Три шляхи до квантової гравітації

Відповісти
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5643
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Три шляхи до квантової гравітації

Повідомлення Кувалда »

LEE SMOLIN. THREE ROADS TO QUANTUM GRAVITY. Basic Books; 3rd edition, 2017. ‎ 288 pages
ЛІ СМОЛІН. ТРИ ШЛЯХИ ДО КВАНТОВОЇ ГРАВІТАЦІЇ
Оновлене видання з новим постскриптумом автора

Священний грааль сучасної фізики — це теорія Всесвіту, яка об’єднує дві, здавалося б, протилежні опори сучасної науки: загальну теорію відносності Айнштайна, що займається великомасштабними явищами (планетами, сонцевими системами та галактиками), і квантову теорію, яка має справу зі світом дуже малого (молекул, атомів і електронів). У книжці «Три шляхи до квантової гравітації» Лі Смолін дає стислий і доступний огляд поточних спроб поєднати ці дві теорії в остаточній «теорії всього». Це те, що найближче до розроблення абсолютно нової теорії простору, часу та Всесвіту, щоб замінити ньютонівські ідеї. Лі Смолін, перебуваючи на передовій лінії цих відкриттів, представляє основні ідеї, що лежать в основі праць, які привели до появи квантової теорії гравітації. Він простими словами пояснює такі екзотичні сутності, як петлі, струни та чорні діри. Він розповідає захопливі історії, що стоять за цими відкриттями: про суперництво, прозріння та інтриги, свідком яких він був. Тепер із новим постскриптумом «Три шляхи до квантової гравітації» пропонує новий погляд на те, як ці ідеї розвивалися з моменту першої публікації книжки.

Лі Смолін — фізик-теоретик, засновник і провідний науковець [senior faculty member] Інституту теоретичної фізики «Периметр». Він автор п’яти книжок, серед яких «Проблеми з фізикою» та «Відродження часу».

Відгуки
Лі [Смолін] — блискучий, оригінальний мислитель». – Роджер Пенроуз, процитовано в «Нью-Йорк таймз магезін»
«Абсолютно переконлива... ця книжка обов’язкова для прочитання всім, хто цікавиться проблемою квантової гравітації та майбутнім теоретичної фізики». — «Амерікен саєнтіст»
«Важко уявити кращий провідник у цій складній темі». — «Саєнтіфік Амерікен»
«[Смолін] чітко й ефективно стверджує, що фізикам слід взяти павзу, щоб переоцінити, що саме вони мають на увазі, коли використовують слова «простір» і «час». Це глибоко філософська робота». — «Нью-Йорк таймз рів’ю оф букс»
«Провокаційна, оригінальна і бентежлива» – «Нью-Йорк рів’ю оф букс»
«Більше ніж просто чергова науково-популярна робота: це серйозна спроба прояснити власні думки автора щодо значення та інтерпретації високоматематичних теорій, які він обговорює. Книжка належить до нового жанру наукового письма, в якому автор також розповідає історію своєї власної участі в дослідженні, що надає їй разючої свіжості». — «Лондон рів’ю оф букс»
«Поєднання науки, філософії та наукової фантастики, одночасно розважальне і спонукальне до роздумів, казково амбітне і казково спекулятивне». — «Нью-Йорк таймз»
«Чудовий автор, творчий мислитель». — «Нейче»
«Він чудово справляється з завданням передати масштаби сучасних меж знань і хвилювання, яке вони викликали. Використовуючи зрозумілу, доступну мову, він веде читача в захопливу подорож трьома можливими шляхами до остаточної теорії... Абсолютно переконливо». — «Амерікен саєнтіст»
«Це справжня наука двадцять першого століття». — Ален Лейн, «Індіпендент»

ЗМІСТ
Подяки
Передмова: Пошуки квантової гравітації
Частина І. Пункти відправлення
1. Немає нічого поза Всесвітом
2. У майбутньому ми дізнаємося більше
3. Багато спостерігачів, а не багато світів
4. Всесвіт складається з процесів, а не речей
Частина ІІ. Що ми вивчили
5. Чорні діри і приховані області
6. Пришвидшення і тепло
7. Чорні діри гарячі
8. Площа та інформація
9. Як порахувати простір
10. Вузли, ланки та заломи
11. Звук простору — струна
Частина III. Сучасні передні краї
12. Голографічний принцип
13. Як сплести струну
14. Що вибирає закони природи?
Епілог: Можливе майбутнє
Постскриптум
Постскриптум до цього видання
Глосарій
Пропозиції для подальшого читання
Показник

