Мішель Уельбек. Покора

Перекладацька майстерня
Відповісти
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Мішель Уельбек. Покора

Повідомлення Кувалда »

Мішель Уельбек. Покора/ Перекл. з франц. Івана Рябчія. – Харків: Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2015. – 256 с.
Переклад справляє двоїсте враження. Видається, що перекладач добре французьку мову. Щодо мови перекладу – то вона типова совєтсько-українська: широке розмаїття набутків епохи «зближення мов», аж до «продуктів харчування», проте без «котрикання», на сьогодні аж надто поширеного в письменницько-перекладацькому середовищі. Допускаю, що була ще мова-посередник у процесі перекладу.
Особливості: зазвичай Стів, але є і Стив
передання g – ґ на російський штиб: Мохаммед, хіджаб, джихадисти, ваххабіти, Хамасу, Хезболла; квартетами Бетховена
на той же штиб і передання французького l: Малларме, Лафорґа, Бланш, Лампетер, Деланда, Ніколя тощо, містечко Мартель, але Карл Мартел [і чому Карл, а не Шарль]
Площа Святого Георгія
Генріхом IV, Генріх Плантагенет – ну от чому француз Анрі став росіянином Генріхом?
В Коламбії
Футбольного клубу «Париж-Сан-Жермен»

Плюси: анатем (але апофеозу, міфології), до Атен (але, здається, є і Афіни), нотар; до авта; досвіду урядування; неоціненне

Огріхи: інашою; звісно річ; навчання життю; жодного документу; минуло вже десяти понад десять років; два року тому; керівництво Університетів; у Мережі; в Університетах; політичного вектору; групу Єнських романтиків; на саміті Великої Двадцятки; до холодильнику; був, без сумнівом,; Вокьє; для кожного об’єкту; могло б завдати партії шкоду; угрупування вирішило; Арьє; до Брюсселю; моя дисертація справді було талановито написано; одна за одною відкорковував; Середземноморський Союз; системи, яка призводить до влади; від екрану; на 4,2 літри; ніколи його насправді не досягаючи його меж; я у запал; ліворуч залізничної колії; від екрану комп’ютеру; зворотній поїзд; мені – не мусульманові; дав би нам нього відповідь; Даніеля Да Силви; Нцше; одного мільярду; перекладу предмету; з… дисертації, присвяченій; видіння в роману

Мінуси:
Не перекладено назви страв, телеканалів, установ/компаній, продуктів, пристроїв тощо: CNN, Youtube, Rutube, LCI, BFM [хоча «Плеяд»], але зроблено напіввиняток для газет «Ле Монд», «Л’Обсерватора», «Л’Експрес», «Ле Фіґаро», але Liberation і Le Figaro, Oops тощо; за кермом «Mitsubishi Pajero Instyle», але «Міцубісі Паджеро»
Лазуровому узбережжі та Лазурне узбережжя
Оттоманську імперію
Інтернет-порталів; медіа-ікону; медіа-середовища; інтернет-сайт; ультра-атеїсти; не-китайці, мініспідниці і міні-спідниці
Перед торгівельним, торгівельних галереях, але торговельного центру
не завжди відповідний ужиток у/в; і/та/й: працювати у всіх; а у середовищі; Блуа — усі; проти усього; чіткіші і ніби; не у нормі; поглине усе; у шале у гірському; друга. А у цьому; а у них; зняті у дуже; не таким вже; запровадила у обіг; не так вже; були у самому; мене у цьому; келиху «у них»; про «у них»; про «у неї»; будиночку у Тіролі; пухкі і незграбні; але у ті; не так вже; зустрічі і вже; Європи, уже; назвати усі; джинсах та сорочках; вже укотре; злочинності — і у неймовірних
знахідний/родовий відмінок додатка: зиркнув на годинник; я взяв келих; наповнила келих; осушила келих; зиркнувши на годинник; перечитав лист; не випускаючи з рук мою дисертацію
недоречний ужиток отримати/одержати замість здобути/дістати: отримати кваліфікацію старшого викладача; Стів отримав посаду; робота отримала схвальні відгуки; кохання чоловіка є нічим іншим, як визнанням отриманої втіхи; я отримала освіту; отримували високу оцінку; щойно отримав призначення; не отримав рішучої переваги; отримати статус університетського викладача; отримав причастя; отримав чин; діти отримували не просто мертві знання; отримати насолоду; одержав нову перемогу; він отримав «квиток у майбутнє»; втіху… отримуєш; про отримання освіти; отримали зиск; отримати певну енергетичну незалежність; я отримав докторський ступінь; отримували щире задоволення; одержало… перемогу; отримав тільки скреготіння перешкод; отримували відповідне виховання
