Як, що до нового слова? ;)

Питання та відповіді щодо української мови

Модератор: Анатолій

Анатолій
Повідомлень: 4700
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Як, що до нового слова? ;)

Повідомлення Анатолій »

Vavilon писав: Сер січня 20, 2021 4:27 pm В цьому випадку, стверджую що така потреба не обов'язкова але бажана для того щоб замінити кострубаті вислови на зразок "недеревинна речовина" і її подібні.
Якщо є «деревинна речовина», то, як на мене (замість «речовина трав», «недеревинна речовина», «речовина трав'янистих рослин»), цілком можна сказати «рослинна речовина», «травинна речовина».

А ще починають виникати сумніви, що деревина́ — це речовина. Принаймні з означення, що міститься в СУМ, цього не випливає: Тверда тканина дерев і чагарників, що складається перев. з клітин зі здерев'янілими оболонками, міститься між корою та серцевиною рослин і становить основну їх масу.
Vavilon
Повідомлень: 63
З нами з: П'ят квітня 24, 2015 9:17 pm

Re: Як, що до нового слова? ;)

Повідомлення Vavilon »

Все, що існує у світі, люди домовилися називати матерією, або речовиною. Предмети ж, з якими ми стикаємося постійно ― це фізичні тіла. Тіло - це форма існування матерії або речовини. По іншому, тіло - будь-який предмет, який має об'єм, масу, густину, температуру, твердість, в'язкість, електропровідність і багато інших подібних властивостей.
До чого це я?
До того що СУМ, описує деревину, як тіло або складову тіла. Що теж відповідає дійсності.
Vavilon
Повідомлень: 63
З нами з: П'ят квітня 24, 2015 9:17 pm

Re: Як, що до нового слова? ;)

Повідомлення Vavilon »

Вибачте, забув про перший абзац.
Анатолій писав: Сер січня 20, 2021 5:05 pm
Якщо є «деревинна речовина», то, як на мене (замість «речовина трав», «недеревинна речовина», «речовина трав'янистих рослин»), цілком можна сказати «рослинна речовина», «травинна речовина».
Рослинна речовина це узагальнена назва для всіх рослин: дерев, трав і т.п.
"Травинна речовина" відповідає "речовина трав". Остання форма і так застосовується досить часто. Хотілося б одним словом - травина́. ;)
Анатолій
Повідомлень: 4700
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Як, що до нового слова? ;)

Повідомлення Анатолій »

Іншими словами:
«деревинна речовина» / «речовина дерев» (наявний термін) — деревина́ (наявний термін);
«травинна речовина» / «речовина трав» (наявний термін) — травина́ (новотвір);
«рослинна речовина» / «речовина рослин» (наявний термін) — рослина́ (новотвір).

Можете продовжити цей перелік наявних термінів з «ХХХ речовина» / «речовина ХХХ»?
Vavilon
Повідомлень: 63
З нами з: П'ят квітня 24, 2015 9:17 pm

Re: Як, що до нового слова? ;)

Повідомлення Vavilon »

Перші, два співставлення, точно відповідають суті нашої теми.
Стосовно третього. З чого чи де, Ви взяли - рослина́ (новотвір)?
Раніше, я дійсно казав що: "Рослинна речовина це узагальнена назва для всіх рослин: дерев, трав і т.п." але, не згадував про новотвір рослина́ з тієї причини що вже існує усталений термін - "біомаса", під яким, розуміють речовину всіх рослин і який, гадаю, задовольняє всіх.

