Сховати наголоси
Освітлювати знайдене
Знайдено 15 статей
Запропонувати свій переклад для «бігунка»
Шукати «бігунка» на інших ресурсах:

- Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов) Вгору

Дизенте́рия – дисенте́рія, крива́виця, черві́нка, (вообще сильный понос) різа́чка, бігу́нка.
-тери́йный – дисентері́йний, крива́вичний, бігунко́вий.
Мыт
1) ми́то;
срв. По́шлина;
2) (
понос) бігу́нка, проно́с (-су);
3)
ветер. (болезнь Coryza contagiosa) – за́лози (-зів), залози́ця, залозува́ння, мит (-ту). [За́лози напа́ли коня́ (Полт.)].
Больной -том – хво́рий на за́лози (залози́цю), залозува́тий. [Заловува́тий кінь (Херс.)];
4) (
линяние) линя́ння.
Сокол в -ту – со́кіл линя́є.
Поно́с
1) проно́с (-су), бігу́н[ч]ка, бі́гав[н]ка, (по)біга́чка, (по)бігу́ха, буди́шниця, (
вежливо) утро́ба, утрі́бка, (вульг.) свисту́ха, (с резью в животе) різа́чка, різа́к, (кровавый) проно́с крива́вий, черві́нка, (галиц.) почере́виця, біга́чка-крива́виця, тискави́ця. [Занеду́жала на різа́чку, через три дні вме́рла (М. Лев.)].
Страдать -сом – слабува́ти на проно́с (бігу́нку).
Страдающий -сом – слаби́й на проно́с (бігу́нку);
2) (
поношенье) см. Поноше́ние;
3) (
зародыш) плід (-о́ду).

- Російсько-український народний сучасний словник 2009– Вгору

Диарея – (греч., мед.) діярея (совет. діарея), пронос, бігунка, (образн.) швидка Настя.
[В це неймовірно важко повірити, але ціле приміщення було затоплено рідиною із запахом французьких парфумів, у якій Степан Орестович зразу впізнав фекалії. За шкалу нашому героєві правили його гумові чоботи, тому він зразу зрозумів, що ситуація вийшла з-під контролю. Дедуктивним методом він встановив, що причиною цього всього були двісті солдат, або якщо бути точнішим, те, що на них напало. На них був напав пронос на десять метрів. Що це таке, Дужчий не пояснив, сказавши, що я не достатньо дужчий, щоб це зрозуміти, і взагалі — то державна таємниця (Михайло Цюрак). — Хто з’їсть оце мочене яблуко… а чи оцю кисличку… на того зразу ж нападе… — Що нападе? — Швидка… — Швидка Настя? — спитав дід Потреба. — Бігунка? (О.Ільченко). У мутному, міазматичному настрої, викликаному атмосферою джунґлів, вони приготували собі першу страву, комбінацію з ніпа-плодів і пюре з земляних хробаків, і це викликало у них таку сильну діарею, що вони навіть досліджували власні екскременти, щоб переконатись, чи не повивалювались, бува, кишки (Н.Трохим, перекл. С.Рушді). 1. Страшна штука пронос при склерозі. Біжиш — і не знаєш куди. 2. Висять двоє кажанів на горищі догори ногами. Один до іншого: — Який день у тебе був найжахливіший у житті? — Коли почалася діярея].
Обговорення статті

- Російсько-український словник 1930р. (О. Ізюмов) Вгору

Понос – поно́с, -су, бігу́нка, -ки; (кровавый) різа́чка, черві́нка.
Расстройство
1) ро́злад, нела́д, -ду;
2) (
желудка) нестра́вність, -ности; (понос) бігу́нка, -ки; нервное -во – нерво́вий ро́злад.

- Словник українсько-російський 1927р. (А. Ніковський) Вгору

Бігу́нка
1)
дезинтерия, понос;
2)
полуторагодовалая телка;
3)
чугунка, железная дорога.

- Словарь української мови 1909р. (Б. Грінченко) Вгору

Бігу́нка, -ки, ж.
1)
= Бігавка. Чогось бігунка напала. Кіев. у.
2) Трехлѣтняя телка, вошедшая въ періодъ половой зрѣлости.
3) Пуля малаго калибра. Вх. Уг. 227.

- Словник української мови 1927-1928рр. (Б. Грінченко, вид. 3-тє, за ред. С. Єфремова, А. Ніковського) Вгору

Кріва́ви́ця, -ці, ж. *2) Кровавый понос, дизентерия. Дизентерія (крівавиця, різачка, крівава бігунка). М. Лев. Лік. пор. 71.