активні дієприкметники: досі є діючим; рештки агонізуючої соціал-демократії; шокуючих репортажів; католики — віруючі; віруючий впадав; нев’януча Діва; йшлося про діючого президента; багатообіцяючою; вид був захоплюючий; Гюїсманс, звичайно, був глибоко віруючим християнином; вражаюча, проте дуже проста ідея
форми "було/буде зроблено": було ухвалено рішення; відтоді було написано; було створено рух; вітальню… було заставлено зручними фотелями; двері у сад було широко розчинено; у випадку етичної сутички мене було б автоматично зараховано до білих – у разі етичної сутички мене б автоматично зарахували; з кандидатом… було покінчено; у розкладі буде враховано час; шкільну програму буде пристосовано; мене було позбавлено; гучність було виставлено надто високу; мить тиші було завершено; ґрати навколо учбових корпусів було замкнено наглухо; факультет буде зачинено; було передбачено виступ; вікно було розтрощено; вітрину… було розбито; їх було заблоковано; усі програми було присвячено; ресторан буде відчинено; хотів, щоб вибори було перервано; буде створено республіканський фронт; християн буде зведено; щойно той було утворено; повіки теж було стулено; лист було датовано вівторком; сидіння було вкрито чохлами; автівку Сильвії було обладнано; спадок було поділено між нами; не було призначено жодних зустрічей; було впроваджено нову систему; на храмі було викарбувано герб; було проведено наради; мені було забезпечено досить; її було зачинено; час початку служб було вказано; її було зведено; всеношну… було перенесено; лист було підписано Бастьєном; у запрошенні було зазначено; полиці було заставлено; її було присвячено історії борделів; до якої було додано; роман… було видано; бридкі будинки було зведено; через яку Абеляра було кастровано; її наче було писано для того, щоби привести; Редіже було призначено держсекретарем; посаду було відновлено принагідно; імператорські регалії було відправлено; навіть якщо бар було зачинено; було подано агонію; передмову було завершено; каплицю… було споруджено
більш/найбільш: більш помірковані; більш посутньої; найбільш безпредметна; більш артистична; найбільш вдалих; більш зацікавленим; найбільш захищених; все більш здушеним; найбільш шолудивих і агресивних; більш різкими; найбільш вірогідний з варіантів — але й найбільш небезпечний; найбільш меткий і гнучкий; найбільш недолугі; більш стислими; найбільш ефективних; все більш сліпучим; більш сухим; більш стриманого; найбільш здібні; більш очевидним; більш старовинний вигляд
жодні (множина замість однини або "ніяких"): жодних ілюзій; жодних шансів; жодних проблем; жодних розходжень; жодних зусиль; жодних планів, жодних ідей; жодних посад; жодних зазіхань; жодних сумнівів; жодних додаткових спадкоємців; за жодних обставин; жодних інцидентів
Зараз замість тепер: саме зараз активісти різноманітних рухів; Зараз тиск посилюють; зараз важко сказати, де норма; Напевно, зараз Горюно і Аннеліз уже були розлучені; зараз настав час замирення; уже зараз існують організації; які зараз далекі від демократії; грою, в якій зараз беруть участь Саудівська Аравія; хоча зараз мені хотілося лише гортати сторінки
радше замість швидше/точніше: продиктовані радше духом часу; радше випадковими; радше через зневіру; радше щоби потішити його самолюбство; радше спостерігав за потоком; для мене радше навпаки; це радше було даниною моди; радше замріяний; радше із ввічливості; а радше впорядкували її; радше звичка; була радше добротною кухнею; сприймалися радше як; викликана радше підвищенням мого статусу; були не неологізмами, а, радше, рідкісними словами; це справа радше; вона має радше вишуканий; скидався радше на; схиляюся радше до другого припущення; питання радше математичне; пов’язаний радше з доступом до ґрунту
