Ганна Лелів

Відповісти
Olesya_Gomin
Повідомлень: 698
З нами з: П'ят серпня 31, 2012 2:49 pm

Ганна Лелів

Повідомлення Olesya_Gomin »

Ганна Лелів: «Кожне мистецтво потребує ремісничої бази»

Нині на українському книжковому ринку відсоток перекладної літератури дуже значний. І за всіма численними назвами видань, що виходять українською, стоїть ціла армія перекладачів і перекладачок. Чиїсь імена ми чуємо частіше, когось вважаємо метрами, але зізнаймося: мало кого з сучасних молодих перекладачів можна назвати зірками — хоча їхніми зусиллями твориться важлива частина сьогоднішньої української літератури.

Пропонуємо інтерв’ю з одною з таких зірок — львів’янкою Ганною Лелів, яка переклала багато важливих художніх і нехудожніх книжок: про її професійне становлення, про секрети фаху, про те, чим можна пишатися і про що журитися.— Як ви прийшли до перекладання?
— Я вчилася у Львівському національному університеті імені Івана Франка на англійській філології, і найпершою моєю мрією було викладати англійську. Але, повикладавши певний час, я захотіла спробувати себе в перекладі. Почала з TED: зареєструвалася як волонтерка й почала перекладати промови. То був рік 2010-2011-й, коли перекладачів було ще дуже мало. За деякий час мене запросили на конференцію TED Global у Каліфорнії, де запропонували стати координаторкою української спільноти. Я погодилася і проволонтерила там близько шести років. Мені дуже подобалося, і я вирішила спробувати себе в книжковому перекладі.

Першу книжку переклала для львівського видавництва «Літопис», із яким досі співпрацюю. Тоді я просто прийшла в офіс видавництва, познайомилася з директором, паном Михайлом Комарницьким, і запропонувала свої послуги. Спершу перекладала нон-фікшн, а потім мені захотілося спробувати себе в художньому перекладі. Але цей ринок був уже досить великий, і щоб потрапити на нього, я вирішила звернутися до видавництва з власною пропозицією. Знайшла список «100 найкращих дитячих книжок ХХ століття», почала гортати й натрапила на книжку Стівена і Люсі Гокінґів. Сталося так, що якраз за кілька місяців до того я брала участь у спільному проекті форуму r2u: була одною з 12 учасників та учасниць, які перекладали «Коротку історію часу» Гокінґа. Тож я подумала: якщо я вже працювала з цим автором, чому б не спробувати знову? Знайшла дитячу книжку в інтернеті, переклала з десяток сторінок і надіслала у «Видавництво Старого Лева». Тоді, три роки тому, ця ніша — нон-фікшн для дітей, у якій був би цікавий сюжет, але водночас і науковий компонент — була не заповнена. Видавництво зацікавилося, і я переклала цілий текст. Коли книжка «Джородж і таємний ключ до Всесвіту» з’явилася друком, вона стала дуже успішною, і видавництво купило права на всю серію. Так почалася моя співпраця з «Видавництвом Старого Лева». Деколи книжки до перекладу пропоную я — як це було з найсвіжішим перекладом «Феміністки не носять рожевого», деколи видавництво, як, скажімо, з двома збірками оповідань Гемінґвея і романами Ґілберт. Тепер я вже не викладаю англійську, а повністю перейшла на фріланс, працюю з різними видавництвами.— Чи відрізняється переклад художньої літератури і нон-фікшн? Чим?
— Під час перекладу нон-фікшн дуже обережно треба ставитися до термінології. Часом буває, що деякі терміни доводиться розробляти самостійно. У мене бували ситуації, коли я шукала якусь термінологію, і у фахових спільнотах натрапляла на звичайні кальки з англійської. Але всі слова кальками перекладати не можна. Тому доводилося шукати баланс, щоб слово звучало добре українською і не йшло врозріз із традиціями термінології, що вже встигли сформуватися.

Нон-фікшн потребує більшої точності й близькості до оригіналу, ніж текст художній

Мені подобається перекладацька максима, яку в одному зі своїх інтерв’ю висловила Неля Ваховська: триматися до художнього тексту так близько, як можна, і поводитися з ним так вільно, як треба. Тут головне — передати авторські ідеї та стиль, тоді як у нон-фікшн — інформацію.

