Сховати наголоси
Освітлювати знайдене
Знайдено 125 статей
Запропонувати свій переклад для «марія»
Шукати «марія» на інших ресурсах:

- Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов) Вгору

Исчеза́ть, исче́знуть
1) (
пропадать без вести, мгновенно, обращаться в ничто, скрываться) зника́ти, (иногда ни́кнути), зни́кнути и зни́кти, щ[зч]еза́ти, (иногда че́знути), ще́знути, (з)слиза́ти, (з)сли́знути, ги́нути, зги́нути, (пропадать) пропада́ти, пропа́сти, (о мн.) позника́ти, пощеза́ти и поче́знути, по(з)слиза́ти, посли́знути, (понемногу) заника́ти, зани́кнути. [Тума́н поча́в розхо́дитись, блі́днути й зника́ти (Грінч.). Але за́раз таке́ бажа́ння зника́ло (Крим.). Немо́в кажани́ ни́кнуть перед со́нечком ра́ннім (Манж.). Обере́жно ступа́є бо́сими нога́ми і ни́кне вре́шті за причі́лковою стіно́ю (Коцюб.). І зни́кла (Марі́я) в те́мному га́ю (Шевч.). Зни́кли ра́дощі, вті́ха, прина́да (Ворон.). При́вид щез (Коцюб.). Вили́ся пру́дко золоті́ гадю́чки і че́зли (Л. Укр.). Куди́-ж вони́ поче́зли? (Куліш). Ні́би ги́нуть (хма́ри) у прозо́рій глибині́ (Вороний). Ізги́нь, мано́, що так мене́ дури́ла! (Грінч.). Молодчи́на з йо́го грі́шми десь як ві́тер зги́нув (Рудан.). Зги́нула вся поети́чність (Крим.). Слиз, на́че крізь зе́млю пішо́в (Сл. Гр.). Зашипі́в (Сатанаї́л) і з-перед Бо́га сли́знув під земле́ю (Рудан.). Злі́ї ду́хи, так як му́хи, всі уже посли́зли (Велик. вірша.). Як пропа́в сніг до ка́плі, тоді́ вже спра́вжня весна́ (Звин.)].
Эти слова -зли у меня из памяти – ці слова́ зни́кли у ме́не з па́м’яти. [І все, що давно́ було́, з па́м’яти зни́кло (Л. Укр.)].
Всё -за́ет, как тень – усе зника́є, мов тінь.
-че́з он бесследно – і слі́ду його́ не ста́ло, загу́в і слід за ним, як за водо́ю пішо́в, як вода́ вми́ла його́, на́че (мов) коро́ва язико́м його́ злиза́ла, як віл його́ лизну́в, щез як здимі́в.
-че́зло воспоминание, память о ком – і слід загу́в за ким. [На́віть пізні́ш, коли́ Інджуї́дів давно́ на сві́ті не було́ і слід за ни́ми загу́в, Хафи́з елегі́чно зга́дує за ті мину́лі часи́ (Крим.)].
-нуть из виду – зни́кнути, ще́знути з оче́й.
-че́з из горизонта – зник з о́брію.
-знуть как дым – здимі́ти и зди́мніти. [Нена́че во́на крізь зе́млю пішла́ або здимі́ла (Мирг. п.)].
-зни (прочь с глаз) – згинь! пропади́;
2) (
гибнуть, пропадать, переводиться) ги́нути, зги́нути, ни́кнути, зни́кнути, (з)сли́знути, перево́дитися, переве́стися, (о мн.) поги́нути, ви́щезати, поче́знути, поперево́дитися; см. Погиба́ть, Переводи́ться 3. [Сам собо́ю ма́рний тру́тень із сві́ту зни́кне (Крим.). Ви́щезає жи́то (М. У. Е.). І він, як му́ха в зі́му, слиз (Котл.). Бода́й його́ ко́дло з на́корінком перевело́сь (Номис)].
Исчеза́ющий
1) (
прич.) хто (що) зника́є, щеза́є и т. д.;
2) (
прил.) зни́кливий, ще́зливий, зсли́зливий.
Исче́знувший – зни́клий, ще́злий, зги́блий, (з)сли́злий, пропа́лий и пропа́щий.
Кувши́н – глек (-ка и -ка́), гле́чик (-ка), (простой глиняный) гладу́ш (-ша), (кринка) гладу́щик (-ка), гладу́шка, (реже) глади́шка; (жбан) жбан (-ну), диал.: джбан, (д)збан, ж[з]ба́но́к (-нка́). [Марі́я вста́ла та й пішла́ з глеко́м по во́ду до крини́ці (Шевч.). Накри́й столи́, наси́п вино́ у гле́ки (Крим.). Гле́чиком води́ набра́в (Рудан.). Купи́ла гле́чик (гладу́щик, глади́шку) молока́ (Чернігівщ.) На столі́ стоя́ла гладу́шка з молоко́м (Звиног.)].
Повадился -ши́н по воду ходить, там ему и голову сломить – до ча́су збан во́ду но́сить; по́ти ж[з]бан (глек) во́ду но́сить, по́ки ву́хо увірве́ться.
Ми́ро – ми́ро. [Марі́я-ж, взя́вши лі́тру ми́ра на́рдового, намасти́ла но́ги Ісу́са (Біблія)].
Помазывать -ром, см. Миропома́зывать и Мирова́ть.
Одним -ром мазаны – одни́м ми́ром миро́вані (ма́зані).
На́спех, нрч. – по́спіхом, по́хапцем, при́хапцем, нашвидку́, на швидку́ (ско́ру) ру́ку, на швидку́ (ско́ру) руч, поспі́шно, у по́спіху; срв. На́скоро. [По́спіхом тво́ряться нові́ фо́рми життя́ (Доман.). По́хапцем (при́хапцем) роби́лося, тин не до ладу́ й ви́йшло (М. Грінч.). І в путь Марі́я нашвидку́ зібра́лась (Шевч.). На швидку́ руч добудо́вуються кам’яни́ці (Крим.). Дово́дилось у по́спіху нерво́во озива́тись на поді́ї (Рада)].
Неве́ста
1) (
сговорённая замуж) нарече́на, засва́тана (-ної), (обрученица) зару́чена (-ної), зару́чениця, (во время свадьбы) молода́ (-до́ї), (в свад. обряде) княги́ня, молоду́ха. [Одчиня́йте две́рі – нарече́на йде! (П. Тичина). Чого́ ти сиди́ш, ру́ки згорну́вши, мов засва́тана? (Звин.). Не дали́ попроща́тися з зару́ченицею (М. Вовч.). Молоду́ в весе́лий час дівки́ до шлю́бу убира́ли (Рудан.). Розстелі́те кожу́ха, щоб ста́ла молоду́ха (Пісня)].
Красная -та – кра́сна молода́.
Нареченная (об’явленная, устар.: от’явленная) -та (устар.) – нарече́на.
Христова (божья, господня) -та (устар.) – христо́ва нарече́на (молода́), христо́ва засва́таниця. [Христо́ві хо́чеш молодо́ю бу́ти (Грінч.)].
-та неневестная, церк. – нарече́на ненарече́ная, без жениха́ нарече́ная, неві́ста неневі́сная.
-та без места – молода́ без поса́ду, (ирон.) пере́ста́рок (-рка), злиде́нниця.
-та без места, жених без ума, см. Ме́сто 1.
Быть -той – бу́ти нарече́ною (засва́таною), (во время свадебных торжеств) бу́ти молодо́ю, молоді́ти, княгинюва́ти. [Чи давно́ сама́ молоді́ла, а це вже й неві́стку взяла́ (Янов.)].
Высватать, сосватать -ту кому, за кого – ви́сватати ді́вчину (нарече́ну) кому́.
Прочить кого в -ты кому – добира́ти (прибира́ти, ладна́ти, наміча́ти, назнача́ти) кого́ до па́ри кому́, ла́дити кого́ за ко́го, ворожи́ти (собі́) кого́ за дружи́ну для ко́го или кому́. [Я ще нарубча́к був, а ма́ти вже Окса́ну добира́ли до па́ри мені́ (Звин.). А ти-ж хіба́ за ко́го її́ ла́диш? (Мова). За не́люба мене́ вже прибира́є (М. Вовч.). За дружи́ну для свого́ Пана́са вони́ собі́ ворожи́ли Марі́йку (Крим.)];
2) (
девушка в брачном возрасте) відда́ниця, ді́вчина (барышня: па́нна) на відда́нні́ (ум. на відда́ннячку). [Бага́та відда́ниця за ним пішла́ (Л. Укр.). Вона́ в ме́не па́нна на відданню́ (Л. Укр.)].
Достигнуть возраста девушки -ты – на порі́ ста́ти. [Росла́ собі́ і вироста́ла, і на порі́ Марі́я ста́ла (Шевч.)].
Иметь дочь -ту – ма́ти дочку́ на відда́нні́ (на порі́).
Ночь
1) ніч (
р. но́чи, тв. ні́ччю, зв. но́че, мн. но́чі, ноче́й, но́ча́ми). [На майда́ні пил спада́є. Замовка́є річ… Ве́чір. Ніч (П. Тичина). Смерть – се ніч, спокі́йна, ти́ха (Л. Укр.). По́дих тропі́чної тьмя́ної, п’я́ної но́чи (М. Рильськ.)].
Апрельская ночь – квітне́ва ніч, ніч квітні́вка (Васильч.).
Варфоломеевская ночь, истор. – Бартоломе́єва ніч.
Воробьиная ночь – гороби́на ніч.
Глубокая (Глухая, Полная) ночь – глу́па (глуха́) ніч (полночь: пі́вніч, опі́вніч), (раньше полночи) пі́зні вля́ги (-гів). [Вже була́ глуха́ ніч, опі́вніч (Франко). Після пі́зніх вля́гів у нас ка́жуть: це було́ опі́вночі (Звин.)] Глубокой -чью, в глухую ночь – глу́пої но́чи, (реже) у глу́пу ніч. [Коли́ це глу́пої но́чи приліта́є со́кіл (Рудч.). Глу́пої но́чи на їх і о́гнищах ніко́ли не спала́хував жар (Кінець Неволі). Зоста́лася Окса́на сама́ собі́, у те́мну, глу́пу ніч, як па́лець (Квітка)].
Звёздная ночь – зо́ряна ніч, (в поэзии ещё) ніч яснозо́ра (Грінч.).
Купальская ночь, см. Купа́льский.
Майская ночь – травне́ва (майова́, має́ва, ма́йська) ніч, ніч травні́вка (Васильч.); срв. Ма́йский 1. [Ма́йська ніч або уто́плена (Гоголь)].
Поздняя ночь – пі́зня ніч, (раньше полночи) пі́зні вля́ги.
Поздней -чью – пі́зньої но́чи, пі́зніми вля́гами, (поздно ночью) пі́зно вночі́; см. ещё выше Глубокой -чью.
До поздней -чи – до пі́зньої но́чи, до-пі́зна, до пі́знього-пі́зна. [Ми сиді́ли до-пі́зна (Звин.)].
В -чи (ед. ч.) – в но́чі, (ночью) вночі́. [Огняно́го коня́ ві́тер гнав – огняно́го коня́ – в но́чі (П. Тичина)].
В ночь
а) в ніч. [Вдивля́вся в ніч стурбо́ваним по́глядом (М. Калин.)];
б) (
ночью) вночі́.
В ночь не естся – вночі́ не ї́сться;
в) (
за́ ночь) за ні́ч.
В одну ночь этого не сделаешь – за одну́ ніч цього́ не зро́биш.
В одну из -че́й – одно́ї но́чи, (однажды ночью ещё) яко́сь уночі́, одного́ ра́зу вночі́.
В ночь на, в ночь сна, см. I. На 1 в.
В весеннюю, тёплую и т. п. ночь – лі́тньої, те́плої и т. п. но́чи, у лі́тню, у те́плу и т. п. ніч. [Пла́чуть мої́ о́чі темне́нької но́чи (Метл.). Тоді́-ж таки, те́плої весня́ної но́чи дво́є йшли і… (Гр. Григор.). В ніч осі́нню піскова́ земля́ його́ гойда́є ні́жно, мов коли́ска (М. Рильськ.)].
В ту, в эту ночь – тіє́ї, ціє́ї но́чи, ту, цю (сю) ніч, в ту, в цю ніч. [Тіє́ї но́чи він спав міцни́м сном (Олм. Примха). Ту ніч зо́всім не спав (Сл. Ум.). Пе́рший раз по сме́рті бра́та він засну́в цю ніч (Франко). Марі́я Стю́арт була́-б, якби́ не я, на во́лі сю́ ніч (Грінч.)]. В -чи (мн. ч.) – в но́чі, за ноче́й. [Пое́те, будь собі́ судде́ю, і в но́чі тьми і самоти́ спини́сь над вла́сною душе́ю (М. Рильськ.). Де, в які́ дні, в які́ но́чі (не лили́ся ви), сльо́зи жіно́чі! (Франко)].
Всю ночь (напролёт), в продолжение (втечение) всей (целой) -чи – всю ніч, ці́лу (цілі́сіньку) ніч, про́тягом усіє́ї (ці́лої) но́чи, (зап.) через усю́ (ці́лу, цілі́сіньку) ніч; срв. Напролё́т 2 и Но́чь Но́ченски. [Не спав цілі́сіньку ніч (Київ). Через усю́ ніч пали́ли во́гнище (Ор. Левиц.)].
Продолжающийся всю (целую) ночь – цілоні́чний.
В продолжение (втечение) долгих -че́й – до́вгими ноча́ми. [До́вгими ноча́ми не спа́ла вона́ і ду́мала (Грінч.)].
За́ ночь – за ні́ч. [За ні́ч дої́демо (Брацл.)].
За но́чь до этого – ніч перед цим (тим).
Ночь за -чью – ніч по но́чі, ніч за ні́ччю. [Ніч за ні́ччю й до́вгі дні я нудьгува́в (Велз)].
К -чи – про́ти (реже навпро́ти) но́чи, (реже) під ні́ч. [Ви́їхали про́ти но́чи (Яворн.). Не розкажу́ про́ти но́чи, а то ще присни́ться (Шевч.). Ти куди́ йдеш під ніч? (Франко)].
Не к -чи будь помянут (помянута и т. п.) – не про́ти но́чи зга́дуючи. [Він був, не про́ти но́чи зга́дуючи, висо́кий, як товка́ч (Яворн.)].
Каждую ночь – що-но́чи, що-ні́ч, ко́жної но́чи, ко́жну ніч, ніч-у-ні́ч, ніч крізь ні́ч. [Що-но́чи йде на рі́чку до те́много га́ю (Л. Укр.). Дарма́ що-ні́ч дівчи́нонька його́ взгляда́є (Шевч.). Мені́ ко́жної но́чи сня́ться шляхи́, дерева́ (М. Ввч.). День-у-де́нь (изо дня в день), ніч-у-ні́ч не перестава́ла ма́ти пла́кати (Мирний)].
Каждые две, каждые три -чи – що дві но́чі, що три но́чі.
На́ ночь – на́ ніч. [Ви́кинь ки́цьку на́ ніч надві́р (Брацл.). Бе́зліч пташо́к, зліта́ючись згра́ями на́ ніч на око́лишні ске́лі… (Кінець Неволі)].
На́ ночь глядя – про́ти но́чи.
На следующую ночь – дру́гої но́чи, на дру́гу ніч.
По -ча́м – ноча́ми, вночі́.
Работать по -ча́м – працюва́ти ноча́ми (вночі́).
Ночь под что – ніч про́ти чо́го. [Ніч про́ти неді́лі (Кандід)].
Ночь под новый год – новорі́чна ніч, ніч про́ти ново́го ро́ку.
В ночь под – вночі́ про́ти, про́ти но́чи. [Про́ти но́чи Макові́я (Шевч.)].
В ночь под новый год – новорі́чної но́чи, вночі́ про́ти ново́го ро́ку.
Под покровом -чи – під покро́вом (під накриття́м, під кере́єю) но́чи, під вночі́шнім покро́вом.
При наступлении, с наступлением -чи, см. Наступле́ние 2.
Среди -чи – серед (реже посеред) ночи.
Той, этой, весенней и т. п. -чью, см. выше В ту, в эту, в весеннюю ночь.
Тёмной -чью – те́мної (ум. темне́нької) но́чи, (впотьмах) по́ночі. [На те́мній оде́жі світи́лися ру́ки, прозо́рі й моло́чні, як по́ночі порохно́ (Коцюб.)].
День и ночь (днём и -чью) – (і) день і ніч, (і) вдень і вночі́. [(Химе́ри чо́рні) дра́жнять нас і день і ніч (Л. Укр.)].
На дворе ночь – надво́рі ніч, (наступает ночь, темнеет) надво́рі поночі́є (сутені́є).
Нас застигла ночь – нас спости́гла (присти́гла, засти́гла, зу́спіла, захопи́ла, засту́кала) ніч; см. Застига́ть. [Аж засти́гла її́ ні́чка в доро́зі (Рудч.)].
Ночь коротать – ніч корота́ти.
-че́й недосыпать – ноче́й недосипа́ти (недосипля́ти).
Проводить, провести ночь – перебува́ти, перебу́ти ніч, (ночевать, переночевать) ночува́ти, переночува́ти (ніч); срв. Прово́дить 4. [Ніч на перебули́ ве́село (Київ). Аби́ день переднюва́ти, аби́ ніч переночува́ти (Франко)].
Хорошо ли вы провели ночь? – чи до́бре ви перебули́ ніч? чи здоро́ві ночува́ли? (Основа 1862).
Спокойной (покойной, доброй) -чи – на добра́ніч!, (реже) добра́ніч! до́брої но́чи! здоро́ві ночу́йте! [На добра́ніч, голу́бко коха́на! (Грінч.). Добра́ніч! у ви́рій ми, гу́си, простягли́ся (М. Хвильов.). Здоро́ві ночу́йте! (Франко)].
Желать, послать спокойной -чи – на добра́ніч каза́ти (віддава́ти, дава́ти), сказа́ти (відда́ти, да́ти). [Горді́й, хоч за́вше люби́в поговори́ти на́ ніч з учи́телем, став каза́ти на добра́ніч (Васильч.). Прихо́дить Ста́сик одда́ти на добра́ніч (Коцюб.)];
2) (
темень) те́мрява, те́мнява, пі́тьма́; (нрч.: темно) по́ночі. [Та й по́ночі! не вздриш нічо́го, хоч о́ко ви́коли (Кобеляч.)].
В лесу но́чь-но́чью – в лі́сі тьма тьме́нна (те́мно-прете́мно);
3) (
невежество) те́мрява, темно́та.
Жить в -чи́ – жи́ти (коснеть: животі́ти, скні́ти, ни́діти) в те́мряві (в темно́ті);
4) (
север) пі́вніч (-ночи), холо́дний край (р. кра́ю).
Полюби́ться
1)
кому – полюби́тися, (понравиться) в[с]подоба́тися кому́. [Вона́ сама́ не зна́є, чого́ ця Марі́я так їй полюби́лася (Мирн.). І не вмива́йся, ти мені́, серде́нько, і так сподоба́вся].
-лась парню девица – полюби́лася хло́пцю (-цеві) ді́вчина.
Он мне -би́лся (понравился) – я його́ вподо́бав, він мені́ сподо́бався.
Мне -лось жить в городе – мені́ сподо́балось, полюби́лось жи́ти в мі́сті;
2) (
слюбиться) полюби́тися, покоха́тися, злюби́тися, скоха́тися з ким. Срв. Слюби́ться. [Вони́ покоха́лись (Грінч.). З сирото́ю покоха́лась (Шевч.). Злюби́лася дівчино́нька з дру́гим козако́м].
Прясть – пря́сти, (шерсть или плохой лён, пеньку) куде́лити, (толстые нитки, «вал») вали́ти. [А та (Марі́я) стої́ть собі́ під ти́ном та во́вну бі́лую пряде́ (Шевч.). А в ту́ю мете́лицю куде́лила-б куде́лицю (Мет.). Ну́мо вал вали́ти (Марк.)].
Разойтись (увлечься) прядя́ – розпря́стися, несов. розпряда́тися. [Так розпря́лася, що й спа́ти ляга́ти не хо́четься (Гр.)].
Тонко прясть – то́нко пря́сти.
Прясть ушами (о лошади) – щу́лити ву́ха, щу́литись, кози́рити ву́хами. [Ні́здрі розду́ли (ко́ні), копи́тами кре́шуть, козиря́ть уши́ма (Дніпр. Ч.)].
Пря́деный – пря́дений.