ПОДЯКИ
Я хочу подякувати насамперед друзям і колегам, які сформували спільноту, в якій я дізнався більшість того, що знаю про квантову гравітацію. Якби мені не пощастило познайомитися з Джуліаном Барбором, Луїсом Крейном, Джоном Делом, Тедом Джейкобсоном і Карлом Ровелі, то сумніваюся, що взагалі дуже далеко зайшов би в цій темі. Вони, безумовно, побачать тут представлені свої ідеї та погляди. Фотіні Маркопулу-Каламара несе відповідальність за зміни моїх поглядів на кілька важливих аспектів квантової гравітації протягом останніх кількох років, вивівши мене з простору і повернувши в просторочас. Великі частини розділів 2, 3 і 4 сповнені її міркувань, що стане зрозуміло кожному, хто читав її статті. Я також вдячний Крісові Айшаму за кілька ідей, які проникли в мою роботу, деколи навіть без мого усвідомлення цього, а також за дружбу та приклад його життя і мислення. Стюарт Кафмен навчив мене більшості з того, що я знаю про те, як думати про самоорганізовані системи, і я дякую йому як за дар його дружби, так і за готовність йти зі мною в просторі між нашими двома предметами.
Я також дуже вдячний за обговорення, співпрацю та заохочення Джованні Амеліно-Камелії, Абгаєві Аштекару, Перові Баку, Гербертові Бернстайну, Руменові Борісову, Аланові Кону, Майклові Дуґласу, Лорану Фріделу, Родольфо Гамбіні, Маррі Гел-Мену, Самірові Ґупті, Ілаєві Гокінзу, Ґері Горовіцу, Вікарові Гусейну, Джаронові Ланьє, Річардові Лівайну, Ї Лінг, Ренате Лоль, Сетові Мейджору, Хуанові Мальдасені, Маї Пакзескі, Роджерові Пенроузу, Хорхе Пуліну, Мартінові Різу, Майкові Райзенберґеру, Юрґенові Рену, Келе Стеле, Ендрю Стромінджеру, Томасові Тіману і Едвардові Вітену. Я додаю особливе слово вдячності засновникам царини квантової гравітації, зокрема Пітерові Бергману, Брайсові Девіту, Дейвідові Фінкелстайну, Чарлзові Майзнеру, Роджерові Пенроузу та Джонові Арчібалду Вілеру. Якщо вони бачать тут багато своїх ідей, то це тому, що саме ці ідеї продовжують формувати те, як ми бачимо нашу проблему. Нашу роботу щедро підтримав Національний науковий фонд, за що я особливо дякую Річардові Ісаксону. За останні кілька років щедрі та несподівані подарунки від Фонду Джесі Філіпса дали змогу зосередитися на науковій діяльності тоді, коли нічого не було важливішого за час і свободу думати та працювати. Я також вдячний Університетові штату Пенсильванії, і особливо керівникові моєї катедри Джаянтові Банавару за підтримку та сприяння, що він надавав мені протягом останніх шести років, а також за те, що продемонстрував певне розуміння суперечливих вимог, висунутих до мене, коли я виявився з трьома штатними роботами: науковця, викладача та автора. Теоретична група в Імперському коледжі забезпечила найстимулювальніше та найдружніше місцеперебування під час річної відпустки, коли й була написана ця книжка.
Цієї книжки не було б, якби не люб'язне підбадьорення Джона Брокмена та Катінки Метсон, і я також дуже вдячний Пітерові Талаку з «Вайденфелд & Ніколсон» (Weidenfeld & Nicolson), як за його підбадьорення та ідеї, так і за те, що він був таким хорошим – у старомодному сенсі – редактором. Здебільшого чіткість тексту також зумовлена майстерністю і розумністю технічного редагування Джона Вудрафса. Браян Іно та Майкл Смолін прочитали чернетку та внесли неоцінні пропозиції щодо побудови книжки, які її значно покращили. Допомога друзів, особливо Сент-Клера Семіна, Джарона Ланьє та Дони Мойлан, залишалася важливою для підтримки мого духу. Нарешті, як завжди, мій найбільший борг перед моїми батьками та сім’єю, не лише за дарування життя, а й за те, що вони виховували в мені бажання вийти за межі того, чого навчають у школі, спробувати побачити світ таким, яким він може бути насправді.
Лі Смолін, Лондон, липень 2000 р.