— А як українською мовою передати досить невимушений, але водночас серйозний стиль американського нон-фікшн? Часто сучасні переклади скочуються або в калькування синтаксису оригіналів, або в «котляревщину».
— Справді, є розрив між тим, як розроблена мова для науково-популярної і мотиваційної літератури у США і в Україні. Там існує багаторічна традиція написання таких текстів, тоді як в Україні авторів нон-фікшн зовсім небагато. Західні автори науково-популярної літератури ніколи не писатимуть текст сухо: в ньому обов’язково будуть і жарти, і гра слів — тобто з читачем говоритимуть легко на серйозні теми. Відповідно, перекладати такі тексти сухими канцеляризмами не варто. Водночас я не впевнена, чи доречно будуть там звучати прислів’я-приказки, надто закорінені в мовно-національний контекст, чи діалектизми: думаю, не варто аж надто одомашнювати ці тексти. Завдання перекладача — творити і шукати ту мову, яка зможе передати цей «салонний» стиль. Я переконана, що не існує неперекладних речей: треба розвивати мову і «тягнути» її до того рівня, який потрібен перекладачеві. Так, це вимагає більше часу і зусиль, адже перекладач не може обійтися тим лексиконом, який уже має, а шукати у словниках (на щастя, до більшості є доступ онлайн), звертатися до гарних текстів українською мовою і, зрештою, деколи творити мову самій. Але від цих вкладених зусиль виграє наша культура.— Чи читаєте ви книжку повністю до того, як почати її перекладати?
— Позиція щодо цього питання ділить перекладачів на два табори: одні переконані, що не прочитати книжку до кінця, перед тим, як сісти за роботу, — це смертний гріх, а другі виступають за те, що варто зберігати свіжість враження. Я належу до другого табору, беру гріх на душу й читаю книжку в процесі перекладу. У такій подвійній ролі — і читачки, і перекладачки (зрештою, ще Співак сказала, що перекладач — це найуважніший читач) —цікавіше працювати. Але коли переклад уже готовий і настає етап редагування, я перечитую текст вільним від першого захвату оком і, звіряючи речення за реченням із оригіналом, часто зближую переклад із авторським текстом. На цьому етапі я завжди аналізую внутрішні механізми тексту, прийоми, і більш свідомо намагаюся відтворити їх у своєму варіанті тексту. Редагування забирає близько третини часу від загального, затраченого на переклад: спершу це перечитування тексту речення за реченням і при потребі повернення ближче до оригіналу його до оригіналу, потім перечитування тексту вголос із роздрукованого аркуша, а потім співпраця з літературним редактором. Тобто якщо на сам переклад може піти три місяці, то потім іще місяць витрачається на те, щоб текст отримав фінальний варіант. Дуже добре, якщо між перекладом і редагуванням минає якийсь час, тоді можна по-новому оцінити власну роботу. У мене так було, наприклад, із романом Кадзуо Ішіґуро «Залишок дня»: коли переклад було наполовину завершено, мені довелося відволіктися від тексту й повернутися до нього аж за кілька місяців, бо це припало на час, коли я з сім’єю їхала на стипендію Фулбрайта до США. І тоді, перечитуючи початок перекладу і звіряючи його з оригіналом, я дуже багато змінювала, фактично, переписувала. Лише після цього відчула, що текст працює так, як мав би працювати. Дуже допомагає читання тексту вголос: одразу стають помітні речі, яких не видно очима: наприклад, коли не звучать у парі слова, що стоять поряд, коли є невиправдані повтори тощо. Тоді можна відчути мелодику тексту й наблизити її до мелодики оригіналу.— Як ви ставитеся до приміток у тексті?
— На магістерській перекладацькій програмі в університеті Айови (США) нас навчали, що читача треба поважати, зокрема, дуже обережно ставити примітки. Наприклад, якщо в англійському тексті трапляються слова, скажімо, французькою — англомовна людина теж не завжди може їх зрозуміти — то їх не варто окремо перекладати і для українських читачів. Такий випадок я мала при перекладі оповідання Гемінґвея «Вино Вайомінгу», де героїня говорить одну фразу англійською, а одну французькою. В оригіналі приміток немає. А річ у тім, що Гемінґвей зробив хитро: кожна французька фраза, по суті, дублюється англійською через кілька рядків, часто в мовленні іншого героя. Тобто прочитавши певний уривок повністю, читачі оригіналу зрозуміють, про що мова, навіть якщо не знатимуть точного значення того чи того французького слова (чи навіть жодного). Додати в такому разі примітки в українському перекладі — означає проігнорувати авторський задум. Тому в перекладі приміток також немає і загальний сенс можна зрозуміти, прочитавши повністю уривок. Як і в оригіналі. Інколи, якщо йдеться про якусь дуже вже вкорінену в контекст культурну реалію, від якої залежить розуміння тексту, можна акуратно додати одне-два слова — і тільки в крайній потребі. Так званий ґлос, або міжрядкову примітку. Наприклад, я готувала для перекладацької майстерні в Айові уривок із роману Маркіяна Камиша «Чормет». І там було таке речення: «…машиніст схожий був на останнього петлюрівця, який розігнався до швидкості вісімдесят вісім миль на годину і помандрував у часі». Я переклала це так: «He himself resembled the last of Petliura’s independence fighters, who’d revved up to eighty eight miles per hour to travel through time», де «independence» — ґлос, який дасть американському читачу, незнайомому з українською історією, бодай мінімальну підказку, ким той Петлюра міг бути. Так, він був борцем за незалежність. Що ж, для розуміння цього уривка цього достатньо. Розгорнута, оформлена окремо примітка «вихопила» б читача з тексту без потреби, бо це, все ж, не історична розвідка, а художній — і не історичний —роман.— Як ви оцінюєте сучасний стан перекладної літератури в Україні?
— Хочу сказати, що тепер гарних українських перекладів з’являється все більше. Водночас зростає увага до персони перекладача чи перекладачки: якщо років десять тому це була людина-невидимка, яка «переставляла» слова з іншомовного тексту в український, то тепер дедалі частіше про перекладачів і їхню працю говорять.

