Архівні документи про Тараса Шевченка доступні в мережі

Обговорення словників, статті про словники, словникарство

Модератор: Анатолій

Відповісти
Наталя

Архівні документи про Тараса Шевченка доступні в мережі

Повідомлення Наталя »

Національний музей Тараса Шевченка завершив реалізацію проекту «Віртуальний архів Тараса Шевченка», який було здійснено за підтримки програми і³ Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України». Отже вперше оцифрований архів документів про життя і творчість поета й художника буде представлено широкому загалу та зроблено доступним на сайті Національного музею Тараса Шевченка. Протягом місяця було оцифровано 138 архівних справ, приблизно по 150-200 листів в кожній. Загальна кількість сторінок склала 9 000 шт.
Мова йде про унікальні документи, які раніше не були представлені так широко, як от метрична книга 1795 року із записом про народження майбутнього поета, прижиттєві видання з автографами автора, листування державних службовців у період заслання, постові відомості про караульну службу Т. Г. Шевченка у Новопетровському укріпленні (1852 р.), особиста справа Т. Г. Шевченка Канцелярії Імператорської Академії Художеств, Справа Міністерства Воєнного департамента Імператорського «По отношению командующего Императорской главной квартирой, об определении на службу, за возмутительные соченения, художника Санкт-Петербургской Академии Художеств Шевченку рядовым с правом вислуги», Справа Канцелярії Чернігівського цивільного губернатора «По отношении Санкт-Петербургского оберполицермейстера об учреждении полицейского надзора за назначеным в Академики Тарасом Шевченком» тощо.
Зазначимо, що донині в експозиції була представлена лише невелика частина тих документів, що зберігаються в Музеї. Більшість же матеріалів була доступна лише вузькому колу людей: науковцям, аспірантам тощо. А серед цих документів є й унікальні: прижиттєві твори з автографами («Гайдамаки»), метрична книга, рапорт в Академію мистецтв 22 березня 1845 р. тощо. Всі ці документи мають обмежений термін зберігання, вони зшиті у справи і не розшиваються. І для того, щоб зберегти їх та дати можливість більш широкому загалу ознайомитись з ними, і був реалізований проект «Віртуальний архів Тараса Шевченка». Тепер музей матиме і електронний страховий фонд цих матеріалів.
Для дотримання правильних умов оцифрування архівних документів працівники музею використовували високоякісні професійні сканери, що не завдають шкоди оригіналам, та пройшли навчання у фахівців компанії-партнера «Електронні архіви України».
Як зазначає генеральний директор Національного музею Тараса Шевченка Дмитро Стус, на сьогодні перед музеєм стоїть завдання поступової його трансформації в науково-дослідний та популяризаторський центр. «З появою сайту в нас з’явилася ідея віртуального музею, що дасть можливість популяризувати особистість Т. Шевченка у всьому світі. А для цього вся шевченкіана має бути доступна для кожного в мережі Інтернет», - говорить Д. Стус.
Ознайомитися із новоствореним архівом можна як в Національному музеї Тараса Шевченка (за допомогою спеціального інтерактивного пристрою для відвідувачів), так і з будь-якого куточка України за допомогою будь-якого пристрою, підключеного до мережі Інтернет через централізований веб-ресурс - http://www.museumshevchenko.org.ua/

Віртуальний архів http://museumshevchenko.org.ua/page.php?id=107
Відповісти

Повернутись до “Словники”