зайве є або орудний замість називного: у світі, який — сподіваються вони — є конкурентним; гумор є унікальним випадком; Ти не є фанатом гурту; використання міфу про Кассандру є досить курйозним; служба є нетривалою; військо ж не є чисельним; повстання… є священним; Франція вже є частиною; існуваня є необхідною передумовою; жінка також є людиною; він є втіленням проекту; для мене є очевидним зв’язок; Таким, яким він є; метою існування системи є самовідтворення; головною перевагою трансцендентності… є селекція; вислів про «розстановку сил» є обов’язковим
ужиток «аби» замість «щоб»: були достатньо привабливими, аби викликати – привабливі, щоб викликати; необхідні, аби призвести апофеозу; навряд чи міг послатися на наступну лекцію, аби втекти; достатній рівень, аби вести; одній-єдиній дільниці, аби вибори в цілому визнали; скористався моєю відсутністю, аби зайняти місце; я знав, що аби виправити ситуацію, мені знадобиться; роздруковував, аби уважніше перечитати – видрукував, щоб; зібрала достатньо, аби придбати оцю квартиру; прибували люди, аби жити; прокинувшись, аби почухатися; чухався до крові, аби заспокоїти біль; аби забрати книжки, замовлені на Амазоні; що, аби вкластись у добу, одна служба; доплатив, аби потрапити до першого класу; наповнив келих, аби запити нудоту; підвівся, аби піти; аби втілити свій божественний задум; вимагають, аби до кожної; корисно, аби затулити діри
нагадувати замість схожий/подібний/скидатися: серед будинків, які нагадували; нічим не нагадував агента; нічим не нагадувала ділову пані; він нічим не нагадував маля, радше дорослого чоловіка; це нагадувало будь-що, тільки не Париж; ескорт-сайти нагадують кулінарні книги; за архітектурою вона нагадувала торговельний центр; вежею, що мала нагадувати; нагадували вбрання; факультет нагадував монастир; нагадували химери
недоречний ужиток орудного відмінка в складеному присудку: відомості про це були як мінімум суперечливими – були щонайменше суперечливі; зажура була значною; була мінімальною; випадок був унікальним; що ж, це могло б бути правдою; був відкритим гомосексуалістом; був одним із натхнеників; були більш ніж стриманими; Робота над дисертацією та видання книжки були інтелектуальними вершинами мого життя; була дуже стриманою; дебати були найочікуванішими; ставки були дуже високими; я був шановним представником вишу; усі вони були католиками; був надзвичайно затишним; ситуація може бути суттєво іншою; були невблаганними егоїстами; відповідь була негативною; була значно менш напруженою; вечір був захопливим; були сенсаційними; цифри були такими ж; вона була жінкою; вчителі повинні бути мусульманами; буде відкритою для всіх; досі був членом руху; мусили бути елегантними; було стабільнішим; не було чимось таким надзвичайним; він був не занадто щирим; поцілунок був тривалим; блузка була абсолютно прозорою; спідниця була такою куцою; у ліцеї був неуважним; він був одним з наймолодших випускників; був очевидним; був сам байдужим; охоронець був добродушним чорношкірим; життя було б похмурим і сірим; це було найкращим рішенням; був просто величезним; помешкання було дуже затишним; було нестерпною; був надто формальним; вони були саме такими; була вирішальною; був напрочуд смачним; було одним із найпрестижніших; я був одним з; була цілком реальною; був повністю протилежним; результат був очевидним; актор був поляком; він був і католиком; життя… буде безрадісним; була доволі неприємною; зміни були більш очевидними; я був освіченим чоловіком; Надя була професіоналкою; Надя була розумною, проте вельми нещирою дівчиною; була незначною; я був єдиним сином; візит до нотаря був недовгим; того дня був останнім; вітальня була просто величезною; він буде