Сховати наголоси
Освітлювати знайдене
Знайдено 5 статей
Запропонувати свій переклад для «спіл»
Шукати «спіл» на інших ресурсах:

- Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов) Вгору

I. Пол
1) пів (
только в соед. с друг. словами).
Делить на́-полы – діли́ти на́поли, наполови́ну, пополови́ні, на́впі́л, піл-на́-піл. Срв. Попола́м. Работать из-полу (исполу) – роби́ти на́спіл (на́впіл), у-спі́л.
За́-пол купить – запів-ціни́ купи́ти.
Пол-на́-пол – піл-на́-піл, по-полови́ні;
2) (
сторона, бок, край) бік (р. бо́ку). [По оби́два бо́ки доро́ги].

- Словник українсько-російський 1927р. (А. Ніковський) Вгору

Спіл в выраж.: На́-спілпополам, в компании.

- Словарь росийсько-український 1893–1898рр. (М.Уманець, А.Спілка.) Вгору

Компа́нія = това́ри́ство, ко(у)мпа́нїя, кумпа́нство, гурт. — Він в товаристві завжди веселий. — Зібрала ся кумпапїя — невеличка, але чесна. н. п. — Злі компанії і доброго чоловіка зопсують. н. пр. – У гуртї, то й смерть не страшна. н. пр. — Торго́вая, промы́шленная компа́нія = спі́лка, товари́ство. (Пр. д. під сл. Акціоне́рная компанія і Ассоціа́ція). — Вступи́ть, войти́ въ компа́нію = ста́ти, приста́ти у спі́лку. — Въ компа́ніи дѣ́лать = в спі́лцї, на́-спіл роби́ти. — У тебе є горо́д, а я достану чого, та й посїємо на́спіл. н. к.
Полови́на, полови́нка = полови́на, пів, полови́ця (С. Жел. З.), полови́нка. — Минуло пів дня. — Більша половиця цїлого монастиря остала ся. Лїт. Густ. С. З. — На полови́ну уменьши́ть = надполови́нити (К. Ч. Р.), переполови́нити (Лев.). — Онъ съ нимъ въ полови́нѣ = він з ним на́ спіл, зполови́ни. — У тебе є горо́д, а я достану чого небудь, та й посіємо на спіл. н. п. — Полови́на свѣ́та = пів сьві́та. Номис.
Полъ = 1. по́міст, підло́га (дощаний), діл, долі́вка (глиняний або цегельний). — На полу́ = на помо́стї, на підло́зї, на долі́вці, долї. — Парке́тный полъ = тарфльо́вана підло́га. С. Ш. — А в нашої удовицї хата на помостї, приїхали до вдовицї три козаки в гостї. н. п. — Гуляють гостї — і покотились на помостї. К. Ш. — Тодї ж мене сподївай ся в гостї, як поросте у коморі трава на помостї н. п. — Сїли гостї на помостї варенуху пити. Кн. — У Туркенї по тім боці хата на помості. К. Ш. — На підлозї пшениця не зійде. н. пр. — В сьвітлицї дубова підлога навощена. Кн. — Химерні тїнї лежали на бі́лій підлозї. Пр. — В сьвітлицї на підлозї лежали килими. Кн. — Пляшку об долівку брязь. Кн. — Хоч долї, аби у своїй волї. н. пр. — Послались долї і лягли. н. о. — Долї — дві волї: разом і нога і рука спить. н. пр. 2. пол (С. Жел.), стать, рід (С. Жел.). — І брехлива і криклива — звісно жіноча стать. Кр. — Ганну до школи не оддали: як на її стать, так науки великої не треба. Питаєте ся, що воно таке „жіноча стать“? Це значить ся, на щот „женського полу“. Кр. 3. пів, половина, половиця. — Въ по́лы, на́ полы = попола́м, напі́в. — Изъ полу́ = з полови́ни, на́ спіл (д. Полови́на).