Репутація перекладача все більше важить

З’явилися нечисленні, та все ж критичні статті про конкретні переклади та їхню якість, відповідно, видавництва теж прагнуть залучати до співпраці людей, які якісно виконують свою роботу.

Але коли ми говоримо про перекладачів і перекладачок, варто згадати і про літературних редакторів і редакторок — вони нині, на жаль, обділені увагою. А фахові літературні редактори на вагу золота, бо у фінальному тексті чимало їхніх зусиль. Наприклад, у «Видавництві Старого Лева» я зазвичай працюю в тандемі з Марією Дзесою-Думанською, і знаю, скільки разів вона перечитує текст і скільки ми з нею проговорюємо всі деталі. Деколи переписуємось о першій ночі про те, яке слово все-таки більше пасує мовленню героя — те чи те. Підвищення статусу перекладача має тягти за собою підвищення статусу літредактора, а також — і це дуже важливо — підвищення гонорарів, які часто не відповідають вкладеним зусиллям.

— Чи вважаєте ви достатнім рівень оплати перекладачів?
— Мене в цьому питанні найбільше тривожить непрозорість українського ринку. Я маю досвід перекладу текстів англійською мовою на замовлення видавців із США, і хоч я в цій справі початківець, але отримую винагороду не нижчу, ніж стандартний тариф, відкритий і відомий усім. Американська асоціація перекладачів або Британське товариство авторів може надати всім охочим зразок типового договору, у якому прописано мінімальну і середню ставку, вказано тарифи для перекладів із різних мов — ці тарифи діють для всіх видавництв. Натомість в Україні навіть перекладачі, які працюють з одним видавництвом, можуть отримувати абсолютно різні ставки, хоча праці вкладають приблизно однаково… Тому для того, щоб дізнатися «середню температуру по палаті», доводиться вести приватні розмови й розпитувати колег. І дуже добре, що недавно Творча спілка перекладачів і письменників провела дослідження, хай і не дуже масштабне, тепер ми можемо бодай приблизно уявляти ситуацію на ринку.Але цікаво, що досі багато хто вважає, що перекладач як митець має думати про високе, про служіння Літературі й не клопотатися про приземлені питання, такі, як гроші. Що перекладачеві має бути навіть незручно про таке говорити. Буває, з підозрою ставляться до таких фахівців, для яких переклад — це основне заняття і джерело доходу. Я до таких належу і не бачу причини, чому б мені не заробляти справою, яку я люблю і яка в мене добре виходить, адже я присвячую їй по 6-7 годин на день. Невже я маю відпрацьовувати десь в офісі з 9:00 до 18:00, а потім перекладати до другої години ночі, і тоді моя жертовність буде виглядати піднесено й цінуватися більше? Коли минулого року я побувала на конференції, організованій Американською асоціацією літературних перекладачів, мене вразило, що половину часу фахівці розмовляють про високі матерії, а половину — про справи цілком насущні. На жаль, в Україні таких розмов бракує. Бо виходить сумна ситуація, коли перекладач мусить боротися за свій статус, щоб банально його прізвище згадували в оглядах перекладних новинок, і водночас віддавати всього себе священній справі, роблячи її з любові й не думаючи про земне.

