Сховати наголоси
Освітлювати знайдене
Знайдено 14 статей
Шукати «живот*» на інших ресурсах:

- Словарь української мови 1909р. (Б. Грінченко) Вгору

Відлягти́, -жу, -жеш, гл. Отлечь. Насилу від серця відлягло. Відлягло́ в животі́. Прошла спазма въ желудкѣ.
Живі́т, -вота́, м.
1) Животъ.
Живіт товстий, а лоб пустий. Ном. № 6358. Бере́, хапа́є за живі́т. Говорится о боли въ животѣ, а также и для обозначенія зависти, скупости, горя объ утратѣ и пр. Ном. № 8159. Бере як багатого за живіт. Ном. № 13886. Будь здоро́ва з живото́м! Привѣтствіе отца дочери, когда онъ придетъ къ ней на родины. Мил. 21. Ба́бини животи́. Трясина, болото. Ном. № 13430.
2) Жизнь.
Даруй мене животом. Черк. у. За живота́. При жизни. Даю ще за живота свого на діти дещо з худоби своєї. Те станеться за нашого ще живота. К. XII. 14. Ма́ти бо́га в животі́. Имѣть совѣсть. На таку людину хто ж таки стане ремствувать, коли вона має Бога в животі. Хата, 184. Чи в тебе Бога в животі нема, що.... ти все по тих шинках тягаєшся? Рудч. Ск. II. 22. К животу́ зволити. Пощадить, не убить. Дам я тобі.... старшого сина на послугу, — він тобі колись пригодиться за те, що ти мене (вовчицю) к животу зволив. Рудч. Ск. І. 134. Ум. Живо́тик, живото́к, живото́чок. Ув. Животи́ще.
Животві́р, -тво́ру, м. Живая природа, все имѣющее жизнь. І тут безодня животвору, і тут премудрість без кінця. К, XII. 110.
Животвори́ти, -рю́, -ри́ш, гл. Оживлять.
Животво́рний, -а, -е. Животворный, оживляющій. К. (О. 1861. III. 6).
Живо́тик, -ка, м. Ум. отъ живіт.
Животи́на, -ни, ж.
1) Животъ.
2) Животное.
Кінь пасся на волі округ хати. Розумна була животина: зараз прибігла, зачувши хазяйський посвист. К. ЧР. 248.
Животи́нник, -ка, м. Гуртовщикъ, скупщикъ скота на убой. Із крамарями, із щетинниками, із животинниками балакаєш. Греб. 406.
Животи́ння, -ня, с. Внутренности. З дині треба викинути животиння. Лебед. у.
Животи́ще, -ща, м. Ув. отъ живіт.
Животі́ти, -ті́ю, -єш, гл. Жить, быть живымъ, существовать. Чую, чую, мої діти, що мені не животіти. Ном. № 5300. Так моїй Марусі не животіти? — аж скрикнув Наум. Кв. І. 95. Прощайся з ким хочеш: вже тобі не животіти. Рудч. Ск. І. 99.
Живото́к, -тка́, живото́чок, -чка, м. Ум. отъ живіт.
Живо́ття, -тя, с. = Живіття. До живо́ття. До смерти, пожизненно. Це вже земля до живоття її буде. Н.-Волын. у.
Життя́, -тя́, с. Жизнь, житье. Чи годиться в суботу життє спасати, чи погубляти. Єв. Мр. ІІІ. 4. Звання козаче, а життя собаче. Ном. № 790. Яке життя, така й смерть. Ном. № 7101. За життя́ = За живота. У Люборацьких він таки не раз був, — ще за життя покійного о. Гервасія. Св. Л. 117. Ум. Життє́чко. Болить серце в животочку на чужому життєчку. Чуб. V. 463.