А от, що д, останнього: Можете продовжити цей перелік наявних термінів з «ХХХ речовина» / «речовина ХХХ»? - не зрозумів. До чого це?
Анатолій
Повідомлень: 4700
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Як, що до нового слова? ;)

Повідомлення Анатолій »

Vavilon писав: Чет січня 21, 2021 9:24 am Перші, два співставлення, точно відповідають суті нашої теми.
Стосовно третього. З чого чи де, Ви взяли - рослина́ (новотвір)?
Раніше, я дійсно казав що: "Рослинна речовина це узагальнена назва для всіх рослин: дерев, трав і т.п." але, не згадував про новотвір рослина́ з тієї причини що вже існує усталений термін - "біомаса", під яким, розуміють речовину всіх рослин і який, гадаю, задовольняє всіх.
Я його створив за аналогією. Ви ж самі писали, що є тотожні терміни «деревинна речовина» / «речовина дерев», і їх заступають однослівним терміном деревина́. Далі ви пишете, що було б добре і з травою таке зробити: замість «речовина трав» створити травина́.

З викладеного вище вимальовується така словотвірна модель: «прикметник + речовина» / «речовина + іменник у родовому» = «іменник з фіналлю ина́».
От, відповідно до цієї словотвірної моделі, і виходить «рослинна речовина» / «речовина рослин» (наявний термін, про який ви згадували) — рослина́ (новотвір).
Vavilon писав: Чет січня 21, 2021 9:24 am А от, що д, останнього: Можете продовжити цей перелік наявних термінів з «ХХХ речовина» / «речовина ХХХ»? - не зрозумів. До чого це?
Моє питання: чи є ще інші наявні наукові терміни, що відповідали б схемі: «прикметник + речовина» / «речовина + іменник у родовому» (як «деревинна речовина» / «речовина дерев», «рослинна речовина» / «речовина рослин»)?
Vavilon
Повідомлень: 63
З нами з: П'ят квітня 24, 2015 9:17 pm

Re: Як, що до нового слова? ;)

Повідомлення Vavilon »

Чи можу я попросити Вас задавати мені більш прості питання, наприклад: про вплив компонентного складу лютеру на динаміку перехідних процесів міжфазового обміну у вичерпній секції колони вакуумної дистиляції? От тут, я може й буду в стані Вам допомогти. ;)

Пане Анатолія, я не спеціаліст у мовознавстві. Вибачте.
Анатолій
Повідомлень: 4700
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Як, що до нового слова? ;)

Повідомлення Анатолій »

Vavilon писав: Чет січня 21, 2021 12:16 pm Чи можу я попросити Вас задавати мені більш прості питання, наприклад: про вплив компонентного складу лютеру на динаміку перехідних процесів міжфазового обміну у вичерпній секції колони вакуумної дистиляції? От тут, я може й буду в стані Вам допомогти. ;)

Пане Анатолія, я не спеціаліст у мовознавстві. Вибачте.
А ви, перепрошую, у чому саме спеціаліст (крім ущипливого сарказму, який ви раз по раз демонструєте ;) )? Бо моє запитання аж ніяк до мовознавства не стосувалося. Воно стосувалося до наявних наукових термінів. Я лише запитував: чи є ще наукові терміни на зразок «деревинна речовина», «рослинна речовина» (тобто щоб там було слово «речовина», а перед ним прикметник — тобто слово, що відповідає на запитання який?, яка?, яке?, які?)?
Анатолій
Повідомлень: 4700
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Як, що до нового слова? ;)

Повідомлення Анатолій »

Vavilon писав: Чет січня 21, 2021 9:24 am вже існує усталений термін - "біомаса", під яким, розуміють речовину всіх рослин і який, гадаю, задовольняє всіх.
Я так розумію, що «біомаса» — це речовина всіх живих організмів, а не тільки рослин. А речовина всіх рослин — це фітомаса. Чи ні?
Vavilon
Повідомлень: 63
З нами з: П'ят квітня 24, 2015 9:17 pm

Re: Як, що до нового слова? ;)

Повідомлення Vavilon »

Спеціалізація - колись була газодинаміка.
Сарказм? Так, трохи є.
Фітомаса, формально - так. Фактично - так як я сказав (в середовищі спеців по біоконверсії, до яких я не належу але, співчуваю).
Відповісти

Повернутись до “Мовні консультації”