- Російсько-український народний сучасний словник 2009– Вгору

Грудь, анат. – груди, грудина, груднина; (жен.) лоно, перса; цицька, грудь, (груб.) цицяк, (жен., жарг.) балкон, відра, балони, ціцерони, батони:
бить себя в грудь – бити себе в груди;
брать грудью – брати (здобувати (добувати) штурмом (приступом);
взять, схватить за грудь в драке – ухопити за петельки, узяти за барки;
всей грудью навалиться – щосили навалитися (налягти, наперти);
встать, стать, стоять грудью за кого, за что (книжн.) – ставати, стати стояти стіною (муром) за кого за що, мужньо боронити (захитати) кого, що, обставати щосили (що є снаги) за ким за чим;
выпятить грудь – випнути груди;
грудь колесом – випнуті груди;
дышать полной грудью – дихати на повні груди;
кормить грудью – годувати груддю, давати грудь; (редко) годувати грудьми;
либо грудь в крестах, либо голова в кустах – або здобути, або вдома (дома) не бути (Пр.); або вдома (дома) не бути, або волі здобути (Пр.); або (хоч) пан, або (хоч) пропав (Пр.);
отнять ребёнка от груди – відлучити дитину;
полной грудью, во всю грудь – на всі груди, на повні груди;
стоять грудью за кого, что – стояти стіною (грудьми, муром);
человек с волосатой грудью – з волохатими грудьми, волохатогрудий (диал.) космогрудий;
человек с раскрытой грудью – розхристаний.
[Нічим грудини прикрити (Номис). В стайні родила, в яслах сповила, Сіном прикрила, груддю кормила Божого Сина Марія (Колядка).У тумані на могилі, Як тополя, похилилась Молодиця молодая. Щось до лона пригортає Та з туманом розмовляє (Т.Шевченко). Зирк! — на кухонних дверях стоїть панич. Його голова й борода закустрані, його очі заспані, біла вишивана сорочка розхристана і з-під неї виглядає тендітніша від рожевого лепесточка груднина (П.Мирний). Рука паничева якось гріє, лоскоче; Христя червона, як маківка, схилила голову на один бік і придавила підборіддям його руку до своєї шиї. Вона почула, як її серце забилося, як дух у грудях затнувся, високо піднімаючи повне огню лоно (П.Мирний). На привітання чоловіка вона встала, прикрила грудь білою мережаною сорочкою і поклала дитину в колиску (А.Чайковський). А московський байстрюк раз по раз шукає грудий. На стіні відбивається її кругла грудь, як гора, а губи байстрючка виглядають на стіні, як пажерливий змій. Думає вона собі, що цей хлопець, як опир, витягнув в себе всю її жіночу честь і ще всю мою кров витягне (В.Стефаник). Очі її горіли, перса важко дихали, коси розпустилися (М.Коцюбинський). Разом з усвідомленням йому відроджувався на устах поцілунок, що він урвав, притиск грудей і сласне оповиття голих рук. Голих! Як пізно він це зрозумів! (В.Підмогильний). Волосаті груди їй ходили ходором над сухими ребрами, що вилазили з лахміття (І.Багряний). Одні били себе кулаками в груди та присягалися, що на власні очі бачили, як Інокеша стояв посеред хати на колінах у сльозах і молився на свою жінку, як на ікону. (Г.Тютюнник). Горне до себе сина, кормить грудьми — шкода, молока мало, кепські харчі (У.Самчук). — От і добре, що прийшла, — дивиться на вдову і чомусь пригадує ті вечори, коли отут на ставку жінки перуть шмаття і годують немовлят грудьми, що стікають молоком та місячною дрімотою (М.Стельмах). А скажи — Модільяні був ідіот? — допитувалась вона, коли я вправними, як у піаніста, пальцями вигравав на засмаглих персах (В.Стус). — Уфф!.., — відсапується, схопившись за груди — нічогенькі батончики, десь, мабуть, четвертого розміру (О.Забужко). Як кобіту хтось лапає за цицьку, то мусить вона стогнати і очима вивертати. Такий порядок (Ю.Винничук). Безумство моє — і гірке, і солодке, бо всі Його розпізнали по блиску очей і утомі — На кедровім ложі я довго збирав невагомі Розгублені перса, що пахли, мов персика сік… (М.Кіяновська). Як хлипко вивисне цицяк І затремтить драглисто-дрібно, Шепоче серце: щось не так! Це до кохання не подібно! Коли ж туга і пружна грудь, Коли руці на ній не слизько, Я знаю, що любові буть, Я знаю, що вона вже близько! (Ю.Позаяк). Якщо цицьки дрібні-драглисті Й брутально схильні до звисання, Жени від себе мрії чисті — Бо це ніяке не кохання. Якщо цицяк тремтить хлипливо, Коли руці на ньому слизько, Втікай скоріше — це зрадливе, Заразне й капосне дівчисько. Любов лиш там, де грудь тугенька, Рожева, пружна і налита, І не вміщається у жменьку — Пахнюча, ніжна й соковита. Оце і є солодка втома, Твоя омріяна коханка: Хапай її, тягни додому І шпортай з вечора до ранку. Запам’ятай, цю прозу світу — Життя таке хистке-мінливе: Все інше, що ще є в кобіти В коханні зовсім не важливе (Ю.Позаяк). Одіссей же рукою Правою раптом за горло стару Евріклею вхопивши, Лівою ближче до себе її притягнув і промовив: “Неню, невже погубить мене хочеш? Сама ж ти своєю Груддю мене згодувала!" (Б.Тен, перекл. Гомера). Один хлопець побіг сказати клюшниці й небозі, що там пана їхнього й дядька на волах везуть, а він худющий такий та жовтий прямо на сіні лежить. Боже, як заголосили поштиві білі голови, аж жаль було слухати! Плакали, били себе в груди та кляли-проклинали ті мерзенні рицарські романи, і все те вибухло з новою силою, коли Дон Кіхот переступив рідний поріг (М.Лукаш, перекл. М.Сервантеса). Тоді Амброджуоло сказав: — По правді вистачило б із тебе і сих доказів, та як ти хочеш інших, я подам їх. Скажу тобі, що в мадонни Дзіневри, дружини твоєї, під лівою груддю чималенька родима цятка, а круг неї золотих волосинок шестірко (М.Лукаш, перекл. Дж.Бокачо). Жінку, якій вранці того дня вирізали другу грудь… (Є.Попович, перекл. Е.М.Ремарка). Перші півтори милі, себто всю дорогу до загорожі Доузі Бойлана, я не міг подумки відволіктися від тендітного тіла і маленьких цицьок, що притиснулися до моєї спини. І поки трактор гуркотів по об’їзній дорозі, розмахуючи кущорізом і виючи диференціалом, я ледь не сказився від жаги і від жаги і від злості на свого братана (В.Горбатько, перекл. П.Кері). Немовля весь час вередувало й скиглило. Воно люто смоктало грудь, проте в Людмили, хворої і анемічної, молока було мало (О.Негребецький, перекл. М.Левицької). Альберта підійшла до мене й нахилилася наді мною, і я побачив обрис найкрасивіших грудей, хотів із розгону подумати — найкрасивіших грудей Варшавського Договору, але ж змінився вигляд світу, і тепер я бачив обрис найкрасивіших грудей Атлантичного або найкрасивіших грудей Європейського Союзу, чи обрис найкрасивіших грудей держав-кандидатів до Європейського Союзу (І.Пізнюк, перекл. Є.Пільха). 1. В маршрутці молода мама просить дитину: — Доню візьми цицьку, бо час вже їсти… — Доню візьми цицьку, бо зараз дядькові віддам. — Дядько: — Доню, думай скоріше, бо я вже три зупинки проїхав. 2. Чоловіки й жінки могли б частіше ззиратися очима. Якби не цицьки].
Обговорення статті
Денди – (англ.) денді.
[Романа була вкрай розчарована його вчинком, образ романтичного денді вичах, як злизаний смок тунець, і вона раптом угледіла в ньому скнару Гобсека (Марія Титаренко). Місто вже розпочало серію своїх немудрих розваг. Кілька безтурботних денді в білих парусинових костюмах, з пишними краватками, помахуючи тоненькими бамбуковими тростинами, пройшли трав’янистими стежками до своїх сеньйорит (В.Мисик, перекл. О.Генрі). Людина, яка може опанувати розмовою за лондонським обідом, може опанувати всім світом. Майбутнє належить денді (О.Вайлд)].
Обговорення статті
Изматывающий – що (який) виснажує, вимотує, висотує, знесилює, знеможує:
изматывающий боль – виснажливий (вимучливий) біль.
[Другий мій сентимент має на ім’я Марлен Дітріх. У Ремарка з нею був багатолітній, жахливо нервовий і взаємно виснажливий роман. При цьому він, увесь стікаючи кров’ю, називав її Пантерою (Ю.Андрухович). Ці визивні чорні очі нічого не можуть йому дати. Він знав, які думки криються в них: про морозиво та ще про дещо. А ті янгольські очі обіцяють йому все, чого він хоче, і ще багато такого, про що він і не мріяв. Очі Рут обіцяли йому книжки й картини, красу і спокій, всю витончену гармонію вищого буття. В цих чорних очах він угадував кожен помисел. Це був наче годинниковий механізм, де він міг простежити рух кожного коліщатка. Вони кликали до ницих виснажливих утіх, в кінці яких була могила. А ті янгольські очі надили тайною, незбагненним чудом, вічним життям. В них він бачив відблиск і її душі, і своєї (Марія Рябова, перекл. Д.Лондона)].
Обговорення статті
Канцелярия – (от лат.) канцелярия, (устар.) писарня:
небесная канцелярия – (шутл.) небесна канцелярія.
[Не прогнівайсь, Олексію, На нескладну річ мою, Що я говорити смію Про писарню ще твою. Раз мні буть там довелося… Але ж скільки там човплося За столами писарів! Там папірок тучі, тучі! Писарів же кучі, кучі! Мов в петрівку косарів (І.Котляревський). І що то: сидільці позапирають лавки, писарі з канцелярії покинуть писати, шевчики, кравчики, свитники, студенти з бурси з своїми спекторами, а часом і учителі, і охвицери, і панки, і настоящі пани, і молоді, і вже підтоптані, усі ж то лавою йдуть… Куди ж то? На Гончарівку (Г.Квітка-Основ’яненко). Всюди панувала або мертва мова, котру викохано штучно по старосвітських чернечих писарнях, або ж та польщизна, котру прийнято в нас між людьми поважними і для громадського життя, і для розмови в рідних сем’ях (П.Куліш). Він попав в військову канцелярію і служив за писаря (І.Нечуй-Левицький). Зате вернувся Максим. Серед очей гранатних і скорострільних білих зубів вбирався молодий селюк у більшовицьку шкуру. З тупоту вояцьких чобіт, з випарів фронтових мітингів вирвався й шубовхнув він, з гранчастим чолом, у розхристаний, шалений тан. На ньому френч і галіфе. Цегельної барви обличчя крите шорсткою щетиною. Під носом колюча пляма рудуватих вусиків. У кишені шестибійний наган. І що йому Бог Саваоф і вся небесна канцелярія? Звів нагана, бацнув раз, і дутий київський образ розсипався на скалки. Скам’яніла Марія, не поверне язиком (У.Самчук). У канцелярію вривається розлютований чолов’яга: — Це тут Товариство захисту тварин?! — Тут. Вас хтось образив?].
Обговорення статті
Кондоминиум – (лат.) кондомініум, (ещё) співвласність, співволодіння.
[Хвилі кризових анекдотів із Росії та відповідних із Америки зустрілися в нас водночас. Останні стали просто-таки довідниками з практичної економіки для масового споживача. щодо кризи ринку елітної нерухомості: «Що зайве в логічному ланцюжку: сифіліс, СНІД, кондомініум у Маямі? Відповідь: сифіліс, бо його все ж таки можна позбутися» (Марія Старожицька)].
Обговорення статті
Пинок – стусан (ногою), стусень, штурхан (ногою), штовхан, тусан, копняк, носак, (редко) висп’яток (-тка), пендель, (груб.) підсрачник:
дать пинка – дати стусана, стусня, штурхана (ногою), носака, копняка, висп’ятка, пенделя, стусонути носаком.
[«Гей, хто зо мною вийде битись, Покуштовати стусанів? Мазкою хоче хто умитись? Кому не жаль своїх зубів?..» (І.Котляревський). Що ж то зрадувався народ, як злапали відьму Явдоху Зубиху! Усі кричать, гомонять, біжать до неї, проти неї; усяк хоче тусана або запотилишника їй дати… та й є за що! Нехай не краде з неба хмар, не хова дощу у себе на миснику… (Г.Квітка-Основ’яненко). Не первина Галі терпіти від матері лайку, скубку, штовхани (П.Мирний). Деякі надзорці поставали, як стовпи, з порозніманими ротами, почувши тоту нечувану, безбожну бесіду. Другі вибухали безмірним гнівом, впадали в лютість, кидалися на робітників з кулаками, нахваляючися, що вони п’ястуками і стусанами заставлять їх робити (І.Франко). Дав стусня, аж перекинувсь (Сл. Гр.). Дати тусана (Сл. Гр.). А як хто розсердиться або заплаче, так і штовхана дасть. Битись з ним і не пробуй, перший по силі на всю вулицю (В.Винниченко). Життя страшне своєю невпинністю, нестримним поривом, що не схиляється перед найбільшим стражданням людини, показуючи спину її найгострішому болеві. Людина може досхочу борсатись у його тернах — воно пройде мимо з своїми глашатаями, що за страх і за совість кричать світові, що без тернів не буває троянди. Воно — той всесвітній нахаба, що на прохання обібраного жебрака відповідає штовханом, лящами, ціпком і суне далі, попалюючи цигарку, навіть не повернувши до жертви свій золочений монокль (В.Підмогильний). На станціï, куди прибули, всюди облава. Міліція обшукувала всіх, жадібними очима поглядаючи на клунки та мішки й одбираючи найцінніше. Жінки в сльози, але на них не зважали, штурханами і ïдкою лайкою відганяли геть, хто впрошував (В.Барка). Відбувши тяжкий і довгий день муштри і чергову порцію моральної (а часом і фізичної, у вигляді ляпаса чи штурхана) зневаги від свого начальника, німецького капрала, він посміхався! (І.Багряний). Та я і дня не потерпів би коло себе яке-небудь фригідне стерво, клімактеричну льоху! Не вдавався б до виснажливої мовчанки, як Марія,– пенделя під зад: ауфвідерзейн!” (А.Морговський). Копняком у підспинок криком а ля підсвинок іде війна (В.Цибулько). Тільки  впертий Кожух, який усі справи в своєму житті доводив до завершення, обережно розгорнув вже абсолютно тверезого панка і могутнім копняком надав йому такого прискорення, що він за годину міг звітуватися в Кремлі про стан справ в Чехословацькій Республіці (Дмитро Білий). Свою акцію вони назвали по-народному: «Побачиш Табачника — дай йому підсрачника» (Василь Неїжмак). Східні методики у його викладі несли в собі не лише тамтешню фізкультуру та копняк-до, але ще й їхню філософію, але щедро припудрену місцевим пилком (Василь Триндюк). — Будяк пішов! Тримай шпору для Телефоніста! – командував старшина й спасибі, що не давав пенделя під зад, як те заведено в парашутних інструкторів (Антон Санченко). Я зітхаю, ох, як кортить дати їй чарівного пенделя, навіть Заратустра на моєму боці, дякую, друзяко! Хто сказав, що порядні люди завжди мусять бути чемними? Хто сказав, що всі мусять бути порядними людьми? (Л.Денисенко). — Добро п’яниці крапля,— сказав Санчо,— хоч тепер поговорю, бо що далі буде, Бог святий знає; маючи дозвіл, спитаю першим словом у вашої милості — чого се ви так розпинались за ту королеву Мудасіму, чи як там її? Хіба вам не однаково, чи гуляла вона з Лисопетом, чи ні? Ви їм не суддя, і щоб ви були тоді змовчали, той навіжений провадив би своє оповідання і нам би не довелося скуштувати ні каміння того, ні носаків, ні потилишників (М.Лукаш, перекл. М.Сервантеса). Здогадавшись про все, я сів у шарабан і звелів дядечкові Неду їхати до найближчої алеї. Там я вийняв свиню з мішка, поставив її на землю рилом уперед, старанно прицілився і дав їй такого копняка, що вона вилетіла з другого кінця алеї на двадцять футів попереду від свого вереску (М.Тупайло, перекл. О.Генрі). Добряче копнув металевий стовп, на якому тримається знак. Не те щоб стовп хитався абощо, але завжди краще перевірити. Уве з тих людей, які перевіряють стан речей, даючи їм доброго копняка (О.Захарченко, перекл. Ф.Бакмана). Деколи рішучий крок вперед — результат доброго копняка ззаду].
Обговорення статті
Плебания – (пол., усадьба плебана) плебанія, (диал.) клебанія.
[…над селом вискалюється з зелені червоний двір, мов сердите, кров’ю набігле лице, і немов наперекір йому на другім боці впирається в зелень червона моримуха — здорова церковна баня, а з-поза неї якось хитро і несміло зиркають стіни клебанії (І.Франко). Священик, який не спав і безперестанку швендяв по плебанії, відчинив двері кухні і з ощадності загасив недогарок костьольної свічки біля Ходоунського (С.Масляк, перекл. Я.Гашека). До реєстру мікрогрупи назв приміщень-жител священиків і монахів входять попівство, плебанія (клебанія), фара, приходство, балган, резиденція, пробоство, пасторат, келія, келиица, кельица (келеица), келійка (келенька), келієчка, молчальница, а також аналітичні назви попова хата, громадська (парихарна, парохіяльна) хата, батющиний двір. Серед конституентів цієї мікрогрупи наявна диференціація щодо конфесійної приналежності: назви попівство, попівщина досить активно вживаються у мовленні українців стосовно оселі і дому православного та греко-католицького священика, лексеми плебанія, фара називають дім католицького пароха, а слово пасторат – протестантського (Н.Піддубна). Назви сіл Клебаня, Плебанівка мотивуються словами «плебанія», «клебанія», що означають господу парафіяльного священика — плебана (Марія Вуянко)].
Обговорення статті
Подслушивающий – що (який) підслуховує (підслухує); підслуховий; підслухач, підслухувач:
подслушивающее устройство – підслуховий пристрій.
[Ясний місяць наглядач цікавий, Ясний місяць підслухач лукавий, Бачив він тебе часто зо мною І слова твої слухав колись (Л.Українка). Коли справи були делікатні й не бажано було б, щоб хтось підслухав, то Андрій вів розмову так швидко й так віртуозно, передаючи й хапаючи слова з півлітери, що ніякий підслухач, навіть ідеальний, не зміг би нічого второпати (І.Багряний). Гнат вилазить із-за столу і крадькома йде до дверей, щоб перевірити, чи не причаївся там підслухувач (Г.Тютюнник). Ми підозрювали, що на київській квартирі та в готелях були вмонтовані підслухові апарати де тільки можна, тому були обережні в розмові (Марія Савчин). Дійшла до Бога знов та скарга, І він змінив Жабам монарха: Замість Кийка настановив Вужа. А цей повзун, пливун, підслухач і підглядач Усюди нишпорить (щоб знали короля, бач!) (М.Лукаш, перекл. А.Міцкевича)].
Обговорення статті
Пупок – (пуп, ум.) пупе́ць (-пця́), пупо́к (-пка́), пу́пик, пу́пчик;
2) (
птичий желудок) пупе́ць (-пця́), пупо́к (-пка́), пу́пик.
[— А в кухнях — нужда… голодно й холодно! Мати й давай красти всячину: сальця було вкраде — мені дасть, пупок або печінку з печеної вутки… (П.Мирний). Марія родила опецькуватого хлопчиська, який верещав на цілу хату. Прикликали бабу Улиту, і та зав’язала новонародженому пупок (У.Самчук). — Для вас жінка міститься між пупком і коліньми. Я читав десь про дивну породу комах, у яких учені довгий час знали лише самичку, а самця не могли знайти з тієї причини, що він, незрівнянно менший розміром, усе своє життя безвихідно проводить у піхвах своєї подруги. Ви дуже скидається на такого самця, який виліз із свого місцеперебування і претендує по собі судити про кохання інших істот. Це підло (В.Підмогильний). Під поглядом палким уквітчаного літа Спідниці довгі тануть на очах, Від того видива у чоловіка Зриває дах! І хочеться несамовито отих плечей, І прагне тіло ненаситно Округлостей! По декольте блукає погляд, Аж до пупка… Ось-ось торкнеться тіла Його рука! У животі вже не метелик — бджолиний рій! Душа повзе по персах стиглих… Яке там стій?! Ті довгі ноги в коротких шортах, Кортить до сліз! А ще оту, в прозорій сукні, Завіз би в ліс! Геть заблудився в солодких мріях, забув усе,
Тут поряд голос, — Тримай-но торбу, купила все! (Таїсія Цибульська). Він приніс орлики, і свіжоскошене сіно, і дубові гілочки, і маленькі бруньки жимолості. Він прикрасив пухнастими дубовими листочками їй груди, заквітчавши їх жмутиками дзвіночків і первоцвіту, в пупок встромив рожеву квітку первоцвіту, а волосся на пагорбі Венери оздобили незабудки і пахучі маренки (С.Павличко, перекл. Д.Г.Лоуренса)]
.
Обговорення статті
Реликт – (лат.) релікт, залишок, забуток.
[Він об зруйнований жертовник вдарив сю арфу й кинув строщену додолу. І так вона лежала довго, довго, аж поки я віднайшов святий забуток сей співців преславних(Л.Українка). Не реліктом, не родичем бідним, Що з далеких доріг заблукав,— Я прийду до вас гордо і гідно, Бо для вас я цю землю плекав… (Б.Мозолевський). Прощай, морська корово із Командорських островів! Чудовисько, релікт, створіння  ластогруде. Десь бачили тебе, останню із корів Ти вимерла як вид. Тебе уже не буде (Л.Костенко). Якось Марія Федорівна зауважила: «На сьогоднішній день ти, Федю, релікт. Через стінку чуємо, як стараєшся. Тільки скажи цій дурепі, щоб так не верещала» (Йосип Струцюк)].
Обговорення статті
Тригонометрия – (греч.) тригонометрія.
[Кожен пацюк має двоє очей, щоб бачити світ. Розум для стрибка маленькі лапки і чорні лискучі очиці, щоб зиркати на світ. Розум для стрибка у них є, але тригонометрії їм не збагнути (М.Прокопович, перекл. Д.Джойса). Надзвичайна сила його уяви абстрактне обернула на конкретне. В алхімії його мозку тригонометрія, математика і вся галузь знання, яку вони обіймали, перетворилася в яскравий краєвид. Він бачив зелене листя й лісові прогалини, то залиті ніжним сяйвом, то пронизані золотистим промінням. Далі все повивала пурпурова мла, а за цією пурпуровою млою, він знав, криється чарівне невідоме, приваблива романтика. Це п’янило його, як вино (Марія Рябова, перекл. Д.Лондона)].
Обговорення статті
Христолюбивый – христолюбний, христолюбивий:
христолюбивое воинство – христолюбиве воїнство.
[На лівому боці Альти з-поза зелених верб виглядає невеличка біленька церква; збудували її своїм коштом христолюбиві міщани міста П<ереяслава> саме над тим камяним стовпом, що відзначав місце смерти неповинного Бориса (Т.Шевченко). Болгари в останню війну так само дізнались реально про Росію тоді, як сама Росія, себто російське христолюбиве воїнство завітало в Болгарію, і побачили, які росіяни завели там свої порядки (І.Нечуй-Левицький). Зліва,  коло  колони,  перед великим образом припала до кам’яних плит Марія, її ридання, уривні і різкі, торкають інших матерів христолюбних воїнів (У.Самчук). — Піднявся я воскресити вмерле мандроване рицарство, і ось уже відколи, то спотикаючись, то падаючи, то точачись, то знов устаючи, я здійснюю свій задум, де тільки можу: запомагаю вдови, захищаю дівиці, опікуюсь мужніми жонами, сиротами й недолітками, що є натуральним і неодмінним обов’язком мандрованих рицарів. За ті мої численні доблесті й христолюбиві подвиги прославлено вже мене друком між усіма, чи майже всіма, націями світу (М.Лукаш, перекл. М.Сервантеса)].
Обговорення статті
Читать
1) читати, зачитувати;
2) (
излагать, преподавать) викладати, читати:
приговор читался пять часов – присуд читано п’ять годин;
читать в университете физику – викладати в університеті фізику;
читать в чьей душе, в чьём сердце – читати в чиїй душі, в чиєму серці;
читать громко вслух – читати голосно, вголос;
читать лекцию – читати лекцію.
[Вдень тут водять дітей з м’ячами та обручами, дихають свіжим повітрям стомлені урядовці і студенти читають у холодку мудрі книжки. Ввечері це обітована земля любові для покоївок, військових, юнаків та всіх тих, що не усвідомили ще переваг кімнатного кохання і його вигод (В.Підмогильний). Наша школа прищеплює дітям ненависть до читання взагалі, а особливо до читання української класики. Як це вдається — секрет, але діти, які ідуть до школи і хочуть навчитися читати, вийшовши зі школи, припиняють читати взагалі (брати Капранови). Сьогодні нарікають на те, що українці, мовляв, «розучилися читати». Але чи так вони вже й вміли? Не в останню чергу славнозвісна радянська «культура читання» ґрунтувалася на тому, що в тій країні більше особливо нічим було зайнятися. Книжка була дешевою та доступною, а інші життєві блага — в колосальному дефіциті. Книжка, по суті, заміняла життя, яке для абсолютної більшості радянських громадян складалося з монотонних щоденних ритуалів, такої собі «тюрми поліпшеного типу». Залишалося читати, жити позиченим життям. Із розпадом радянської системи відкрилося безліч інших можливостей, раніше недоступних, і відповідно, відсіявся отой «читач мимоволі» (О.Забужко). — Мене вчили: не читай усіх книжок, а читай тільки кращих. Читати треба тільки те, що вже оправдалося, що вже три покоління читає і тим тішиться. А не тільки щоб бути в курсі справи, що там вчора видрукували (Любомир Гузар). Коли звідкись утікають українці, книги — це остання річ. Ніколи не чув, щоб у нас книги рятували. Так, засновувалися університети, в еміграції — теж. Але це така есенційна річ — читати. І читати — то остання наша справа (Ю.Андрухович). Стендаль, який помер 1842 року, вважав, що його читатимуть лише у 1934-му. Він міг би докинути одне-два століття. Письменнику навіть не спало на думку засумніватися, чи тоді хтось іще вмітиме читати (А.Рєпа, перекл. Філіпа Солерса). Уміти читати — це жити в безупинному розшифруванні світу, історії та власного існування. Вміння читати — це свобода (А.Рєпа, перекл. Філіпа Солерса). — Я не знаю, звідки в нашої доньки такий характер. Думаю, від того, що вона читає багато. І нас попереджали про це черниці. А мій батько, царство йому небесне, казав: у той день, коли жінки навчаться читати й писати, світ стане з ніг на голову (В.Шовкун, перекл. К.Р.Сафона). — Але ж ти читаєш, ти сам визнав, — перейшов він до наступу. — Коли ж ти читаєш? — Ну, між запоями. Коли вже не в змозі встати, завжди читаю (Марія Чайковська, перекл. Кена Бруена). Будь-хто, хто надто багато читає і надто мало користується своїми мізками, набуває кепської звички багато думати і нічого не робити (А.Айнштайн). Люди перестають мислити, коли перестають читати (Д.Дідро). Читаймо, бо деградуємо].
Обговорення статті
Этнический – етнічний:
этничная общность – етнічна спільнота.
[За гостей одразу взялася господиня вечора — чорнява літня пані Марія з гарячим поглядом; вона була одягнута в етнічний урочистий стрій: у білу вишиту сорочку з великим червоним намистом, оперезана широким поясом (А.Дністровий). «Цікаво, яке справжнє прізвище цього ідіота», – чомусь подумав я. «I’m Влад. Влад Роґожин. Я етнічний москаль, себто глитай або ж павук. Алезауваж: роблю україномовну газету і пишу українські вірші», — з’явилося під останнім куплетом. — Та подавись ти своїми віршами! — вигукнув я. — І віддай пляшку, скотино! (Ю.Іздрик). Чи виконав її (роль) етнічний росіянин Микола Амосов, який, хоча й сам не вивчив української мови, завжди повторював, щоУкраїна більше ніколи не буде у складі Росії, який був свідомим громадянином незалежної України і в усіх своїх публічних виступах підкреслював цю свою позицію? (Є.Кононенко). … відповісти на ключове запитання історії Східної Європи про етнічну належність мешканців княжого Києва та Південної Русі-України X — XIII століть. Вони були тією ж мірою українцями, як тогочасні мешканці Гнєзна, Парижа та лондона були відповідно поляками, французами й англійцями (Л.Залізняк). Місто вивозилося на схід цілими ешелонами. Додаю сюди також фашистівську окупацію, наслідком якої стало тотальне «очищення» міста від одного з найважливіших етнічних складників — юдейського. Замість тонких і артистичних, замріяно-глибоких меланхолійних послідовників хасидизму по війні наїхало безліч нормальних радянізованих «євреїв» — уже російськомовних, уже уніфікованих, уже таких, що стидалися й цуралися самого свого «єврейства» (Ю.Андрухович). Віки мовчать. Душа не б’є на сполох. Порожніх слів намножилась лушпа. І тільки час від часу археолог якесь віконце в правду прокопа. Наука вглиб, і праця титанічна. Загадка, не розгадана здавен, — чи це була експансія етнічна, чи це союз споріднених племен? (Л.Костенко). Для мене особисто УПА — це святе, і, як на мене, для кожного, незалежно від його етнічного походження, хто має в душі бодай щось українське, УПА – це святе (М.Фішбейн)].
Обговорення статті

