Апостроф в українській розкладці Ukrainian Unicode

Обговорення локалізацій програм, та ПЗ пов’язаних з мовною тематикою

Модератор: Анатолій

Andriy
Адміністратор сайту
Повідомлень: 3777
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:23 pm

Апостроф в українській розкладці Ukrainian Unicode

Повідомлення Andriy »

Не знаю скільки тут народу користується розкладкою Ukrainian Unicode (хоча лінуксоїди нею користуються «з коробки»), але постала така проблема:
Оскільки тепер тре набирати U+02BC для доменних імен (обґрунтування тут), схоже, тре додати цей апостроф в клавіатуру
є декілька варіантів:
1) додати його замість U+2019 (не канає, бо він вже багато де вживається)
2) додати його на позицію U+2019 а, сам U++2019 пересунути (або замість тильди або десь далі)
3) додати його на клавішу з іншими апострофами, замість тильди (перевага: разом з іншими, недолік: тильда пропаде, або переїде)
4) додати його десь-інде, скажімо на одиницю

я схиляюся до 3) або 2)
лекс
Повідомлень: 610
З нами з: П'ят червня 26, 2009 7:23 pm

Re: Апостроф в українській розкладці Ukrainian Unicode

Повідомлення лекс »

Я користуюся цією розкладкою (зручна!). Ось мої міркування:
- на одну клавішу ставити два різних апострофи не варто -- користувачі можуть дуже легко їх плутати
- ліпше два апострофи розвести, причому другий можна навіть додати не до клавіші 1, а до 2 (щоб не так близько й менше плуталися)
- визначити, який апостроф потрібніший/частіше використовуваний. Або навіть розглянути під цим ракурсом всі символи, розташовані лівіше від 1 і розкласти їх відповідно в порядку зручності введення
- є ще кілька незайнятих місць третього рівня, тому тильду (чи щось інше) можна легко перемістити
Andriy
Адміністратор сайту
Повідомлень: 3777
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:23 pm

Re: Апостроф в українській розкладці Ukrainian Unicode

Повідомлення Andriy »

На ЛОУ у відповідній гілці найжвавіше обговорення з тих 6 форумів, на які я закину таку інформацію
І поки схоже все йде до того, щоб:
* ввести апостроф U+02BC - без нього неможливо буде вводити українські назви доменів з апострофами, окрім того теоретично цей апостроф більше відповідає його українському значенню
* вернути прямий апостроф з ASCII (') на перший рівень (занадто багато проблем з U+02BC - є ще достатньо ПЗ, які його не підтримують, все ще відсутній в деяких шрифтах...)
* поставити U+02BC в другий рівень над прямим
* пересунути U+2019 десь подалі (поки я пробую варіант в четвертому рівні на літері N), на той випадок, якщо раптом його тре буде, скажімо, шукати (він вже проник в багато українських текстів, зокрема він використовується у всіх словниках r2u, e2u) тощо, але оскільки він буде далеко/незручно, під руками він плентатися не буде
лекс
Повідомлень: 610
З нами з: П'ят червня 26, 2009 7:23 pm

Re: Апостроф в українській розкладці Ukrainian Unicode

Повідомлення лекс »

Якщо прямий апостроф із ASCII найчастотніший, то й справді варто поставити його на перший рівень. Але щодо цього я не певен.
Чи апостроф U+02BC вживають/-тимуть рідше? Якщо так, то його дійсно можна поставити на ту саму клавішу на третій рівень (натискати разом із Alt). В принципі, плутанини не повинно виникати при набиранні. Варто лише наголосити, що це дві відмінні символи.
Символ U+2019 - це стандартний апостроф в англійській мові. Я часто користуюся ним і в українських текстах. Він однозначно потрібен у розкладці. Можна додати, наприклад, на клавішу 2 у третьому рівні (через Alt). А ні, то можна, скажімо, на Й чи Ц у третьому рівні. Це, здається, ліпше, ніж на Н, бо Н належить до зони правої руки (для тих, хто набирає "сліпим" методом), а на третьому рівні треба натиснути й утримувати саме правий Alt, тому така комбінація незручна. Ліпше символ із зони лівої руки. Й та Ц -- у ній, та ще й достатньо (але не надто) близько до клавіші, на якій, вочевидь, сидітимуть інші апострофи. От така "стримана близькість" видається оптимальною.
Петро
Повідомлень: 1
З нами з: Чет серпня 27, 2015 9:07 pm