- Вебсловник жіночих назв української мови 2022р. (Олена Синчак) Вгору

бігу́нка, бігу́нок; ч. бігу́н
1. та, хто може швидко і легко бігти. [Аннушка трішки забігає вперед, як бігунка, що хоче відірватися на повороті. (Сергій Жадан «Інтернат», 2017). 90-річна українська бігунка ставить рекорди. (ntn.ua, 08.11.2016).]
2. спортсменка, яка займається бігом. [В олімпійському 2021 році бігунка Вікторія Ткачук провела свій найкращий сезон у кар’єрі. (Суспільне, 25.09.2021). Бігунка Тимановська, яка просить про захист, не вилетіла з Токіо. (Радіо Свобода, 01.08.2021). Бігунка зуміла вирвати «золото» у фінальному забігу на 400 м завдяки нестандартному мисленню та швидкості реакції. (ТСН про спорт). Раніше така сама участь спіткала біатлоніста Сергія Сєднєва та бігунку Тетяну Гамеру-Шмирко. (День, 2016). Спочатку 19-річна бігунка з Івано-Франківська Неля Непорадна <…> не залишила шансів своїм суперницям на дистанції 1500 м. (Високий замок, 2004). Найближчі суперниці – американки Анжела Вільямс та Торрі Едвардс – відстали від нашої бігунки на неймовірну для спринту різницю в 1,12 та 0,13 сек. (Кримська світлиця, 2003).]
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021.
змагу́нка, змагу́нок, ч. змагу́н
учасниця змагань. [<…> змагунка у січневих змаганнях – пл. сен. Таля Голубець <…>. (Пласт США, plastusa.org, 12.02.2020). Кожний змагун і кожна змагунка Хліборобського Вишколу Молоді мусять передплачувати часопис «Хліборобська Молодь». (uchika.in.ua, 13.12.2016). Всі лінії свого тіла показали світу змагунка у стрибках із жердиною Тетяна Григор’єва, бігунка Таня ван Хеер, чемпіон світу з плавання Грант Хеккет <…>. (Поступ, 25.05.2000). Із жінок вибивалась понад рівень безконкуренційна змагунка Сяну – п. Л. Качмар. (Львівський голос, 21.04.1944).]
мета́льниця, мета́льниць; ч. мета́льник
спортсменка, яка займається метанням диска, списа, гранати та ін. [Українська метальниця молота Ірина Новожилова виграла міжнародні змагання в Яблонці-над-Нисою (Чехія), метнувши старяд на 71,95 м. (Україна молода, 2015). Метальниця дисків зневажливо зміряла Лєну з ніг до голови і відповіла: – Качатися тобі треба. (Таня Малярчук «Біографія випадкового чуда», 2012). Також до п’ятірки володарів ліцензій ввійшли майстри спорту міжнародного класу: бігунка Оксана Кречуняк, метальниця Оксана Головащенко та ще одна луганчанка, яка також спеціалізується в цій дисципліні, майстер спорту Оксана Шетельова. (День, 2003).]
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021.
Словник української мови: в 11 томах, Т. 4, 1973, с. 685.
Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов.)

- Словарь росийсько-український 1893–1898рр. (М.Уманець, А.Спілка.) Вгору

Мытъ = бігу́нка (С. Ш.), сра́чка. – На телят бігунка напала.
Поно́съ = поно́с, проно́с, бігу́нка (С. З. Л. Ш), бі́гавка, біга́чка, бі́ганка, побігу́ха (С. Л.), сра́чка (С. З.), сиру́ха, дри́сля (С. З.), свисту́ха (Май.), коли ще ріже в животї — різа́к, різа́чка. — Крова́вый поно́съ = проно́с кріва́вий (Ст. лїчебник Кіев. Ст.), черві́нка, крівави́ця. — Коли в чоловіка з холерного краю показав ся пронос, то ще не можна одразу пізнати: чи то пронос холерний, чи так собі од чого другого. Ніс. — Войска большую трудность міли од хороб великих, а найбільше од бігунки. Л. Сам. — Скільки є там війська, все заслабло на тяжку хворобу, на тяжку бігачку-крівавицю. Ст. С. — Його дрисля напала. С. З.
Тели́ца, тёлка, телу́шка = тели́ця, телу́шка, тели́чка, під час полювання — бігу́ха, бі́гавка, бігу́нка, безплідна— я́лова, я́лівка, ялови́ця (С. З.). — Продай, мамо, дві телицї, купи мінї шнуровицї. н. пр. — Милїша душка, ніж телушка. н. пр. — У багатого і теля з телям, а в убогого одна корова, та й та ялова. н. пр. Ман.