- Російсько-український словник 1930р. (О. Ізюмов) Вгору

Мария – Марі́я, -і́ї.

- Російсько-український словник сталих виразів 1959р. (І. О. Вирган, М. М. Пилинська) Вгору

Вид
• Будем иметь в виду
– маймо на оці (на увазі).
• Быть на виду у кого
– бути перед очима (застар. перед віччю) в кого; бути в оці (застар. в очу) в кого; (іноді) бути на очах у кого. [Вона в мене і перед очима і на думці… Квітка-Основ’яненко.]
• Быть на виду у кого
(перен.) – бути в (на) оці (перед очима, застар. в очу, перед віччю) в кого; привертати до себе чию увагу; (з відтінком симпатії) мати прихильне око в кого.
• В виде милости
– як ласка (за ласку).
• В виде наказания
– за кару. [Кілька годин пересидів за кару… Ковалів.]
• В виде опыта
– як (с)проба (як (с)пробу, на (с)пробу, за (с)пробу). [Зробив на пробу, що з того вийде. Сл. Ум.]
• В виде процента
– як процент.
• В виде чего (в качестве чего)
– [Як] за що; як що; (у формі чого) у вигляді чого; на взір (на зразок) чого.
• В виду благоприятной весны, дождливого лета…
– уважаючи (зважаючи, з огляду) на погідну (погожу, сприятливу) весну, на дощове (дощовите, дощувате, дощливе, мочливе) літо…
• В виду изложенного; в виду выше изложенного
(канц.) – через це (через те); тому; з огляду на зазначене; зважаючи на це (на сказане); зважаючи (з огляду) на викладене вище.
• В виду многочисленности чего
– зважаючи на (беручи до уваги) велике число (численність) чого.
• В виду отсутствия (денег, материалов…)
– за браком (грошей, матеріалів…); через брак (грошей, матеріалів…); бо (через те, що) нема (грошей, матеріалів…).
• В виду того, что…
– через те, що…; зважаючи (уважаючи) на те, що…; з огляду на те, що…
• В виду чего
– через що (через це); уважаючи (зважаючи) на що (на це); з огляду нащо; тому (тим) що…; маючи на увазі, що…; задля чого.
• В виду чего-либо
– (за)для чого; маючи на увазі щось; з метою; для того, щоб…
• В жидком, твёрдом виде
– рідкий, твердий (рідким, твердим); у рідкому, твердому стані.
• Видавший виды
– обметаний; бувалий, бувалець; бита голова; битий жак. [Не питай старого, а питай бувалого. Номис.]
• Виды на урожай, на будущее
– сподіванки (вигляди, види, перспективи) на [добрий] урожай, на майбутнє.
• Видал виды
– [Всячини] надивився; [багато] перебачив; бував у бувальцях (у буваличах); (образн.) був на коні і під конем; був на покутті й під покуттям; бував за столом і під столом; не з одної печі хліб їв; переїв усякого хліба; наївся всіх хлібів; не з одного колодязя воду пив; перейшов крізь сито й решето. [Одразу видно, що вони бували в бувальцях. Яновський. Видно, що він був на коні і під конем. Тобілевич.]
• Вид на жительство
– свідоцтво на проживання; паспорт.
• Видом не видано
– зроду не видано (не бачено, не чувано); видом [ніколи] не видано.
• Видом не видать
– видом не видати; зазором не видати; і зазору (і зазором) немає. [Ані слихом слихати, ані видом видати. Номис. Ге-ге! та його тут і зазором нема! Сл. Гр.]
• В каком виде
– у якому вигляді (у якій постаті); яким (прийти, з’явитися…).
• В лучшем виде (будет сделано, дано, представлено)
(разг.) – у найкращому вигляді (світлі); якнайкраще; як належить (як годиться).
• В неприглядном виде
– у непоказному виді (вигляді); у непривабливому світлі.
• В нетрезвом (пьяном) виде
– нетверезий (нетверезим бувши); напідпитку [бувши]; під чаркою [бувши]; з п’яних очей; по-п’яному (поп’яну); п’яним бувши; під п’яну руч. [Аж він, голубе сизий, забравсь під п’яну руч до дівчат та й жирує з ними. Сл. Гр.]
• В нетронутом виде
– у незайманому вигляді; незайманий (-на, -не); незайманим (-ною).
• Внешний вид, внешность
– зовнішній (зверхній) вигляд, зовнішність; урода. [Його зверхній вигляд цілком непоказний… Франко.]
• В свободном виде
(спец.) – у вільному стані (траплятися, подибуватися).
• В связанном виде
(хим.) – у сполуках.
• Все виды (наказания, поощрения…)
– усі, які є (кари, заохочення…).
• Всех видов (помощь)
– усяка (допомога); усякого вигляду (виду) (допомога); яка тільки є (допомога).
• В скомканном виде
– жужмом (жмаком); зібганий (-на, -не); зібганим (-ною). [Так жужмом і поклав одежу, не хоче гаразд згорнути. Сл. Гр.]
• В таком виде представлять, представить дело себе
– так уявляти, уявити собі справу; так виставляти, виставити справу.
• В трезвом виде
– по-тверезому; тверезим бувши.
• Делать, сделать вид, что…
– удавати, удати, що… (ніби…); робити, зробити вигляд, що… (ніби…).
• Для вида
– про [людське] око (про [людські] очі); для (ради) годиться; (іноді) для призору. [Хоч би про людське око упадали за мною! Дольд-Михайлик. Бачу, не сердиться, а гнівається для годиться. Стельмах. Там і масла того поклала в кашу — для призору. Сл. Гр.]
• Из корыстных видов
– (за)для корисливої мети (з корисливою метою).
• Имелось в виду
– була думка; малося [на увазі, на думці].
• Иметь в виду кого, что-либо
– мати на думці, мати на оці, на приміті (застар. в очу) кого, що; важити на кого, на що; уважати на кого, на що; оглядатися на кого, на що; не забувати про кого, про що. [А щодо кандидата, то вони свого на думці мають, а ми — свого. Головко. Передовики лядської політики мали в очу саме панство. П. Куліш. Уважай, що говориш… Кобилянська.]
• Иметь вид кого, чего-либо, представляться в виде кого, чего
– мати вигляд (подобу) кого, чого; виглядати (показуватися, видаватися) як (немов…) хто, як що, ким, чим. [А як воно виглядає? Та виглядає, як наш дуб… Прус.]
• Иметь вид на кого
– важити (бити, цілити) на кого; мати [певні] наміри (заміри) на кого; рахувати (розраховувати, сподіватися) на кого; (образн.) накидати оком на кого. [Татарине, татарине! На віщо ж ти важиш: чи на мою ясненьку зброю, чи на мого коня вороного, чи на мене, козака молодого? ЗОЮР.]
• Иметь здоровый вид
– мати здоровий вигляд; виглядати здоровим (як здоровий).
• Иметь свои виды
– мати свої наміри (заміри, задуми, плани); важити на що.
• Имею (имеет…) в виду лечиться, отдыхать
– маю (має…) на увазі (на думці, на мислі) лікуватися, відпочивати; є думка лікуватися, відпочивати.
• Имея в виду что…
– маючи на думці (на увазі, на мислі, на оці) що…; уважаючи (зважаючи) на те, що…; з огляду на те, що…
• Каков на вид
– який на вигляд (на взір, на позір), як виглядає.
• Кого вы имеете в виду?
– на кого ви думаєте?; кого ви маєте на думці (на мислі, на оці, на увазі)?
• На вид, по виду, с виду
– на вигляд (на погляд, на око, на взір, на позір); з вигляду (з погляду, з виду, з лиця); зовні; назверх. [І що ж то за хороша з лиця була. Вовчок. Зовні Марія була зовсім спокійна. Смолич.]
• На виду у всех
– перед очима (на очах) у всіх; (публічно) прилюдно (привселюдно, іноді при(все)народно). [Скажи, Йване, привселюдно, ти з доброї волі писався? М. Куліш.]
• Не будем упускать из виду
– не спускаймо з ока (з уваги); не випускаймо з уваги.
• Не имея вас в виду
– не маючи вас на думці (на оці, на увазі); (іноді образн.) не в вашу міру міряючи.
• Не подавать, не подать, не показывать, не показать вида (виду)
– взнаки не давати, не дати (не подавати, не подати, не даватися, не датися); не подавати, не подати знаку; не виявляти; (зрідка) не даючися на знак. [Проте Орися й знаку не подала. Головко. Мати не виявляє, що про це вже зна… З нар. уст.]
• Никаких видов на успех, на выздоровление…
– жодних виглядів (перспектив) на успіх, на одужання…
• Ни под каким видом
(разг.) – ні в якім (ні в якому, жодному) разі; жодним способом; жодною ціною (ні за яку ціну); нізащо [в світі].
• Общий вид Киева, Одессы…
(на открытке, на фото) – загальний вигляд Києва, Одеси…; погляд на Київ, на Одесу…
• По виду (знать кого)
– з вигляду (з лиця, з обличчя, з виду) гарний; на вроду (з лиця) гарний (гожий).
• По внешнему виду (по внешности)
– з зовнішнього вигляду (з погляду, на погляд, на взір, на позір); зокола (зовні); назверх; зовнішньою подобою.
• Под видом кого, чего
– у вигляді (під виглядом, в образі, у постаті) кого, чого; ким, чим; начебто (нібито, буцімто) хто, що, видаючи себе за кого, що.
• Показать, подать вид
– дати зрозуміти; дати знати; дати взнаки.
• Поставить на вид кому что
– звернути чию увагу на що; подати кому на увагу що; завважити (зауважити) кому що.
• Потерять, выпустить, упустить из виду что
– спустить (втратити) з уваги (з ока, з очей) що; (розм.) з голови викинути що; забути (занехаяти, занедбати) що.
• При виде кого, чего
– бачивши (побачивши, забачивши) кого, що. [Бачивши їхні муки, серце мені зайшлося болем. Прус. Забачивши бандитів, міліціонер почав стріляти. Прус.]
• Принимать, принять какой-либо вид
– набирати, набрати (набиратися, набратися, прибирати, прибрати) якогось вигляду; брати, узяти на себе лице (лик). [Настя набрала серйозного вигляду. Васильченко.]
• Принять серьёзный вид
(о человеке) – набути серйозного вигляду (про людину). Споважніти [на виду].
• Принимать, принять на себя вид чей
– брати, узяти на себе подобу (постать) чию; брати, узяти на себе образ чий; прибиратися, прибратись у чию постать.
• Скрываться, скрыться из виду
– зникати, зникнути (щезати, щезнути, пропадати, пропасти) з очей (з-перед очей); губитися, загубитися.
• Ставить, поставить кому на вид
– робити, зробити зауваження кому; зауважувати, зауважити кому; подавати, подати на увагу кому.
• Странный на вид
– дивний з погляду; дивного вигляду; дивний на вигляд (на вид).
• У него (неё…) болезненный вид
– він (вона…) має хворобливий (хворовитий) вигляд; (образн. нар.) як хиря.
• Ходить, идти, пойти за кем, не выпуская из виду
– ходити, йти, піти за ким назирцем (назирці, назирком, наглядом, наглядці).
Внешность
• Внешностью, лицом, наружностью
(о человеке) – на обличчя (на вигляд, на взір); на вроду; зовнішністю. [Непоганий на вигляд. Кримський.]
• По внешности, внешне
– на погляд (на огляд, на око, на взір); з погляду; зверху; зовнішньо ((на)зовні). [На взір чоловік середніх літ. Мирний. Зовні Марія була зовсім спокійна. Смолич.]
• Подозрительная внешность
– непевний (підозрілий) вигляд.
Образумиться
• Образумился кто-либо
– прийшов до розуму (до глузду) хто; (іноді) опам’ятався (схаменувся) хто. [Хтось поклав на п’яльці листа і зник, перш ніж Марія Кирилівна встигла опам’ятатися. Гончар, перекл. з Пушкіна.]

- Правописний словник 1929р. (Г. Голоскевич) Вгору

Марі́я, -рі́ї, -рі́єю, -рі́є! Марі́їн, -їна, -їне

- Словарь української мови 1909р. (Б. Грінченко) Вгору

Жидови́н, -на, м. = Жид. Ішла Марія крутим бережком, зостріло її три жидовини. Чуб. ІІІ. 343.
Ли́тра, -ри, ж. Фунтъ. Марія ж, узявши литру мира нардового, правдивого, предорогого, намастила ноги Ісусу. Єв. І. XII. 3.
Собі́р, -бо́ру, м. Соборъ, собраніе. Діва Марія сина родила, сина родила, собір збірала. Чуб. III. 334.
Части́на, -ни, ж. Часть. Марія добру частину вибрала. Єв. Л. X. 42. Частина її серця. Левиц. І. 37. Ум. Части́нка, части́ночка.
Ма́нька, -ки, ж. Ум. оть Марія.
Ма́ня, -ні, ж. Ум. отъ Марія.
Марі́єчка, Марі́йка, -ки, ж. Ум. отъ Марія.
Марі́ка, Марічка, -ки, ж. Ум. отъ Марія.
Марі́я, -рії́, ж. Марія. Чуб. ІІІ. 303. Ум. Марі́єчка. Чуб. V. 262. Марі́йка. Чуб. І. 268. Марі́ка. Федьк. Пов. 8. Марі́чка. Федьк. Пов. 15. Маричка. Гол. ІІ. 362. Ма́ня. Лохв. у. Левч. 186. Ма́нька. Лохв. у. Маню́ся, Ма́ся. Св. Л. 3. Маню́та. Лубен. у. См. Марʼя, Маруси́на, Мару́ся.
Мару́ся, -сі, ж. = Марія. Мет. 105. Ум. Мару́ня. Гол. II. 102. Мару́нька. ВД. Мару́ненька. Гол. ІІ. 89. Мару́сенька. Чуб. ІІІ. 188. Мару́сечка. Гол. II. 114. MB. II. 85. Мару́ська. Лохв. у. Мару́ха. Ном., стр. 286, № 4011. Мару́ша. ВД. Мару́шка. Ном. № 6381. Грин. ІІІ. 63. См. Маруси́на, Марʼя.
Ма́рʼя, -рʼї, ж. = Марія. Чуб. III. 206. Ум. Ма́рʼєчка. Чуб. ІІІ. 218. Марʼю́сенька, Марʼю́сечка. Чуб. ІІІ. 165. Марʼю́хна. Чуб. IV. 67. См. Марусина, Маруся.
Ма́ся, -сі, ж. Ум. отъ Марія. Св. Л. 3.