ПЕРЕДМОВА
ПОШУКИ КВАНТОВОЇ ГРАВІТАЦІЇ

Ця книжка присвячена найпростішому з усіх питань: «Що таке час і простір?». Це також одне з найважчих питань, на які потрібно відповісти, однак прогрес науки можна виміряти революціями, які дають на нього нові відповіді. Тепер ми в самому розпалі такої революції, і розглядається не одна, а кілька нових ідей про простір і час. Ця книжка має бути репортажем з фронту. Моя мета — передати ці нові ідеї мовою, яка дасть змогу будь-якому зацікавленому читачеві стежити за цими дуже захопливими подіями.
Про простір і час важко думати, бо вони фон усього людського досвіду. Все, що існує, існує десь, і нічого не відбувається, що не відбувається в якийсь момент. Отже, як можна жити, не ставлячи під сумнів вихідні положення рідної культури, так можна жити, не запитуючи про природу простору і часу. Але в житті кожної дитини є принаймні момент, коли вона замислюється про час. Він триває вічно? Чи був перший момент? Чи буде останній момент? Якщо був перший момент, то як був створений Всесвіт? А що сталося за мить до цього? Якщо першого моменту не було, чи означає це, що все сталося раніше? І те саме для простору: чи він триває вічно? Якщо є кінець простору, що перебуває по той бік? Якщо немає кінця, чи можна порахувати речі у Всесвіті?
Я впевнений, що люди ставлять ці питання відтоді, відколи набули здатності їх ставити. Я був би здивований, якби люди, що розмальовували стіни своїх печер десятки тисяч років тому, не питали таке одне в одного, сидячи біля багаття після вечері.
За останні сто років або близько того ми дізналися, що матерія складається з атомів, а ті, своєю чергою, складаються з електронів, протонів і нейтронів. Це дає нам важливу науку: людське сприйняття, хоч би яким дивовижним воно було, занадто грубе, щоб дати змогу нам безпосередньо бачити будівельні блоки природи. Нам потрібні нові інструменти, щоб бачити найдрібніші речі. Мікроскопи дають нам змогу бачити клітини, з яких складаємося ми та інші живі істоти, але щоб побачити атоми, ми повинні спостерігати на масштабах щонайменше в тисячу разів менших. Тепер можемо це зробити за допомогою електронного мікроскопа. Використовуючи інші інструменти, такі як пришвидшувачі частинок, ми можемо бачити ядро атома, і навіть побачили кварки, з яких складаються протони та нейтрони.
Все це чудово, але постає ще більше питань. Чи електрони і кварки — це найменші з можливих речей? Чи вони самі складаються з іще менших сутностей? Продовжуючи досліджувати, чи завжди ми знаходитимемо дрібніші речі, чи існує найменша можлива сутність? Ми можемо так само ставити питання не тільки про матерію, а й про простір: простір здається безперервним, але чи так це насправді? Чи можна якийсь об’єм простору розділити на стільки частин, на скільки нам заманеться, чи існує найменша одиниця простору? Чи існує найменша відстань? Аналогічно, ми хочемо знати, чи час нескінченно подільний, чи може бути найменша можлива одиниця часу. Чи є найпростіша річ, яка може статися?
Ще десь сто років тому існував загальноприйнятий набір відповідей на ці питання. Вони лежали в основах Ньютонової теорії фізики. На початку двадцятого століття люди зрозуміли, що ця велика споруда, хоч би яка вона була корисна для багатьох розробок у науці та техніці, стала абсолютно хибна, коли дійшло до надання відповідей на ці фундаментальні питання про простір і час. З поваленням ньютонівської фізики з'явилися нові відповіді на ці питання. Вони виникли з нових теорій: здебільшого з теорії відносності Альберта Айнштайна і з квантової теорії, винайденої Нільсом Бором, Вернером Гайзенберґом, Ервіном Шредінґером та багатьма іншими. Але це був лише початок революції, бо жодна з цих двох теорій не достатньо повна, щоб служити новою основою для фізики. Хоча вони дуже корисні й можуть пояснити багато речей, кожна з них неповна та обмежена.
Квантова теорія була винайдена, щоб пояснити, чому атоми стабільні й не розпадаються миттєво, як це було в усіх спробах описати структуру атомів за допомогою Ньютонової фізики. Квантова теорія також пояснює багато спостережуваних властивостей матерії та проміння. Її ефекти відрізняються від тих, що передбачала теорія Ньютона – насамперед, але не тільки – для масштабу молекул і меншого. Навпаки, загальна теорія відносності — це теорія простору, часу та космології. Її передбачення сильно відрізняються від Ньютонових переважно на дуже великих масштабах, тому багато спостережень, які підтверджують загальну теорію відносності, з астрономії. Однак загальна теорія відносності, здається, втрачає силу, коли стикається з поведінкою атомів і молекул. Так само квантова теорія здається несумісною з описом простору і часу, що лежить в основі Айнштайнової загальної теорії відносності. Отже, не можна просто об’єднати обидві, щоб побудувати єдину теорію, яка б була справедлива, починаючи від атомів до Сонцевої системи і за її межами до всього Всесвіту.
Нескладно пояснити, чому важко поєднати теорію відносності та квантову теорію. Фізична теорія має бути більше ніж просто каталог того, які частинки і сили існують у світі. Перш ніж навіть почати описувати бачене, коли озираємося навколо себе, ми повинні зробити деякі припущення стосовно того, що ми робимо, коли займаємося наукою. Усі ми мріємо, але більшість із нас без проблем відрізняє наші сни від того, що з нами діється, коли прокидаємося. Ми всі розповідаємо історії, але більшість з нас вважає, що є відмінність між фактом і вигадкою. Як наслідок, ми по-різному говоримо про сни, вигадку та наш звичайний досвід, який ґрунтується на різних припущеннях про їх стосунок до реальності. Ці припущення можуть дещо відрізнятися від людини до людини і від культури до культури, і їх також піддають ревізії митці всіх видів. Якщо вони не роз’яснені, результатом може стати плутанина та дезорієнтація, випадкова або зумисна.
Аналогічно, фізичні теорії відрізняються основними припущеннями, які вони роблять про спостереження та реальність. Якщо ми не будемо ретельно викладати їх, може виникнути плутанина, коли спробуємо порівняти описи світу, які походять із різних теорій. У цій книжці ми будемо займатися двома основними способами, якими теорії можуть відрізнятися. Перший – відповіддю, які вони дають на питання, що таке простір і час. Ньютонова теорія була заснована на одній відповіді на це питання, загальна теорія відносності — на іншій Незабаром ми побачимо, як це було, але факт те, що Айнштайн назавжди змінив наше розуміння простору і часу.
Інше, в чому теорії можуть відрізнятися, – це спосіб, яким спостерігачі, як вважається, пов’язані зі спостережуваною системою. Повинна бути якась залежність, інакше спостерігачі навіть не здогадувалися б про існування системи. Але різні теорії можуть і сильно відрізняються у припущеннях, які вони роблять про зв’язок між спостерігачем і спостережуваним. Зокрема, квантова теорія робить радикально відмінні припущення від Ньютонової щодо цього питання.
