Про "поліцейського"

Перекладацька майстерня
Відповісти
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5540
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Про "поліцейського"

Повідомлення Кувалда » Пон квітня 18, 2016 7:58 pm

Згідно з Законом України "Про національну поліцію" маємо "поліцейських" – іменника і прикметника. Обидва слова чисті росіянізми.
АС:
Полице́йский –
1) (сущ.) поліція́н(т), поліца́й (-ая́);
2) (прил.) поліці́йний.
• -ский надзор – поліці́йний до́гляд.
О.Пономарів:
Поліцейська чи поліційна машина?
Російське полицейский як іменник, представник поліції, перекладаємо поліціянт, а як прикметник, належний поліції – поліційний. Отже, поліційна машина.
Мар'ян з Борислава на Львівщині пише: в Україні незабаром з'явиться поліція. Як називати її представників? Міністр ужив слово поліцейський, чи доречне воно?

Ні. Доречне воно тільки в устах міністра внутрішніх справ, який не хоче розмовляти державною мовою (і йому це дозволяють!). Російське полицейский, як прикметник, перекладаємо поліційний: поліційна дільниця, поліційний нагляд. А як іменник поліціянт.
К.Городенська, "Українська мова", 4(56), 2015, "Поліцейський – поліційний – поліціянт"
...прикметник поліцейський утворений не за українським, а російським зразком, бо в ньому перед суфіксом -ськ- використано структурну прокладку -ей-, пор. російські милицейский, полицейский, армейский та ін. В українській літературній мові від іменників на -ія прикметники утворюють переважо за допомогою суфіксів -н- (пор.: Біблія – біблійний, коаліція – коаліційний) або -ськ- (армія – армійський). Від слова поліція органічним для української мови є прикметник поліційний <...> Так само потрібно замінити і поширену сьогодні неукраїнську назву поліцейський, якою іменують особу, що працює в поліції. <...> Отже, українською мовою органічніше вживати поліційний замість поліцейський та поліціянт замість поліцейський.

Я б додав не гірші варіянти поліцай, полісмен. Перше має в українському контексті негативний відтінок, але для перекладів цілком годиться.
Висновок щодо складу ВР робіть самі

Відповісти

Повернутись до “Порадник”