- Словник української мови 1927-1928рр. (Б. Грінченко, вид. 3-тє, за ред. С. Єфремова, А. Ніковського) Вгору

*Відойма́ти, -ма́ю, -єш, сов. в. відойми́ти, -му, -мені, гл. Отнять, отнимать. Марія така чемна, то вона ту булку ухватила і вкусила вже раз. Але я набив і відоймив. Стефаник.

- Словник українських наукових і народних назв судинних рослин 2004р. (Ю. Кобів) Вгору

Helichrysum arenarium (L.) Moenchцмин піскови́й (Оп); соло́м’янка піскова́ (Мл), цмин (Сл; Чн, Ан, Ln, Шм2, Mj, Ів, MkСТ, ПД, СЛ), цмин піща́ний (Ру); безсмерт (Мн), безсме́ртник(и) (Вх, Ln, Ум, Ду, Ів, Сл, Mk, Ос, Ук, Рм, СбСД, СТ, ПС, СЛ), безсмертник жовтий (СлСЛ), безсмертні цвітки (Ав, ЯнаСД, СТ), бло́шки (Ан, Сл, СбСД, СТ), Богоро́дська трава́ (СбСТ), бородавник (ОсСД), гаря́чка жо́вта (Рг1, Пс, Mj, Ум, Ів), головокру́т (Рг1, Пс, Жл, Мн, Mj, Ум, Ів, Сл), горлянка (КрСД), дереві́й (СбГУ), деревій жовтий (Сл), живу́чик (БкБУ), жман (АнПД), жовтина (АнСД), жовтогаря́чка (Гр), жовтоголовник (Ан, ЯнаСТ), жовту́шка(и) (Рг1, Вл, Пс, Mj, Ум, Ян2, Ів, Сл, СбСД, СТ, ДС), жовтянець (Го1СТ), жовтяни́ця (Ан, Ів, СбСД, ДС), зілля від різачки (ОсВЛ), золототи́сячник (Ан, СбСД, СЛ), золотуха (Ан, ІвСД), зуб (АнВЛ), зубник (Го1СЛ), комарник (LnСТ), конотопці (АнСД), ко́тики (СбСТ), ко́тики жо́вті (Сл, СбВЛ, СЛ), котки (Сл, Ос, СмПЦ, ПС), ла́пки́ котя́чі (Ан, Ів, ОсПД, ВЛ, ПЦ), лапки кошачі (Ан), леванда (Ln, СмСТ), марія (ОсВЛ), могильник (ОсПС), мороз-трава (АнСТ), нечуйвітер (Rs, Mk, Ос, СмПД, ВЛ, ПЦ), овечки польові (АнСД), одмін-зілля (ОсПЦ), підбіл (ОсВЛ), поли́н (СбДС), полинь жовта (АнСД), сварибаба (ОсПД), сва́рка (Ln, Ум, Ів, Сл, Ос, ЯнаСД, СТ), сварли́вець (Рг1, Пс, Mj, Ум, Ду, Ів), сварник (Mk, СмСД), сіно́жать (АнПД), сіре зілля (ОсВЛ), смертельник (ОсВЛ), смішки (MkПД), солом’єнки́ (Гб2ГЦ), соло́мнінка (СбБУ), соломня́к (Жл), солом’яний цвіт (АнСЛ), суха́рики (СбДС), сухий цвіт (ОсСД), суховершки польові (СлСД), сухоцвіт (Ан, ЯнаСТ), сухоцвітки (ОсВЛ), сушениця (СлСД), тмін (Лс2ПЦ), цевдль (АнСЛ), цевнек (КрСД), цинобер (Го1СЛ), цино́брань (Ан, ІвСД), цинь (ОсСТ), цінь (ОсСД), ц(ь)мин жо́втий (Ав, Рг1, Жл, Mj, Ум, Ян2, ІвСД), цминь (АнСТ), цмін (Шм, Ум, Шс2СТ), цмін(ь) жо́втий (Ум, Ів, СлСЛ), цмінь (Ср, Ян4, Сл, Mk, ОсСД, СТ, ПС), череда (OsПЛ), чмель (Рг1, Пс, Ум, Ду), чмер (АнПС), чмин (АнСД, СЛ), чмін(ь) (Ан, Сл, ОсСТ, ПС, СЛ), щовковиця (АнСЛ), я́стрібка (СбПД).
Melampyrum nemorosum L.пере́стріч гайови́й (Вх3, Мл, Сл, Оп); пере́стріч дібро́вний (Ру), перестріч прицвіточник (Вх1, Вх2, Вх6); брат-з-сестро́ю (Жл, Сл, НесСД, ВЛ), бра́тики (Нв, Ум, Ів, Ос, МгСД, ПД, ВЛ, ПЦ, ДС, ЗК), братики жіночі (ОсВЛ), братики чоловічі (ОсВЛ), братик(и)-і-сестричка (ОсСД, ПД), бра́тик-і-сестра́ (МгЗК), братік (Км), брат-і-сестра́ (Вх, Ан, Вх1, Вх6, Ум, Ів, Ук, МгВЛ, ЗК), брат-і-сестриця(-чка) (СлВЛ, ПЦ), бра́тки́ (Ln, Жл, Ум, Ду, Ів, Сл, Ос, Ук, Мг, СбЗАГ), братки лісові (ОсВЛ), браток (Км), брат-та-сестричка (ОсПД), бра́тчики (Нв, Вх, Жл, Вх1, Mj, Сл, Mk, Ос, Мг, ТкаПД, ВЛ, ДС, ГЦ, ЗК), васильки польові (ОсПД), дев’ять братів (MkПД), день-і-ніч (Ln, Го2, МгСТ, ЗК), ді́дики-й-ба́бки (МгЗК), жовтушка (АнСЛ), зиновія (АнСЛ), зябрій (Ан, СмПС, СЛ), іва́н-да-ма́р’я (Чн, Ан, Ln, Пс, МгСТ, СЛ, ГЦ, ЗК), іван-і-марія (Км), іва́н-та-марі́йка (МгЗК), іва́н-т(д)а-марі́я (Hl, Ів, Сл, МгСТ, БУ, ЗК), іван-та-маруся (Ln, ПсСТ), іва́н-та-ма́р’я (Ум, МгЗК), мар’янник (Mk), медунка (ВхДС), мідянка (АнВЛ), пере́стрі́ч (Жл, МгЗК), пе́рстріч (МгЗК), пі́вники (МгЗК), пристрі́тник (МгЗК), при́стріч(ник) (МгЗК), се́стрики (Рг1, Пс, Ду), сестричка(и) (См, МгСД, ЗК), сине́ць (МгЗК), синяґи́ (МгЗК), си́ньчик (МгЗК), си́рутки (МгЗК), шилия́чник (МгЗК), яким-та-ганна (ОсПД).
Rosmarinus officinalis L.розма(й)ри́н ліка́рський (Вх1, Вх6, Мл, Сл, Ру, Оп); розмай лікарський (Вх2), розмари́н спра́вжній (Ру, Оп); марія (ГбЛМ), розма́й (Вх1, Вх6, Mk, Ук, Он, СмДС, БО), розма́й-зі́лля (Ук), розма́йра́н (Mj, Ду, ІвПД), розмайри́н (Вх, Пс, Gs, Вх3, Ум, Ду, MkПД, ДС), розмари́н (Gs, Жл, Гр, Mk, ОсПД, ГЛ, ЛМ), розма́рі́я (Жл, Ум, Гр, Ів), росмарин (Во).
Viola arvensis Murrayфія́лка польова́ (Во); братки́ польові́ (Сл), фіа́лка польова́ (Ру, Оп); братики польові (ОсВЛ), бра́тіки (СалСД), братки (Ян2, СлСД), золотушник (ОсСЛ), іван-та-марія (Сл), мачиха (Вх6), мачоха (Во), полуцвіт (ОсВЛ), ранник (ОсВЛ).
Viola tricolor L.фія́лка трико́лірна, бра́тки́ ди́кі; братки́ триба́рві (Сл), фіа́лка трико́лірна (Ру, Оп), фіялка трибарвиста (Вх1), фіялка трибарвка (Вх2, Вх6), фія́лка триба́рвна (Мл); а́рво(а)чки (МгЗК), арвачки білі (Км), берлади́нка (Вх7ГЦ), брат-з-сестро́ю (Ан, Жл, Ів, Mk, СмСТ, ДС), бра́ти ди́кі (СбПЗ), бра́ти(і)ки (Рг1, Пс, Мн2, Rs, Сл, Mk, Ос, Рм, Мг, СбСД, ПД, ВЛ, ПЦ, ДС, ЗК), бра́тики польові́ (Км, СбВЛ), братики-й-сестрички(а) (СбСД), бра́тики-та-сестри́чки (СбСД), братик-і-сестриця (СлПС), бра́ти(і)к-і-сестри́чка (СбСД, ПС), брат-і-сестра́ (Ум, Ук, Мг, СбСД, ЗК), бра́тка (ГрСД), бра́тки́ (Во, Hz, Рг1, Ср, Вл, Шк, Ln, Пс, Жл, Мн2, Mj, Ум, Ян4, Дб, Ду, Ів, Сл, Mk, Ос, Ук, Он, Рм, Гб2, Мг, Сб, Коб, СваЗАГ), братки городні (Ан, ОсСД, ПД), братко́ (Гр), браток (MjПД), бра́т-(та-)сестра́ (Ум, Ів, Сл, См), бра́тчики (Шк, Ум, Ос, Бк, Гу, См, Гб, Сб, КобСТ, ПД, ВЛ, ПЗ, ДС, БУ), бра́тчики ди́кі (СбДС), братчики польові (Км), бра́тчик-і-сестри́чка (Вх, Вх1ДС), василечки (GsГЛ), васильок (GsГЦ), волосник (АнСЛ), вучканки́ жо́вті (СбЗК), гла́зки аню́тині (Ln, Сл, Лс2, Рм, Мг, СбСД, СТ, ВЛ, ПЦ, ПС, СЛ), глистник (АнПС), дзвіночки (Км), дзво́ники (СбПД), за́йчики (Гб2ГЦ), заморник (Км), зановать (АнПД), зашорник (АнПС), зіновать (СмПД), зірочки (Ан, Кр, СлСД), зозу́льки (Вл, Ду, См, МгСД, ЗК), і́боля (МгЗК), іван-да-марія (Ln, ОсСД, СТ, СЛ), іва́н-да-ма́р’я (Ав, Рг1, Ан, Пс, Кр, Шм, Мг, СбСД, СЛ, ЗК), іван-(і-)марія (Ян4, ОсПД, СТ), іван-і-мар’я (Ср, Рм, СбСТ, ПЦ, ПЗ, ДС), іва́н-ма́р’я (СбПД), іва́н-та(й)-марі́я (Мн, Ів, Сб, КобСД, ГЦ), іва́н-та-ма́р’я (Ум, Ян2, Мг, СбСД, ВЛ, ЗК), каманиця триколірна (Км), комани́ця (Нв, СмСД, ЛМ), ма́ржєче зі́ллє (Вх7, МгГЦ, ЗК), маржини (Вх7ГЦ), марія (Ан), маслюк (Tl), ма́ти-ма́чуха (МгЗК), мать-і-ма́чуха (МгЗК), ма́чу(о)ха (Мг, СбПД, ЗК), метлячки (Км), моти́лики (Гб2ГЦ), мотилки́ (МгЗК), олекса-й-марія (Км), олексій-та-марія (СлСТ), олія (АнПД), о́чко (МгГЦ), о́чко воло́ве (МгГЦ), полуквітки (Сл), полу́цві́т (Ав, Рг1, Ln, Пс, Жл, Ум, Ду, Ів, Сл, MkСД, СТ, ПД), полу́цвітки (Ан, Ду, Ів, Сл, ОсСД, ПД), пору́шка (Вх7ДС), пузирятник (АнПС), самукишка (Км), середки́ (КобГЦ), сестри́чки(а) (Вх, Мн, Вх3, Вх6, См, МгПД, ВЛ, ЗК), сирі́тка (ОнБО), си́рітки́ (Вх7, МгЗК), си́роти (СбБУ), сліпота́ ку́ряча (РмПЦ), сльо́зки (СбПС), соба́чки (СбСЛ), сокирки́ (Ан, СбСТ, ПС), топірці́ (СбДС), топі́рчики (Шх, Гб2ГЦ), три брат(к)и́ (Мг, СбЗК), тройцві́т (См, СбСТ, ВЛ), фіа́лка (Мг, СбСД, ГЦ, ЗК), фіа́лка багатоко́лірна (СбСД), фіа́лка польова́ (СбПД), фіа́лки трицві́тні (СбСТ), фія́лка (Ос, Мг, СбСД, ПД, ДС, ЗК), фіялка полева (Км), хвіа́лка (СбСД), цапки́ (СбЗК), череви́чки (Ос, СбСД, ПД), череви́чки зозу́л(ьч)ині (Ан, Ів, Сл, Mk, Ос, СбСД, ВЛ, ПД, ПС, ЗК), чо́біт удо́дів (Рг1, Ум, Ду), чорнобри́вці (МгЗК), чорну́шки (МгЗК).

