Сховати наголоси
Освітлювати знайдене
Знайдено 4 статті
Запропонувати свій переклад для «наоборот»
Шукати «наоборот» на інших ресурсах:

- Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов) Вгору

Наоборо́т, нрч.
1) (
в обратную сторону, задом наперёд, изнанкой вверх) навпаки́, навспа́к, нави́ворі[о]т, наві́дворі́т(ь), назворі́[о́]т, (диал.) навба́кир, нав(в)ерле́; (обратно) відворо́тно. [Дарма́, що вку́пі ночува́ли, а ті́льки одно́ туди́, а дру́ге туди́, го́ловами навпаки́ (Г. Барв.). Що не загада́й, усе́ зро́бить навпаки́ (Гр. Григор.). В житті́ часте́нько трапля́ється навпаки́ (Крим.). Або́ навпаки́: попе́реду виклада́ється яка́сь тео́рія, а по́тім… (Крим.). Він тепе́р зроби́вся забобо́нний, як-ра́з нави́воріт, ніж пе́рше (Куліш). І наві́дворіть: де-б ма́ло бу́ти «ъ», там видавці́ ви́друкували «ь» (Крим.). І все роби́ли назворо́т (Котл.). Вони́ прийняли́ мої́ слова́ як-ра́з навба́кир (Сл. Гр.). Наверле́ стано́виш стовпа́, – то́вщим кра́єм уго́ру: тре́ба то́вщим у зе́млю (Вовчанщ.). Під 50° полудне́вої ширини́ є найни́жчий стан со́нця, тоді́ як у нас найви́щий, і відворо́тно (Калит.)].
-ро́т пошло дело – навпаки́ пішла́ спра́ва, на пере́верт пішло́ ді́ло (Н.-Лев.);
2) (
напротив) навпаки́. [Із тих гро́шей він не стра́тив ані ше́ляга, – навпаки́, доложи́в до них іще́ па́ру ре́нських (Франко). Навпаки́, істо́рія дала́ нам зовсі́м и́нші при́клади (Грінч.)].
А -рот – а навпаки́. [Зовсі́м не стара́лися роз’ясня́ти свої́ догма́ти, а навпаки́ ще їх зате́мнювали (Л. Укр.)].

- Російсько-український народний сучасний словник 2009– Вгору

Наоборот
1) (
в обратную сторону, задом наперёд, изнанкой вверх) навпаки́, навспа́к, нави́воріт, наві́дворі́т (наві́дворі́ть, навідворот), назворі́т (назворот), (диал.) навба́кир, наверле́;
2) (
напротив) навпаки́:
а наоборот – а навпаки́;
делать наоборот – робити навпаки;
и наоборот – і навпаки;
наоборо́т пошло дело – навпаки́ пішла́ спра́ва, на пере́верт пішло́ ді́ло;
с точностью до наоборот – точнісінько навпаки, зовсім навпаки, достоту навпаки.
[Хороший, як Никитина свита навиворіт (Пр.). І все робили назворот; Що строїть треба, те ламали, Що треба кинуть, те ховали, Що класть в кишеню, клали в рот (І.Котляревський). — У вас перше п’ють, а потім танцюють, в нас навідворот: перше танцюють, а потому п’ють; а могорич — в тім нашого Ванька голова; буде мід, горівка, червінці, та талярці, та й гарні пісеньки, — була бесіда вусатого Бойчука (М.Шашкевич). Дарма́, що вку́пі ночува́ли, а ті́льки одно́ туди́, а дру́ге туди́, го́ловами навпаки́ (Г.Барвінок). — Чи це воно на лице, чи, мабуть, навиворіт? — питала Онися, придивляючись до матерії (І.Нечуй-Левицький). Здавалось, ніби не баба прийшла по ділу до отця Гарасима, а назворіт: ніби отець Гарасим прийшов до баби Зіньки, і поважна баба вітала його, як господиня (І.Нечуй-Левицький). А ні одна мрія молодості не справдилася, все сталось якраз навиворіт (Л.Мартович). Ви скоріш одважуєтесь писати, ніж говорити, а я навпаки (Л.Українка). В житті́ часте́нько трапля́ється навпаки́ (А.Кримський). І наві́дворіть: де-б ма́ло бу́ти «ъ», там видавці́ ви́друкували «ь» (А.Кримський).Він тепе́р зроби́вся забобо́нний, як-ра́з нави́воріт, ніж пе́рше (П.Куліш). Вони прийняли мої слова як раз навбакир (Сл.Гр.). Наверле́ стано́виш стовпа́, — то́вщим кра́єм уго́ру: тре́ба то́вщим у зе́млю (АС). Із тих гро́шей він не стра́тив ані ше́ляга, — навпаки́, доложи́в до них іще́ па́ру ре́нських (І.Франко). Навпаки́, істо́рія дала́ нам зовсі́м и́нші при́клади (Б.Грінченко). Зовсі́м не стара́лися роз’ясня́ти свої́ догма́ти, а навпаки́ ще їх зате́мнювали (Л.Українка). І коли творчість сама з себе є річ беззвучна й посидюща, то боротьба за наслідки її, навпаки, дуже гучна та рухлива і така специфічна, що витворює цілий кадр борців, які до письменства причетні тільки тим, що в цій фізкультурі беруть діяльну участь (В.Підмогильний). Що  суджено  і  що  лежить  на  серці, як  пахне  стиглість  і  яка  на  смак? Таке  припізнене  забарне  милосердя, бо  все  мені  навспак,  уже  навспак (І.Калинець). — Ех, щоб ти знала, як то любо та мило джурою почесним бути при якомусь мандрованому лицареві, шукачеві пригод! Правда, частіше то воно такі пригоди випадають, що не дуже-то й хотілось: на сто тільки одна буде добра, а то все наверле (М.Лукаш, перекл. М.Сервантеса). — Що ваша милость розказала,— одповів хлопець,— то все щира правда, тільки скінчилося те все не так, як ви, пане, собі гадаєте, а зовсім навпаки (М.Лукаш, перекл. М.Сервантеса). Уникайте тих, хто намагається підірвати вашу віру в себе. Так чинять дріб’язкові люди. Великі ж люди навпаки — допомагають вам повірити, що ви можете стати великою людиною (Марк Твен). Спочатку дівчат цікавлять ляльки, а хлопчиків машини. А потім — навпаки].
Обговорення статті

- Російсько-український словник 1930р. (О. Ізюмов) Вгору

Наоборот – навпаки́.

- Словарь росийсько-український 1893–1898рр. (М.Уманець, А.Спілка.) Вгору

Наоборо́тъ = навпаки́ (С. Л.), навспа́к (С. З.), навідворі́т, назворі́т, напереве́рт (Лев.), навпроти́. — — І не думав виселятись з села, а на зворіт думав вкоренитись. Лев.

Запропонуйте свій переклад