Тлумачно-стилістичний

Обговорення тлумачних словинків

Модератор: Анатолій

Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Тлумачно-стилістичний

Повідомлення Кувалда »

Шановне панство! 8-)
Запускаємо тлумачного словника [віддавна запланованого] ;)
Загальні питання
1) Слова, що мають у нього потрапити – всі наявні в українській мові (зокрема, діялектні, архаїзми, рідковживані, вузькофахові тощо).
2) Схематично стаття на початках може виглядати як у СУМі. У процесі форму подання інформації можна буде вдосконалити. Власне, вже перше вдосконалення :mrgreen: . Це не тільки тлумачний , але й стилістичний словник. Друга половина статті у разі потреби може бути присвячена роз’ясненню правильного вжитку та згадуванню відповідним словом і неправильний [тут можна наводити приклади неправильного вжитку слова, наприклад його "паралельних" совкових варіянтів, чи пов’язаних з ним сполук].
3) На відміну від інших народних словників, тут кожен :!: , хто запускає обговорення слова готує зразу всю статтю :!: з тлумаченням усіх можливих значень і наведенням пристойної кількості прикладів ужитку :!: . Кількість прикладів до кожного тлумачення від початку обмежувати не будемо, але зловживати не треба ні кількістю, ні довжиною цитат. Цитата має бути зрозуміла, тому можливо, треба буде подавати і декілька речень [для контексту], з іншого боку, є такі речення, довжини яких ніякий словник не витримає, тобто доведеться користуватися значками <...>. Традиційно суворе обмеження на соцреалізм і матюки. Для соцреалізму є СУМ, для останніх – паркани, урядові споруди тощо. Приклади розташовувати приблизно в такій послідовності: 1) народна творчість класична (прислів’я, приказки, з казок, пісень тощо); 2) письменництво – хронологічно (... І.Котляревський... М.Хвильовий... С.Жадан...); 3) перекладацтво; 4) афоризми, влучні вислови; 5) анекдоти, інтернетна творчість тощо. Перевагу віддавати таким прикладам, які самим подобаються ;) , а не тому, що це написав автор 10-томової збірки "Вибраного" :mrgreen: .
4) Слова, які мають паралельне написання [по життю чи внаслідок правописного макоцвіття] подавати всі в назві статті через кому, але першим має йти основний варіянт [правильний чи доречніший].

П.с. Цілком можливо варто передбачити додатки: етимологія слова, озвучування головних слів тощо. Якщо це витримає наш адміністратор 8-)
Вносьте свої пропозиції, щоб виробити загальні засади укладання і виробити форму подання матер’ялу.
Як кажуть добрі люди: «Не будь байдужим!». Або трохи правильніше з мовного й гендерного боків :mrgreen: : «Не будьте байдужі;)
П.п.с. Всі статті мають проходити через обговорення :!:
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: Тлумачно-стилістичний

Повідомлення Кувалда »

Ага, і треба щоб Андрій розказав, що вже в наявності ;)
Ґалаха
Повідомлень: 289
З нами з: Нед вересня 22, 2013 7:03 pm

Re: Тлумачно-стилістичний

Повідомлення Ґалаха »

треба реклами ;)
Що глибшими стають наші знання, то більшає безодня незвіданости навколо них.
Olesya_Gomin
Повідомлень: 698
З нами з: П'ят серпня 31, 2012 2:49 pm

Re: Тлумачно-стилістичний

Повідомлення Olesya_Gomin »

Ґалаха писав:треба реклами ;)
Приєднуюся!
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: Тлумачно-стилістичний

Повідомлення Кувалда »

Я сподівався почути: "Беру це на себе!" 8-)
Наталя

Re: Тлумачно-стилістичний

Повідомлення Наталя »

І я, і я приєднуюся. :)
mayevski
Повідомлень: 1
З нами з: Нед грудня 01, 2013 4:22 pm

Re: Тлумачно-стилістичний

Повідомлення mayevski »

Є сенс уточнити, за яким правописом записуються слова.
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: Тлумачно-стилістичний

Повідомлення Кувалда »

це, певно, найскладніше питання, бо з одного боку, не хочеться й далі тягати по словниках совковий набуток, а з іншого - різноманіття правописів :roll:
Можу запропонувати такий варіянт – у тому разі, коли є різні форми саме через правопис, то можна вказувати написання в ряд, першим – оптимальний варіянт, далі – найпоширеніші форми. Наприклад:
Катедра, катедра (П28)/кафедра (ЧП)
якось так
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: Тлумачно-стилістичний

Повідомлення Кувалда »

Як приклад реклами: Козацький цитатник ;)
Olesya_Gomin
Повідомлень: 698
З нами з: П'ят серпня 31, 2012 2:49 pm

Re: Тлумачно-стилістичний

Повідомлення Olesya_Gomin »

Прикольно :mrgreen:
Я думаю про gif-ки. Їх легко розміщати на дружніх сайтах і соцмережах.
Може, скласти перелік умовно "кумедних" слів і зробити щось на зразок:
"Хто такий Чахлик Невмирущий?" (варіант 1), (варіант 2), (варіант 3). Заходь і дізнайся!"
Примітивно, але наразі все, що спало на думку.
Відповісти

Повернутись до “Загальні питання”