- Вебсловник жіночих назв української мови 2022р. (Олена Синчак) Вгору

аеророзві́дниця, аеророзві́дниць; ч. аеророзві́дник
та, хто займається розвідкою повітряним шляхом. [Його кохана поруч – медик-госпітальєр та аеророзвідниця. (Репортер, 2018). Марія Берлінська – аеророзвідниця, учасниця АТО і засновниця Центру підтримки аеророзвідки. («Невидимий батальйон: Участь жінок у військових діях в АТО» (соціологічне дослідження), К., 2016, c. 51).]
див.: розві́дниця
Словотворчість незалежної України. 2012-2016: Словник / Уклад. А. Нелюба, X., 2017, с. 13.
акціоні́стка, акціоні́сток; ч. акціоні́ст
мисткиня дії, жесту, яка розіграє виставу або акцію. [Російська художниця та акціоністка Катрін Ненашева розповіла, як її затримали та катували в Україні на території, окупованій «ДНР». (unian.ua, 27.06.2018). На користь переселенців: акціоністка з Криму 4 дні проживе на плоту біля Річпорту без своєї їжі. (novynarnia.com, 12.08.2016). Марія Куликовська, художниця й акціоністка. (Радіо Свобода, 20.06.2015).]
див.: перформати́стка
анархі́стка, анархі́сток; ч. анархі́ст
1. прибічниця анархізму. [Чи ненайпомітніша постать – анархістка Марія Никифорова або «Маруся», під іменем якої вона залишилася у пам’яті народу, і насамперед єлисаветградців. (Володимир Поліщук «Зроблено в Єлисаветграді», 2014). А свавільна анархістка Маруся Нікіфорова? (День, 2009). До інших гілок відносились революціонерки – нігілістки, соціал-демократки, анархістки, члени політичних партій. (Людмила Смоляр «Минуле заради майбутнього», 1998). Трапилася йому на очі також брошура анархістки Емми Голдман про вади шлюбу. (Всесвіт, №10, 1978). Ця молода жінка, здається, філософська анархістка, але ми допоможемо їй стати на правильний шлях. (Джон Дос Пассос «Роман-кінохроніка ХХ століття», пер. Василь Мисик, 1932). В політиці переконана республіканка, мало не анархістка. (Володимир Винниченко «Записки Кирпатого Мефістофеля», 1917).]
2. та, хто нехтує встановленими правилами чи домовленостями. [Ні, але ми приобіцяли мамі, а я не думаю бути анархісткою, як ти! (Софія Яблонська «Книга про батька», 1967).]
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021.
Куньч З. Й. Універсальний словник української мови, Тернопіль, 2007, с. 28.
Словник української мови: в 11 томах, Т. 1, 1970, с. 43.
апара́тниця, апара́тниць; ч. апара́тник
1. робітниця, яка стежить за роботою апаратів. [На своїх робочих місцях працюють апаратниця Ганна Килипник та старший майстер Іван Власенко. (Версії, 2017). Наприклад, пенсіонерка Марія Ланчут, яка кілька десятків років пропрацювала апаратницею на місцевій «Сірці», схильна бачити у ньому поганий знак. (Високий замок, 2002). Апаратник виробництва хлорвінілу О. Федянин і апаратниця заводу побутової хімії і товарів народного споживання Л. Тарнавська розповіли про свої перші кроки в трудових колективах, враження від роботи, поділились проблемами, а також щиро подякували своїм старшим колегам за організований вечір. (Калуський хімік, 1990). Андріан — старша апаратниця об’єднання «Азот». (Всесвіт, №5, 1977).]
2. та, хто працює в апараті якоїсь політичної партії чи якогось органу державної влади. [Разом із прем’єром прийшли міністр юстиції Денис Малюська, міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель, його заступник Володимир Головатенко й апаратниця Гончарука Тетяна Коврига. (Український тиждень, 2019). Апаратниця Яценюка (Корреспондент.net, 03.12.2014).]
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021.
Куньч З. Й. Універсальний словник української мови, Тернопіль, 2007, с. 35.
Словник української мови: в 11 томах, Т. 1, 1970, с. 53.
апо́столка, апо́столок; ч. апо́стол
1. посланниця, яка проповідує вчення Ісуса Христа. [Євангелія представляють її [Марію Магдалину] у набагато важливішій ролі: вона перший свідок Христового Воскресіння, вона – «апостолка апостолів», та, що перша їм звістила їхнє завдання проповідувати Воскреслого Христа по цілому світу. (Високий замок, 2006).]
// образн. проповідниця. [Я уявила собі, що вона в тому самому місті, що й я, спить, поклавши торбу біля ліжка, оточена німбом свого волосся. Апостолка, Александра Справедлива. (Ольга Токарчук «Бігуни», пер. Остап Сливинський, 2013).]
// перен. посланниця. [Ендеки дуже люблять писати й говорити про се, що Польща то буцім тая апостолка в поширенню і зміцненню правдивої думки Христової <…>. (Громадська думка, 25.01.1920).]
2. перен. визначна послідовниця і проповідниця якогось учення, ідеї та ін. [Папа Франциск: «Марія Магдалина — апостолка нової і прекрасної надії». (synod.ugcc.ua, 23.07.2020). Св. Фаустина Ковальська відома сьогодні в цілому світі, як апостолка Божого Милосердя. (saintjosaphat.org, 26.04.2019). <…> сестра Марта Вєцка, апостолка єдності, котра віддала своє життя за ближнього. (Радіо Ватикан, 27.01.2012).]
арабі́стка, арабі́сток; ч. арабі́ст
1. фахівчиня в арабістики. [Ксенія Свєтлова – журналістка, арабістка, екс-депутатка Кнесету <…>. (espreso.tv, 15.05.2021). <…> батько Джон Ерпенбек – знаний фізик, філософ і письменник, мати Доріс Кіліас – арабістка й перекладачка з арабської. (molbuk.ua, 03.03.2016). – Тут тільки те правда, що я перекладачка, арабістка <...>. (Андрій Дмитрук «Секрет абата Монтессюї», пер. Анатолій Гатненко, 1987).]
2. студентка, яка вивчає арабістику. [Студентка-арабістка Марія Чорна здобула третє місце у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі східних мов. (philology.lnu.edu.ua, 17.04.2021).]
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021.
арти́стка, арти́сток; ч. арти́ст
1. та, хто публічно виконує твори мистецтва (акторка, музикантка, співачка та ін.). [Артистка закрила очі, піднявши голову до неба. (Версії, 2019). 17 жовтня 1978 Великої слави і пошани заслуговує інша дочка українського народу – славетна артистка й патріотка України Марія Заньковецька. (Микола Василенко «Курай для пожежі», 2007). Тбілісці шалено аплодували артистці і в ролі Івги Цвіркунки з оперети «Чорноморці», де вона виконує пісню «Плавай, плавай, лебедонько». (Мистецтво, 1961). Запрохано було артиста імператорського театру українця Алчевського і артистку Южину, але через умови з театром виїхати вони не можуть, як не можуть виїхати по тій же причині і артисти-українці опери Зімина <…>. (Рада, №30, 08.02.1911).]
// заслу́жена арти́стка – почесне звання, яким відзначають талановитих виконавиць у музиці, кіно, театрі чи цирку або на телебаченні за високу виконавську майстерність і створення високохудожніх образів. [Звання Заслужена артистка України присвоєно концертмейстерові Анні Поліщук. (operetta.com.ua, 10.11.2020).]
// наро́дна арти́стка – почесне звання, яким відзначають артистку, яка працює у своїй галузі не менше десяти років, має високі трудові досягнення і професійну майстерність. [Триватиме фестиваль до 14 січня. 9 січня о 15:00 год – колядуємо разом з народною артисткою України, легендарною Ніною Матвієнко на Вічевому майдані. (Версії, 2019).]
2. та, хто досягла майстерності в якійсь галузі. [Ви вроджена артистка, – говорила раз по раз, стискаючи щиро її руку, – і я дуже щаслива, що ви опинилися між нами. (Ольга Кобилянська «Valse melancolique», 1897).]
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021.
Куньч З. Й. Універсальний словник української мови, Тернопіль, 2007, с. 39.
Словник української мови: в 11 томах, Т. 1, 1970, с. 63.
Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов.)
Російсько-український словник ділової мови 1930р. (М. Дорошенко, М. Станиславський, В. Страшкевич.)
Російсько-український словник 1930р. (О. Ізюмов.)
Правописний словник 1929р. (Г. Голоскевич.)
Словарь української мови 1909р. (Б. Грінченко.)
Словарь росийсько-український 1893–1898рр. (М.Уманець, А.Спілка.)
артрозві́дниця, артрозві́дниць; ч. артрозві́дник
військовослужбовиця артилерійської розвідки. [Згодом своє вокальне мистецтво продемонструвала красуня-артрозвідниця Вікторія Гавриленко, яка виконала пісню «Цей край, де я родилась і живу». (portal.lviv.ua, 19.08.2016). Саме під час напружених боїв у районі Махачкали одржала своє бойове хрещення молода артрозвідниця Марія Кудряшова. (Нове життя, №72, 1974).]
Словотворчість незалежної України. 2012-2016: Словник / Уклад. А. Нелюба, X., 2017, с. 34.
археологи́ня, археологи́нь; ч. архео́лог
фахівчиня з археології. [«Тож це буде великий навчальний та науковий центр», – пояснює одна з ініціаторок проекту створення парку, археологиня Наталя Войцещук. (Високий замок, 2019). Після передачі, знахідку одразу оглянула археологиня й краєзнавиця Марія Вуянко. (Фіртка, 2018). Американська археологиня [Анджела Міколь] досліджує деталізовані супутникові знімки поверхні Землі, завдяки цьому інноваційному способу в археології їй вдалось зробити кілька гучних наукових відкриттів. (umma.ua, 22.08.2013).]
ловотворчість незалежної України. 2012-2016: Словник / Уклад. А. Нелюба, X., 2017, с. 35.
астрона́втка, астрона́вток; ч. астрона́вт
фахівчиня з астронавтики; космонавтка. [Американо-українська астронавтка полетіла в складі екіпажу (з семи астронавтів) «Індевор». (Україна молода, 2019). Американська астронавтка [Шенон Лусид] навчатиме дітей англійської. (Урядовий кур’єр, 26.02.2016). Італійська астронавтка [Саманта Крістофоретті] візьме з собою у космос кавоварку (5 канал, 21.11.2014). Астронавтка [Ван Янпін] прочитала лекцію з космосу. (BBC, 20.06.2013). У Новому Яричеві, де живуть двоюрідні брат Михайло і сестра Марія, астронавтку вітали хлібом-сіллю, державним гімном. (Високий замок, 2008). Через ласку Божу, я повірила, що все можливе – навіть стати астронавткою. (Вісті Комбатанта, 1998). До всього цього астронавтка звикла досить швидко, от тільки ніяк не могла звикнути до цифри на календарі – 11 200 рік. (Василь Бережний «Сонячна сага», 1975).]
див.: космона́втка
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021.
АТО́шниця, АТО́шниць; ч. АТО́шник
учасниця АТО. [На Західній Україні починається «битва патріотичних сил». Її викликала, як не дивно, Маруся Звіробій – колишня атошниця, яка йде в Раду від партії Порошенка «Європейська солідарність». (bbc-ccnn.com, 02.02.2021). Чому вінницька АТОшниця Марія Вітер народжувала доньку в Америці. (33kanal.com, 03.01.2019). «Пригоди» Яценюка в Чечні: знаменита АТОшниця висловилася про причини появи путінського фейку. (Апостроф, 20.05.2017).]
бадмінтоні́стка, бадмінтоні́сток; ч. бадмінтоні́ст
гравчиня у бадмінтон. [29-річна бадмінтоністка з Дніпра Марія Улітіна боротиметься за медалі на Олімпіаді у Токіо 25 липня. (Суспільне, 24.07.2021). Українська бадмінтоністка Крістіна Джангобекова виборола срібну медаль на турнірі Victor Croatian International 2019. (ubf.com.ua, 2019). Бадмінтоністка Лариса Грига програла і другий матч у групі – німкені Юліані Шенк (0:2) – і їде додому. (Україна молода, 2012).]
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021.
Куньч З. Й. Універсальний словник української мови, Тернопіль, 2007, с. 50.
Словник української мови: в 11 томах, Т. 11, 1980, с. 668.
байда́рниця, байда́рниць; ч. байда́рник
спортсменка, яка бере участь у змаганнях на байдарках. [Байдарниця Анастасія Долгова увійшла до складу олімпійської збірної Росії з веслування. (Крим. Реалії, 23.07.2021). Колишня українська байдарниця Інна Осипенко-Радомська, яка з 2014 року виступає за Азербайджан, відмовилася проходити допінг-тест. (gordonua.com, 30.08.2018). Байдарниця з Полтавщини Марія Кічасова готується до змагань в Обухові. (obukhiv.info, 0.06.2015). Байдарниця Інна Осипенко-Радомська виборола перше срібло для України на Олімпіаді в Лондоні. (ua.interfax.com.ua, 09.08.2012). Найкращою спортсменкою 2010 року за версією НОК стала байдарниця. (ukranews.com, 27.12.2010).]
див.: байда́рочниця, байдарка́рка
Російсько-український словник за ред. В. В. Жайворонка, К., 2003.
біо́графка, біо́графок; ч. біо́граф
авторка чиєїсь біографії. [Як пише у своїй новій книзі біографка «короля» Саллі Годель, Елвіс Преслі, який помер в серпні 1977 року, не був наркоманом. (Суспільне, 02.08.2021). Леді Колін Кемпбелл, королівська експертка і біографка, вирішила прояснити ситуацію щодо звинувачень принца Гаррі і Меган Маркл деяких членів королівської родини у расизмі. (5.ua, 02.04.2021). Лідія Марія Коська (Lidia Maria Kośka) – видавчиня творів і біографка Станіслава Єжи Леца. (Збруч, 20.03.2019).]
благоді́йниця, благоді́йниць; ч. благоді́йник
1. та, хто надає комусь допомогу, підтримку та ін. [Благодійниця з Києва подарувала багатодітній родині переселенців з Прикарпаття будинок. (pravda.if.ua). А ще – совісно покидати цей світ, не виконавши єдиного прохання моєї доброї благодійниці – пані Лізи, старої учительки. (Ярослава Людкевич-Сітко «Вони», 1990). – Але... – трохи запнувся Борецький, – чи здійметься в нас рука суворо карати єдиного сина нашої благодійниці, нашої вельмишановної фундаторки? (Зінаїда Тулуб «Людолови», Т. 1, 1935). – Пані, благодійнице моя! (Михайло Старицький «Кармелюк», 1903).]
2. та, хто займається благодійністю. [Тернополянка Марія Вонс – довголітня благодійниця тернопільського «Карітасу». (zz.te.ua, 12.02.2019). Великою благодійницею була графиня Браницька з Білої Церкви, яка встановила орган. (Жінка, 2009, №11).]
див.: доброді́йниця, доброчи́нниця
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021.
Куньч З. Й. Універсальний словник української мови, Тернопіль, 2007, с. 80.
Словник української мови: в 11 томах, Т. 1, 1970, с. 192.
Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов.)
бригади́рка, бригади́рок; ч. бригади́р
керівниця виробничої бригади. [«У всіх святкові та вихідні для відпочинку, а ми працюємо», – зауважує бригадирка Марія Юрчук. (tva.ua, 17.05.2021). Як розповіла Суспільному бригадирка команди Ольга Толстова, дерева саджають навесні, восени та у дощову погоду. (Суспільне, 14.04.2021). Бригадирка слюсарів ДОГРМ та С ПрАТ «Кременчукгаз» Людмила Браславець вважає, що секретом молодості є постійний рух і улюблені квіти. (kgaz.com.ua, 12.03.2021). Бригадирка. Таких, як вона зазвичай називають «жінка-вогонь». Катерина Ткаченко – «асфальтоукладчица» і 2010 про неї дізналася вся країна. (СТБ: Вікна-новини, 08.03.2019).]
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021 – розм.
Куньч З. Й. Універсальний словник української мови, Тернопіль, 2007, с. 92 – розм.
Словник української мови: в 11 томах, Т. 1, 1970, с. 234 – розм.
валеологи́ня, валеологи́нь; ч. валео́лог
фахівчиня з валеології. [Корисний замінник енергетичних напоїв на основі трав створила валеологиня Марія Пахолок з Прикарпаття. (zt.strichka.com, 03.06.2021). Н. Страхова, валеологиня, астротрихологиня. (zpu.kr.ua, 02.01.2018).]
волонте́рка, волонте́рок; ч. волонте́р
1. та, хто добровільно і безоплатно займається якоюсь справою, допомагаючи іншим. [«English speaking club» з волонтеркою Корпусу миру Крісті Тейлор на тему: «Толерантності – бути, а не робити вигляд». (GALNET, 2019). Волонтери не лише третє літо поспіль організовують табори, а й сподіваються створити Східну Пластову оселю Третє літо поспіль організують табори за пластовою методою дві харківські волонтерки – Олена Шержукова та Ірина Маркевич. (День, 2017).]
2. та, хто йде на військову службу за власним бажанням. [Яна Червона – історія загиблої волонтерки та кулеметниці. (BBC, 03.04.2019). Але для мене жінка 2018 року – волонтерка Марія Берлінська, інші жінки, які воюють чи, на жаль, загинули на передку, ті, хто волонтерить і рятує життя. (Репортер, 2018). Тому ніскільки не дивно було почути з трибуни Верховної Ради гнівні слова колишньої фронтової волонтерки Тетяни Ричкової про Н. Савченко як зрадника України. (Свобода, 2017). Жіноче обличчя війни: жінки-волонтерки, які воюють у тилу. (Повага, 27.10.2014).]
див.: доброво́лиця
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021.
ге́нійка, ге́нійок; ч. ге́ній
та, хто наділена геніальністю. [Молода генійка поділилася, що обожнює англійську мову та поезію, однак у майбутньому мріє стати лікаркою. (iod.media, 27.06.2019). Наївна генійка Марія. (Нова ера, Тернопіль, 2009, с. 9).]
гра́верка, гра́верок; ч. гра́вер
художниця, яка створює гравюри; спеціалістка з гравіювання. [Софія Налепинська-Бойчук (1884 – 1937) – видатна українська граверка, професорка КХІ, одна з засновниць української школи гравюри. (cbslibrary5.blogspot.com, 24.11.2020). Художниця-граверка Марія Меркулова. (Громадське ТБ, 08.01.2019). Олена – здібна українська малярка і граверка, а Ольга – артистка-килимарка. (ukrlife.org). – Мені особливо подобаються наші вази «Сільвія» та «Варшава», – каже молода граверка Іванка Молдаванова. (Всесвіт, 1973, №2).]
дияконе́са, дияконе́с, дияконі́са, дияконі́с; ч. дия́кон
помічниця священника або священниці під час відправи церковної служби. [Також пані дияконка намагалася дбати про душі не лише безпосередньо ближніх. (vaennsbook.blog, 26.01.2021). До команди клініки входять чотири стоматологи, два педіатри, медасистент та реєстратор-дияконеса. (День, 05.07.2018). Марія Магдалина – свята рівноапостольна, дияконеса, мироносиця. (Високий замок, 2013). Не менше заслужена й шанована була дружина паст. Л. Бучака – Марія, з дому Корецьких, яка була дияконісою. (Олександр Домбровський «Нарис історії українського євангельсько-реформованого руху», 1979).]
див.: дия́конка
дієтотерапе́втка, дієтотерапе́вток; ч. дієтотерапе́вт
лікарка, фахівчиня з дієтотерапії. [Українська дієтотерапевтка і сертифікована нутриціологиня Анастасія Голобородько розповіла, як правильно їсти сало <…> (5.ua, 06.09.2021). Фітотерапевтка, дієтотерапевтка, лікарка аюрведичної практики Марія Грицай попереджає: на ворсинках полуниці (так само як і суниці) скупчується величезна кількість важких патогенних організмів. (ТСН, 29.05.2020).]
дія́чка, дія́чок; ч. дія́ч
та, хто активна й енергійна на роботі чи в якійсь галузі життя. [1841 р. Народилася Христина Алчевська – українська діячка народної освіти (nbuv.gov.ua). Заклад є співкоординатором національної іміджевої програми «Лідери ХХІ століття» і головно для європейського читача підготував альманах про найвідоміших діячок політики, бізнесу, спорту та культури України. (Високий замок, 2006). Тон у президії задають язикаті керівні баби (здебільшого висуванки з торговельної мережі), красно говорять про увагу до людини, а тим часом не подумали – ціла ж ватага цих керівних діячок!... (Олесь Гончар «Щоденники», 1985). Заходом Жіночої Секції при т-ві «Просвіта» у Кракові відбулася минулого четверга 6. ц.м . вечором у домівці т-ва «Просвіта» святочна академія в память відомої української діячки, виховниці молодих поколінь проф. С. Русової. (Краківські вісті, 15.06.1940).]
// грома́дська дія́чка – та, хто активна в громадському житті. [4 липня померла активна громадська діячка, Почесна союзянка, голова Нововолинського осередку Суспільної служби України, кавалер ордена княгині Ольги ІІІ ступеня Марія Олексіївна Карпінська. (volynnews.com, 06.07.2020). Оксана Калетник, бізнес-леді, громадська діячка. (Телеканал ZIK, 05.08.2019). <…> відомий інженер і громадський діяч Арсен Шумовський, лікарка і громадська діячка Ганна Рощинська <…>. (Улас Самчук «На білому коні», 1965).]
// меді́йна дія́чка – та, хто активна в медійному просторі. [Відома українська медійна діячка, заслужений журналіст України і член Національної спілки художників України Світлана Леонтьєва запрошує на творчу зустріч в одне з магічних місць Києва – Національний музей медицини України. (Фб, 14.02.2020). Сандра – активна медійна діячка: ведуча на Radio Miami, знімалася у першому українському молодіжному фільмі про культуру хіп-хопу «Сквот 32». (t.me, 01.10.2019).]
див.: діє́виця, медіадія́чка
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021.
Куньч З. Й. Універсальний словник української мови, Тернопіль, 2007, с. 231.
Словник української мови: в 11 томах, Т. 2, 1971, с. 312.
доктора́нтка, доктора́нток; ч. доктора́нт
та, хто пише докторську дисертацію. [Учасники дискусії: Оксана Кузьменко, докторантка Інституту народознавства, кандидатка філологічних наук. (Збруч, 2018). Дана Бойко, докторантка в Українському Вільному Університеті у Мюнхені, представила свої висновки щодо фінансових показників кредитових спілок у 2007-2009 роках фінансової кризи. (Свобода, № 28, 2015). Я не можу дати Анні тему, яку вона хоче взяти на кандидатську. Не можу, бо треба підперти своїх крутих докторанток, сам розумієш. (Марія Чумарна «Мольфар», Львів, 2011). Марія Клячко, докторантка Колюмбійського університету, емігрантка ще з часів перед Другою світовою війною <…>. (Григорій Костюк «Зустрічі і прощання», Кн. 2, Едмонтон, 1998).]
