Ґратулювати

Тут обговорюються статті тлумачно-стилістичного словника r2u
Відповісти
Наталя

Ґратулювати

Повідомлення Наталя »

ҐРАТУЛЮВАТИ, юю, юєш, недок., кому, діал. Вітати, поздоровляти когось з нагоди якої-небудь радісної, приємної події (народження, одруження, ювілею тощо).
Ґратулюю, ґратулюю! Може тішитися наше місто, що дістало такого блискучого оборонця (І. Франко).
Отже — насамперед, як-то кажуть, ґратулюю тобі з нагоди великих успіхів капели (І. Багряний).
Він мені гратулював. Решта людей в книгарні, у «Просвіті», хоч знали, що я молодий автор, не звернули на це уваги (У. Самчук).

Етимологія: Рудницький вважає, що слово ґратулювати походить з польского gratulovac, а те - з німецького gratulieren , яке, у свою чергу, утворене з латинського gratulari в значенні "поздоровляти, вітати". Однак Славський вважає, що слово необов'язково потрапило до української через польську мову.
лекс
Повідомлень: 610
З нами з: П'ят червня 26, 2009 7:23 pm

Re: Ґратулювати

Повідомлення лекс »

Це слово радше західне й діаспорне, ніж діалектне.
Варто додати також моделі керування.
Польське слово пишеться gratulować
Наталя

Re: Ґратулювати

Повідомлення Наталя »

ҐРАТУЛЮВАТИ, юю, юєш, недок., кому, зах. Вітати, поздоровляти когось з нагоди якої-небудь радісної, приємної події (народження, одруження, ювілею тощо).
[Ґратулюю, ґратулюю! Може тішитися наше місто, що дістало такого блискучого оборонця (І. Франко). Отже — насамперед, як-то кажуть, ґратулюю тобі з нагоди великих успіхів капели (І. Багряний). Він мені гратулював. Решта людей в книгарні, у «Просвіті», хоч знали, що я молодий автор, не звернули на це уваги (У. Самчук).]

ЗображенняЗображення

Пізніше ще підшукаю прикладів.
lelka
Повідомлень: 433
З нами з: П'ят листопада 19, 2010 1:19 pm

Re: Ґратулювати

Повідомлення lelka »

Ніяк не можу збагнути, що значить оте зах. Західноукраїнське? Тоді варто вжити позначку діал., тобто діалектне. Якщо мається на увазі діаспора, то є відповідна позначка діасп. Інакше таке виділення західняків радянщиною тхне.
Наталя

Re: Ґратулювати

Повідомлення Наталя »

Слово таки діалектне. Ваша правда, Лелько.
lelka
Повідомлень: 433
З нами з: П'ят листопада 19, 2010 1:19 pm

Re: Ґратулювати

Повідомлення lelka »

Гратулюю, а все-таки я не про те. У мене викликає сумніви потрібність позначки зах, бо в одних випадках її успішно можна замінити позначкою діал., а в інших - діасп.
Наталя

Re: Ґратулювати

Повідомлення Наталя »

Наш суворий модератор без позначки не пропустить. :D
Анатолій
Повідомлень: 4702
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Ґратулювати

Повідомлення Анатолій »

додано
Відповісти

Повернутись до “Обговорення статей тлумачного”