Кліп

Тут обговорюються статті тлумачно-стилістичного словника r2u
Анатолій
Повідомлень: 4697
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Кліп

Повідомлення Анатолій »

І. Кліп.
1. Також кліп-кліп, невідм. Віддієслівний вигук, що вживається як присудок за значенням кліпати й кліпнути; блим; луп; морг; миг; змиг.
[1. Кліп (блим) очима (М. Грінченкова). 2. Одщипнула крихту, жує помаленьку, слухає на смак, а тоді: «До-обрий!» — І очима кліп-кліп. О, знову плакать заходжується! От звичка! І пішов на грядки картоплиння згрібати (Григір Тютюнник, «Вогник далеко в степу»). 3. Я бачив, як найближчий до мене дядько зяпав великим, з пошерхлими губами ротом. Поруч мене витріщилися незмигні очі. Й ще одні — ліворуч, кліпали повіками: кліп-кліп, кліп-кліп. (Юрій Мушкетик, «Гетьманський скарб»). 4. — Льоню, як добре, що я до вас зайшла. — Раїса сльози втерла, на мамку з татком — кліп-кліп. — Такий ти розумний чоловік. Усе чисто роз’яснив. Пробач, що я на твою жінку… наговорила. То з горя. (Люко Дашвар, «Село не люди»).]

2. -у, чол. Один порух повіками.
[Від водія до вбивці — один кліп оком. Будь уважний за кермом! (З інтернету).]
у кліп ока перен. Дуже швидко, миттю; як оком змигнути.
[1. Життя його минуло у кліп ока. (Юрій Мушкетик, «Яса»). 2. Сухе ріщa зaтріщaло в кліп окa. (Мирослав Дочинець, «Вічник»). 3. Перед очима панотця у кліп ока, як у відеокліпі, пронеслися всі описані в духовній літературі і житіях святих картини огидного спокушення, але такої прекрасної серед них не було. (Галина Тарасюк, «Цінь-Хуань-Ґонь, або Великий перманент»)]

ІІ. Кліп, -у, чол. Те ж саме, що й відеокліп.
[1. Всім сподобався новий кліп «Чорнобиль forever», себто назавжди. (Ліна Костенко, «Записки українського самашедшого»). 2. Отже, подія відбулася. Тепер ми знаємо, що українського глядача інколи люблять. Інколи навіть люблять так сильно, що витрачають величезні кошти на кліпи в сучасній кінематографічній манері (Олена Рибальська, «Кліп як нова форма існування українського кінематографа», журнал «Кінотеатр», №1, 2003 р.)]
музичний кліп. Кліп до певної музичної композиції.
[— І що було далі? — Ну, поки ви знімали музичний кліп, я вивчав природу... (Олег Чорногуз, «Гроші з неба»).] [td][b]знахідний[/b][/td][td]кліп[/td][td]кл[color=#0000BF]і[/color]пи[/td]
відмінокоднинамножина
називнийкліпкліпи
родовийкліпукліпів
давальний кліпові (кліпу)*кліпам
місцевий... кліпі...кліпах
кличнийкліпекліпи
* У давальному відмінку однини перевагу треба віддавати слову кліпові.
Востаннє редагувалось Пон січня 13, 2014 3:41 pm користувачем Анатолій, всього редагувалось 4 разів.
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: Кліп

Повідомлення Кувалда »

8-) готова стаття
Наталя

Re: Кліп

Повідомлення Наталя »

Учіться, Кувалдо. ;)
Анатолій
Повідомлень: 4697
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Кліп

Повідомлення Анатолій »

Кліп у значенні «один порух повіками» — чоловічого чи середнього роду? Знайшов приклад, де середнього.
А про це власне і фільм, знятий по книжці, яку Бобі написав (!) у стані “метелика, що потрапив у скафандр”. У це майже неможливо повірити. Але людина на таке здатна. Психолог допомагає Бобі встановити “код спілкування” за допомогою кліпання повікою. Одне “кліп” означає “так”, два – “ні”. Виявляється, цього достатньо для взаєморозуміння. Асистент називає букви алфавіту, і записує ті, на які Бобі реагує своїм “так”… Букви складаються у слова, слова у речення… Так була написана книжка “Скафандр і метелик”.
Анатолій
Повідомлень: 4697
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Кліп

Повідомлення Анатолій »

Трохи поправив "Кліп2. -у, чол. Один порух повіками". Питання про рід залишається. Схоже, що таки чоловічий, чи не так?
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: Кліп

Повідомлення Кувалда »

нема питання про рід. чоловічий ;)
Анатолій
Повідомлень: 4697
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Кліп

Повідомлення Анатолій »

Кувалда писав:нема питання про рід. чоловічий ;)
Тобто замість «Одне “кліп”...» мало б бути «Один “кліп”...»?
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: Кліп

Повідомлення Кувалда »

:mrgreen: якийсь Ви дуже нині обережний. так.
Але загалом таке поєднання слів можливе. Наприклад: Одне – кліп, а друге – мац/хап. Але тут уже про рід не йдеться.
Щек
Повідомлень: 53
З нами з: Чет січня 09, 2014 12:35 pm

Re: Кліп

Повідомлення Щек »

не доречно б тут ужити/згадати як синоніми і "змиг"? :roll:
Востаннє редагувалось Пон січня 13, 2014 3:52 pm користувачем Щек, всього редагувалось 1 раз.
Анатолій
Повідомлень: 4697
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Кліп

Повідомлення Анатолій »

додав
Відповісти

Повернутись до “Обговорення статей тлумачного”