Упівець

Тут обговорюються статті тлумачно-стилістичного словника r2u
Відповісти
Наталя
Повідомлень: 722
З нами з: Вів березня 11, 2014 2:50 pm

Упівець

Повідомлення Наталя »

УПІВЕЦЬ, -ця, чол. Член Української повстанської армії - озброєного крила Організації українських націоналістів.

[Упівець Маньковський, котрий спробував учинити опір, був убитий на місці (Б. Савка, Останні на полі слави...). Не треба й Христини питатися. Її Михайло упівець був (Ж. Куява, Із медом полин). — Не те слово — довго, чоловіче добрий, — важко зітхнув упівець. — Майже стільки, скільки ви прослужили Совєцькому Союзу, я просидів у таборах за неньку-Україну! (В. Пасько, Час прощення). Мені набридло товкти воду в ступі, тому я вирішив краще промовчати. Така моя поведінка упівця, здається, цілком влаштувала (А. Кокотюха, Червоний). Поетові-упівцю Петрові Василенку (інші прибрані прізвища: «Волош», «Гетьманець», «Полтавець») таки пощастило (Дзвін: часопис Спілки письменників України). Багато разів відділи куреня Байди під його диригентурою співали по польських селах і здобували упівцям добре ім'я (Юрій Борець-Чумак, УПА у вирі боротьби...).]
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: Упівець

Повідомлення Кувалда »

Член Української повстанської армії - озброєного крила Організації українських націоналістів :roll: .
Упівець Маньковський, котрий спробував учинити опір, був убитий на місці (Б. Савка, Останні на полі слави...). - кепська мова
lelka
Повідомлень: 433
З нами з: П'ят листопада 19, 2010 1:19 pm

Re: Упівець

Повідомлення lelka »

Тільки не озброєного, а збройного.
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: Упівець

Повідомлення Кувалда »

як на мене, то і не озброєного, і не збройного крила. До чого тут ОУН? Я б ще зрозумів, якби таке означення давали в російському словнику :mrgreen: .
Наталя
Повідомлень: 722
З нами з: Вів березня 11, 2014 2:50 pm

Re: Упівець

Повідомлення Наталя »

Кувалда писав: Упівець Маньковський, котрий спробував учинити опір, був убитий на місці (Б. Савка, Останні на полі слави...). - кепська мова
Такою мовою, Кувалдо, пише пів-України. До того ж Ваша мова, може, теж комусь не до смаку.
lelka
Повідомлень: 433
З нами з: П'ят листопада 19, 2010 1:19 pm

Re: Упівець

Повідомлення lelka »

Кувалда писав:як на мене, то і не озброєного, і не збройного крила. До чого тут ОУН? Я б ще зрозумів, якби таке означення давали в російському словнику :mrgreen: .
Цілком згодна, але спробуйте переконати в цьому автора статті :mrgreen:
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: Упівець

Повідомлення Кувалда »

Якщо автор спирається на "пів України", то навіть не намагатимусь :mrgreen: . Хто хоче писати зросійщеною українською - флаґ єму в рукі. Ті ж, хто хоче писати саме українською, мають пам’ятати таке:

До прикметника котрий (наголос має бути на кінці) є частіше вживана в народній мові й старша віком дублета – которий. Обидва ці прикметники – цілком однаково значіння, а саме: в українській стародавній і сучасній народній мові вони мають роподільно-числове значіння, цебто котрий (чи которий) із двох, із трьох,.. із багатьох. Отже, вживаючи цих прикметників, мають на увазі два, три, багато об’єктів (М.Сулима).
ramon
Повідомлень: 5
З нами з: Суб квітня 12, 2014 3:53 pm

Re: Упівець

Повідомлення ramon »

Два моменти щодо "котрий" і "которий". Вони також мають значення "деякий", (рос. "иной"). У прикладі з упівцем справді доречніше було б "що", а не "котрий". Але в такому сенсі воно таки вживається аж бігом і всюди: “Онисько... у своєму довгому кожусі, котрий трохи не волочився по землі, смішив дівчат” (Панас Мирний). Я зустрічав таке і в народних піснях і, здається, навіть у думах. На жаль, не можу зараз проілюструвати.
Анатолій
Повідомлень: 4702
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Упівець

Повідомлення Анатолій »

Додано.
Відповісти

Повернутись до “Обговорення статей тлумачного”