Re: Апостроф в українській розкладці Ukrainian Unicode

Повідомлення Петро »

Зробив усе, як рекомендовано на http://r2u.org.ua/wiki/keyboard/UkrainianUnicode
Встановив розкладку, але як виконати пораду у "Інструкція по встановленню для Windows XP®, Vista® та 7", а саме "Перевірити в налаштуваннях що вибрано саме розкладку Ukrainian - Unicode.", я не зрозумів.
Справа в тому, що саме встановлення пройшло без будь-яких запитів від установщика програми, а після встановлення посилання на запуск програми у Віндоуз відсутнє (через Старт -> Усі програми).
Тобто, зробити будь-які налаштування ні при встановленні програми, ні після цього (запустивши її, як зазвичай) мені не вдалося.
Але найгірше, що після встановлення розкладки у мене нічого не працює через AltGr, тобто, ніякі символи НЕ набираються (окрім копірайт).
Система Windows XP Professional.
Порадьте, будь ласка, у чому може бути причина.
Наперед вдячний.
Andriy
Адміністратор сайту
Повідомлень: 3777
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:23 pm

Re: Апостроф в українській розкладці Ukrainian Unicode

Повідомлення Andriy »

Якщо у вас в смужці стану є індикатор мови (EN/UK) клацніть правою кнопкою і виберіть Налаштування... (або зайдіть через Панель керування, Змінити клавіатуру або методи введення), потім додайте "Ukrainian - Ukraine (Unicode 2.0)"
Andriy
Адміністратор сайту
Повідомлень: 3777
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:23 pm

Re: Апостроф в українській розкладці Ukrainian Unicode

Повідомлення Andriy »

10.09.2015: Внесено зміни (поки що лише у версіях для X.org та Windows):
1) прямий апостроф (0x27) перенесено на перший рівень клавіші `/~
2) над прямим, в другому рівні додано апостроф U+02BC (MODIFIER LETTER APOSTROPHE)
3) символ 2019, нерекомендований для відтворення апострофа пересунуто в четвертий рівень клавіші 2

Зображення
jenko
Повідомлень: 1
З нами з: Сер березня 09, 2016 12:03 am

Re: Апостроф в українській розкладці Ukrainian Unicode

Повідомлення jenko »

В розділі "Примітки" на http://r2u.org.ua/wiki/keyboard/UkrainianUnicode потрібно виправити рядок:

Код: Виділити все

На клавіші '/~ основною клавішею є апостроф Unicode (U+2019)
на

Код: Виділити все

На клавіші '/~ основною клавішею є прямий апостроф (0x27)
бо ці зміни є тільки вгорі, в "змінах", і збиває з пантелику.
P.S. І, можливо, додати в цей розділ інфу, що на другому рівні U+02BC
Andriy
Адміністратор сайту
Повідомлень: 3777
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:23 pm

Re: Апостроф в українській розкладці Ukrainian Unicode

Повідомлення Andriy »

Дякую, виправлено
sasha1024
Повідомлень: 65
З нами з: Вів січня 19, 2016 4:42 pm

Знаки ≤, ≥, ≈

Повідомлення sasha1024 »

Трішки не за темою, але не бачу інших тем для обговорення розкладки Ukrainian Unicode.

Добре, що є <, > і ≠.
Але шкода, що нема ≤, ≥, ≈.
Я б додав ≤ і ≥ на 4-й рівень для 6 і 7 (адже вони наразі пусті).
Для ≈, на жаль, не бачу місця. Я вважаю його важливішим за ± і від початку розмістив його замість ±. Але змінювати вважаю недоречним. Розміщувати будь-де теж вважаю недоречним, тож хай поки буде без нього.

Що думаєте з цього приводу (≤ і ≥ на 4-й рівень для 6 і 7, тобто над < і >)?
Відповісти

Повернутись до “Локалізація та програмні засоби”