що якщо, (то)

Питання та відповіді щодо української мови

Модератор: Анатолій

zag
Повідомлень: 51
З нами з: Суб березня 05, 2011 2:40 am

що якщо, (то)

Повідомлення zag »

будь ласка, дайте раду. як бути з фразами (їх чимало, текст дуже кучерявий):
"Це означає, що якщо зараз в одній місцевості існують близькоспоріднені види (а це поширена ситуація), вони ...."
"я підрахував, що якщо починати з єдиного предка, то для..."
"настільки відмінними, що коли їхні гени поєднаються...., вони просто не зможуть..."
"Про це відомо з того, що коли льодовики рухаються, наявне в них каміння залишає подряпини..."
(чи потрібна кома між що якщо та що коли)
з повагою
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: що якщо, (то)

Повідомлення Кувалда »

Це означає, що якщо зараз в одній місцевості існують близькоспоріднені види (а це поширена ситуація), вони — Це означає, що, коли тепер в одній місцевості існують близькоспоріднені види (а це поширена ситуація), вони
я підрахував, що якщо починати з єдиного предка, то для... — я підрахував, що коли починати з єдиного предка, то
і т.д.
кому ставите тоді, коли можна викинути підрядне речення між комами ;)
настільки відмінними, що коли їхні гени поєднаються...., вони просто не зможуть..." тут Ви "коли їхні гени поєднаються" можете викинути [маю на увазі, що це не зробить речення безглуздим, інша річ, що воно стане не таким точним/красивим]
Про це відомо з того, що коли льодовики рухаються, наявне в них каміння залишає подряпини — аналогічно, тому: "що, коли"
видима ознака, що кому не тре’ ставити, наявність подальшого "то" — воно перетворює речення на безглузде, якщо його прооперувати вказаним вище способом
zag
Повідомлень: 51
З нами з: Суб березня 05, 2011 2:40 am

Re: що якщо, (то)

Повідомлення zag »

красно дякую!

а тут як бути? чи потрібна кома?
"Ми з’ясуємо, чим еволюція є і чим вона не є,..."
"Звернімося тепер до аргументації, яку наводив Пейлі і яка стала найзнаменитішою в історії філософії:..."
"в механізмі або взагалі не буде руху або не буде саме того руху,"
дякую!
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: що якщо, (то)

Повідомлення Кувалда »

в останньому перед другим "або" тре’ поставити кому.
zag
Повідомлень: 51
З нами з: Суб березня 05, 2011 2:40 am

Re: що якщо, (то)

Повідомлення zag »

дякую, п. Кувалдо
от би ще знати, чим третє відрізняється від перших двох?
я також в останньому поставив, а в перших двох зробив примітку про потребу перевірки.
бо там, як мені здалося, також два підмети і два присудки. але я не мовознавець,
а лише колись вивчив, що треба ставити кому у реченні типу
"він скоро поїхав, і вона ненадовго засумувала". отже, не завжди...
zag
Повідомлень: 51
З нами з: Суб березня 05, 2011 2:40 am

Re: що якщо, (то)

Повідомлення zag »

про можливість викинути підрядне речення....
ось тут мовний редактор наполягає, що коми перед "коли" і перед "хоча" не має бути, але ж викинути шмат можна!

"Натомість коли вид досягає високого рівня пристосованості до своєї екосистеми, еволюція часто уповільнюється."

"Примітно те, що хоча на світі існує багато живих біологічних видів, усі вони – ви, я, слон і кімнатний кактус – мають деякі спільні основоположні
характеристики."
Востаннє редагувалось Сер липня 29, 2015 1:57 pm користувачем zag, всього редагувалось 1 раз.
Анатолій
Повідомлень: 4697
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: що якщо, (то)

Повідомлення Анатолій »

zag писав:про можливість викинути підрядне речення....
ось тут мовний редактор наполягає, що коми перед "коли" не має бути, але ж викинути шмат можна:

"Натомість коли вид досягає високого рівня пристосованості до своєї екосистеми,
еволюція часто уповільнюється."
кома треба
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: що якщо, (то)

Повідомлення Кувалда »

третє речення див. параграф 118. Кома в простому реченні п.2 і примітка 3.
стосовно перших двох речень див. той же параграф. Кома в складному реченні п.2. Примітка 2.
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: що якщо, (то)

Повідомлення Кувалда »

для мовного редактора дайте покликання на івана Ющука. Наприклад, це
Якщо в такому складнопідрядному реченні збігаються підряд два сполучники, то кома між ними ставиться тільки тоді, коли підрядне речення, яке починається другим сполучником, можна опустити без шкоди для будови всього речення. В інших випадках кома між двома сполучниками не ставиться.

Наприклад, у реченні Віщувало серце, що, як тільки зміцніють синові крила, не втримати його в хаті (О.Гончар) кома між що і як ставиться, бо речення може існувати й без підрядного як тільки зміцніють синові крила.
zag
Повідомлень: 51
З нами з: Суб березня 05, 2011 2:40 am

Re: що якщо, (то)

Повідомлення zag »

дякую. майже все зрозуміло.

ось ще два приклади. у першому підрядність наче у обох частин та сама, але у тексті прямо вказано про дві підрядності...

"я намагався показати, що ми можемо вивести з вивчення еволюції два висновки: що вона проста (кома?) і що вона дивовижна. Аж ніяк не обмежуючи наші дії, вивчення еволюції (кома ?) навпаки (кома ?) може визволити нашу свідомість."
Відповісти

Повернутись до “Мовні консультації”