останнім; висновки були передчасними; темрява була досить умовною; був не таким небезпечним; був ще складнішим; його життя було мирним; я не був естетом; кабінет був точнісінько таким; Ляку був звичайним інтелектуалом; який був недоречним; ситуація була куди складнішою; я не був таким гурманом; мала бути вельми простою; мав би бути присутнім ректор; віднині я був мусульманином; буде вельми короткою; вона була вишуканою; номер був нічим іншим; був неймовірно… грубим; була надзвичайною; буду відвертим; шок був не таким сильним; я не був католиком; Айнштайн також не був атеїстом; Справжніми католиками були мої бабуся і дідусь; подив був надто очевидним; було для нього вельми важливим; кожен із нас був щирим; він був значно вільнішим; Ніцше був його кумиром; був передусім науковцем; часом іммігранти були християнами; Редіже був першим; він був саме таким; Ришельє теж був видатним державним діячем; була вершиною моїх; втіха від писання була більшою; «ідентичники» були романтиками і — у переважній більшості випадків — пияками – були романтики і здебільшого пияки; був місцевим; Це було найлегшою і найзахопливішою частиною; він був «щирим ремісником без особливого хисту»
відсутність/присутність/наявність/брак: за відсутності справжнього щирого почуття; відсутність минулого; факт відсутності будь-якої справжньої інформації; більшість страв… були відсутні; відсутність інтересу журналістів
когось іншого біля мене не знаходилось; життя знаходилося на мертвій точці
проекти не зустрічали серйозного спротиву
здійснювати: здійснювати… оцінювання; здійснити подорож у себе; здійснили величезну працю
вирішувати: вирішить проблему; проблему мав вирішити; вирішилося протокольне питання; так було вирішено мою дилему; проблему слід було вирішити
чином: таким чином щільне; Таким чином, вона; Таким чином, навіть; мріяла головним чином про те; таким чином він ніби підкреслював
-у/-ові: відомому трюку; незворушному спокою; першому туру; своєму тону; Національному фронту; обіцянки електорату
незважаючи: незважаючи на дві пляшки білого вина; незважаючи на постійні, все більш войовничі заклики; незважаючи на жорсткі заяви своїх лідерів; навіть незважаючи на скорочення бюджету; незважаючи на красу тексту; незважаючи на залізну ерекцію; навіть незважаючи на нюанси зі спадком; незважаючи на підкреслену антикапіталістичну спрямованість; незважаючи на недешеві плани її порятунку; незважаючи на це, моє інтелектуальне
точка зору: з історичної точки зору; уявити точку зору інших людей; з точки зору літератури; цікавий з точки зору графіки інтернет-сайт; з політичної та військової точки зору; цілком протилежну точку зору; з точки зору останніх; з точки зору соціології; саме з такої точки зору; з точки зору топографії; точка зору людини; з точки зору Вольтера; блискучу епоху як із точки зору технологій; з точки зору «мистецтва жити»; з практичної ж точки зору; аристократичну точку зору; з усіх точок зору їхні позиції; з точки зору європейської політичної рівноваги; мав і власну точку зору
щоби замість щоб: просто щоби побути; щоби переконатися; щоби виплатити; щоби працівники; щоби вмоститися; щоби мій; щоби в; щоби з’явитися за адресою
плутання «означення» і «визначення»: умови свого життя я визначив би як «переважно складні»; не підпадає під жодне визначення; дали мені визначення: одинак; це влучне визначення
плутання «вірогідного» і «ймовірного»: перемога… стає цілком вірогідною
знавкиня творчості
у мікрохвильовці; у духовці
ізраїльських вчених
французи… (від представників народу-царевбивці) – у французів був цар?
Щодо передачі голосів
зарплатня [часто]
Вони посилалися на; банального посилання на; посилався на іншу працю; кілька посилань
Бик, що сидить – Сидячий Бик
на іншому боці, з іншого боку; з іншого боку гучніше; з іншого краю галереї – другого
за цим дивним явищем, яке межує між педерастією і дуеллю – ?