Як тут не згадати про дихотомію митець–ремісник: чомусь ми звикли вважати, що перекладач-митець сидить над перекладом ночами цілий рік, і тоді результат його роботи можна назвати високим досягненням, а ремісник «клепле» по кілька книжок на рік, і його працю можна не дуже то й цінувати. Насправді кожне мистецтво потребує ремісничої бази, на якій потім можна творити. І натхнення приходить тоді, коли для нього організувати час і простір, узяти себе в руки й сісти зранку за комп’ютер.— Які перекладені книжки ваші улюблені, чим особливо пишаєтеся в них?
— Чесно кажучи, кожна книжка, яку я переклала, по-своєму улюблена. Але най-най, це напевно серія про космічні пригоди Джорджа від Стівена й Люсі Гокінґів. Мій шлях у переклад художньої літератури стартував із першої книжки. Мені сподобалося працювати з текстом, де майстерно поєднані невимушені підліткові діалоги з купою сленгу й жаргонних слівець і складні уривки на фізичні й астрономічні теми, де повно термінів і складних понять (тут окрема подяка науковим редакторам).

Але особливо я пишаюсь тим, що публікація книжок із цієї серії дала потужний поштовх розвитку підліткового наукпопу в Україні. Минуло якихось три роки, і в цій ніші бачимо десятки крутих видань із точних і природничих наук для молодих дівчат і хлопців

Видавництво провело чимало презентацій. У Львові ми ходили з читачами в астрономічну обсерваторію. В Житомирі мали фантастичну презентацію і читання в музеї космонавтики для шестикласників. Дуже було приємно спілкуватися з дітьми і їхніми батьками, а особливо запам’ятався один хлопчик, який був із мамою на всіх наших презентаціях у Львові, читав усі шість книжок із серії і сказав, що мріє стати астрофізиком і вже вмовив батьків подарувати йому телескоп. У такі хвилини розумієш, що працюєш недарма і що ніколи не знаєш, як може вплинути на чиєсь життя текст, який переклала. Безперечно, дуже тішуся, що мала нагоду попрацювати з текстами Гемінґвея та Ішіґуро — це був серйозний виклик і велика відповідальність.— Як організовуєте робочий простір і час?
— Відколи в мене шість років тому народилася донька, я працюю як фрілансерка, переважно вдома, у кав’ярнях чи в якомусь «третьому просторі».

Особливих секретів нема: відкриваєш ноутбук, починаєш працювати і помалу входиш в отой славнозвісний потік, коли текст веде тебе за собою

Зазвичай я маю справу з дедлайнами, тому завжди ділю текст на щоденні «порції», закладаючи два-три тижні в загальний термін на якісь форс-мажори. Це допомагає уникнути роботи по ночах, на вихідних або «на вчора». Хоча коли дитина була зовсім маленькою, я працювала трохи вдень, а потім після дев’ятої вечора й до дванадцятої-першої ночі, бо в ту пору працювалось найкраще: я могла повністю зосередитися на тексті й ні на що не відволікатись. Думаю, нічого нового я тут не скажу, бо кожен фрілансер чи фрілансерка підтвердить, що без дисциплінованості й уміння організувати себе нема чого ту справу починати.

Розмовляла Антоніна Ящук

http://litakcent.com/2019/07/22/ganna-leliv-kozhne-mistetstvo-potrebuye-remisnichoyi-bazi/?fbclid=IwAR13XZZeYXrruVWaIzpiJzR5dAMo8KICAwe8Mv3T0LBq81nEruiZ-2sQvME
Відповісти

Повернутись до “Перекладачі”