Проблема в тому, що, хоча квантова теорія радикально змінила припущення про зв’язок між спостерігачем і спостережуваним, вона без змін прийняла стару відповідь Ньютона на питання про те, що таке простір і час. Якраз навпаки сталося із загальною теорією відносності Айнштайна, в якій концепція простору і часу була радикально змінена, а Ньютонів погляд на зв’язок між спостерігачем і спостережуваним – збережений. Кожна теорія, здається, принаймні частково істинна, але кожна з них зберігає припущення зі старої фізики, яким інша суперечить.
Тому теорія відносності та квантова теорія були лише першими етапами революції, яка тепер, через століття, залишається незакінченою. Щоб завершити революцію, ми повинні знайти єдину теорію, яка об’єднає розуміння, набуте в теорії відносності та квантовій теорії. Ця нова теорія повинна якимось чином об’єднати нову концепцію простору і часу, введену Айнштайном, з новою концепцією зв’язку між спостерігачем і спостережуваним, якої навчає нас квантова теорія. Якщо це виявиться неможливим, вона повинна відкинути обидві і знайти нові відповіді на питання про те, що таке простір і час і який зв’язок між спостерігачем і спостережуваним.
Нова теорія ще не завершена, але вона вже має назву: квантова теорія гравітації. Це пов’язано з тим, що ключова її частина містить розширення квантової теорії, основи нашого розуміння атомів і елементарних частинок, на теорію гравітації. Тепер гравітація розуміється в контексті загальної теорії відносності, яка вчить нас, що гравітація насправді прояв структури простору і часу. Це було найдивовижніше і найкрасивіше прозріння Айнштайна, і ми будемо багато говорити про нього надалі. Проблема, з якою ми тепер стикаємося, — це (на жаргоні фундаментальної фізики) об’єднати загальну теорію відносності Айнштайна з квантовою теорією. Продуктом цього об’єднання буде квантова теорія гравітації.
Коли ми матимемо її, квантова теорія гравітації дасть нові відповіді на питання, що таке простір і час. Але це ще не все. Квантова теорія гравітації також повинна бути теорією матерії. Вона повинна містити всі знання, здобуті за минуле століття, про елементарні частинки та сили, що ними керують. Це також має бути теорія космології. Коли ми її матимемо, вона дасть відповідь на питання про походження Всесвіту, які тепер видаються дуже загадковими, наприклад, чи був Великий вибух першим моментом часу чи лише переходом від іншого світу, який існував раніше. Це може навіть допомогти нам відповісти на питання, чи Всесвітові судилося містити життя, чи наше власне існування лише наслідок щасливого випадку.
Входячи у двадцять перше століття, у науці ми не маємо складнішої проблеми, ніж завершення цієї теорії. Ви можете ставити питання, як і багато хто, чи вона занадто складна – чи залишиться вона завжди нерозв’язаною, у класі непіднімних проблем, таких як певні математичні задачі чи природа свідомості. Не стане дивиною, як тільки ви побачите масштаб проблеми, що пристанете на цей погляд. Багато хороших фізиків так вважають. Двадцять п’ять років тому, коли я почав працювати над квантовою теорією гравітації в коледжі, кілька моїх викладачів сказали мені, що над цією проблемою працюють лише дурні. У той час мало хто серйозно працював над квантовою гравітацією. Я не знаю, чи всі вони коли-небудь збиралися разом на вечерю, але таке було б можливо.
Мій наставник в аспірантурі Сідні Коулмен намагався переконати мене зайнятися чимось іншим. Коли я наполіг, він сказав, що дасть мені рік, щоб взятися до справи, і якщо, як він очікував, я не досягну прогресу, то призначить мені здійсненніший проєкт з фізики елементарних частинок. Тоді він зробив мені велику послугу: попросив одного з піонерів цієї теми, Стенлі Десера, приглядати за мною та поділився науковим керуванням. Десер якраз став одним із винахідників нової теорії гравітації, так званої супергравітації, яка протягом кількох років, здавалося, розв’яже багато проблем, які чинили опір усім попереднім спробам їх розв’язати. Мені також пощастило під час мого першого року навчання в аспірантурі почути лекції і декого іншого, хто зробив важливий внесок у дослідження квантової гравітації: Герардта Гофта. І якщо я не завжди дотримувався якоїсь з їхніх вказівок, то здобув вирішальну науку на прикладі їхньої роботи — можна досягти прогресу в, здавалося б, неможливій проблемі, якщо просто ігнорувати скептиків і продовжувати займатися нею. Зрештою, атоми падають, тому зв’язок між гравітацією та квантом не проблема для природи. Якщо це проблема для нас, то, мабуть, тому, що десь у нашому мисленні є принаймні одне, а можливо, кілька неправильних припущень. Принаймні ці припущення охоплюють наше поняття простору і часу та зв’язок між спостерігачем і спостережуваним.
Тоді для мене стало очевидно, що перш ніж ми змогли б розробити квантову теорію гравітації, нам спочатку потрібно виділити ці неправильні припущення. Це дало б змогу просунутися вперед, бо існує очевидна стратегія викорінення хибних припущень: спробуйте побудувати теорію і подивіться, де вона зазнає невдачі. А що всі шляхи, якими йшли до того часу, рано чи пізно завели в глухий кут, то роботи було багато. Можливо, це надихнуло не багатьох людей, але це була потрібна робота, і на деякий час цього було достатньо.
Тепер ситуація зовсім інакша. Ми ще не зовсім досягли цього, але мало хто з тих, хто працює в галузі, сумнівається, що ми пройшли довгий шлях до своєї мети. Причина в тому, що від середини 1980-х ми шукали способів поєднання квантової теорії та теорії відносності, і вони не стали провальними, як усі попередні спроби. Як результат, можна сказати, що за останні кілька років великі частини головокрутки розгадано.
Один із наслідків нашого прогресу – те, що раптом наше заняття стало модним. Невелика кількість піонерів, які працювали над цією темою кілька десятиліть тому, тепер виросла у велику спільноту з сотень людей, які повний робочий день працюють над якимось аспектом проблеми квантової гравітації. Нас, справді, так багато, що, як ревниві примати, ми розділилися на різні спільноти, дотримуючись різних підходів. Вони мають різні назви, наприклад струни, петлі, твістори, некомутативна геометрія та топі [topi – чи то помилка в оригіналі, чи якесь скорочення. – Прим. перекл.]. Ця надмірна спеціалізація мала сумні наслідки. У кожній спільноті є люди, впевнені, що їхній підхід — єдиний ключ до проблеми. На жаль, більшість із них не розуміє в деталях основних результатів, які хвилюють людей, що працюють над іншими підходами. Трапляється навіть, коли хтось, використовуючи один підхід, здається, не усвідомлює, що проблема, яку він вбачає важкою, повністю хтось розв’язав, використовуючи інакший підхід. Один із наслідків цього – багато людей, які працюють над деяким аспектом квантової гравітації, не мають уявлення про досить широку царину, щоб врахувати весь прогрес, який нещодавно був досягнутий у його розв’язанні.