Зважитися на передвиборний альянс – що таке взагалі передвиборний? [але є і виборчий]
Процедуру оцінки майна – оцінювання/оцінення
Плутання «складати» і «становити»: вартість складала вісімдесят сім тисяч; складав 14%
Що б там не було
унікальне безцінне телегенічне відчуття
риб’ячої ікри [накупив]
зварив кави
який був написаний Маттіасом
батько безкоштовної і обов’язкової освіти
туристичний паротяг
співчуття
щоби випадок призвів до утворення Всесвіту – щоб … привів
переважна більшість, переважну більшість; переважна більшість вікон; переважну більшість людей; між переважною більшістю населення
звернувшись за підтримкою; шлюбу за коханням; шлюбу за розрахунком
минулого року
вихід не було обладнано ліфтом [з метра] – ?
звучання та смислу
та якими б не були аргументи; якою б вродливою не була
помилявся, позаяк
прийшов кінець моєму
свідчило як мінімум

Росіянізми:
тамтешнього вузу (але загалом виш)
нововведення
взагалі-то
місцезнаходження Єврокомісії
за браком кращого
у кращому випадку; у випадку із ссавцями; у випадку з Бельгією
причому ближче; причому в тому самому; причому таємниця; причому переважно; причому виснажували; причому як ніколи; причому до самого; причому досить швидко; причому ні на; причому більш ніж амбітні; причому працювати; причому йшлося
адже оскільки, в принципі, всі людські істоти існують… то – а що взагалі всі людські істоти існують… то; оскільки ти; оскільки від часу заснування; оскільки я слухав; оскільки кінцеві терміни; звісно, оскільки вони
настільки депресивний; настільки ошелешений; настільки приголомшливим; настільки незрозумілим; однак не настільки, аби прагнути; затято — настільки; настільки очевидною; настільки подібної
наскільки ми близькі до авторів; — Зарплатня набагато вища. — Наскільки вища?; наскільки я на цьому розуміюся; наскільки ліберальний… настільки ж
навідався до обителі
з особняку, приватному особняку
кілька приватних уроків
і тим не менш; він, тим не менше, зумів
більш того; більше того, не [але є «ба навіть» і навіть «ба навіть більше»]
замовлення по телефону; поцілунки по телефону; бачив по телевізору; репортаж… по телевізору; колег по факультету; братам по вірі
співрозмовник, співрозмовниць, співрозмовникові
молодіжне відділення
розстановку сил; розрядити обстановку; радісною упаковкою; упаковку протеїнових батончиків; розстановка сил не змінилася; на упаковці сосисок; у підготовці видання; невеличких перестановок у міністерстві; кітчевій обстановці
приймати рішення; рішенню… прийнятим
розклад служб і прийомів їжі; Прийнявши дві пігулки аспірину, я відчув достатньо сил, аби погортати словник – За/Вживши дві пігулки аспірину, … щоб погортати словника; прийом у Сорбонні
біометричний датчик
двох спецназівців, спецназівці
мій день обіцяв бути насиченим
своїх співвітчизників
осіб, включно з жандармерією; віддати більше половини міністерств лівим — включно з такими; підключення до мережі; злидні… повністю виключалися
трохи більше ста років; вже більше місяця; трохи більше століття; більше тисячі років; не більше чверті; я більше години; трохи більше року; не нижче метра дев’яносто; вище навіть моїх сил; але не більше того
дорогоцінним камінням
відбивні з ягнятини
доторки до сосків
легкого підйому
винести рішення; саме собі винесло вирок
позашляховиків, позашляховик
камерою заднього виду
активно задіяний в русі
порівняно з усім; прогресом порівняно; Всесвіт порівняно молодий
межу у двадцять відсотків; у п’яти хвилинах пішки від; у три чверті; пауза в кілька годин; розташованому в п’ятдесяти кілометрах нижче; довжиною у півсотні метрів; метрів у п’яти; оцінив його приблизно у чотириста десять тисяч євро; довжиною у кілька тисяч кілометрів; розташовувалось у півсотні метрів нижче
кинула на мене погляд, повний вдячності
наслідки переносу другого туру
Національної школи управління; участь в управлінні підприємством
покупка «Фольксвагена Туарега»
не в силах; закони Республіки… ще мають силу
міжнародний холдинг, один із провідних виробників продуктів харчування – харчових продуктів
знаходити, в залежності
співставивши їх
на передачі досвіду
людей я не приймав за братів
чим далі, тим більше; був тим стійкішим, чим тіснішими
малочисельною меншістю
Відповісти

Повернутись до “Порадник”