Угрупування — угруповання

Питання та відповіді щодо української мови

Модератор: Анатолій

Відповісти
Анатолій
Повідомлень: 4318
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Угрупування — угруповання

Повідомлення Анатолій »

Угрупування — угруповання

Угрупува́ння — це дія за значенням «угрупувати»: здійснити угрупування електростанцій, виконати угрупування компаній за продуктивністю.

Угрупо́вання — це група осіб, підприємств тощо, об’єднаних за якимись ознаками; скупчення збройних сил на певній території; або група живих організмів, що співіснують де-небудь: літературне угруповання, опозиційне угруповання, політичне угруповання, угруповання промислових підприємств, організоване злочинне угруповання, оперативне угруповання військ, угруповання мікроорганізмів.

❗️ Інколи замість слів угрупування й угруповання використовують геть невдалі слова групіровка, угрупіровка. Цих мовних покручів слід старанно оминати.
Max
Повідомлень: 158
З нами з: П'ят грудня 28, 2012 4:34 pm

Re: Угрупування — угруповання

Повідомлення Max »

Я розумію прагнення передавати різні значення різними формами, але тут діє значно сильніше обмеження.
Ще до середини 18 століття в українській мові дієслова писали з суфіксом "-ов-". Потім цей суфікс змінився на "-ув-", а "-ов-" залишився в російській, польській, словацькій мовах.

Розглядувані одиниці є віддієслівними іменниками. Такі іменники утворюють від дієслів. А в сучасній українській мові є дієслово "угрупувати", але немає "*угруповати". Від слова "зовсім". Тому "угруповання" - це покруч, який суперечить граматиці української мови. Тим більше прикро, що він нехтує українським суфіксом, якого немає в сусідів.

Література
Vakulenko M. O. 2015. Ukrajinsjka terminologhija: kompleksnyj linghvistychnyj analiz [Ukrainian terminology: complex linguistic analysis]. Ivano-Frankivsjk : Foliant (in Ukrainian). 361 p., il. https://independent.academia.edu/VakulenkoMaksym
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5577
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: Угрупування — угруповання

Повідомлення Кувалда »

приголомшлива логіка :mrgreen: . нема мальовати, отже, нема і мальовання.
Max
Повідомлень: 158
З нами з: П'ят грудня 28, 2012 4:34 pm

Re: Угрупування — угруповання

Повідомлення Max »

Вас приголомшує дієслівний характер української мови?
Відповісти

Повернутись до “Мовні консультації”