Сховати наголоси
Освітлювати знайдене
Знайдено 17 статей

- Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов) Вгору

Великоро́[у́]сс, -ка, великороссия́нин, -я́нка – росія́нин (ж. р. -я́нка), ру́ський (ж. р. -ська), моска́ль, моско́вець, москва́ч, (ж. р.) моско́вка, (в филологии) великору́с, (насмешливо или с пренебрежением) каца́п (ж. р. -пка), кацапу́з, кацапу́ра, кацап’я́га, (соб.) москва́, кацапня́.
Зая́длый – запе́клий, заї́лий, завзя́тий, завзяту́щий, (злобно) запі́нений, забісо́ваний.
-лый патриот – завзя́тий патріо́т.
-лый шовинист – запе́клий, запі́нений шовіні́ст.
-лый русак – завзя́тий каца́п; русопе́т, русотя́п.

- Російсько-український народний сучасний словник 2009– Вгору

Русопёт, русопят, русопята, прост., презр. – (русский с грубо выраженными шовинистическими взглядами, квасной патриот) русотя́п, русопе́т, завзя́тий каца́п.
[Спеціяльно для русотяпів. Кілька популярних лекцій з українознавства спеціяльно для тих людей, що досі ще цією справою не цікавилися, не цікавляться і не цікавитимуться… Що таке Україна? Україною зветься «искони русская земля. — Малая Русь, где все обильем дышет»… Розляглася вона на просторах Харківської, Полтавської, Чернігівської губерень, Новоросії і Юго-Западного краю. Це Велика Україна. Крім того, до України ще належать: Червона Русь, потім Прикарпатська Русь, Угорська Русь і взагалі всіляка така Під’яремна Русь. От, значить, Мала Русь плюс Червона Русь плюс Угорська Русь плюс Прикарпатська Русь плюс Під’яремна Русь рівняється Україні. Є ще на світі Біла Русь, Фінляндська Русь, Литовська Русь, Кавказька Русь, Туркестанська Русь, Сибірська Русь, але ці до України не належать. Столиця України — Київ. Виконує обов’язки «Матері городов руських». Батька городов руських не знайдено, але він, безперечно, десь є.Утік своєчасно, наплодивши силу всіляких городенят. Дядько руських городів — Чернігів, вітчизна св. Федоська Углицького, що його дуб і досі допомагав від зубного болю. Вживають того дуба так: одкусюють од дуба обапола хворим зубом і їдять того обапола до цурки. Кумувала в Києві Біла Церква, а бабувала Полтава. Житомир на христини книші пік, а Вінниця самогон гнала. Головна річка на Україні — Дніпро, що зветься ще «Руской славы колыбель ». Населення на Вкраіні — малоросійські хохли. Звуть їх солопіями. Вони всі в широких штанях. Балакають мужицькою мовою і співають малоросійських пісень з гопаком. Мужицька мова тепер державна, і всі її повинні знати. Вона дуже подібна до російської. По-російському — трест і по-українському — трест. Синдикат — і по-російському і по-українському — синдикат. Тантьєма — так само і по-російському і по-українському. Так що ризниці майже нема ніякої, і вивчитися тої мови для тих, кому я оце присвячую своє українознавство, — не тяжко. От тільки слово процент по-українському не процент, а відсоток. Але зміст його однаковісінький. А там біржа, золото, червінці, банкноти, стерлінги, долари, це однаково і по-російському і по-українському. Отже, не бійтесь українізації (О.Вишня)].
Обговорення статті

- Російсько-український словник 1930р. (О. Ізюмов) Вгору

Кацап (бранное слово для великоруссов) – каца́п, -па; -ка – каца́пка, -ки.

- Словник українсько-російський 1927р. (А. Ніковський) Вгору

Каца́п, каца́пка (пренебр.) – русский, русская.
Кацапня́соб. от каца́п.

- Словарь української мови 1909р. (Б. Грінченко) Вгору

Викру́чуватися, -чуюся, -єшся, сов. в. ви́крутитися, -чуся, -тишся, гл.
1) Увертываться, увернуться; вывернуться.
Грицько побачив, що кацап виймає ножа, та й викрутився. Рудч. Ск. І. 201.
2) Только сов. в. Проработать безъ отдыху.
Ціле літо, як муха в окропі, викрутяться обоє, рано встаючи, пізно лягаючи. Мир. ХРВ. 125.
Кацала́п, -па, м. Презрительное отъ каца́п. Грубый великоруссъ, великорусскій мужикъ. Св. Л. 249.
Каца́п, -па, м.
1) Великороссіянинъ.
Тут дивляться, аж виходить кацап. Руд. КС. 1901. XII. 472.
2) У галицкихъ дровосѣковъ: куча дровъ вишиною въ 1 1/2 метра, длиною 2 и шириною 1 метръ. МУЕ. III. 28. Ум.
Каца́пчик. Ув. Кацапю́га. Св. Л. 192.
Кацапня́, -ні́, м. Соб. отъ кацап.
Каца́пчик, -ка. Ум. отъ кацап.
Кацапю́га, -ги, м. Ув. отъ кацап.
Нака́кати, -каю, -єш, гл.
1) Дѣтск.: Испражниться.
2) О великороссахъ: наговорить слова
какъ: Прийшов кацап, подивився, накакав, накакав та й пішов.
Шпурля́ти, -ля́ю, -єш, сов. в. шпу́рити, -рю, -риш, гл. Бросать, швырять, бросить, швырнуть. Драг. 231. Кацап почав грудками шпурляти. Св. Л. 193. Та й шпурив острий палаш. Федьк. 1. 85.

- Словарь росийсько-український 1893–1898рр. (М.Уманець, А.Спілка.) Вгору

Борода́чъ = 1. борода́ч, борода́нь, каца́п. 2. рос. а) Andropogon — борода́та трава́, б) Filago — горля́нка, грудна́ тра́вка, поли́нчик і в) Vincetoxiсum — борода́ч, зміїний ко́рінь, ра́нник, стручки́, (гал.) — ломоніс, лупи́ніс. С. Ан.
Великороссія́нинъ, ка, великоро́ссъ, великору́ссъ, ка = росия́нин, ка, ру́ський, ка, моска́ль, моско́вка (С. З), великору́с, (в жарт або глумливо) — каца́п, ка (С. З.), русапе́т, ка, (лайливо) — кацапу́з, зб. — москва́, кацпня́.
Откупно́й = одкупни́й. — Тай побрів до шинку. А в тім шинку міря кацап одкупну горілку. Дум.

Запропонуйте свій переклад