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021.
доно́щиця, доно́щиць; ч. доно́щик
та, хто доносить. [Так, моя пані, – радісно озвалася донощиця й схопила наступну жертву. (Наталка Ліщинська «Нова людина, 2016). Моя персональна донощиця. (Володимир Лис «Щоденник Ієрихар», 2013). Тоді й отримала незабутнього штурхана у груди великим, вигнутим, як бумеранг, жовтим від тютюну, дідовим пальцем – донощиця погана. (Галина Тарасюк «Грішні, чесніші за херувимів», 2006). Викликає якось до свого кабінету й без усяких преамбул і зайвих церемоній пропонує працювати на нього, тобто, стати донощицею, стукачкою. (Михайло Андрусяк «Ув’язнена скрипка», 1992). Марія швидко затулила долонею рота, щоб не розсміятися вголос, на всю околицю, не сполошити в монастирі ігуменю та її донощиць. (Олександр Авдєєнко «Дунайські ночі», пер. Володимир Гнатовський, 1963). <…> сам, згадаєш моє слово, за допомогою Місі поширюватиме чутки, що ти донощиця. (Ірина Вільде «Ті, з Ковальської», 1947). Тож не диво, що вона стала донощицею й зрадила начальству приватні непорозуміння між подружками. (Наталена Королева «Без коріння», 1936).]
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021 – розм.
Словник української мови: в 11 томах, Т. 2, 1971, с. 368.
Російсько-український словник 1930р. (О. Ізюмов.) 
ентомологи́ня, ентомологи́нь; ч. ентомо́лог
фахівчиня з ентомології. [Сироватки для лікування людини після укусу каракурту немає. Про це розповіла кореспондентам Суспільного наукова співробітниця Чорноморського біосферного заповідника та ентомологиня Марія Ніточко. (ks.suspilne.media, 07.06.2019). Комарі мов навіжені! Ентомологиня пояснює, чому їх так багато, кого кусають перш за все і як захиститись. (Експрес, 16.06.2019).]
ета́пниця, ета́пниць; ч. ета́пник
та, кого переправляли на заслання етапом. [Всю родину Білецьких відправили етапом у Сибір, серед засланих були і дві етапниці – Емілія і Марія, мати і донька. (Ганна Дидик-Меуш, 2021).]
журналі́стка, журналі́сток; ч. журналі́ст
професіональна літературна працівниця газет, журналів, радіо та інших засобів масової інформації. [Тоді мені одна із журналісток поставила питання: «Чому зруйнувалися переговори?». (Високий замок, 2009). Отака казочка про мужню журналістку, що не продалася ні владі, ні олігархам і поповнила список мучнів свободи слова. (Галина Тарасюк «Гаспид і Маргарита», 2002). Оксана була чудовою журналісткою, компанійською бабою, до того ж на цей час вільна. (Юрій Покальчук «Ритм», 2000). Останнім часом цим займається і журналістка Марія Скрипник. (Всесвіт, 1961). Машиністки, ремінгтоністки, стенографістки, журналістки, – істки, сірі – може, красиві, може, погані, просто манекени, просто автомати, на яких можна прикрикнути, коли треба, бо це ж вони, радянські баришні, які бояться скорочення штату більш, як гармат, революції, вибухів, Махна, бандитів. (Микола Хвильовий «Пудель», 1923).]
див.: новина́рка
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021.
Куньч З. Й. Універсальний словник української мови, Тернопіль, 2007, с. 274 – розм.
Словник української мови: в 11 томах, Т. 2, 1971, с. 549.
Російсько-український словник ділової мови 1930р. (М. Дорошенко, М. Станиславський, В. Страшкевич.)
завіри́телька, завіри́тельок; ч. завіри́тель
та, хто юридично оформлює ділові папери. [Марія Петрівна з її знанням німецької мови влаштувалася завірителькою перекладів у нотаріальному бюро (із журн.). (Цит. за: СУМ-20).]
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021.
Словник української мови: в 11 томах, Т. 3, 1972, с. 51.
Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов) – завери́тель, -ница – завіри́тель, -лька, по́сві́дник, -ниця.
іміджме́йкерка, іміджме́йкерок; ч. іміджме́йкер
фахівчиня зі створення іміджу, формування громадської думки про когось або про щось. [Стилістка-іміджмейкерка Анна Макс про правила етикету в одязі (UA: Закарпаття, 10.12.2019). Експертками конкурсу в 2019 році стали Марія Піон (стилістка, іміджмейкерка, фешн-блогерка, ведуча і авторка програм) <…>. (Високий замок, 24.04.2019). Іміджмейкерка Садового продовжує збирати кеш. (Варіанти, 22.02.2019). ]
ініціа́торка, ініціа́торок, ініція́торка, ініція́торок; ч. ініціа́тор, ініція́тор
та, хто розпочинає якусь справу. [У деяких мемуарах є свідчення, що матері після смерті чоловіків вимушені були не тільки вникати у справи маєтку, але й ставали ініціаторками створення нових чи розширення існуючих підприємств. (Ольга Ніколаєнко «Польські жінки Наддніпрянщини в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.: громадське і приватне життя», 2017). Ініціаторка видання Марія Зубрицька з Центру гуманітарних досліджень Львівського університету додала до тексту ще майже сто сторінок матеріалів <…>. (Україна молода, 2015). У 1965 році 12 молодих ініціяторок вирішили організувати цей активний відділ. (Свобода, 2015). 1894 р. Ольга Кобилянська стала однією з ініціаторок заснування Товариства руських жінок на Буковині. (Соломія Павличко «Теорія літератури», 1999). Коли більше, як п’ятдесят літ тому, в 1887 році, на українських землях з’явився жіночий альманах «Перший Вінок» – було се великою сміливістю з боку його ініціяторок і великою подією в житті тисяч українок. (Олена Теліга «Сліпа вулиця. Огляд жіночої преси», 1938). Навязуючи до сего почину шановної інїціяторки, годить ся повідомити ширший загал про істнуванє у Львові української фреблівки при вул. Цитаделї ч. 9, яку веде саме п. Олеськіва. (Дѣло, 21.12.1917). – Тільки я волів би, щоб се ти була ініціаторкою сеї «переміни ролей» <…>. (Леся Українка «Помилка», 1905).]
див.: зачина́телька, почина́телька
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021.
Куньч З. Й. Універсальний словник української мови, Тернопіль, 2007, с. 323 – розм.
Словник української мови: в 11 томах, Т. 4, 1973, с. 30.
Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов.)
Правописний словник 1929р. (Г. Голоскевич) – ініціяторка.
кіо́скерка, кіо́скерок; ч. кіо́скер
продавчиня в кіоску. [Кіоскерка Марія – жінка, яку в Сваляві знають в обличчя (uzhgorod.net.ua, 07.12.2017). Комусь кіоскерка розкладує літо… Вирує все місто. Образи всі стерто… (Лілія Золотоноша. Поезія, litgazeta.com.ua, 05.07.2017). Поглядаючи то на загадкове «ДЕЩО» з написом «Пор’ядна львівська пані», то на явно пожвавілу кіоскерку, розумію – щось таки трапилося у сучукрліті <…> (BBC, 30.11.2009). Кіоскерка дивувалася, мовляв, яким чином вдалося розбити таке міцне скло, яке тільки тріскається, на кшталт автомобільного. (kreschatic.kiev.ua, 16.01.2002).]
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021.
Куньч З. Й. Універсальний словник української мови, Тернопіль, 2007, с. 359.
Словник української мови: в 11 томах, Т. 4, 1973, с. 168.
ковали́ня, ковали́нь; ч. кова́ль
майстриня з ковальства. [Ковалиня Марія Макарова у минулому працювала журналісткою, але, зіткнувшись із професійним вигоранням, опанувала професію зварювальниці. (Олена Синчак, 2021).]
// ковали́ня свого́ ща́стя – та, хто керує власним життям. [Ви самі ковалиня свого щастя. Для чого ви йому все розповідаєте? (sovet.kidstaff.com.ua, 29.05.2021).]
див.: кова́лька, ковальчи́ня
корифе́йка, корифе́йок; ч. корифе́й
1. танцівниця кордебалету, керівниця хору або оперна співачка, яка виконує сольні партії. [Венеру мала зображувати Консуело, а позаяк це була головна роль і насамкінець треба було проспівати дуже ефектну каватину, то граф Ґодіц, не маючи можливості доручити її на репетиції якій-небудь зі своїх корифейок, зважився сам провести її <...>. (Жорж Санд «Консуело», пер. Віктор Бойко, 2011). Учасниці дівчата, побравшися за руки, довгою чередою бігають між трьома застромленими в землю кілками, трьома посадженими на землі дітьми або просто куди тягне їх провідниця хору, корифейка, виробляючи всякі зігзаги і викрутаси, з нехитрою піснею, яка повторюється без змін <...>. (Михайло Грушевський «Історія української літератури, 1923, Т. 1).]
2. перен. провідна діячка науки, мистецтва та ін. [За життя корифейка оперної сцени проспівала 85 оперних партій та понад 200 українських народних пісень. (unian.ua, 10.04.2012). Марія Василівна себе не вважає «корифейкою». Тиха, чуйна і дуже сором’язлива, вона викладає у місцевій школі математику та веде гурток ліжникарства. (Високий замок, 2003).]
3. перен. провідниця, очільниця. [Можна тільки уявити, як ці «вічні» носії мандатів гризтимуться, як павуки в банці, коли настане час формування списку на наступні вибори. Чи всі аж так близько ще зможуть бути біля своєї корифейки, щоб не залишитись за прохідним бортом? (Україна молода, 2010).]
Словник української мови: в 11 томах, Т. 4, 1973, с. 291.
кранівни́ця, кранівни́ць; ч. кранівни́к
робітниця, яка працює на підіймальному крані. [У Франківську рятувальники знімають з висоти кранівницю, в якої стався інсульт. (Фіртка, 2019). – Марія Олексіївна брала активну участь в акціях протесту, – розповіла активістка робітничого руху, кранівниця Світлана Димко. (Україна молода, 2013). І Юлія Федорівна — людина вельми далекої від медицини професії, а якщо точніше, – колишня кранівниця, – має його за символічну й промовисту реліквію. (Наука і суспільство, 1990). А Гончарів собор рятували люди маленькі: колишня колгоспниця, а тепер кранівниця Вірунька і місцева повитуха баба Шпачиха були найактивніші в цій акції. (Іван Кошулівець «Про Собор Олеся Гончара», 1968).]
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021.
Словник української мови: в 11 томах, Т. 4, 1973, с. 324.
лексикографи́ня, лексикографи́нь; ч. лексико́граф
фахівчиня з лексикографії. [Марія Молінер – іспанська філологиня та лексикографиня – укладачка словника слововживання іспанської мови (vaennsbook.blog, 15.01.2020). <…> лексикографиня Корі Стемпер, яка брала участь в укладанні словників Мерріам-Вебстер, пише, що кожен словник застарілий уже в ту мить, коли виходить друком. (verbum.com.ua, 02.10.2019). Божена Антоняк – українська перекладачка, мовознавиця-славістка, лексикографиня, видавець. (blitz.if.ua, 14.03.2017).]
див: лексико́графка
ли́царка, ли́царок; ч. ли́цар
1. самовіддана, благородна захисниця когось або чогось. [Я й сама певною мірою лицарка, любий сер. Заступниця світла і життя. (Джордж Р. Р. Мартін «Битва королів», пер. Наталя Тисовська, 2017).]
2. та, хто отримує відзнаку за заслуги, за служіння певній справі. [1 жовтня 1925 року в селі Задвір’я під Львовом народилася Марія Савчин, член ОУН і УПА, дружина полковника УПА Василя Галаси – Орлана, лицарка Бронзового Хреста Заслуги. (Світ, 2017).]
див.: ри́царка, лицаре́са
Словотворчість незалежної України. 2012-2016: Словник / Уклад. А. Нелюба, X., 2017, с. 212.
ліцеї́стка, ліцеї́сток; ч. ліцеї́ст
вихованка ліцею. [Ще одна ліцеїстка – учениця 11 класу Марія Лопачак – отримуватиме стипендію за перемогу в конкурсі-захисті нуково-дослідних робіт з хімії. (Високий замок, 2016). А сьогодні маю довести всім ліцеїсткам і пані Вчительці, що я не така вже нікчема! (Ірен Роздобудько «Ліцей слухняних дружин», 2013). Вона нагадує захоплену ліцеїстку, котра запросила своїх товаришів до себе на день народження. (Зденєк Плугарж «Успіх», пер. Воліна Пасічна, 1965, Всесвіт, 1969, №11). Усі ліцеїстки і учительки народніх шкіл робили йому при зустрічі очко. (Улас Самчук «Кулак», 1935).]
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021.
майо́рка, майо́рок; ч. майо́р
офіцерка в армії, авіації чи поліції рангом вище капітанки. [А це майорка поліції та старша інспекторка спецпідрозділу «Богдан» Вікторія Іванюк. (tv7plus.com, 27.01.2020). Там він був об’єктом зацікавлення багатьох жінок, у тому числі й такої собі Керол Денверс, майорки авіації США. (bukvoid.com.ua, 28.07.2018). Ірина Лємєшева, начальниця відділу в Департаменті «КОРД» Нацполіції України, майорка поліції. (genderindetail.org.ua, 26.03.2018). В Управлінні преси та інформації Міністерства оборони України 10 підполковників, 3 полковники й одна майорка. (Олекса Негребецький, ФБ, 2014).]
// генера́л-майо́рка – службовиця в армії, авіації чи поліції, яка має перше за ступенем генеральське звання. [Генерал-майорка СБУ Юлія Лапутіна: «Росія підживлює рухи за традиційні цінності». (50vidsotkiv.org.ua, 08.04.2020). 53-річна Марія Барретт, яка очолює Управління мережевих технологій сухопутних військ США, здобула звання генерал-майорки. (Громадське ТБ, 06.09.2019).]
марафо́нниця, марафо́нниць; ч. марафо́нець
спортсменка з марафонського бігу, плавання. [Ними стали ефіопець-бігун на довгих дистанціях Леліса Десіса і кенійка-марафонниця Рут Чепнгетіч. (the-runners.com, 08.12.2019). До речі, українка-марафонниця Марія Карачина, авторка книги «Don`t Stop», все ж ніби казала, що її біг – це подолання <…>. (opinionua.com, 06.08.2018). Рівненська марафонниця добігла до «бронзи». (ogo.ua, 06.11.2010).]
див.: марафо́нка
миротво́рка, миротво́рок; ч. миротво́рець
1. та, хто сприяє встановленню миру, усуває ворожнечу, сварки. [Як наголосила координатор проектів Глобальної мережі жінок-миротворок Мавік Кабрера Балеза, ЗМІ часто висвітлюють події, але при цьому забувають або не встигають зосередити увагу на самих процесах, у які залучені жінки. (ukrinform.ua, 18.02.2019). Засновниця і координаторка міжнародних проектів Глобальної мережі жінок-миротворок Мавік Кабрера Байєза, відкриваючи семінар, запросила учасниць до роздумів про своє бачення теми і як вона реалізується у нас. (Високий замок, 11.06.2018).]
2. учасниця миротворчої місії. [Членкиня ГО «Центр-Розвиток Демократії», гендерна експертка Марія Дмитрієва зосередила увагу аудиторії, зокрема, на питаннях залучення жінок до прийняття рішень, навела статистику, котра підтверджує, що участь жінок-миротворок у процесах прийняття рішень значно посилює сталість таких рішень, їхню ефективність. (dtv.dn.ua, 18.04.2018).]
див.: миробудівни́ця, миротво́риця
Російсько-український словник 1930р. (О. Ізюмов.)
мовознавчи́ня, мовознавчи́нь; ч. мовозна́вець
фахівчиня з мовознавства. [От я не мовознавчиня, але для мене очевидним є те, що запозичення з англійської сучасній українській мові, що перебуває в жахливо нестабільному стані, дуже шкодять <…>. (Нічвидиця, twitter.com, 04.04.2020). У коментарі для ІМІ Анна-Марія Волосацька, мовознавчиня та літературна редакторка, радить, що стосовно людей 80-90 років найкраще вживати люди поважного віку, а щодо тих кому 60+ – особи старшого віку. (imi.org.ua, 31.03.2020). Далі «мовознавчиня» радить, як зробити мову гендерночутливою. (ukrainian.stackexchange.com, 27.07.2017).]
див.: мовозна́виця, мовозна́вка
му́лярка, му́лярок; ч. му́ляр
будівельниця, яка мурує та ремонтує конструкції. [<…> до речі, теща мого друга Зеника із запитанняМарія Іванівна, теж усе життя віддала будівельній галузі – від мулярки, кранівниці до заступниці директора будівельно-монтажного тресту <…> (volyn.com.ua, 01.08.2019). Вони вичитали, що є мулярки і малярки , а як бути з рештою спеціалізації. (Ніна Клименко «Як народжується слово», 1991). Ти ж знаєш, з мене справна мулярка! (Гелена Бехлерова «Про слимака-дивака» (збірка), пер. Марія Гайдучок, 1970). Обвітрене обличчя мулярки може й не бути гарним, а одяг не завжди відтіняє її форми. (Василь Стус «Зимові дерева», Брюссель, 1970, с. 9).]
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021 – розм.
Словник української мови: в 11 томах, Т. 4, 1973, с. 825.
оборо́нниця, оборо́нниць; ч. оборо́нник, оборо́нець
1. та, хто обороняє, захищає когось, щось від нападу, ворожих дій і т. ін.[Ми не можемо змиритись з тяжкою втратою талановитої літераторки, твердої будівничої незалежної України, завзятої оборонниці Української Національної Ідеї. (Нація і держава, №23 (602), 04.06.2015). Тетяна, оборонниця Гостинного двору: «Вони зайшли зранку. Попросили всіх вийти <…>». (ТВІ, rada.gov.ua, 19.02.2013). Секлето, ти оборонниця й заступниця <…> (Євген Гуцало «Співуча колиска з верболозу» (збірка), 1991). Суд увільнив фірму від вини й кари, зате ревні оборонниці моральности мусіли заплатити відшкодування за знищення крамничної вистави <…> (Дїло, 11.09.1938). Опріч того, під впливом рішучого настрою мас, вона не сміла вести соціалістичної політики, виступаючи тільки, як оборонниця демократії. (Дмитро Донцов «Підстави нашоі політики», 1921). Ти, срібнолука богине-мисливице, Честі і цноти дівчат обороннице, Поміч свою нам подай <…> (Леся Українка «Іфігенія в Тавриді», 1898). – Ви така палка оборонниця жіночого питання й нападаєтесь на дам, – сказав Комашко. (Іван Нечуй-Левицький «Над Чорним морем», 1888).]
// оборо́нниця роди́нного во́гнища – та, хто захищає родину, дбає про неї. [На думку авторки дослідження, чоловікова мати під час весілля виконує роль жриці та є оборонницею родинного вогнища <…> (Ірина Михалевич «Українська жіноча пісня: поетико-естетичний аспект», 2018).]
2. та, хто не допускає кривди над кимось або чимось, заступається за когось або щось. [Послання поеми було досить простим: Ісус Христос був земного походження, близьким до народу, так само як і Марія, оборонниця «окрадених, сліпих невільників», і його апостоли-«мужики» <…> (Ярослав Грицак «Пророк у своїй вітчизні. Франко та його спільнота», 2006). А визначні національні діячки: вчена Софія Русова, графиня Єлизавета Милорадович, посол до польського сейму, оборонниця прав українців в Лізі Націй Милена Рудницька. (Тиждень, 04.03.2011).]
див.: захисни́ця; засту́пниця, покрови́телька; адвока́тка
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021.
Словник української мови: в 11 томах, Т. 5, 1974, с. 551 – рідко.
Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов.)
Російсько-український словник ділової мови 1930р. (М. Дорошенко, М. Станиславський, В. Страшкевич.)
Російсько-український словник 1930р. (О. Ізюмов.)
огля́да́чка, огля́да́чок; ч. огля́да́ч
1. авторка огляду в засобах масової інформації. [Квітково-ягідні принти, які використала у своєму весняно-коронавірусному образі оглядачка моди Сара Рейдін – яскрава відповідь хворобі, що її не оминула. (pershij.com.ua, 13.04.2020). «Популісти з керівної партії ПіС, здається, завжди вимагають репарацій від Німеччини, коли в них не все гаразд із внутрішньою політикою», – пише оглядачка Deutsche Welle Даґмар Енґель. (Український тиждень, 2017). Бо головне питання наших анкет звучить: «Чи доводилося вам особисто надавати благодійну допомогу військовим та населенню у Донецькій та Луганській областях», – наголосила політична оглядачка Фонду Марія Золкіна. (Україна молода, 2014). Його організатори – літературна оглядачка й письменниця Ольга Хвостова та поет Максим Кабір – вирішили повторити в домашніх умовах те, що так подобалося їм в інших містах. (Інна Завгородня «Культурна промисловість. Мистецьке життя у Кривому Розі», 2012).]
2. працівниця, яка оглядає щось задля перевірки, контролю та ін. [Вікторія Берещак – оглядачка ринку нерухомості. (thepage.ua, 05.06.2020).]
// залізничниця, яка перевіряє технічний стан вагонів. [Оглядачка вагонів, що була присутня в той момент на переході, бачила, як дівчина спочатку різко відхилилася від потягу, але, щоб зберегти рівновагу, знову нахилилася вперед. (telegraf.in.ua, 17.11.2006).]
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021.
Словник української мови: в 11 томах, Том 5, 1974, с. 616.
Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов.)
Російсько-український словник ділової мови 1930р. (М. Дорошенко, М. Станиславський, В. Страшкевич.)
Російсько-український словник 1930р. (О. Ізюмов.)
Російсько-український словник технічної термінології 1928р. (І. Шелудько, Т. Садовський.)
однопрі́звищниця, однопрі́звищниць; ч. однопрі́звищник
та, хто має однакове з кимось прізвище, але не доводиться родичкою. [Варто зазначити, що її однопрізвищниця Марія Купріс працює помічницею депутата. (politeka.net, 21.03.2021). Однопрізвищниця мера Тамара Мамай поскаржилася на жахливий стан дворового проїзду будинку по вул. Шевченка, 128. (Полтавська хвиля, 19.03.2020).]
див.: однофамі́лиця, однофамі́льниця
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021.
однофамі́лиця, однофамі́лиць; ч. однофамі́лець
