Рукоять

Обговорення нових та наявних статей сучасного словника
Відповісти
Дмитро
Повідомлень: 136
З нами з: Вів грудня 04, 2012 7:10 pm

Рукоять

Повідомлення Дмитро »

Шановне панство, як Ви гадаєте, чи варто серед українських відповідників ручка, руків'я, держак, держално, колодка, а також конкретніших заступилно, ціпилно, кісся, мітлище, сапилно, пужално, сокирище тощо лишати рукоять, рукоятка? Дискусію розпочато на братньому форумі, де я навів думку професора Огієнка з його Етимологічно-семантичного словника української мови. На жаль, чомусь не можу долучити файл до свого повідомлення тут.
rukojat.JPG
rukojat.JPG (104.74 Кіб) Переглянуто 4997 разів
Andriy
Адміністратор сайту
Повідомлень: 3778
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:23 pm

Re: Рукоять

Повідомлення Andriy »

я поладив додавання файлів і вставив зображення
Дмитро
Повідомлень: 136
З нами з: Вів грудня 04, 2012 7:10 pm

Re: Рукоять

Повідомлення Дмитро »

Дуже дякую, Андрію!
Анатолій
Повідомлень: 4702
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Рукоять

Повідомлення Анатолій »

Зі словом «рукоять», попри те, що його тепер використовують переважно, як локалізм/діялектизм, а часто просто, як росіянізм, можна було б миритися. Маємо багато прикладів, коли сучасна літературна мова стосує в себе локальні/діялектичні слова, щоб збагатитися, розширюючи синонімічний ряд. Тим паче, що за «рукояттю», як писав Дмитро, прозора етимологія й багата історія. От тільки «руків’я», як бачимо з попередніх дописів, і так має багато синонімів. Тож, вважаю, «рукоять» варто залишити, як 1) локалізм/діялектизм; 2) архаїзм (зокрема для перекладів тектів зі староукраїнської мови на сучасну, надання ); 3) поетичне.
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: Рукоять

Повідомлення Кувалда »

Думаю, варто залишити. Це спільнослов’янське слово. Звісно, мова не стоїть на місці. Тепер рукоять далеко не в перших рядах ужитку, але цілком можна було б подати з приміткою реже. Слово не так архаїчне як давнє (або архаїчне у сенсі дуже давнє, але не застаріле :mrgreen: ).
Що ж до перевірки правопису. Тексти різні. Що можна в художніх, часто не варто робити в наукових. У наукових головне інформація, яку варто доносити найпоширенішими словами, а не менш поширеними, зате красивими чи віковічними ;) . То тут не знаю, можливо, варто такі слова виділяти якимсь кольором, відсилаючи до поширеніших сучасніших слів.
Анатолій
Повідомлень: 4702
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Рукоять

Повідомлення Анатолій »

Кувалда писав: Тепер рукоять далеко не в перших рядах ужитку, але цілком можна було б подати з приміткою реже.
Та не так уже й часто можна його почути. Рукоятка — так. А рукоять...
Andriy
Адміністратор сайту
Повідомлень: 3778
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:23 pm

Re: Рукоять

Повідомлення Andriy »

взагалі в художніх текстах (і деякою мірою в газетах) вживається багато старих та сленгових/розмовних слів, там виразність часто вимагає, а от в решті текстів, такі слова напевне вживати не варто
тож в словниках його можна напевне й лишити з позначкою, а от при перевірянні, краще його підкреслювати, принаймні до того часу, коли програмні засоби зможуть враховувати забарвлення тексту і мати різні ступені попередження
Відповісти

Повернутись до “Обговорення статей”