Як, що до нового слова? ;)

Питання та відповіді щодо української мови

Модератор: Анатолій

Vavilon
Повідомлень: 63
З нами з: П'ят квітня 24, 2015 9:17 pm

Re: Як, що до нового слова? ;)

Повідомлення Vavilon »

Анатолій писав: Пон січня 18, 2021 11:14 pm Як на мене, нам нічого не заважає впровадити це. Питання тільки в доцільності.
Доцільність, в якому сенсі?
Вибачте, голова забита іншим тому можу тупити в деяких випадках, наприклад, в цьому. :D
Анатолій
Повідомлень: 4697
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Як, що до нового слова? ;)

Повідомлення Анатолій »

Я маю на увазі, що ми можемо створити хоч з сотню нових слів на -ина́ на позначення речовин, наприклад: землина́, залізина́, повітрина́ тощо. Але де такі слова вживати? :) Навіть не можу собі уявити речення, де б стояли такі слова. Іншими словами, я в них потреби не бачу, то й нащо їх створювати?
Vavilon
Повідомлень: 63
З нами з: П'ят квітня 24, 2015 9:17 pm

Re: Як, що до нового слова? ;)

Повідомлення Vavilon »

Анатолій писав: Вів січня 19, 2021 10:28 am Я маю на увазі, що ми можемо створити хоч з сотню нових слів на -ина́ на позначення речовин, наприклад: землина́, залізина́, повітрина́ тощо. Але де такі слова вживати? :) Навіть не можу собі уявити речення, де б стояли такі слова. Іншими словами, я в них потреби не бачу, то й нащо їх створювати?
Я не вів мову про землю, залізо чи повітря, які Ви приводите у своєму прикладі. Перечитайте топік. Там йшла мова виключно про речовину трав.
З приводу уяви про речення із застосування слів на -ина́. Вас не буде бентежити, наприклад, такі:
"... деревина, за рідкісними випадками, легша за воду."
"... та пожолоблена деревина, являються виробничим браком... "
"... хімічний склад деревини: целюло́за, геміцелюлоза, лігнін, ..."
"... мікроскопічну структуру деревини хвойних і листяних порід ..."
"... в утворенні текстури деревини. "

А ось це: "...Іншими словами, я в них потреби не бачу, то й нащо їх створювати?", нас просто вбило! :o :
Анатолій
Повідомлень: 4697
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Як, що до нового слова? ;)

Повідомлення Анатолій »

Ми якось один одного не до кінця розуміємо.

1. Деревина́ (як речовина) в наведених прикладах не бентежить. Давній термін, можемо легко навести хоч сотню прикладів.

2. Травина́ (як речовина) — трохи бентежить не так по формі, як по суті, бо ні ви, ні я не можемо навести прикладів вжитку такого новотвору.

3. Якщо ми відкриваємо шлях новотвору травина́ (як речовина), то маємо бути готові до створення інших слів на позначення речовин з фіналлю ина́.
Andriy
Адміністратор сайту
Повідомлень: 3777
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:23 pm

Re: Як, що до нового слова? ;)

Повідомлення Andriy »

Насправді вжиток «травина́» трішки є, можете пошукати в ГРАКу, там є чітко «трави́на», дещо нечітко або так або так можна трактувати, і є трішки чітко «травина́», зокрема на r2u.org.ua є з цитатою:
Травина́, -ни́, ж. соб. Травы. Ой заросла тота стежка лихом, травиною, де-м ходила, говорила, серденько, з тобою.
Мова завжди поповнюється новими словами, можна створювати нові, можна запозичувати з інших мова, а можна відроджувати давно забуті. Якщо вам треба в тексті «травина́», то не бачу проблеми його вжити. Єдине, якщо текст нехудожній, то варто або проставити наголос, або зробити виноску, щоб у користувачів не було неоднозначності.
Vavilon
Повідомлень: 63
З нами з: П'ят квітня 24, 2015 9:17 pm

Re: Як, що до нового слова? ;)

Повідомлення Vavilon »

Анатолій писав: Вів січня 19, 2021 6:45 pm 2. Травина́ (як речовина) — трохи бентежить не так по формі, як по суті, бо ні ви, ні я не можемо навести прикладів вжитку такого новотвору.
Так в тому і лежить наша справа у якій ми звернулись до фахівців. ;)
3. Якщо ми відкриваємо шлях новотвору травина́ (як речовина), то маємо бути готові до створення інших слів на позначення речовин з фіналлю ина́.
Не знаю про які інші слова йде мова? Існують же слова "деревина" з наголосом на и та останню а. Чому це не може бути застосоване до слова "травина" з наголосом на и.

