого року; минулого року; випустили минулого року
виходить навшпиньках, так само навшпиньках; навшпиньках підійшов; ходила навшпиньках; навкарачках доповзає; стоїть біля нього навколішках, стояв навколішках, стояли навколішках, навщпиньках ішов; стоячи навколішках, навшпиньках вийшла, сидять навпочіпках, стояла навшпиньках. Але є: навколішки, навшпиньки
оазису
співчутливими
ясна річ; йому, ясна річ, буде приємно; то, ясна річ; ясна річ, навіть коли б він був не знати яким дурнем
дезертирував
доньє
про сьогоднішній день
пригощаю вас безкоштовно
поліровані лави
давайте зарахуємо
повітря було насичене електрикою – наелектризоване
це біля трьохсот метрів

Росіянізми:
хлопці, підйом
продавщиці
снарядів піску
через русло; русло П’юри; повзуть руслом
поліцейських, у формі поліцейського, поліцейські комісаріати; в злодіїв та поліцейських, поліцейські дільниці; поліцейська шкура, викликав поліцейських, прогнали поліцейські, поліцейську пику, поліцейська дільниця, є поліцейські, поліцейського, з поліцейським, з тим поліцейським, двоє поліцейських; прибули поліцейські (але є поліцай)
оскільки були свідками; і оскільки я; не дійшло, оскільки; та оскільки він
все це співпало
купол собору
ромашки
про доставку всіх речей
пловучого молу
чистої води брехня
про помсту азіатів
двоскатним дахом
холостяком
кілька срібних приборів
струнко, віддати честь, кроком руш; він віддав честь
стойку, стойки бару, біля стойки, стойку бару, намацав стойку, за стойкою, дерев’яною стойкою – шинквас
півдюжини ліжок
більше того
з яких це пір; з яких пір; води з тих пір спливло; з тієї пори
вигин підйому
невинна річечка порівняно з Мараньйоном; в порівнянні з в’язницею
більше року; було не менше тисячі байстрюків; більше місяця
чим швидше, тим краще; чим дужча людина, тим лютіша; чим більше… тим дужче; чим більше… тим дужче
квіткові горшки
кинувши погляд; кидає швидкий погляд угору
прийомною дочкою
прийняття рішень належить вам; прийняв рішення лейтенант
наказ передали черницям по радіо
не лишалися в боргу
одну-єдину (але є сама-самісінька)
Відповісти

Повернутись до “Порадник”