Це, мабуть, не так уже дивно, і, здається, не дуже відрізняється від сучасного стану досліджень раку чи еволюційної теорії. А що проблема важка, то можна було очікувати, що, подібно до альпіністів, які стоять перед досі ніким не підкореною вершиною, різні люди намагатимуться використовувати різні підходи. Звісно, деякі з цих підходів виявляться повністю провальними. Але принаймні, що стосується квантової гравітації, кілька підходів, здається, нещодавно привели до справжніх відкриттів про природу простору і часу.
Найпереконливіші події, які відбуваються, коли я пишу, пов’язані з об’єднанням різних научок, які були засвоєні при дотриманні різних підходів, щоб їх можна було об’єднати в єдину теорію – квантову теорію гравітації. Хоча ми ще не маємо цієї єдиної теорії в її остаточному вигляді, та знаємо про неї багато, і це основа того, що я описуватиму в дальших розділах.
Хочу попередити читача, що за вдачею я дуже оптимістична людина. Я вважаю, що до повної квантової теорії гравітації нам залишилося всього кілька років, але в мене є друзі та колеги, які стриманіші. Тому хочу наголосити, що далі буде особиста думка, яку підтримає не кожен науковець чи математик, що працює над проблемою квантової гравітації. Додам також, що є кілька загадок, ще не розгаданих. Останній камінь, який закінчує арку, ще не знайдено.
Крім того, я повинен підкреслити, що досі не вдалося перевірити жодну з наших нових теорій квантової гравітації експериментально. До недавнього часу навіть вважалося, що квантова теорія гравітації не може бути перевірена за наявної технології, і тому мине багато років, перш ніж теорію можна буде порівняти з даними експериментальної науки. Однак тепер виявляється, що цей песимізм, можливо, недалекоглядний. Філософи науки, такі як Пауль Фоєрабенд, підкреслювали, що нові теорії часто пропонують нові види експериментів, які можна використовувати для їх перевірки. Це, безсумнівно, відбувається з квантовою гравітацією. Зовсім недавно запропоновано нові експерименти, які, здається, дадуть змогу перевірити принаймні деякі з передбачень теорії в найближчому майбутньому. Ці нові експерименти використовуватимуть наявну технологію, але використану дивовижним чином, щоб вивчати явища, щодо яких, основуючись на старих теоріях, не можна було б подумати, що вони мають якийсь стосунок до квантової гравітації. Це дійсно ознака справжнього прогресу. Однак ми ніколи не повинні забувати, що доки експерименти не проведені, завжди буде можливо, хоч би якими красивими та переконливими здавалися нові теорії, що вони просто помилкові.
Протягом останніх кількох років у багатьох людей, які працюють над квантовою гравітацією, зростає хвилювання та впевненість. Важко уникнути відчуття, що ми справді наближаємося до звіра. Можливо, він не потрапив у нашу сітку, але здається, ніби ми загнали його в кут, і вже бачили завдяки нашим ліхтарикам, кілька його мелькань.
Серед багатьох різних підходів до квантової гравітації найостанніший рух і найбільший прогрес відбувається на трьох широких шляхах. Враховуючи те, що квантова гравітація має постати внаслідок об’єднання двох теорій – теорії відносності та квантової теорії – два з цих шляхів, певно, не несподівані. Існує шлях від квантової теорії, на якому більшість використаних ідей і методів розроблено спочатку в інших частинах квантової теорії. Є шлях від теорії відносності, на якому ми починаємо з основних принципів загальної теорії відносності Айнштайна і прагнемо модифікувати їх, щоб охопити квантові явища. Кожен із цих двох шляхів привів до добре розробленої і частково успішної теорії квантової гравітації. Перший шлях породив теорію струн, а другий привів до, здавалося б, відмінної теорії (хоча з подібною назвою), що називається петлевою квантовою гравітацією.
І петлева квантова гравітація, і теорія струн узгоджуються в деяких основах. Вони узгоджуються в тому, що існує фізичний масштаб, на якому природа простору і часу дуже відрізняється від тієї, яку ми спостерігаємо. Цей масштаб надзвичайно малий, далекий від досяжності експериментів, проведених навіть з найбільшими пришвидшувачами частинок. Насправді він може бути набагато менший, ніж ми досі досліджували. Зазвичай вважають, що він на 20 порядків (тобто в 1020 разів) менший, ніж атомне ядро. Однак ми не впевнені, на якому етапі він буде досягнутий, та нещодавно з’явилися дуже творчі припущення, і якщо вони принесуть свої плоди, ефект квантової гравітації буде в межах сучасних експериментальних можливостей.
Масштаб, коли квантова гравітація доконечна для опису простору і часу, називається масштабом Планка. І теорія струн, і петлева квантова гравітація — теорії про те, що таке простір і час на цьому крихітному масштабі. Одна з історій, які я розповідатиму, – те, як картини, що дає нам кожна теорія, збігаються. Поки що не всі погоджуються, але дедалі більше доказів того, що ці різні підходи – різні вікна в один і той самий маленький світ.
Сказавши це, я повинен зізнатися у власній ситуації та упередженості. Я був одним із перших, хто працював над петлевою квантовою гравітацією. Найцікавішими днями мого життя (крім суто особистих) були ті, коли раптом, після місяців важкої роботи, ми раптом зрозуміли одну з основних научок нашої теорії. Друзі, з якими я досяг цього, – друзі на все життя, я відчуваю однаково і прихильність, і надію на відкриття, які ми зробили. Але до цього я працював над теорією струн, і протягом останніх чотирьох років більшість моєї роботи була в дуже плідній царині, яка лежить між двома теоріями. Я вважаю, що основні результати як теорії струн, так і петлевої квантової гравітації істинні, і картина світу, яку я буду тут представляти, виникає, якщо сприймати серйозно обидві.
Окрім теорії струн і петлевої квантової гравітації, завжди існувала третя дорога, сприйнята людьми, які відкинули і теорію відносності, і квантову теорію як надто хибні та неповні, щоб бути належною відправною точкою. Натомість ці люди б’ються над фундаментальними принципами і намагаються створити нову теорію безпосередньо з них. Хоча вони й посилаються на старіші теорії, та не бояться винаходити абсолютно нові концептуальні світи та математичні формалізми. Отже, на відміну від двох інших шляхів, якими проходять спільноти людей, кожна з яких достатньо велика, щоб демонструвати повний спектр людської групової поведінки, цим третім шляхом ідуть лише кілька індивідів, кожен з яких дотримується свого власного бачення, кожен або пророк або дурень, який віддає перевагу цій істотній невизначеності, ніж комфортові подорожі з натовпом однодумців.
