Сховати наголоси
Освітлювати знайдене
Знайдено 6 статей
Запропонувати свій переклад для «щури»
Шукати «щури» на інших ресурсах:

- Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов) Вгору

Неотрази́мый – невідпо́рний, невідхи́льний, невідворо́тний, неперебо́рний, непобо́рний, неподола́нний, неперемо́жний; незапере́чний, незби́тий, (без промаха, верный) не(по)хи́бний; (роковой) призна́чений до́лею, фата́льний. [Змалюва́ти ді́вчину фа́рбами, створи́ти з не́ї ди́вний, невідпо́рний портре́т, що перед ним ко́жен тремті́в-би (В. Підмог.). Як зберегла́ ти цю непобо́рну ні́жність? (В. Підмог.)].
-мый довод – незапере́чний (незби́тий) до́каз.
-мый красавец – неперемо́жний (поразительный: надзвича́йний, ди́вний) кра́сень.
-мое средство против чего – не(по)хи́бний (неоми́льний) спо́сіб на що. [Я зна́ю нехи́бний (неоми́льний) спо́сіб на щури́ (Зеркало)].
-мый рок – неперемо́жна (немину́ча) до́ля, (в выражениях: так на віку́ (немину́че) суди́лося).
-мый удар – невідхи́льний (неперемо́жний, фата́льний) уда́р.
Его речь производила -мое впечатление – його́ мо́ва справля́ла неперемо́жне (непобо́рне) вра́же[і́]ння.

- Російсько-український народний сучасний словник 2009– Вгору

Депутат, депутатка – (лат.) депутат, депутатка, (ист.) посол.
[— Відкриємо тут твою громадську приймальню — і гроші можна буде возами возити, нікого не боячись, — майно депутата (брати Капранови). Якщо ти народний депутат — гаплик. Нормальне життя для тебе закінчилося. Мусиш придбати коштовний годинник з якомога більшим циферблатом, коштовне авто і відповідний костюм. Бажано синій і щоб блищав. Ну і мешти зі шкіри якоїсь екзотичної істоти. І краватку якусь крикливу, щоб уже неможливо було відрізнити тебе від какаду. Одна незручність — золотої цепури тепер не видно (Ю.Винничук). Чому науковці, що вивчають поведінку живих істот, віддали б перевагу використовувати для дослідів депутатів замість щурів: 1. Депутатів більше, ніж щурів. 2. Депутати швидше відтворюються. 3. Депутати більше шкодять суспільству, ніж щури. 4. У працівників лабораторій щури викликають більшу жалість, ніж депутати. 5. Науковцям не будуть докучати грінпісівці].
Обговорення статті
Растолченный – розтовчений.
[Пригадуєш? — так ясно починалось, важке подзвіння билось об піддашшя, соломою ушите. Верби ридма благочестиво гнулися до ставу, і день крутивсь і терпко пах, неначе ще надзелень розтовчений горіх (В.Стус). Фіскал дивився набагато доброзичливіше, у нього було майже інтеліґентне обличчя, яке трішки псував тільки розтовчений ніс, та ще вуха були такі, наче по краях їх обгризли щури (В.Шкляр). Збившись у купки попід стінами, на нього дивилися дівчата в цупких сукнях та у виписаних на пошті панчохах і туфлях, молоді парубки в погано пошитих, неначе з дощок склепаних костюмах, теж замовлених на пошті, з мозолястими розтовченими долонями, з очима, вираз яких свідчив про спадок терплячого споглядання на безконечні борозни, на вічні задки ледачих мулів (О.Король, перекл. В.Фолкнера)].
Обговорення статті
Барабанщик – барабанник, (совет. барабанщик):
отставной козы барабанщик (ирон.) – п’яте колесо до воза; собаці п’ята нога.
[Щури побігли у Китайське царство, прогризли діри у всіх будинках, повернулися й доповіли: — Чарівний барабан є в одного мандарина. Багато було охочих вкрасти його, та всі загинули, бо він охороняється барабанником, який у небезпечний час ударами викликає козаків. Козаки вбивають сміливців, і барабанник повертає барабан мандарину (І.Липа). Виходять з ужитку або стилістично обмежуються скальковані чи запозичені з російської мови іменники із суфіксами -щик (рекламщик, барабанщик, донощик), -чик (апаратчик, збутчик, графітчик), -тель (вимагатель, усиновитель), із суфіксоїдом -вод (кукурудзовод, садовод, бавовновод) та субстантивовані дієприкметники із суфіксом -уч-/-юч- (протестуючий, завідуючий, головнокомандуючий). Натомість у сучасній українській мові активно функціонують деривати, утворені за допомогою національних словотворчих за-собів — суфіксів -ник, -ик (доносник, рекламник, барабанник, апаратник, кукурудзівник, садівник, протестувальник), -ач (збувач, вимагач, усиновлювач, завідувач, головнокомандувач), -ар (графітяр «той, хто робить графіті», бавовняр).<…> на часі виправити помилки в деяких словах, залучених із відомих причин у радянський період, і передавати такі одиниці в повній відповідності з фонетичними, орфоепічними, словотвірними нормами української мови (другий варіант є правильним): прапорщик — прапорник, банщик — банник, паркурщик — паркурник, фарцовщик — фарцівник та ін. (О.Стишов). В дударя аж перекосилися від утоми очі. Тільки барабанник грав легко, вистукував то обома руками водночас, то тільки однією, раз у раз їх міняючи (Д.Костенко, перекл. В.Ґолдінґа). – Не певен, чи вони сьогодні ще битимуться, – сказав Король до Кеп-Ель-Юшника. – Іди й звели барабанникам, нехай починають! (В.Корнієнко, перекл. Л.Керола). — Я вмію бити в барабан, — озвався татусь Крулар. — Можу замінити його. — І усміхнувся: ось уже десять років мріяв він стати барабанником. — Барабанника? — перепитав лейтенант. — То будете бити в набат, ось що будете ви робити! (Л.Кононович, перекл. Ж.-П.Сартра)].
Обговорення статті

- Правописний словник 1929р. (Г. Голоскевич) Вгору

щур, -ра́, -ро́ві; щури́, -рі́в

- Словарь української мови 1909р. (Б. Грінченко) Вгору

Щур, -ра́, м.
1) Крыса, Mus rattus и Mus decumanus. ЕЗ. V. 83. Св. Л. 221. Вх. Пч. II. 6.
Не ззість його ніщо: ні миші, ні щури.
2) Птица: стрижъ, Hirundo riparia.
Сидить, як щур в горах. Ном. № 1353. Що то таке: чи щур, чи горобець маленький? Греб. 394.
3) =
Щир. Вх. Пч. І. 8. Ум. Щу́рик.

Запропонуйте свій переклад