Бувши

Тут обговорюються статті тлумачно-стилістичного словника r2u
Відповісти
Анатолій
Повідомлень: 4700
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Бувши

Повідомлення Анатолій »

Бу́вши. Дієприсл. мин. часу до слова бу́ти.
[1. Бувши конем, та стать волом! (прислів’я). 2. Кривив душею для прибитку, // Чужеє оддaвaв в печaть; // Без соромa, без богa бувши // І восьму зaповідь зaбувши, // Чужим пустився промишлять. (Іван Котляревський, «Енеїда»). 3. Оце, щоб бувши молодим хлопцем, так помалу тягтися під гору! (АС). 4. Не бувши злодійкою, я могла б узяти з дому вдесятеро більше, ніж я взяла (Леся Українка, «Йоганна, жінка Хусова»). 5. При розумі й у добрій пам'яті (в цілому і повному розумі) бувши (АС). 6. — Хоче суд над ближнім творити, // Бувши сам по горло у гріхах (Святослав Караванський). 7. Вона замолоду, бувши замужем за дияконом і натерпівшись і холоду й голоду, як овдовіла й перейшла до брата жити, то мов у Царство Боже попала (Панас Мирний, «Рід»).]

Заувага. В українській мова немає слова будучи. Де використовується цей росіянізм, треба послуговуватися словом бувши. Часом можна обійтися сполучником як (будучи студентом університету — як студент університету).
Востаннє редагувалось Вів липня 29, 2014 4:46 pm користувачем Анатолій, всього редагувалось 1 раз.
Наталя
Повідомлень: 722
З нами з: Вів березня 11, 2014 2:50 pm

Re: Бувши

Повідомлення Наталя »

А де це про ось те "будучи", що "немає", прочитати?
Анатолій
Повідомлень: 4700
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Бувши

Повідомлення Анатолій »

В. і Г. Островські, «А українською кажуть так...»:
Зближувачі мов впровадили «будучи» до перекладного словника, але не спромоглися дібрати до нього хоч якогось прикладу з літератури. Зате «бувши» в нашій мові має якнайширше застосування.
Іван Огієнко, «Словник місцевих слів, у літературній мові не вживаних»:
бувши (будучи)* слугою, не міг протестувати.
* Що в дужках (), того не вживайте!
Andriy
Адміністратор сайту
Повідомлень: 3778
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:23 pm

Re: Бувши

Повідомлення Andriy »

Наші словники не фіксують «будучи» українською, а от «бувши» навалом
Анатолій
Повідомлень: 4700
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Бувши

Повідомлення Анатолій »

Додано.
Відповісти

Повернутись до “Обговорення статей тлумачного”