Подорож третім шляхом пов’язана з глибокими філософськими питаннями, такими як: «Що таке час?» або «Як ми опишемо всесвіт, у якому ми учасники?». Це не прості питання, але деякі з найбільших умів нашого часу вирішили атакувати їх в лоб, і я вважаю, що на цьому шляху також був великий прогрес. Були відкриті нові, а деколи і досить дивовижні ідеї, які, на мою думку, здатні відповісти на ці запитання. Я вважаю, що вони забезпечують концептуальну основу, яка дає змогу нам зробити наступний крок – перейти до квантової теорії гравітації.
Траплялося також, що хтось на цьому третьому шляху виявляв математичну структуру, яка спочатку здавалася не пов’язаною ні з чим іншим. Консервативніші представники цієї царини часто відкидають такі результати як такі, що не мають жодного зв’язку з реальністю, але цим критикам іноді доводилося брати свої слова назад, коли та сама структура несподівано з’являлася на одному з перших двох шляхів як відповідь на те, що інакше видавалося неподатливим. Це, звісно, лише доводить, що фундаментальні питання навряд чи розв’язуються випадково. Люди, які відкрили ці структури, – одні зі справжніх героїв цієї історії. Серед них Алан Кон (Alain Connes), Дейвід Фінкелстайн (David Finkelstein), Крістофер Айшам (Christopher Isham), Роджер Пенроуз і Рафаел Соркін.
У цій книжці ми підемо всіма трьома шляхами. Ми виявимо, що вони ближчі, ніж здається – з’єднані доріжками, маловикористовуваними і, можливо, трохи зарослими, але все ж прохідними. Я стверджуватиму, що якщо ми об’єднаємо ключові ідеї та відкриття з усіх шляхів, то постане чітка картина світу на масштабі Планка. Мій намір тут — показати цю картину і, роблячи це, показати, на скільки ми близькі до розв’язання проблеми квантової гравітації.
Я намагався писати книжку, призначену для розумного непрофесіонала, зацікавленого тим, що відбувається на передніх краях фізики. Я не припускав ніяких попередніх знань із теорії відносності чи квантової теорії. Я вірю, що читач, який раніше нічого не читав з цих тем, зможе прочитати цю книжку. Водночас я вводив ідеї з теорії відносності та квантової теорії лише тоді, коли вони потрібні для пояснення чогось. Я міг би сказати набагато більше про більшість згадуваних тут тем навіть на вступному рівні. Але повний вступ до цих предметів привів би до дуже товстої книжки, і це завадило б моїй головній меті. На щастя, є багато хороших вступів до цих предметів для неспеціалістів. Наприкінці цієї книжки є кілька порад для подальшого читання для тих, хто хоче знати більше.
Мушу також підкреслити, що здебільшого я не віддав належної шани винахідникам ідей і відкриттів, які представляю. Знання, які ми маємо про квантову гравітацію, не виникли в головах двох чи трьох нео-Айнштайнів. Скоріше це результат кількох десятиліть інтенсивних зусиль великої та зростної спільноти науковців. Насамперед назвати лише кілька людей було б ведмежою послугою як для спільноти науковців, так і для читача, бо це зміцнило б міт про те, що наукою займається кілька великих людей самотою. Щоб наблизитися до істини, навіть щодо такого малої царини, як квантова гравітація, потрібно описати внесок десятків людей. Можна назвати набагато більше людей, ніж міг би відстежити читач, який вперше стикається з цими ідеями.
Щодо кількох епізодів, у які був достатньо залучений, щоб бути впевненим у знанні того, що сталося, я розповів історії про те, як були зроблені відкриття. А що люди найцікавіші, коли про них говорять правду, у цих випадках я з радістю наведу кілька дуже людських історій, щоб проілюструвати, як насправді робиться наука. У противному разі я утримувався розповідати історії про те, хто що зробив, бо неминуче помилився б, дарма що був уважним спостерігачем за темою протягом останніх двох десятиліть.
Дозволивши собі розповісти кілька історій, я також ризикую тим, що в читача сформується враження, наче я вважаю, що моя власна робота важливіша за роботу інших людей у цій галузі. Це не так. Звісно, я вірю в підхід, якого дотримуюся у власних дослідженнях, інакше я б не мав погляду, про який варто було б писати книжку. Але вважаю, що я також у змозі справедливо оцінити сильні та слабкі сторони всіх різних підходів, а не лише тих, у які я зробив внесок. Насамперед я відчуваю привілей бути частиною спільноти людей, які працюють над квантовою гравітацією. Якби я був справжнім письменником, який володіє мистецтвом передати характер, то не хотів би нічого кращого, ніж описувати деяких людей у цьому світі, якими найбільше захоплююся, у яких продовжую вчитися, при кожній нагоді. Але враховуючи свої обмежені навички, зупинюся на кількох історіях про людей та випадки, які я дуже добре знаю.
Коли наше завдання буде виконане, хтось напише хорошу історію пошуків квантової гравітації. Незалежно від того, станеться це через кілька років, як я вважаю, чи через багато десятиліть, як очікують деякі з моїх песимістичніших колег, це буде історія, в якій найкращі людські чесноти, мужність, мудрість і далекоглядність, змішані з найзвичайнішим типом поведінки приматів, вираженої через ритуали академічної політики. Я сподіваюся, що ця історія буде написана у стилі, який прославляє обидві сторони нашої дуже людської справи.
Кожен з подальших розділів присвячений одному крокові в наших пошуках квантової теорії гравітації. Почнемо з чотирьох основних принципів, які визначають, як ми підходимо до нашого дослідження природи простору, часу та космосу. Вони становлять першу частину, яка називається «Пункти відправлення». З цією підготовою ми переходимо до другої частини, «Що ми вивчили», в якій я опишу основні висновки, які на цей момент зроблено на трьох шляхах до квантової гравітації. Вони поєднуються, щоб дати нам уявлення про те, який світ на найменших можливих масштабах простору та часу. Звідти ми переходимо до останньої частини, екскурсії «Сучасні передні краї» предмета. Ми введемо новий принцип, так званий голографічний, який цілком може бути основним принципом квантової гравітації. Наступний розділ — це обговорення того, як різні підходи до квантової гравітації можуть об’єднатися в одну теорію, що, здається, може відповісти, принаймні в осяжному майбутньому, на наші запитання про природу простору і часу. Я закінчую роздумом над питанням, як Всесвіт вибрав закони природи. Почнемо з початку, з першого принципу.
Andriy
Адміністратор сайту
Повідомлень: 3529
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:23 pm