ПиСи (До речі, як тут вставляти наголос?)
Vavilon
Повідомлень: 63
З нами з: П'ят квітня 24, 2015 9:17 pm

Re: Як, що до нового слова? ;)

Повідомлення Vavilon »

Andriy писав: Вів січня 19, 2021 10:58 pm Мова завжди поповнюється новими словами, можна створювати нові, можна запозичувати з інших мова, а можна відроджувати давно забуті. Якщо вам треба в тексті «травина́», то не бачу проблеми його вжити. Єдине, якщо текст нехудожній, то варто або проставити наголос, або зробити виноску, щоб у користувачів не було неоднозначності.
Дякую пане Андрію. Рідна мати, так би, не утішила. :lol:
Як попередній варіант - годиться і, що важливо, досить вчасно.
У нас, бачите, новорічні жарти скінчилися разом із святами, тому спільнота зосередилась не мені, з моєю травинОю. :mrgreen:
Анатолій
Повідомлень: 4697
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Як, що до нового слова? ;)

Повідомлення Анатолій »

Vavilon писав: Сер січня 20, 2021 1:10 pm Існують же слова "деревина" з наголосом на и та останню а. Чому це не може бути застосоване до слова "травина" з наголосом на и.
Та може ж! Але знову ж таки питання: а нащо нам якийсь термін, якщо ми не можемо його вжити ні в одному реченні? :roll: Ну, ви ж самі про це говорите, що прикладів вжитку вигадати не можете. Ну, от буде у вас такий термін. Що ви з них робитимете?

Ну от що таке травина́ (як речовина)? Це щось, що складається з трави? Чи як? Дайте означення слову травина́ в розумінні речовина.
Vavilon писав: Сер січня 20, 2021 1:10 pm Не знаю про які інші слова йде мова?
Інші слова з фіналлю -ина́ на позначення речовини. Я ж навіть приклади наводив.
Vavilon писав: Сер січня 20, 2021 1:10 pm ПиСи (До речі, як тут вставляти наголос?)
Я просто копіюю з попередніх дописів.
Vavilon
Повідомлень: 63
З нами з: П'ят квітня 24, 2015 9:17 pm

Re: Як, що до нового слова? ;)

Повідомлення Vavilon »

Пане Анатолію, Ви відчуваєте різницю між двома вашими виразами "навести прикладів вжитку" та "прикладів вжитку вигадати не можете.".? :o
А я, відчуваю.
У першому випадку, я зрозумів це як минулий час, тому і відповів вам що ні в минулому, ні сьогодні, таких прикладів я не зустрічав. Але, написав це іншими словами. Думав що буде зрозумілим. У другому випадку, я розумію це як майбутній час. В цьому випадку, стверджую що така потреба не обов'язкова але бажана для того щоб замінити кострубаті вислови на зразок "недеревинна речовина" і її подібні. У нашій роботі такі химери зустрічаються сотні, якщо не тисячі, разів . У зарубіжних авторів, теж саме. Але, я вже повторююсь.

Що таке травина́? Це речовина, субстанція з якої створена матеріальна основа трав'янистих рослин.
Анатолій
Повідомлень: 4697
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Як, що до нового слова? ;)

Повідомлення Анатолій »

Vavilon писав: Сер січня 20, 2021 4:27 pm Пане Анатолію, Ви відчуваєте різницю між двома вашими виразами "навести прикладів вжитку" та "прикладів вжитку вигадати не можете.".? :o
А я, відчуваю.
Та якось не дуже відчуваю. Навести приклад вжитку — це написати (проговорити) певне слово в якомусь реченні. От і все. А звідки ви візьмете таке речення — когось процитуєте чи самі створите — байдуже. Я ж вас не просив конче когось цитувати.
Vavilon писав: Сер січня 20, 2021 4:27 pm Що таке травина́? Це речовина, субстанція з якої створена матеріальна основа трав'янистих рослин.
Чи правильно я розумію, що тут має бути кома? Це речовина, субстанція, з якої створена матеріальна основа трав'янистих рослин. Тобто означення, якщо переінакшити, таке: травина́ — речовина (субстанція), і з цієї речовини (субстанції) створена матеріальна основа трав'янистих рослин.
Відповісти

Повернутись до “Мовні консультації”