як слід?

Питання та відповіді щодо української мови

Модератор: Анатолій

Відповісти
Вадим
Повідомлень: 5
З нами з: Чет січня 07, 2010 11:32 am

як слід?

Повідомлення Вадим »

Панове знавці! Як всеж-таки правильно:
роздільна ЗДАТНІСТЬ чи роздільна СПРОМОЖНІСТЬ (щодо монітора)?
Мені здається, що останнє, адже екран саме В ЗМОЗІ видавати ту чи іншу кількість точок на дюйм, а не ЗДАТНИЙ на(схильний до) це. У "Сучасному словнику" застряг перший варіянт.

Друге питання: коли це на письмі почали подвоювати приголосні в іншомовних словах?
Я навчався в школі в 70-х рр, не вчили нас писати
Білл, Маршалл, Ганновер, Таллінн, Марокко, Андорра...
Так скоро доведеться писати РоССія :)
Усезнайко
Повідомлень: 529
З нами з: Нед червня 28, 2009 12:29 am

Re: як слід?

Повідомлення Усезнайко »

Більшість словників за здатність. Але краще лише роздільність, бо це і є здатність, спроможність, схильність тощо до розділення. Виходить тавтологія.

Коли в цьому виникла потреба. Це викликано фонетично: якщо у слові чується подвоєння, то слід писати дві букви. Нашій мові теж притаманно подвоєння, не забувайте про це.
Ніхто не знає стільки, скільки не знаю я.
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: як слід?

Повідомлення Кувалда »

стовно другого питання: на письмі подвоювали приголосні в іншомовних словах здавна. 70-і роки - не виняток. Особливо, що стосується власних назв. Інша справа, що це не властиво зазвичай українській мові, в тому сенсі, що нема питомих українських слів де було б кк чи рр (та й взагалі в українській досить обмежене подвоєння, за винятком - перед йотованими). до того ж українські правописці додумалися до "нов гаву": чисті власні назви запропонували писати з подвоєнням, а похідні від них загальні - без. Тому маємо Ватт, але ват, Гаусс, але гаус тощо. Безумовно, вони можуть цілком гордитися своїм "винаходом". Навіть важко уявити, хто ще б спромігся на такий науковий подвиг.
Відповісти

Повернутись до “Мовні консультації”