Сховати наголоси
Освітлювати знайдене
Знайдено 3 статті
Шукати «при*від» на інших ресурсах:

- Словарь української мови 1909р. (Б. Грінченко) Вгору

Заступа́ти, -па́ю, -єш, сов. в. заступи́ти, -плю́, -пиш, гл.
1) Закрывать, закрыть, становиться между.
Рада б зірка зійти, чорна хмара заступає. Мет. 81. То не чорнії хмари ясне сонце заступали. Макс. (1849), 80. Рад би я встати та й привід дати своєму дитяточку, — сира земелька заступила оченька, прилягла мі ручку. О. 1862. IV. 40. Люде б сонце заступили, як би мали силу. Шевч. 80. Так мені світ і заступило.
2) Занимать, занять, преграждать, преградить (дорогу).
Де не візьметься вогонь, — увесь шлях заступив. Рудч. Ск. II. 75. Йому калина дорогу заступила. О. 1862. IV. 27. А тяжкії воріженьки заступили доріженьки. Чуб. V. 248.
3) Заходить, зайти за что.
Як хто їде, або йде було мимо, то він заступить за, коморю, чи за двері, щоб не здоровкатись. Г. Барв. 160. Шкода від нас за мури заступати, на козаків гармати риштувати. К. ЦН. 174.
4) Начинаться, начаться (о днѣ и пр.).
Заступало свято, настав багатий вечір. Мир. Пов. І. 136.
5) Вступать, вступить (въ должность).
Тільки старостою заступив, а ти вже мене й старшиною робиш. Грин. II. 245.
6) Замѣнять, замѣнить, замѣщать, замѣстить.
7) Защищать, защитить. Мил. 196.
Хто мене (без матері) буде тепер заступать? Мил. 201. Було б кому заступити дочку від силоміття. Г. Барв. 509. Заступи мене, Боже, при лихій годині! Заступи, Господи, заборони хрестінську худібку. Шух. І. 192.
При́від, -воду, м.
1) Руководство, предводительство.
А дурень за моїм приводом працює. Г. Барв. 307. Рад би я встати та й привід дати своєму дитяточку. О. 1862. IV. 40. (Нп.). Всюди привід дає, а татусь тільки за нею, хоть і не дуже то покійник любив за чужим приводом ходить. Сим. 202. Моторний, сміливий, він скрізь давав усьому привід. Мир. ХРВ. 146.
2) Причина, основаніе.
З яко́го при́воду? По какой причинѣ?
При́звід, -воду, м. Примѣръ, руководство. Вони б (діти) не шкодили, та ти призвід даєш. Лубен. у. Та майстер на лихі призводи. Полт. у.