та, хто має однакове з кимось прізвище, але не доводиться родичкою. [Він одружився з Катериною Григорівною Шевченко (однофамілицею поета), у тому числі й через ідеологічні міркування. (Анастасія Нікітенко «Подружнє життя народолюбної інтелігенції Наддніпрянської України (60 – 80-ті рр. ХІХ ст.)»: дисертація, Дніпропетровськ, 2016). Однофамілиця, але зовсім не родичка Левицького, пані Марія Левицька, вчила польської. (Станіслав Лем «Високий Замок», пер. Лариса Андрієвська, Софія Скирта-Сварник, 2002). А звідти, почувши їхні крики, визирнула доярка Тоня Сувак, однофамілиця Сувака, яка ніякого відношення до заступника голови колгоспу та його сина не мала <…> (Юрій Щербак «Причини і наслідки», 1986).]
див.: однофамі́льниця, однопрі́звищниця
оленя́рка, оленя́рок; ч. оленя́р
та, хто займається оленярством; фахівчиня з оленярства. [Цей шлюб також не був вдалим, тож жінка, забравши дітей, повернулася в Ном, де працювала оленяркою. (karalevna.com.ua, 10.05.2018). Елле Марія — чотирнадцятирічна оленярка з народу саамів. (Фільм «Саамська кров», 23.02.2017, ua.kinorium.com). Джоель познайомився із сім’єю Ганбаа, главою якої є Пурєв, вдова та оленярка. (gazeta.ua, 26.12.2016).]
орденоно́сиця, орденоно́сиць; ч. орденоно́сець
жінка, нагороджена орденом. [Не вважаю, що роблю щось надзвичайне – просто виконую свою роботу, те, заради чого йшла в Збройні Сили України та на фронт, – зізнається наша орденоносиця. (bug.org.ua, 16.03.2019). А ще в Тарасівці відзначала своє 80-річчя жінка орденоносиця Лесь Клавдія Петрівна. (zhmerynka-rda.gov.ua, 12.05.2017). Тіна Кароль – орденоносиця. Вона отримала церковний Орден Святої Великомучениці Катерини І ступеня. (Високий замок, 2008). Це добре, що орденоносиця. Не важливо для читача, що на грудях сяє орден «Материнська слава» якоїсь там ступені, а не медаль за взяття Берліна. (Роман Горак «Таємниці Ірини Вільде», 1995). Крім того, не повірять, що Марія Рибка – партєйна, орденоносиця, передовичка й так далі, на себе щось там наговорювала. (Роман Федорів «Єрусалим на горах», 1992).]
див.: орденоно́ска
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021.
орденоно́ска, орденоносок; ч. орденоно́сець
жінка, нагороджена орденом. [Тут жила, навчалася хоробра жінка, санінструктор, орденоноска орденів Леніна та Червоної Зірки – Смирнова Марія Петрівна. (kodyma.od.ua, 12.12.2008). І головна причина його появи – це добро вашингтонського відділу кадрів та символу помаранчевого заколоту, орденоноски, члена «Нашої України», баби Параски. (iportal.rada.gov.ua, 27.04.2007). А борщ імени орденоноски Марії Демченко! (Семен Підгайний «Недостріляні», 1949). Мати – орденоноска. Домашня господарка міста Стрий Ганна Іванівна Ткаченко народила та виховала вісім дітей. (Ленінським шляхом, Стрий, 1946, №122). Женуть орденоноски племінних корів важких і плачуться над ними по шляхах із дітьми разом. (Олександр Довженко «Незабутнє», 1942).]
див.: орденоно́сиця
Словник української мови: у 20 т., Т.1-11, 2015-2021 – розм.
Словник української мови: в 11 томах, Том 5, 1974, с. 742. – розм.
палеонтологи́ня, палеонтологи́нь; ч. палеонто́лог
фахівчиня з палеонтології. [Серед них – фізик Антоніна Прихотько, біологиня Елен Спарроу, шахістки Анна та Марія Музичук, меценатка Галшка Гулевичівна, палеонтологиня Марія Павлова, лікарка Софія Окуневська тощо. (Суспільне, 18.02.2020). Починається детектив з великої несподіванки – їхня мама, що нібито працює у музеї та видається абсолютно непримітною науковицею, виявляється зовсім не палеонтологинею, а справжньою міжнародною супершпигункою. (bokmal.com.ua). «Навіть у Антарктиді мешкало багато щасливих еласмозаврів», – зазначила у коментарі National Geographic Анна Шульп, палеонтологиня з Утрехтського університету в Нідерландах. (navkolonas.com, 26.06.2019).]
патріархи́ня, патріархи́нь; ч. патріа́рх
1. найстарша, найбільш поважана жінка в якійсь спільноті. [Марія Миколаївна Тимочків, заслужений учитель України, патріархиня, авторитет надзбручансько-наддністрянської спільноти вчителів <…> (Слово Просвіти, 13.12.2018).]
2. кого? чого? найвидатніша представниця якоїсь галузі діяльності. [Патріархиня українського спорту створила хорошу міну при поганій грі. (vk-kp.info, 07.02.2020).]
<…> пам’ятати, що переді мною реальна патріархиня цеху. («ЧБ шоу», espreso.tv, 08.11.2019).
Словотворчість незалежної України. 1991-2011: Словник / Уклад. А. Нелюба, X., 2012, с. 377.
патроне́са, патроне́с; ч. патро́н
1. керівниця, власниця фірми або начальниця підприємства та ін. [У вас можна взяти пляшку коньяку на винос? «Курвуазьє». Але, звичайно, за магазинну ціну. — Хвилиночку: я спитаю патронесу. (Еріх Марія Ремарк «Люби ближнього твого», пер. Микола Дятленко, Всесвіт, 1966, №10).]
2. перен. заступниця, захисниця, покровителька. [Сьогодні ж вона виступить патронесою нової лінії соків «Дивосвіт». (Марина Соколян «Серце гарпії», 2012). До речі, наша патронеса Марія Заньковецька не боялася талановитої молоді <…> (Високий замок, 2005). На її зляканий крик збіглися дівчата і m-me Віржіні, поважна її патронеса, поспішила заспокоїти її, запевнивши, що вона негайно повідомить поліцію. (Віктор Петров-Домонтович «Самотній мандрівник простує по самотній дорозі», 1948). Дама патронеса Іва Він (Нове мистецтво, Харків, №6, 09.02.1926).]
3. свята, яку вважають заступницею людини, яка має її ім’я, або заступницею, захисницею міста, спільноти. [Цікаво, що у Франції свята Катерина вважається патронесою старих дівчат. (Олекса Воропай «Звичаї нашого народу», 1958).]
див.: керівни́ця, нача́льниця; засту́пниця, захисни́ця, покрови́телька
Український правопис, 2019.
Куньч З. Й. Універсальний словник української мови, Тернопіль, 2007, с. 549.
Словник української мови: в 11 томах, Т. 6, 1975, с. 98.
Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов.)
Правописний словник 1929р. (Г. Голоскевич.)
педіатри́ня, педіатри́нь; ч. педіа́тр
лікарка, спеціалістка з дитячих хвороб. [Інколи маска створює хибне відчуття безпеки — педіатриня Лідія Бабич про коронавірус. (Громадське радіо, 30.04.2020). Про це випадково розповіла педіатриня, на що я щиро здивувалася. (uain.press, 26.12.2019). Марі́я Фі́шер-Слиж (англ. Maria Fischer-Slysh; нар. 13 вересня 1922, Коломия — пом. 13 лютого 2012, Торонто) — лікарка-педіатриня, членкиня управи Українського лікарського товариства Північної Америки (УЛТПА) у Чикаґо <…> (wikiwand.com). Мами кажуть: не робити вакцинації радили лікарі. Педіатриня Тетяна Гайстрюк певна: лікаря неправильно зрозуміли. (СТБ: Вікна-новини, 17.05.2011, Сюжет № 2 – 22:02:08-22:06:03). Отак за тими заняттями, за тими вечорами, проведеними за столом, що нагадував радше робоче місце радіотехніка, ніж студента медицини, Голуб і не погуляв із дівчатами, не вибрав собі якусь гарну педіатриню [4], змарнував час, призначений на гулянки та потанцівки, віддавши цілком його на вдосконалення своїх приладів та читання книжок, як і раніше — на безсистемну й пожадливу бібліофагію. (Юрій Щербак «Бар’єр несумісності», 1970).]
див.: педіа́терка, педіа́торка
Словотворчість незалежної України. 1991-2011: Словник / Уклад. А. Нелюба, X., 2012, с. 379.
першовідкрива́чка, першовідкрива́чок; ч. першовідкрива́ч
1. та, хто першою відкриває нові землі, країни, нові родовища чогось і т. д. [У переліку є лідерки, першовідкривачки й героїні з повсякденного життя від 15 до 94 років із 60 країн світу. (Високий замок, 2018). Першовідкривачка родовищ термальних вод на Закарпатті пише книгу на основі особистих геологічних досліджень. (zakarpattya.net.ua, 24.11.2014).]
2. та, хто робить наукове відкриття. [Протидію цій зброї придумала Марія Кюрі, першовідкривачка радіоактивності, двічі нобелівська лауреатка. (Український тиждень, 2018). Нетті Стівенс (1861-1912) – першовідкривачка системи визначення статі XY. (projectkesher.org.ua).]
3. та, хто започатковує щось нове. [Ніколи ще не було такого, щоб одну й ту саму людину в суботу відзначали «Золотою малиною» за найгіршу акторську роботу, а наступного дня – індивідуальною премією Американської кіноакадемії. Буллок стала «першовідкривачкою». (Україна молода, 2010).]
див.: винахі́дниця, першопрохі́дниця, першопрохо́диця, піоне́рка
піклува́льниця, піклува́льниць; ч. піклува́льник
та, хто піклується про когось, щось. [<…> жінка виступає в ролі піклувальниці, чоловік є стороною, що приймає піклування <…> (Олена Дубенко «Національні поетичні картини світу у лінгвокогнітивному та перекладознавчому аспектах»: дисертація, 2019). Найстаршою піклувальницею серед дітей була Марія – первісток сім’ї. (Український тиждень, 2015). Він вже має піклувальницю. І доглядальницю. (Наталя Очкур «Містичний вальс», 2004). Він надіявся, що як прийме лікарку, то зможе звільнити сестру, піклувальниці і хоч би прачку до пелюшок. (Софія Парфанович «На схрещених дорогах», 1963). Найкращим висловом важливости повищих «проблєм» є н. пр. зацікавлення курсом піклувальниць, яких є щось аж 30 <…> (Краківські вісті, 26.11.1940).]
див.: дбайли́виця
Словник української мови: в 11 томах, Том 6, 1975, с. 533.
Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов.)
Російсько-український словник 1930р. (О. Ізюмов.)
Російсько-український словник ділової мови 1930р. (М. Дорошенко, М. Станиславський, В. Страшкевич).
пілоте́са, пілоте́с; ч. піло́т
1. та, хто управляє літальним апаратом. [Цей голос належить Вікторії Арделян, вона — пілотеса одного з вітчизняних операторів авіаперевезень <…>. (Вечірній Київ, 06.10.2020). Олена Коневська, пілотеса: «Літати – це найпрекрасніше, що може людина». (thepoint.rabota.ua, 30.09.2020). Вона керує Боїнгом: пілотеса руйнує стереотипи про жінок в авіації. (5 канал, 05.03.2020).]
2. та, хто управляє спортивним болідом. [У жахливу аварію в Даксфорді потрапила пілотеса новачка формулічних перегонів – російської команди «Маруся» – Марія де Вілотта. (Україна молода, 2012).]
див.: авіа́торка, льо́тчиця, пілотки́ня
покло́нниця, покло́нниць; ч. покло́нник
уроч. прихильниця когось або чогось; пристрасна любителька чогось. [«Душа поета... обернула весіллє поклонниці його великого таланту в національну оперу, яку, може ще не скоро чутимуть на Вкраїні». (Кримська світлиця, 2008). Найбільша вада – він одружений, що не до вподоби його поклонницям. (Високий замок, 2004). Пізніше це почуття звітрювалося зростанням в серцях поклонниць інших, прагматичніших, пристрастей <…>. (Олесь Бердник «Пітьма вогнища не розпалює», 1993). Гаїна дуже велика поклонниця цієї штукенції, — а хіба люди не віддавали жару своєї душі колекціям марок, ґудзичків? (Докія Гуменна «Золотий плуг», 1967). Промовивши монотонно: «Петро Улянович Чекмарьов», він сказав із надхненням: — «Марія Григорівна Солонина, незнайома вам ваша мила землячка й поклонниця, доручила мені передати вам свій сердечний сестрин поцілунок та привітати вас із пожаданою свободою». (Тарас Шевченко «Вересень 1857», пер. Леонід Білецький, 1960). Тут він своїми проповідями й молитвами зєднав собі широкий круг поклонників, а особливо поклонниць з найвисших петербурських кругів. (Дїло 15.07.1914). Поклонниці її (це я чув власними ушами) взяли навіть моду на вкраїнські убрання; нема сумніву, що «восторг» од гри Заньковецької може зробити багатьох росіян терпимішими і взагалі до українщини, а тим самим – і до нашого питання... (Агатангел Кримський «Товариство Садовського в Москві», 1891).]
див.: прихи́льниця, шанува́льниця
Словник української мови: в 11 томах, Т. 7, 1976, с. 32.
Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов.)
політтехнологи́ня, політтехнологи́нь; ч. політтехно́лог
спеціалістка із практичного застосування політичних технологій; політична консультантка. [Чи обов’язково політтехнолог чи політтехнологиня повинні поділяти погляди політичної сили, з якою працюють? (Громадське радіо, 19.02.2019). Політтехнологиня Марія Кардона, яка ділила зі мною трибуну<…> (Анна-Марі Слотер «Між двох вогнів. Чому ми досі обираємо між роботою та сім’єю», пер. Вікторія Рудич, К., 2018). <…> ми з тобою – учасники семінару «Аспен», і серед обговорюваних нами класичних текстів з філософії права був тільки один текст, написаний жінкою, вона – політтехнологиня та економістка. (longread.povaha.org.ua, 08.06.2017).]
поплі́чниця, поплі́чниць; ч. поплі́чник
1. товаришка, співучасниця почесної справи. [Але найбільше спасибі моїм відчайдушним поплічницям Ira Shostak та Liza Gavrylenko, які не спасували перед жодними навантаженнями. (Людмила Смоляр, ФБ, 2015).]
2. та, хто допомагає комусь у чомусь. [Біжиш попліч у безвість під батогами долі, з посторонками різних обов’язків. І несила примкнутися близько, оповисти ніжно шию поплічниці <...>. (Сергій Пилипенко «Друзі дітей», 1927).]
3. та, хто поділяє чиїсь думки, дії. [<…> Марія Павлівна, вірна поплічниця свого чоловіка в ділах і поглядах, не змінила своїх переконань і віри в соціялізм. (Докія Гуменна «Хрещатий яр», 1949). Поляк зараз і назвав себе князем Порецьким, головою інсургентів, а панна теж сказала, що вона дійсно графиня Ружмайло, що була поплічницею князевою і ніби брала участь у повстанні. (Людмила Старицька-Черняхівська «Діамантовий перстень», 1929).]
4. зневажл. співучасниця ганебних або ворожих дій, учинків. [Також поплічниця сепаратистів збирала та передавала російським модераторам дані про суспільно-політичну та соціальну ситуацію на Львівщині <…> (Високий замок, 2017). Єфрейтор, якого всі вважали вбитим, устигнув розгледіти поплічницю терористів. (Андрій Кокотюха «Київські бомби», 2013). Войовнича гітлерівська поплічниця звернулася тоді одразу до французького, швейцарського і західнонімецького суду з вимогою стягти з кінофірми, яка випустила «Криваві часи», 100 тисяч марок відшкодування за порушення її авторських прав. (Всесвіт, 1969. №12).]
див.: сподви́жниця; помічни́ця; прибі́чниця, одноду́мка; спі́льниця
Словник української мови: в 11 томах, Т. 7, 1976, с. 211.
Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов.)
правни́чка, правни́чок; ч. правни́к
1. фахівчиня з правознавства, юристка. [Дружина підлаштовувалася під мене, хоча їй довелося знову закінчити виш, вона правничка. (shpalta.media, 16.03.2020). <…> незалежний кандидат на посаду президента правничка Зузана Чапутова отримала 40,6 відсотка голосів виборців. (Радіо Свобода, 17.03.2019). Ірина Шиба правничка, виконавча директорка ГО «Фундація DEJURE» (Правда.Життя). Потім промовила мір Д. Рак, правничка. Вона закінчила право у Львові і працювала в Америці в обезпеченевій компанії. (Свобода, №100, 29.05.1985, с. 3).]
2. студентка, яка вивчає право. [Якось мої дві студентки-правнички, готуючи публічний виступ на парі на тему «Жінки у праві», під час виступу раптом почали… співати! (Марія Титаренко «Комунікація від нуля. Есеї для Мані»: есеї, Львів, 2019, с. 81).]
див.: правни́ця, юри́стка
президе́нтка, президе́нток; ч. президе́нт
1. обрана на певний термін глава більшості держав. [Президентка Естонії Керсті Кальюлайд закликала називати те, що відбувається в Україні, війною, а не замороженим конфліктом. (Високий замок, 2018). Тобі не секретаркою кореспондентського бюро бути, а президенткою Сполучених Штатів. (Борис Крумов «На альпійській верховині», пер. Любим Копиленко, 1976).]
2. виборна керівниця установи, організації, товариства та ін. [В обранні Урсули фон дер Ляєн президенткою Єврокомісії, а Крістін Лаґард президенткою ЄЦБ німецько-французькі спільні інтереси ще раз узяли гору. (Український тиждень, 2019). Обама зателефонував президентці міжнародної організації «Лікарі без кордонів» Джоан Лю та попросив вибачення за авіаудари. (Європейська правда, 2015). У перерві вийшла на сцену відома українська діячка, а також президентка міської ради Детройту, Марія Бек, яка привітала бандуристів з їх успіхами <…> (Улас Самчук «Живі струни», 1976). Янгол був трохи спантеличений, коли президентка жюрі вручила йому маленького рожевого папірця. (Поль Берна «Мільйонери з порожніми кишенями», пер. Ірина Сидоренко, 1970). Президентка «Унії ульстерських жінок» Lady Londoverry видала пламенну відозву, в якій накликує до складок на боєвий фонд. (Дїло 09.10.1913).]
3. найвища посадовиця компанії, корпорації, фірми та ін. [<…> Ебігейл Джонсон (президентка фірми «Fidelity Investments») <…> (the-village.com.ua, 08.12.2020).]
Вільний тлумачний словник, 2016 – рідко.
провока́торка, провока́торок; ч. провока́тор
1. таємна агентка, яка проникає в нелегальну організацію із зрадницькими цілями. [А видала його енкаведистам Ярина – Марія Гоянюк, колишня підпільниця, що стала провокаторкою. (Михайло Андрусяк «Брати Грому», 2002). Вже двічі до них підсилали німкень з Ельзасу, але обидва рази провокаторки, які показували себе француженками, не змогли гру довести до кінця, – їх розшифровували, вони непомітно зникали. (Юрій Яновський «Мир», 1950). Ну що, досяг свого? Я стала провокаторкою. Зрадницею свого робітництва. (Олесь Досвітній «Хто», 1925).]
2. та, хто провокує когось або щось. [<…> оголена учасниця Femen намагалась вистрибнути на кортеж Трампа Про це повідомляє ТСН із посиланням на Reuters. Провокаторкою виявилася учасниця руху Femen <…> (Високий замок, 2018). – Не називай мене провокаторкою, ребе, – прошипіла дівчина. – Я Рікса Картафіла де Фонсека. (Анджей Сапковський «Lux perpetua», пер. Андрій Поритко, 2007).]
Куньч З. Й. Універсальний словник української мови, Тернопіль, 2007, с. 620.
Словник української мови: в 11 томах, Том 8, 1977, с. 143.
Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов.)
Правописний словник 1929р. (Г. Голоскевич.)
проектува́льниця, проектува́льниць, проєктува́льниця, проєктува́льниць; ч. проектува́льник, проєктува́льник
та, хто щось проєктує. [«<…> Ця частина була досліджена археологами, і ми маємо карту трассировок від них», – прокоментувала архітектор-проектувальниця Ольга Криворучко. (forpost.lviv.ua, 27.07.2020). На думку проєктувальниці оновленого Саржиного Яру Ольги Клейтман, в місті має з’являтися більше зон для відпочинку на природі. (objectiv.tv, 16.09.2020). Мати була проєктувальницею, батько очолював цех на шинному заводі. (gazeta.ua, 15.09.2020). І справді, на офіційному сайті атестація інженера-проєктувальниці досі призупинена. (zt.20minut.ua, 19.08.2020). Марія Голюк – Інженерка-проектувальниця відділу урбаністики. (most-rv.com.ua). Прикладом дружнього ставлення до відпочиваючих є Саржин Яр <…> Його проектувальниця Ольга Клейтман каже, щоб зменшити витрати на обслуговування зон відпочинку, треба шукати рослини, які в нашому кліматі почуваються комфортно, без надлишків води та стрижки. (v-news.com.ua, 22.08.2020).]
див.: проекта́нтка
Словник української мови: в 11 томах, Том 8, 1977, с. 177.
просвітя́нка, просвітя́нок; ч. просвітя́нин
представниця або послідовниця «Просвіти». [Активною просвітянкою, громадським діячем була й Іванна Кокорудз, яка займалася активізацією жіночого руху. (Україна молода, 2018). Яка ж би то була зрада – залишити під московським чоботом того ж Суярка, пасіонарну просвітянку Марію Олійник з Донецька <…> (Роман Іваничук «Голоси з-над вод Генісарета», 2016). Активна просвітянка, за здобутки в громадській роботі нагороджена медаллю «Будівничий України». (А. Огорчак, Б. Білинський «Мирон Кордуба в спогадах онуків», 2012). <…> якісь інженери, лікарі, правники, ґімназійна професура, редактори газет, карикатурні політики й профспілкові аферисти – yci з жіноцтвом (активістки, союзянки, просвітянки), дітьми, слугами й домашніми тваринами, особливо котами <…> (Юрій Андрухович «Центрально-східна ревізія», 2000). Марія Прокопівна Таран та Петрикова тітка Килина, що відали в місті клубами й хатами-читальнями і були підзвітними Лесі Яремівні, як офіційній просвітянці міста, сміялися з бабусиних страхів <…> (Андрій Химко «У пазурах вампіра. I. Шляхами до прийднів», 1957).]
Словник української мови: в 11 томах, Т. 8, 1977, с. 279.
психотерапе́втка, психотерапе́вток; ч. психотерапе́вт
фахівчиня із психотерапії. [Психологиня і психотерапевтка з 15-річним стажем, представниця Міжнародної асоціації прикладної психології, авторка кількох підручників, нині Ткалич визнає: відпочити на карантині їй не вдається <…> (Версії, 2020). «<…> Я можу робити зі своїм тілом що завгодно», – пролунало з вуст гостя. Психотерапевтка Марія Фабрічева підтримала цю думку. (Україна молода, 2019). Окрім психотерапевтки Анни Шийчук, автори приїжджатимуть на записи із Києва та Харкова. (Репортер, 2019).]