Re: Три шляхи до квантової гравітації

Повідомлення Andriy »

призначну
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5643
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: Три шляхи до квантової гравітації

Повідомлення Кувалда »

виправив
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5643
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: Три шляхи до квантової гравітації

Повідомлення Кувалда »

РОЗДІЛ 1
ПОЗА ВСЕСВІТОМ НІЧОГО НЕМАЄ

Ми, люди, — вид, який створює речі. Отже, коли ми знаходимо щось, що здається красиво і складно структурованим, наша майже інстинктивна реакція — запитати: «Хто це зробив?». Найважливіша наука, яку слід вивчити, якщо ми хочемо підготуватися науково підходити до Всесвіту, – та, що це неправильне запитання. Це правда, що Всесвіт такий же прекрасний, як і складний. Але він не міг бути створений чимось, що існує поза ним, бо, за означенням, Всесвіт – все, що є, і не може бути нічого поза ним. І, за означенням, до Всесвіту не могло існувати нічого, що спричинило його, бо якщо щось і існувало, воно повинно було бути частиною Всесвіту. Отже, першим принципом космології має бути «Немає нічого поза Всесвітом».
Це не виключає релігію чи містицизм, адже завжди є місце для таких джерел натхнення для тих, хто їх шукає. Але якщо ми прагнемо знання, якщо ми хочемо зрозуміти, що таке Всесвіт і як він став таким, нам потрібно шукати відповіді на питання про речі, які ми бачимо, коли озираємося навколо. І відповіді можуть припускати лише речі, які існують у Всесвіті.
Цей перший принцип означає, що ми вважаємо Всесвіт, за означенням, закритою системою. Це означає, що пояснення будь-чого у Всесвіті може охоплювати лише інші речі, які також існують у Всесвіті. Це має дуже важливі наслідки, кожен з яких буде багато разів відображений на дальших сторінках. Одне з найважливіших те, що означення чи опис будь-якої сутності всередині Всесвіту може бути відносно лише інших речей у Всесвіті. Якщо щось має положення, це положення можна означити лише відносно інших речей у Всесвіті. Якщо воно рухається, то цей рух можна розпізнати, лише шукаючи зміни його положення відносно інших речей у Всесвіті.
Отже, простір не має сенсу, незалежного від зв’язків між реальними речами у світі. Простір – це не сцена, яка може бути або порожньою, або повною, на яку речі приходять і йдуть. Простір є ніщо окремо від речей, що існують; він лише аспект зв’язків, які існують між речами. Отже, простір — це щось на зразок речення. Абсурдно говорити про речення без слів. Кожне речення має граматичну структуру, яка означується зв’язками між словами в ньому, такими як суб’єкт-об’єкт чи прикметник-іменник. Якщо ми вилучимо всі слова, у нас не залишиться порожнє речення, ми залишимося ні з чим. Крім того, існує багато різних граматичних структур, які забезпечують різне розташування слів і різні зв’язки між ними. Немає такої речі, як абсолютна структура речення, дійсна для всіх речень незалежно від їхніх конкретних слів і значень.
Геометрія всесвіту дуже схожа на граматичну структуру речення. Подібно до того, як речення не має структури і не існує окремо від зв’язків між словами, простір не існує окремо від зв’язків, які існують між речами у Всесвіті. Якщо змінити речення, вилучивши деякі слова або змінивши їх порядок, його граматична структура зміниться. Аналогічно, геометрія простору змінюється, коли речі у Всесвіті змінюють свої зв’язки одне з одним.
Як ми це розуміємо тепер, просто абсурдно говорити про всесвіт, у якому немає нічого. Це так само абсурдно, як речення без слів. Навіть абсурдно говорити про простір, у якому є лише одна річ, бо тоді не було б зв’язків, які б означували, де ця одна річ є. (Тут аналогія порушується, тому що існують речення лише з одного слова. Однак вони зазвичай дістають своє значення зі зв’язків із сусідніми реченнями.)
Погляд на простір як щось, що існує незалежно від будь-яких зв’язків, називається абсолютним поглядом. Це був погляд Ньютона, але його остаточно спростували експерименти, які підтвердили загальну теорію відносності Айнштайна. Це має радикальні наслідки, які потребують значних роздумів, щоб до них звикнути. На жаль, є немало хороших фізиків-професіоналів, які все ще думають про світ так, ніби простір і час мають абсолютне значення.
Звісно, здається, що на геометрію простору не впливають речі, які рухаються. Коли я переходжу з одного боку приміщення до іншого, геометрія приміщення, здається, не змінюється. Після того, як я перетнув приміщення, простір у ній усе ще задовольняє правила Евклідової геометрії, що ми вивчали в школі, як і до того, коли я почав рухатися. Якби Евклідова геометрія не була хорошим наближенням до того, що ми бачимо навколо себе, у Ньютона не було б шансу. Але справжня Евклідова геометрія простору виявляється такою ж ілюзією, як і видима плоскість Землі. Земля здається пласкою лише тоді, коли ми не бачимо горизонту. Коли ми можемо бачити достатньо далеко, з літака або коли ми дивимося в море, то можемо легко побачити, що це неправильне сприйняття. Аналогічно, геометрія кімнати, в якій ви перебуваєте, здається, задовольняє правила Евклідової геометрії лише тому, що відхилення від цих правил дуже невеликі. Але якби ви могли зробити дуже точні вимірювання, то виявили б, що кути трикутників у вашій кімнаті не становлять у сумі рівно 180 градусів. Ба більше, сума насправді залежить від зв’язку трикутника і речовини в приміщенні. Якби ви могли виміряти достатньо точно, то побачили б, що геометрія всіх трикутників у приміщенні дійсно змінюється, коли ви переходите з одного боку кімнати до іншого.
Можливо, кожна наука має одну головну річ, щоб навчити людство, щоб допомогти нам сформувати нашу історію про те, хто ми є і що ми тут робимо. Наука біології — це природний добір, чого її представники, як Річард Докінз і Лін Марґуліс, так красномовно нас навчали. Я вважаю, що головна наука теорії відносності та квантової теорії полягає в тому, що світ є не що інше, як еволюцівна мережа зв’язків. Я не такий красномовний, щоб бути Докінзом чи Маргулісом теорії відносності, але сподіваюся, що після прочитання цієї книжки ви зрозумієте, що реляційна картина простору і часу має такі ж радикальні наслідки, як і природний добір, і не лише для науки, а й для нашого погляду на те, хто ми є і як ми виникли в цьому еволюцівному всесвіті співвідношень.
Теорія Чарлза Дарвіна говорить нам, що наше існування не було неминучим, що у Всесвіті немає вічного порядку, який неминуче привів нас до буття. Ми результат процесів, набагато складніших і непередбачних, ніж маленькі аспекти нашого життя і суспільства, над якими ми маємо певний контроль. Наука про те, що в основі світу лежить еволюцівна мережа зв’язків, говорить нам, що це справедливо меншою чи більшою мірою для всіх речей. Немає фіксованої, вічної структури [frame] у Всесвіті, щоб означити, що може чи не може існувати. Немає нічого поза світом, окрім того, що ми бачимо, жодного фону, крім його окремої історії.
Цей реляційний погляд на простір існував як ідея протягом тривалого часу. На початку вісімнадцятого століття філософ Ґотфрід Вільгельм Ляйбніц наполегливо стверджував, що фізика Ньютона була фатально дефектною, бо заснована на логічно недосконалому абсолютному погляді на простір і час. Інші філософи та науковці, наприклад Ернст Мах, що працював у Відні наприкінці ХІХ століття, були його поборниками. Загальна теорія відносності Айнштайна – прямий нащадок цих поглядів.
Заплутаний аспект цього – те, що загальна теорія відносності Айнштайна може несуперечливо описувати всесвіти, які не містять матерії. Це може привести до думки, що теорія не реляційна, тому що є простір, але немає матерії, і між матерією немає зв’язків, які слугують для означення простору. Але це неправильно. Помилка думати, що зв’язки, які означують простір, мають бути між матеріальними частинками. Із середини ХІХ століття ми знаємо, що світ складається не тільки з частинок. Протилежний погляд, який сформував фізику двадцятого століття, полягає в тому, що світ також складається з полів. Поля — це величини, які безперервно змінюються в просторі, наприклад електричні та магнетні поля.
Електричне поле часто візуалізується як мережа силових ліній, що оточують об’єкт, який створює поле, як показано на рисунку 1. Це поле створює те, що через кожну точку проходить силова лінія (як на контурній карті, зображаються лише лінії через певні інтервали). Якби ми помістили заряджену частинку в будь-яку точку поля, вона б відчувала силу, що штовхає її вздовж лінії поля, що проходить через цю точку.

