"По" чи "за"?

Питання та відповіді щодо української мови

Модератор: Анатолій

san
Повідомлень: 136
З нами з: П'ят червня 20, 2014 7:09 pm

"По" чи "за"?

Повідомлення san »

Розкажіть неучу правила вживання прийменників "по" і "за". Колись в авторському тексті мого посібника редактор всі "по" замінила на "за". Мені як автору було віддане останнє слово. Я так і залишив, окрім вживання зі словом "мережа", наприклад "передача данних по мережі" а не "за мережею". Тоді мені сильно різало слух це "за мережею", а зараз знову така ж проблема. Вирішив розібратися.
Наприклад генерування тривог спричинених відхиленням значення (Deviation alarm) краще перекласти як "тривога по відхиленню" чи "за відхиленням"? Переклад слова "Alarm" - це окрема тема.
Дякую.
Andriy
Адміністратор сайту
Повідомлень: 3777
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:23 pm

Re: "По" чи "за"?

Повідомлення Andriy »

Вжиток прийменника «по» вужчий ніж в рос., звідси лізе багато проблем, але міняти його лише на «за» теж не можна, зокрема «передавання даних по мережі» краще напевне «мережею».

Дещо про прийменник «по» є у Синявського
Також про це є у багатьох порадниках, напр. тут, як видно там де ми часто ставимо «по» калькуючи його рос. вжиток, українською має бути безприйменниковий зворот, прийменники з, у, за, на, як, до тощо.

Деякі такі випадки ловить (і пропонує заміну) http://r2u.org.ua/check
Анатолій
Повідомлень: 4697
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: "По" чи "за"?

Повідомлення Анатолій »

san писав:Колись в авторському тексті мого посібника редактор всі "по" замінила на "за".
Тут на контекст треба дивитися. У яких саме випадках вживалося "по"?
san
Повідомлень: 136
З нами з: П'ят червня 20, 2014 7:09 pm

Re: "По" чи "за"?

Повідомлення san »

Давайте більш конкретно:
1) "підключення по комп'ютерній мережі" чи "за мережею"?
2) генерування тривог спричинених відхиленням значення (Deviation alarm) краще перекласти як "тривога по відхиленню" чи "за відхиленням"?
Анатолій
Повідомлень: 4697
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: "По" чи "за"?

Повідомлення Анатолій »

1) "підключення по комп'ютерній мережі" чи "за мережею"?
«ПІД’ЄДНАНИЙ через комп'ютерну мережу ДО»

2) генерування тривог спричинених відхиленням значення (Deviation alarm) краще перекласти як "тривога по відхиленню" чи "за відхиленням"?
Як на мене, тут краще перекласти просто «тривога відхилення».

А взагалі-то було б непогано побачити повністю речення, де вжито такі словосполуки.
Наталя
Повідомлень: 722
З нами з: Вів березня 11, 2014 2:50 pm

Re: "По" чи "за"?

Повідомлення Наталя »

По - коли є мета (по гриби, по консультацію тощо). Решта - за. Але не зловживати "заканням" (чит. в Караванського).
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: "По" чи "за"?

Повідомлення Кувалда »

тривога по відхиленні = тривога після відхилення - спочатку відбувається відхилення, а потім через це стається тривога
san
Повідомлень: 136
З нами з: П'ят червня 20, 2014 7:09 pm

Re: "По" чи "за"?

Повідомлення san »

Дякую.
san
Повідомлень: 136
З нами з: П'ят червня 20, 2014 7:09 pm

Re: "По" чи "за"?

Повідомлення san »

Анатолій писав:А взагалі-то було б непогано побачити повністю речення, де вжито такі словосполуки.
За цим посиланням таких речень багато, якщо в когось є бажання, висловлюйте свої думки та критикуйте, буду прислухатися.
san
Повідомлень: 136
З нами з: П'ят червня 20, 2014 7:09 pm

Re: "По" чи "за"?

Повідомлення san »

Звідти ж:
Bit-pattern alarm : An alarm that is generated when a pattern of digital signals matches a predetermined pattern.
Тривога по бітовій масці:Тривога, що генерується коли набір бітових сигналів співпадає з заданою бітовою маскою
Відповісти

Повернутись до “Мовні консультації”