див.: психотерапевти́ня
психотерапевти́ня, психотерапевти́нь; ч. психотерапе́вт
фахівчиня із психотерапії. [Ландшафтна дизайнерка і психотерапевтиня, ботанікиня, власниця розплідника декоративних рослин. (community-z.com, 21.04.2021).]
Спілкувалися з керівничкою терапії залежностей і співзалежних стосунків, психотерапевтинею центру терапії залежностей «Кроки» про види залежностей та способи їх діагностики. (Радіо Марія, 20.08.2020). Психологиня і психотерапевтиня із семирічним стажем Марія Фабрічева провела дослідження та з’ясувала, що Україна постійно перебуває в режимі страждання <…>. (platfor.ma, 04.10.2018).
див.: психотерапе́втка
  Рекомендації
  З-поміж варіантних назв психотерапе́втка, психотерапевти́ня перевагу варто віддати першому слову. Оскільки суфікс -к(а) засвідчує статистично більшу словотворчу продуктивність, то є бажанішим від суфікса -ин(я). Натомість суфікс -ин(я) варто вживати головно тоді, коли неможливо додати -к(а) або –иц(я).
рефере́нтка, рефере́нток; ч. рефере́нт
1. службовиця, яка пише доповіді, консультує з якихось питань. [А ще правою рукою держсекретаря Гілларі Клінтон є референтка від українських справ. (Високий замок, 2009). Між численними привітами від Світового Конгресу Українців склала його фінансова референтка Тамара Денисенко з Рочестеру. (Вісті комбатанта, 2009, №4). Чи Ви піддержуєте контакт з пані Л. Івченковою (Мюнхен), яка є референткою літературних справ у нашім відділі культури і освіти? (Улас Самчук «Плянета ДіПі: нотатки й листи», 1946). Під цю пору Колєґія опрацьовує тимчасовий статут, програми та матеріяли для постійних дитячих садків в цілому краю, підготовляє на жовтень з’їзд дошкільних референток при Українських Комітетах з метою зазнайомитися з цьогочасним станом українського дошкільництва та спільно намітити шляхи його дальшого розвитку. (Львівські вісті, 11.10.1942). Крім того вибрано референткою праці для ст. пл-ок ст пл. Дзюню Герасимовичівну. (Молоде життя. Часопис українського Пласту, 15.02.1928, Ч.1-2).]
2. та, хто веде справи установи, відділу чи окремої особи. [Вона представила голову Дітройтської Округи СУА Віру Андрушків, яка тепло привітала О. Папіж з її святом і презентацією книжки, розповіла про її цікаву біографію та прочитала привіт від Почесної голови СУА та Стипендійної референтки СУА Анни Кравчук <…>. (Свобода, 2018). А у вашій фірмі якимось секретарем? Ви ж казали, ваші референтки народжують одна за одною, нема кому працювати <…> (Євгенія Кононенко «Зрада. ZRADA made in Ukraine», 2002). Тоді як могло статися, товаришу підполковник, як могло статися, що та референтка з бюро патентів та винаходів обікрала нашу державу на мільйони крон?! (Юрій Бача «А твоїй матері завиджу, або Черчача студенка», 1991). <…> Марія Ковалюк 7 – референтка жіночої сітки ОУН <…> (Петро Мірчук «Нарис історії ОУН», Т. І: 1920-1939, 1968).]
3. заст. та, хто складає або читає реферат. [Дальше домагала ся референтка, щоби зїзд поробив заходи в справі виданя державної субвенції і підпомоги громадських самоуправ для піддержаня українського народного театру <…> (Дїло, 13.02.1916). Орґанїзация і основи дїяльности жіночого пласту. (Повинна зголосити ся референтка). (Дїло, 26.12.1913). Обидві розправки читала одна особа, а власне, референтка статті д. Комара, бо автора рецензії на статтю Драгоманова не було на той час в Києві. (Леся Українка «Спогади про Миколу Ковалевського», 1899).]
Куньч З. Й. Універсальний словник української мови, Тернопіль, 2007, с. 653.
ре́чниця, ре́чниць; ч. ре́чник
1. виразниця чиїхось поглядів, бажань, інтересів та ін. [Натомість існував ліс, поле, озеро, світова культура, поетичним словом Ірини Жиленко покликана у постійні співрозмовниці з духоплином тої, що була й залишається речницею перманентної повноти людського буття, не окраденого суєтою і суєтністю чоловічого його начала. (Григорій Штонь «Пані Іра (Ірина Жиленко)», 2010). Nomina actoris, витворені від слів з абстрактним значенням, із значенням прикмети або дії: речниця («її вважали За речницю великої снаги» – «Віче», II, 97; Грін.: Кул.) <…>/ (Юрій Шевельов «Внесок Галичини у формування української літературної мови», 1944). Вона вдовольняється здебільшого розмалюванням духовного світу своєї героїні, що є заразом речницею її власної душі <…>. (Павло Филипович «О. Кобилянська в літературному оточенні», 1928).]
// завзята, пристрасна захисниця, прихильниця когось або чогось. [Як заявила речниця італійського феміністського руху, вчителька географії й авторка туристичних путівників по місцях, пов’язаних із визначними жінками, Марія Піа Ерколіні, з її ініціативи феміністки склали перелік назв вулиць, площ та громадських об’єктів у всіх містах Італії. (Україна молода, 2012). Одного разу в житті панни Гольм настала ясна пора й додала їй нового запалу в боротьбі, бо на літо до містечка приїхала відпочивати речниця жіночої емансипації. (Мартін Андерсен-Нексе «Переродження», пер. Ольга Сенюк, 1969).]
// та, хто в своїй особі представляє когось або щось. [Про це заявила речниця НАТО Оана Лунгеску, повідомляє Reuters. (Європейська правда, 2014). Речниця Президента Оксана Косарева в інтерв’ю агенції «Асошіейтед Прес» сказала, що позиція президента не змінилася – наразі <…>. (Високий замок, 2004). <…> ясно, що вона це приточила від себе, – але виставляла справу так, що, мовляв, скривджено хай і її, але ж кривда, завдана нашій представниці, речниці від нашого імени, окошується і на нас. (Марсель Пруст «У пошуках утраченого часу. Содом і Гоморра», пер. Анатоль Перепадя, 1998).]
2. заст. ораторка. [<…> Гіпатія зневажливо-гнівно показала рукою в бік осібного гурту багатіїв, що прийшли послухати знамениту речницю. (Олег Романчук «Зоряний кристал», 1986).]
див.: побо́рниця, представни́ця
Словник української мови: в 11 томах, Т. 8, 1977, с. 523.
Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов.)
Правописний словник 1929р. (Г. Голоскевич.)
секрета́рка, секрета́рок; ч. секрета́р
1. службовиця, яка відповідає за діловодство установи, організації та ін.[<…> перша секретарка відділу культурно-гуманітарного співробітництва посольства України у Франції, письменниця Ірена Карпа <…> (Версії, 2018). Дружина Миколина, Женя, працювала секретаркою в Політехнічному інституті. (Григорій Костюк «Зустрічі і прощання», Книга 1, 1987). Секретарка однієї юридичної установи Сюзанна Бо, комуністка, мати двох синів-інженерів, також комуністів, говорить, що вони всі «захоплені Радянським Союзом». (Всесвіт, 1960, №3). В темряві, боючись засвітити світло, щоб не пробилася яка смужка крізь вікно, знайшла Галина, секретарка академічного інституту, свій протигаз, перечепила через плече і вийшла на свою зміну чергувати. (Докія Гуменна «Хрещатий яр», 1949). Посаджено мужів довір’я, секретарів та секретарок. (Улас Самчук «Юність Василя Шеремети», 1946). Коли Корвин прийшов до аґітпропу в справі підготови художнього оформлення до першого травня і привітався з новою секретаркою, йому здалося , що він пізнав в її обличчі щось знайоме. (Віктор Петров-Домонтович «Доктор Серафікус», 1929). За Старшину Кружка: М. Волошинова, голова. Конст. Малицька, секретарка. (Молоде життя. Часопис українського пласту, Ч.1-2, 15.02.1928). <…> Софія Бучиньска, секретарка <…>. (Діло, 29.04.1891).]
// та, хто веде ділове листування окремої людини. [Одним, на погляд українців, підступним, улюбленим польським прийомом була так звана «політика спідничкова», коли окупаційним можновладцям і бюрократам підсовувалися у якості стенографісток, секретарок, перекладачок рафінованих полюбовниць. (Євген Наконечний «”Шоа” у Львові», 2006). Ні, не печаткою самої управи, я не був лордом-хоронителем цієї печатки, це була прероґатива секретарки бурґомістра. (Юрій Шевельов «Я, мені, мене... (і довкруги)», 1987). І обидва рази мене вражали секретарки зава і парторга. (Олександр Довженко «Щоденник», 1954). Говорила секретарка академіка Саклатвали. (Микола Трублаїні «Глибинний шлях», 1941). Вперше він відчув, що його секретарка неабихто. (Джек Лондон «Буйний День», пер. Вероніка Гладка, Катерина Корякіна, 1932).]
2. та, хто веде протокол зборів, засідання та ін. [Громада мала секретарку зборів (найчастіше Ганну Чикаленко), яка зашифровано записувала, а на наступних зборах відчитувала, що відбувалося на попередніх зборах, записувала ухвали зборів, порядок денний і т. д. (Сучасність, Мюнхен, 1987). На голову вони обрали сірого Вола, а секретаркою тих зборів була Коза. (Джоель Чендлер Гарріс «Казки дядечка Римуса», пер. Павло Шарандак, 1960).]
3. виборна керівниця якоїсь організації, якогось органу. [У списку зареєстрованих на сьогодні кандидатів колишньої секретарки Київради Галини Гереги немає. (Високий замок, 2019). Дуже активною і ефективною, завдяки своїй одночасній участі в австрійській секції Ліґи, була Надія Суровцева, докторант історії Віденського університету, яка також була секретаркою Жіночої громади УНР. (Сучасність, Мюнхен, 1984). Головував сен В. Децикевич, звіти складала секретарка Ради Т-ва, д-р Криштальська<…>. («Діло», 17.05.1939).]
// членкиня виборного органу, що веде діловодство й поточну організаційну роботу. [Він хотів зазирнути в зал, може, вона там, але тут підійшла до нього Марія Олександрівна Чуєва, секретарка райкому, й повела його в кімнату президії. (Юрій Щербак «Бар’єр несумісності», 1970). «Гм ... Оттак-о!.. Секретарка райвідділу!» (Іван Багряний «Сад Гетсиманський», 1950).]
// генера́льна секрета́рка – очільниця організаційно-адміністративного або виконавчого органу міжнародної організації. [Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба провів телефонну розмову з новопризначеною генеральною секретаркою ОБСЄ Хельгою Шмід. (Радіо Свобода, 15.12.2020). Генеральна секретарка Ради Європи: держави-члени повинні працювати разом, щоб засвоїти уроки кризи COVID-19 у сфері охорони здоров’я. (Офіс Ради Європи в Україні, coe.int, 17.09.2020).]
// держа́вна секрета́рка – виборна службовиця у складі найвищих та місцевих органів державної влади. [Американська політична і державна діячка, державна секретарка США Гіларі Клінтон відреагувала на перемогу демократа Джо Байдена на виборах в США. (Вголос, 10.11.2020).]
4. керівниця поточної роботи установи, органу або якогось відділу. [Секретарка редакції його привітала голосним криком <…> (Всесвіт, 1963, №6). Про викриття мене таємно повідомила технічна секретарка інституту Ухтомська й порадила мені зникнути. (Олекса Гай-Головко «Поєдинок з дияволом», 1950).]
// вче́на (уче́на) секрета́рка – службовиця, яка відповідає за організацію поточної роботи в науковій установі. [Про це Суспільному сказала учена секретарка фортеці Тетяна Нємічева. (Суспільне, 25.01.2021). Вчена секретарка Надія Уфімцева (Українська асоціація юдаїки, uajs.org.ua). Цапів А.О., вчена секретарка спеціалізованої вченої ради К 67.051.05. (Наказ № 1022-Д від 04.12.2019).]
див.: ділово́дка
Куньч З. Й. Універсальний словник української мови, Тернопіль, 2007, с. 683.
Словник української мови: в 11 томах, Т. 9, 1978, с. 113. – 1, 3 – розм.
соціа́л-демокра́тка, соціа́л-демокра́ток; ч. соціа́л-демокра́т
прибічниця соціал-демократії. [Соціал-демократка, як і Кречмер, їздила до Петербурга, її заява майже не відрізнялася від заяви саксонського колеги. (Український тиждень, 2019). Заснувала його молода соціал-демократка Марія Малих. (Микола Олійник «Дочка Прометея», 1966). Під впливом Драгоманова, нарешті, Леся стала соціал-демократкою <…>. (Михайло Драй-Хмара «Леся Українка: життя й творчість», 1926). – Ви – соціал-демократка? Партійна? Ортодоксальна? (Володимир Винниченко «Божки», 1914).]
див.: демокра́тка
спеціалі́стка, спеціалі́сток, спеціялі́́стка, спеціялі́сток; ч. спеціалі́ст, спеціялі́ст
1. та, хто досконало володіє певною спеціальністю, має глибокі знання в якійсь галузі науки, техніки, мистецтва та ін. [“<…> На благодійних засадах батьки із малечею мають змогу безкоштовно подивитися мультфільм та отримати солодкі подарунки”, – каже головна спеціалістка департаменту молодіжної політики та спорту Марія Веляник. (Версії, 2017). Ці манюні цукрові кульки передавала йому спеціалістка зі Львова. (Ірена Карпа «Добло і зло», 2008). В квітні 1996 року її прийнято як кандидатку – спеціялістку до космічних польотів у вишкільному центрі Johnson Space Center <…>. (Вісті комбатанта, 1998, №2). У Львові звільнили з праці Марійку Вальо, спеціалістку нової літератури. (Сучасність, Мюнхен, 1974, №1). Припустімо, що редактор не знав прізвища досить широко відомої спеціялістки з слов’янської синтакси, з новосадського університету в Югославії, Мілки Івіч. (Сучасність, Мюнхен, 1969, №8). Фермою завідує якась княгиня Вяземська, про яку Мороз вже чув, переведена із Соловок, спеціялістка плекання худоби. (Улас Самчук «Темнота», 1955). Цим старий потаємник гарантував собі збереження своїх таємниць, бо розраховував він, чи ж буде мені, молодій початкуючій спеціалістці, охота пошивати себе в брехуни й ганьбити на все життя? (Юрій Смолич «Що було потім», 1933). Удвох з бупрівським лікарем огледіла спеціялістка хору, з нетямущого лікаря сміється: «Ну, як не розумієте, служіть за санітара <…>». (Сергій Пилипенко «Висмоктав», 1930). Анїта Мілєр, спеціялїстка в жіночих роботах, ставить найвище східно-галицькі українські вироби <…>. (Дїло, 12.01.1916). Що вона добра спеціалістка в педагогії, я тому добре відомий. (Іван Нечуй-Левицький «Над Чорним морем», 1888). <…> Ваші осуди про твори нашої літератури хоч і занадто подекуди підхлібні, все-таки містять багато трафного і справедливого і мають для мене велику ціну вже хоча б для того, що походять від так знаменитої спеціалістки белетристичного діла. (Іван Франко «Листи», 1886). Панї]
2. розм. та, хто досягла високої майстерності в чомусь, знавчиня чогось. [Щастило мені того літа на спеціалісток із напоїв. (Олександр Вільчинський «Дерева на дахах», 2009). Тьотя Соня — велика спеціялістка по тортах — пекла із вторинної сировини безе та «Київські торти». (Наталія Одала «Хуторянські канікули», 2008). Це була велика спеціалістка з очікування, лагідна, інертна, несмілива <…> (Вітольд Ґомбрович «Фердидурке», пер. Андрій Бондар, 2002). Моя повитуха, баба Солоха, була стара й неграмотна, хоч і велика спеціалістка перев’язувати пупи, а не записала для історії час мого народження. (Володимир Дрозд «Листя землі», Том 1, 1990).]
3. ірон. призвідиця. [Молодша донька князя Монако, 36-річна Стефанія, – спеціалістка зі скандалів у князівстві. (Високий замок, 2002).]
див.: фахівчи́ня, знавчи́ня, призві́диця
Словник української мови: в 11 томах, Т. 9, 1978, с. 501.
Російсько-український словник ділової мови 1930р. (М. Дорошенко, М. Станиславський, В. Страшкевич.)
тезки́ня, тезки́нь; ч. те́зко
та, хто має з кимось однакове ім’я. [Третя їхня тезкиня — теж Марія Василівна Поцко <…> (zaholovok.com.ua, 24.07.2019). До речі, лікар пані Лугова, яка вельми рада, що першою на Свалявщині народилася дівчинка, до того ж мати – її тезкиня, зауважила, що все, хвалити Бога, в нормі. (chas-z.com.ua, 02.01.2019).]
Словотворчість незалежної України. 1991-2011: Словник / Уклад. А. Нелюба, X., 2012, с. 527.
телепродю́серка, телепродю́серок; ч. телепродю́сер
продюсерка на телебаченні. [Слуга народу» висунула до Київради телепродюсерку «Ревізора» Вікторію Бурдукову та телеведучого Михайла Присяжнюка. (vybory.detector.media, 21.09.2020). 57-річний Х’ю Грант обміняється обручками з матір’ю трьох своїх дітей — шведською телепродюсеркою Анною Еберштайн. (Високий замок, 2018). Марія Сідірупулу, журналістка і телепродюсерка, працювала на Skai TV, ARTE і VICE, досліджує соціально-політичні проблеми, фінансову кризи та проблеми біженців. (Громадське ТБ, 08.03.2017).]
див.: продю́серка, телевізі́йниця
терапевти́ня, терапевти́нь; ч. терапе́вт
лікарка, фахівчиня із внутрішніх хвороб; спеціалістка в галузі терапії. [Надія Дяченко, терапевтиня медичного центру «Альтамедика». (vn.20minut.ua, 12.08.2021). Консультації надає терапевтиня, сімейна лікарка та лікарка-інфекціоністка ковідного госпіталю Городоцької лікарні Марія Левицька. (horodok.city, 14.04.2021). За статистикою Анни Спекхард, американської психологині і сімейної терапевтині, залежні від алкоголю 60% жінок, що зробили аборт. (ТСН, 23.03.2020).]
див.: терапе́втка
транскриба́торка, транскриба́торок; ч. транскриба́тор
та, хто транскрибує текст. [Транскрибаторка: Вікторія Волянська, Оля Стулій. (muv.in.ua, 28.06.2020). Транскрибаторка: Марія Глух (petrykivka.dp.ua, 01.09.2019). Транскрибаторка: Поліна Бондарук (Громадське. Волинь, 26.05.2019). Транскрибаторка: Юлія Костенко. (pik.ua, 17.12.2018).]
церемонійме́йстерка, церемонійме́йстерок, церемонійма́йстерка, церемонійма́йстерок; ч. церемонійме́йстер, церемонійма́йстер
авторка сценарію і ведуча виїзної весільної церемонії. [Про неймовірну весільну церемонію розповіла весільна церемоніймейстерка Марія Ханзерук <…> (shatsk.rayon.in.ua, 02.03.2021). <…> у нас буде запальний ведучий, церемоніймейстерка, яка повинна просто всіх розчулити до сліз, коли ми будемо говорити одне одному клятви. (Сьогодні, 23.06.2020). Обручку, яку Жак заґавлено випустив, шукали всі – церемоніймейстерка, працівники, свідки <…>. (Тимофій Гаврилів «Вийди і візьми», 2014).]
членки́ня, членки́нь; ч. член
1. та, хто входить до складу групи людей, до організації, товариства, об’єднання та ін. [Сценарій до стрічки написала письменниця та казкарка Марія Романовська, членкиня «Плугу» та акторка в кількох фільмах ВУФКУ. (Український тиждень, 2019). Третьою була членкиня Тамара Іванівна Синіцина, жінка незалежна і дуже самостійна. (Марина Гримич «Варфоломієва ніч», 2002). Вона напевно була членкинею організації, про що мені не було сказано. (Микола Дейчаківський «На визвольних стежках Европи», 1986). <…> деклямація колишньої членкині УПА Ярослави Саламахи (Вісті комбатанта, 1967). Знана поетеса, членкиня МУРу <…> (Улас Самчук «Плянета ДіПі: нотатки й листи», 1948). УЖС довгими роками дбав про здоровий і дешевий харч для українців, удержуючи працею своїх членкинь "Українську їдальню" в Празі. (Краківські вісті, 14.02.1943).]
2. учасниця журі, комітету, гуртка, хору та ін. [Одягнувши класичний костюм, Петро Дмитриченко роздратував консервативну членкиню журі... (Високий замок, 2009). Це була Млодзякова, досить опасиста жінка, але інтеліґентна й заклопотана, зі жвавим та уважним виразом обличчя, членкиня комітету з порятунку немовлят <…> (Вітольд Ґомбрович, «Фердидурке», пер. Андрій Бондар, 2002). Членкинями самоосвітніх гуртків були: Савина Смольська, Настя Ворона <…> (Микола Когут «Підгірки минуле і сучасне», 2000). А тим часом сьогодні ми одержали розпачливого листа від однієї з членкинь цього славного хору — Вікторії Радченко <…> (Сучасність, 1967, №9). Після офіційної програми членкині Жіночої Секції запросили на перекуску… (Вісті комбатанта, 1965).]
// ді́йсна членки́ня – звання членкині деяких наукових установ, товариств і т. ін. [Дійсними членами і членкинями осередку є 18 лицарів і дам <…>. (Високий замок, 2001).]
// членки́ня-кореспонде́нтка НАНУ – звання вченої, обраної до складу академії наук, яка не користується всіма правами дійсної членки. [Тамара Гундорова – членкиня-кореспондентка НАН України, докторка філологічних наук, професорка (Українська правда. Життя, 08.10.2018). Шанталь Муфф — бельгійська політична філософиня, професорка політології у Центрі вивчення демократії Вестмінстерського університету у Лондоні, членкиня-кореспондентка Міжнародного коледжу філософії у Парижі. (mistosite.org.ua). Окрім Лариси Косач, більш відомої під псевдонімом Леся Українка, вона народила синів Михайла – відомого фізика, метеоролога та письменника, Миколу – громадського діяча і організатора «Просвіти», дочок Ізидору – членкиню-кореспондентку Української вільної академії наук. (yabl.ua, 14.01.2019).]
див.: чле́нка, чле́ниця
Російсько-український словник ділової мови 1930р. (М. Дорошенко, М. Станиславський, В. Страшкевич).

- Словарь росийсько-український 1893–1898рр. (М.Уманець, А.Спілка.) Вгору

Дѣ́ва = дївчи́на. — Пресвята́я Дѣ́ва = Пречи́ста, Дїва Марі́я, Бо́жа Ма́ти. — Ста́рая дѣ́ва = стара́ дївка, лїтна.
Лозу́нгъ = га́сло (С. Аф. З. Ев.). — Сьогодня гасло — Марія. С. З. — Горе, горе лукавому, що в гасло неволї обертає хрест всечесний — гасло правди й волі. І. Г.