Рисунок 1. Лінії електричного поля між позитивно і негативно зарядженим електроном.

Загальна теорія відносності — це теорія полів. Це поле називається гравітаційним полем. Воно складніше, ніж електричне поле, і візуалізується як складніший набір силових ліній. Для нього потрібні три набори ліній, як показано на рисунку 2. Ми можемо уявити їх різними кольорами, скажімо, червоним, синім і зеленим. Через те що існує три набори ліній поля, гравітаційне поле означує мережу зв’язків, що має справу з тим, як три набори ліній пов’язуються один з одним. Ці зв’язки описуються, наприклад, у термінах, скільки разів один із трьох видів ліній зав’язується навколо вузлів іншого типу.
Насправді ці зв’язки — це все, що є для гравітаційного поля. Два набори ліній поля, які однаково пов’язують і зав’язують вузол, означують один і той же набір зв’язків і точно таку ж фізичну ситуацію (приклад показано на рисунку 3). Ось чому ми називаємо загальну теорію відносності реляційною теорією.

Рисунок 2. Гравітаційне поле подібне до електричного, але для його опису потрібні три набори ліній поля.

Точки простору не існують самі по собі — єдине значення, що може мати точка, — це назва, яку ми даємо певній властивості в мережі зв’язків між трьома наборами ліній поля.
Це одна з важливих відмінностей між загальною теорією відносності та іншими теоріями, такими як електромагнетизм. У теорії електричних полів передбачається, що точки мають значення. Має сенс запитати, в якому напрямку проходять лінії поля в заданій точці. Отже, два набори ліній електричного поля, які відрізняються лише тим, що одна переміщена на метр ліворуч, як на рисунку 4, беруться для опису різних фізичних ситуацій. Фізики, які використовують загальну теорію відносності, повинні працювати протилежним чином. Вони не можуть говорити про якусь точку, окрім як назвати деякі особливості ліній поля, які однозначно вирізнятимуть цю точку. Усі розмови в загальній теорії відносності стосуються зв’язків між лініями поля.

Рисунок 3. У реляційній теорії все, що має значення, – це зв’язки між лініями поля. Ці чотири конфігурації еквівалентні, бо в кожному випадку дві криві пов’язані однаково.

Можна запитати, чому ми не просто закріплюємо мережу ліній поля, а означуємо все відносно них. Причина в тому, що мережа зв’язків еволюціонує з часом. За винятком невеликої кількості ідеалізованих прикладів, які не мають нічого спільного з реальним світом, у всіх світах, які описує загальна теорія відносності, мережі ліній поля постійно змінюються.
На цей момент про простір досить. Тепер звернемося до часу. Там така сама наука. У теорії Ньютона вважається, що час має абсолютне значення. Він тече від нескінченного минулого до нескінченного майбутнього, однаковий скрізь у Всесвіті, без жодного співвідношення [реляції] з речами, які насправді відбуваються. Зміна вимірюється в одиницях часу, але передбачається, що час має сенс і існування, які виходять за межі будь-якого конкретного процесу змін у Всесвіті.

[не те саме, що]
Рисунок 4. У нереляційній теорії також має значення, де містяться лінії поля в абсолютному просторі.

У двадцятому столітті ми дізналися, що цей погляд на час такий же неправильний, як і погляд Ньютона на абсолютний простір. Тепер ми знаємо, що час також не має абсолютного значення. Немає часу окремо від змін. Не існує такої речі, як годинник поза мережею змінних зв’язків. Тому не можна ставити таке питання, як швидко, в абсолютному сенсі, щось змінюється: можна лише порівняти швидкість одного процесу зі швидкістю іншого. Час описується лише в термінах зміни мережі зв’язків, що описує простір.
Це означає, що в загальній теорії відносності абсурдно говорити про Всесвіт, в якому нічого не відбувається. Час – це ніщо інше, як міра змін – він не має іншого значення. Ні простір, ні час не існують поза системою еволюцівних зв’язків, що містить Всесвіт. Фізики називають цю особливість загальної теорії відносності незалежністю від фону (background independence).
Під цим ми маємо на увазі, що не існує фіксованого фону чи сцени, яка залишається фіксованою на всі часи. Навпаки, така теорія, як механіка Ньютона або електромагнетизм, залежить від фону, бо передбачає, що існує фіксований, незмінний фон, який дає остаточну відповідь на всі питання про де і коли.
Одна з причин, чому на побудову квантової теорії гравітації знадобилося так багато часу, – те, що всі попередні квантові теорії залежали від фону. Було досить складно побудувати незалежну від фону квантову теорію, в якій математична структура квантової теорії не згадувала точки, за винятком випадків, коли вони ідентифіковані через мережі зв’язків. Проблема того, як побудувати квантово-теоретичний опис світу, в якому простір і час є не що інше, як мережі зв’язків, була розв’язана протягом останніх 15 років двадцятого століття. Теорія, яка виникла, — це петлева квантова гравітація, один з трьох наших шляхів. Я опишу, чого вона навчила нас у розділі 10. Перш ніж дійдемо до цього, нам доведеться дослідити інші наслідки принципу, що за межами Всесвіту нічого немає.
Відповісти

Повернутись до “Пропоновані до видання книжки”