Кілька — декілька

Питання та відповіді щодо української мови

Модератор: Анатолій

Анатолій
Повідомлень: 4702
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Кілька — декілька

Повідомлення Анатолій »

Марія_Фещенко писав:Кілька 2, кох, числ. не означ.-кільк. Невизначена мала кількість (у межах від трьох до десяти). Іноді тікав [Тарас] на кілька день аж у друге село до своєї заміжньої сестри Катрі (Панас Мирний, V, 1955, 309); Кілька парубків скочило до танцю, потягши за собою дівчат (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 234); Я склав план реконструкції кількох площ і вулиць міста (Олександр Довженко, I, 1958, 25).
♦ Кількома словами — дуже коротко. Я кількома словами розповів, як добирався сюди (Леонід Смілянський, Сашко, 1954, 158).

Декілька , кох і ко́х, числ. кільк. Невелика, незначна кількість. Вже стояли декілька возів з зерном, з сіллю, рибою, декілька стільців перекупок
(Панас Мирний, I, 1954, 45); За всю дорогу вони перекинулись лише декількома незначущими фразами (Олександр Бойченко, Молодість, 1949, 23).
ДЯкую, СУМ я й сам читав, але загалом пояснення там, я б сказав, туманні, особливо стосовно декілька.
Щек
Повідомлень: 53
З нами з: Чет січня 09, 2014 12:35 pm

Re: Кілька — декілька

Повідомлення Щек »

хоч це приклад і з СУМу - для мене не переконливо.

в обох випадках, якби малася на увазі "незначна кількість", я б обрав коротше слово "кілька", бо йдеться про обмежену кількість, про лічені предмети.
у другому випадку "кілька" як "незначна кількість" підкреслюється/підсилюється ще й словом "незначущими". навіщо там дві додаткові літери "ДЕкілька"...?

я дотримуюся такого правила:
якщо невелика кількість, то - кілька;
якщо більше десяти, то декілька.
(але, звісно, не наполягаю на абсолютній правоті)
Анатолій
Повідомлень: 4702
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Кілька — декілька

Повідомлення Анатолій »

Кілька — декілька
Обидва ці числівники означають «невелика, незначна кількість». Однак перевагу слід віддавати слову кілька. Воно коротше й поширеніше.
До того ж лише кілька входить до складу таких утворень, як: кількадесят, кільканадцять, кількасот, кільказначний, кількаразовий, кількагодинний, кількаденний, кількатижневий, кількарічний, кількаметровий, кількашаровий, кількаслів’я тощо.
Декілька такої словотвірної продуктивності не має.
Vavilon
Повідомлень: 63
З нами з: П'ят квітня 24, 2015 9:17 pm

Re: Кілька — декілька

Повідомлення Vavilon »

Немає ніяких сумнівів що це два різні по значенню слова. Тобто, "кілька" - стосується лічби до першого десятка, більше першого десятка - "декілька" так як "де", це скорочення від "дека".
ДЕКА... Перша частина складних слів, що відповідає слову десять, напр.: декаметр і т. ін. Міри, кратні метра, називаються за допомогою грецьких слів дека (10), гекто (100), кіло (1000); так, декаметр означає 10 метрів (Арифм., 1956, 77).
https://slovnyk.ua/index.php?swrd=%D0%B ... 0%BA%D0%B0
Хоча, в тому ж словнику:
ДЕКІЛЬКА, кох і кох, числ. кільк. Невелика, незначна кількість. Вже стояли декілька возів з зерном, з сіллю, рибою, декілька стільців перекупок (Мирний, І, 1954, 45); За всю дорогу вони перекинулись лише декількома незначущими фразами (Бойч., Молодість, 1949, 23).
https://slovnyk.ua/index.php?swrd=%D0%B ... 0%BA%D0%B0

Пи.Си.
Такі невідповідності, тим більше у словниках, мене просто вражають.
Анатолій
Повідомлень: 4702
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Кілька — декілька

Повідомлення Анатолій »

Чи можете надати джерело, яке підтверджує думку, що українці, запозичивши у греків дека..., припасували його до слова кілька, а тоді скоротили до декілька?
Vavilon
Повідомлень: 63
З нами з: П'ят квітня 24, 2015 9:17 pm

Re: Кілька — декілька

Повідомлення Vavilon »

Анатолій писав: П'ят травня 01, 2020 12:21 pm Чи можете надати джерело,...
Не можу надати. Це моя власна думка, у вигляді припущення, яке я обґрунтував як зміг. І це, в додаток до аргументації інших дописувачів які мають таку ж саму думку як і я, тільки наводять приклади із практики застосування.
Анатолій
Повідомлень: 4702
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Кілька — декілька

Повідомлення Анатолій »

Не дуже зрозумів. Спершу ви пишете: немає ніяких сумнівів, що це два різні по значенню слова. А потім, що це лише ваше припущення.

І де ви бачите, щоб інші дописувачі мають таку ж саму думку, як і ви?
Vavilon
Повідомлень: 63
З нами з: П'ят квітня 24, 2015 9:17 pm

Re: Кілька — декілька

Повідомлення Vavilon »

Анатолій писав: Чет вересня 24, 2020 7:03 pm Не дуже зрозумів. Спершу ви пишете: немає ніяких сумнівів, що це два різні по значенню слова. А потім, що це лише ваше припущення.

І де ви бачите, щоб інші дописувачі мають таку ж саму думку, як і ви?
Перше дорікання справедливе. Визнаю. Там, мабуть краще, було б написати: У мене немає ніяких сумнівів... і далі по тесту.
Стосовно другого, хоч і не прямо, ось тут: viewtopic.php?p=17912#p17912
Відповісти

Повернутись до “Мовні консультації”